BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
καλησπερα παιδια θα μπορουσατε να μου προτεινετε σε ποιες συνοικιες της αθηνας να κοιταξω για σπιτι που να ειναι κοντα στο πανεπιστημιο αλλα και κοντα σε κεντρικη περιοχη?(πολλα καταστηματα,αθλητικες εγκαταστασεις,κλπ)?
εχω περασει στο πανεπιστήμιο δυτικης αττικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
καλησπερα παιδια θα μπορουσατε να μου προτεινετε σε ποιες συνοικιες της αθηνας να κοιταξω για σπιτι που να ειναι κοντα στο πανεπιστημιο αλλα και κοντα σε κεντρικη περιοχη?(πολλα καταστηματα,αθλητικες εγκαταστασεις,κλπ)?
εχω περασει στο πανεπιστήμιο δυτικης αττικής...


Πιστεύω πως το Περιστέρι που μένω έχει πολλά να κάνεις. Έχει τον πεζόδρομο που έχει πολλά καταστήματα στο κέντρο του Περιστερίου.Και αθλητικές εγκαταστάσεις έχει εννοείται(π.χ. Χωράφα). Είναι πολύ κοντά και στο Αιγάλεω που είναι το τμήμα σου. Μην ξεχνάς ότι έχει και 3 στάσεις μετρό(Ανθούπολη,Περιστέρι,Άγιος Αντώνιος). Οπότε είσαι πολύ κοντά στο κέντρο. Γενικά η πόλη εχει πληθυσμό(ο 5ος πολυπληθέστερος δήμος της χώρας)και έχει ομορφύνει τα τελευταία χρόνια. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι σε κάποια στενά μπορει να μην έχει πολλά φώτα. Βέβαια οι όποιες μικρές δυσκολίες πιστεύω ξεπερνιούνται.

ΥΓ1: Επειδή είναι Δυτική Αττική τα ενοίκια είναι πιο φθηνά σε σχέση με του κέντρου,της βόρειας Αθήνας(π.χ. Κηφισιά) ή της νότιας Αθήνας(π.χ.Γλυφάδα)

ΥΓ2: Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου,θα πέσει και θα σε πλακώσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω βοήθεια. Πέρασα στο Χαροκόπειο πανεπιστήμιο το οποίο βρίσκεται στη Καλλιθέα. Δύο μέρες τώρα και δεν έχω βρει τίποτα σε αυτή τη περιοχή. Ούτε τα μεσιτικά δεν έχουν διαθέσιμα διαμερίσματα. Γιατί είναι τόσο δυσεύρετα φέτος τα διαμερίσματα; Μας κατέστρεψε το airbnb. Σε ποια άλλη περιοχή θα μου προτείνατε να βρω σπίτι πλην της Καλλιθέας; Θα ήθελα μια περιοχή που να μην είναι τόσο κακόφημη όσο η Καλλιθέα, να είναι ήσυχη, οικονομική και γενικά να βολεύει στις συγκοινωνίες προς το πανεπιστήμιο (μέχρι 30-40λεπτά μακρυά στην χειροτερη). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Ρίξε μια ματιά στη "Χρυσή Ευκαιρία". ΄Ενα σωρό ενοικιαζόμενα διαμερίσματα έχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Μπορείς να κοιτάξεις για Άγιο Δημήτριο, Άνω Νέα Σμύρνη, Δάφνη (όχι κοντά στο μετρό), Ταύρο (με αυτή τη σειρά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
καλησπερα παιδια θα μπορουσατε να μου προτεινετε σε ποιες συνοικιες της αθηνας να κοιταξω για σπιτι που να ειναι κοντα στο πανεπιστημιο αλλα και κοντα σε κεντρικη περιοχη?(πολλα καταστηματα,αθλητικες εγκαταστασεις,κλπ)?
εχω περασει στο πανεπιστήμιο δυτικης αττικής...


Μάρτζι όπως είπε ο Ιάκωβος κοίταξε για σπίτι είτε Περιστέρι είτε στην πόλη που βρίσκεται το πανεπιστήμιο,στο Αιγάλεω!Επειδή τυγχάνει να μένω κοντά,το Αιγάλεω είναι μια κομπλέ περιοχή(γενικά δεν ακούγονται περίεργα πράγματα)και έχει και το μετρό,οπότε θα μπορείς να πηγαίνεις όπου θες,το Γκάζι ας πούμε είναι δύο στάσεις μακριά από τον Εσταυρωμένο :D.(έχει και τα μαγαζιά στην Ιερά Οδό ;) + πολλές καφετέριες ).Βέβαια,και στο Περιστέρι υπάρχουν όλα αυτά :D Απλά αν μείνεις εκεί θα χρειάζεται να παίρνεις τη συγκοινωνία το πρωί ενώ αν μείνεις Αιγάλεω θα μπορείς να πηγαίνεις στη σχολή με τα πόδια :D
YΓ Θα σου έλεγα και Κορυδαλλό αλλά και πάλι θα πρέπει να παίρνεις συγκοινωνία(παρολαυτά κι εκεί υπάρχουν πολλά μαγαζιά στην Ταξιαρχών,υπάρχει η Πλατεία Ελευθερίας,Πλατεία Αγίου Γεωργίου,Πλατεία Μέμου κτλ).Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες.....με βοηθησατε παρα πολυ!:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Παναγιωτη η Καλλιθεα, πλην της Λεωφ.Συγγρου, δε θεωρειται κακοφημη περιοχη... Εγω σου προτεινω να μεινεις εκει, και κοντα στο πανεπιστημιο σου θα εισαι και εχει πραγματα να κανεις ( βλ.Λεωφορος Θησεως). Εχει και μετρο, και σταθμο ΗΣΑΠ, αν δεν κανω λαθος. Ειναι μεγαλη περιοχη, και αν βρεις και σπιτι στα συνορα με τη Νεα Σμυρνη θα καλοπερνας, μαζευει νεο κοσμο γενικα.


Μαρτζη, θεωρητικα θα μπορουσες να μεινεις στο Αιγαλεω. Αν ψαχνεις πιο κεντρικη περιοχη, κλασικες επιλογες αποτελουν τα Εξαρχεια/Πετραλωνα και το Κουκακι, τα οποια ομως τα εχει πραγματι ρημαξει το airbnb. Μακρια απο Παγκρατι και Καισαριανη, ειναι κοντα στο Κεντρο, αλλα δυσκολα μετακινεισαι σε αλλες περιοχες χωρις αμαξι (εκτος αν νοικιασεις στο Μετς, αλλα ειναι ακριβα). Δε ξερω για το Περιστερι, μου φαινεται οτι πεφτει μακρια απο το Κεντρο, αλλα για να το λενε τα παιδια κατι ξερουν. Ισως να κοιταζα Νεο Κοσμο και Δαφνη, αν δεν εβρισκα καπου αλλου. Η Αγιο Δημητριο, που λεει η Χιμελα.

Επι την ευκαιρια Αγγελε, μια χαρα περιοχη ειναι ο Αγ.Δημητριος! Μικρη, αλλα και το μολλ και το μετρο της το εχει! Αποκλειεται να το δεις τωρα, αλλα ας παει στο καλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Παναγιωτη η Καλλιθεα, πλην της Λεωφ.Συγγρου, δε θεωρειται κακοφημη περιοχη...
Χα. Μια χαρά κακόφημη είναι. Εγώ πήγαινα εκεί προ 20ετίας (πλατεία Κύπρου) και υπήρχε διακίνηση και χρήση ναρκωτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά στη "Χρυσή Ευκαιρία". ΄Ενα σωρό ενοικιαζόμενα διαμερίσματα έχει!


Έχω κοιτάξει και τα περισσότερα είτε τα έδωσαν είτε δεν με εξυπηρετούν λόγω χρημάτων(πολύ ακριβά για το τίποτα) και λόγω ισογείου/ημιορόφου.Γενικά στις γειτονιές δεν υπάρχουν πουθενά χαρτιά για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα.Επίσης σε δύο μεσητικά που ρωτήσαμε μας ήπαν ότι πρώτη φορά αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα διότι ούτε αυτοί έχουν διαθέσιμα.Απ'ότι διάβασα στο ιντερνετ,δυσεύρετα είναι τα σπίτια και στα νησιά(κρήτη,ρόδο,κέρκυρα κτλ) λόγω airbnb.Αυτή τη στιγμή έχω επιστρέψει σπίτι μου και θα ξανακατέβουμε απο βδομάδα ελπίζοντας να βρούμε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πέρασα στο Πάντειο, σε ποιες περιοχές θα με συμβουλεύατε να πιάσω σπίτι; Κριτήρια: να είναι σχετικά κοντά στη σχολή ή έστω σε συγκοινωνίες, να μην είναι κακόφημες (βλ. παραπάνω Καλλιθέα), να είναι κοντά σε μαγαζιά, καφέ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Χα. Μια χαρά κακόφημη είναι. Εγώ πήγαινα εκεί προ 20ετίας (πλατεία Κύπρου) και υπήρχε διακίνηση και χρήση ναρκωτικών.

Εγω γιατι την ειχα παντα για ησυχη οικογενειακη περιοχη; :P Και συχναζω εκει, δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι τετοιο. Κακες περιοχες θεωρω τον Αγιο Παντελεημονα, την Κυψελη, τα Λιοσια κλπ.


Καλα η Συγγρου εξαιρειται, εκει φοβασαι να κυκλοφορησεις και την ημερα. Εχω και γνωστους που εχουν στριμωξει η τους εχουν επιτεθει εκει, ακομα και σε κεντρικα σημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Παναγιωτη η Καλλιθεα, πλην της Λεωφ.Συγγρου, δε θεωρειται κακοφημη περιοχη... Εγω σου προτεινω να μεινεις εκει, και κοντα στο πανεπιστημιο σου θα εισαι και εχει πραγματα να κανεις ( βλ.Λεωφορος Θησεως). Εχει και μετρο, και σταθμο ΗΣΑΠ, αν δεν κανω λαθος. Ειναι μεγαλη περιοχη, και αν βρεις και σπιτι στα συνορα με τη Νεα Σμυρνη θα καλοπερνας, μαζευει νεο κοσμο γενικα.

Απο γνωστούς έχω ακούσει ότι γενικά δεν είναι και η καλύτερη περιοχή απο θέμα ασφάλειας.Επιπλέον,προχθές που μας πήρε το βράδυ ψαχνοντας για σπίτι πολλά στενα ήταν σκοτεινά.Τέλος,Νέα Σμύρνη έχω κοιτάξει κάποια στις χρυσές ευκαιρίες αλλά νομίζω πως δεν με εξυπηρετεί όσον αφορά τις συγκοινωνίες για το Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ψάξε περιοχές που εξυπηρετεί ο ΗΣΑΠ, π.χ. Κάτω Πετράλωνα (και Άνω, θα περπατάς λίγο περισσότερο), Θησείο, Ταύρος ή περιοχές που σε εξυπηρετούν τα τρόλεϊ προς Καλλιθέα (1 & 5), όπως το Κουκάκι (χλωμό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Η Νέα Σμύρνη ενώ χωροταξικά είναι πολύ κοντά, δεν ξέρω αν βολεύει με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

Μετά κι οι κλασικές φοιτητικές περιοχές όπως Αμπελόκηποι, Πανόρμου κτλ. σε βολεύουν, γιατί απλώς θα παίρνεις μετρό μέχρι το Μοναστηράκι και ΗΣΑΠ για τρεις στάσεις ως τον Ταύρο που είναι το Χαροκόπειο, πολύ μικρή απόσταση για τα αθηναϊκά δεδομένα.

Μπορείτε, επίσης, να κάνετε βόλτες στη γειτονιά και να ρωτάτε σε συνοικιακά μαγαζιά αν ξέρουν μήπως ενοικιάζεται κάτι (π.χ. φούρνοι, φαρμακεία κτλ, μέρη που πιάνουν την κουβέντα οι κάτοικοι).

Εγω γιατι την ειχα παντα για ησυχη οικογενειακη περιοχη; :P Και συχναζω εκει, δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι τετοιο. Κακες περιοχες θεωρω τον Αγιο Παντελεημονα, την Κυψελη, τα Λιοσια κλπ.


Καλα η Συγγρου εξαιρειται, εκει φοβασαι να κυκλοφορησεις και την ημερα. Εχω και γνωστους που εχουν στριμωξει η τους εχουν επιτεθει εκει, ακομα και σε κεντρικα σημεια

Η Συγγρού είναι 6 χιλιόμετρα και συνδέει τρεις διαφορετικούς δήμους, είναι λίγο αστείο να μιλάμε για όλη τη λεωφόρο λες και είναι ίδια παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Εμένα η Καλλιθέα μου φαίνεται πολύ κομπλέ περιοχή πάντως, έμενα Κουκάκι και πήγαινα συχνά, δεν ένιωσα ποτέ ότι απειλούμαι ξέρω 'γω. Και τώρα που ανέβηκα Αθήνα για να βρω σπίτι, Καλλιθέα έμεινα, μια χαρά ήταν. Μου φαίνεται σαν μια ήσυχη περιοχή, έχει κάποια πραγματάκια, δεν είναι τελείως βαρετή.

Και τώρα να ρωτήσω, Ζωγράφου τι γίνεται; Έχει μαγαζιά και χώρους για εξόδους; Θα μένω κοντά στην πανεπιστημιούπολη και η περιοχή μου φάνηκε κάπως... έρημη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πέρασα στο Πάντειο, σε ποιες περιοχές θα με συμβουλεύατε να πιάσω σπίτι; Κριτήρια: να είναι σχετικά κοντά στη σχολή ή έστω σε συγκοινωνίες, να μην είναι κακόφημες (βλ. παραπάνω Καλλιθέα), να είναι κοντά σε μαγαζιά, καφέ κτλ.
Όπως είπα και παραπάνω, Δάφνη, Άνω Νέα Σμύρνη, Νέα Σμύρνη, Άγιος Δημήτριος, Νέος Κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πέρασα στο Πάντειο, σε ποιες περιοχές θα με συμβουλεύατε να πιάσω σπίτι; Κριτήρια: να είναι σχετικά κοντά στη σχολή ή έστω σε συγκοινωνίες, να μην είναι κακόφημες (βλ. παραπάνω Καλλιθέα), να είναι κοντά σε μαγαζιά, καφέ κτλ.

Ο Νεος Κοσμος ειναι πολυ κοντα στη παντειο, αν πιασεις σπιτι κοντα στη συγγρου μπορεις να πηγαινεις και με τα ποδια στη σχολη,βεβαια τα λεωφορεια περνανε πολυ συχνα οποτε δεν θα εχεις θεμα :P


Κατι διαβασα παραπανω για τη συγγρου.. το πρωι εμενα καλη μου φαινεται, δεν θα παθεις κατι. Τωρα αν πας μετα τις 12 υπαρχει θεματακι :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Προκειμένου να προσφέρω κι εγώ μια βοήθεια μιας και έχω ζήσει σε αρκετές περιοχές της Αθήνας, θα έλεγα τα εξής: Υπάρχουν μερικά στενάκια στου Ζωγράφου που είναι αρκετά ήσυχα, θέλει προσοχή όμως στο πού θα μείνετε γιατί υπάρχουν και μέρη με πολλή φασαρία. Τα ενοίκια είναι αρκετά ακριβά από όσο γνωρίζω.

Μια καλή περιοχή για διαμονή αν είστε κοντά στην Πάντειο ή το Χαροκόπειο είναι η Νέα Σμύρνη που εξυπηρετείται με το τραμ και είναι πολύ καλή περιοχή :) Οι τιμές των διαμερισμάτων ποικίλλουν, αλλά σίγουρα είναι αρκετά οικονομικότερες από άλλες περιοχές. Την Καλλιθέα δεν θα τη συνιστούσα τόσο.

Γενικότερα πάντως μπορείτε να κατευθυνθείτε προς Αγία Παρασκευή, Χαλάνδρι, Χολαργό που συνδυάζουν πολλά πράγματα και είναι εύκολα προσβάσιμες, ιδιαίτερα στο ΕΚΠΑ και στο ΕΜΠ. Από εκεί και πέρα αν δεν σας πειράζει να κάνετε κάποια παραπάνω ώρα για να φτάσετε στο Πανεπιστήμιο και σας αρέσει αρκετά η ησυχία, καλή επιλογή είναι η Παλλήνη και ο Γέρακας (μόνο η Παλλήνη εξυπηρετείται από τον προαστιακό και τη γραμμή 3 του μετρό). Για πιο μακριά δεν θα σας συμβούλευα, μιας και δεν υπάρχει μετρό και θα δυσκολευτείτε αρκετά στις μετακινήσεις σας και νομίζω πως για έναν φοιτητή τα μειονεκτήματα υπερτερούν έναντι των προτερημάτων.

Θα πρότεινα να αποφύγετε αν μπορείτε το κέντρο κέντρο που λέμε της Αθήνας καθώς και τα Δυτικά προάστια της Αθήνας.
Γενική πληροφορία είναι ότι όσο πιο βόρεια κινείστε, οι τιμές αυξάνουν αλλά αν αυτό δεν αποτελεί για εσάς πρόβλημα, να μην έχετε κανέναν ενδοιασμό. Η Ανατολική Αττική επίσης προτείνεται για διαμονή, αλλά όπως είπα δεν εξυπηρετεί έναν φοιτητή ούτε από άποψη συγκοινωνιών ούτε νυχτερινής ζωής και πολλών δραστηριοτήτων. :)

Ελπίζω κάπως να βοήθησα,
καλή φοιτητική ζωή σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Τόσο για Χαροκόπειο όσο και για Πάντειο εξυπηρετεί πολύ η Καλλιθέα ( όσο πιο κοντά στην Ελευθερίου Βενιζέλου για ασφαλέστερη προσβαση τις βραδινές ώρες) , Τζιτζιφιές, Μοσχάτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ahmetch

Νεοφερμένος

Ο ahmetch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οσο βρηκατε σπιτι ή οσοι ξερετε στις περιοχες ζωγραφου καλλιθεα αμπελοκηποι οι τιμες 300-350 ειναι λογικες ή σε αλλες περιοχες υπαρχουν σπιτια με λιγοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Και τώρα να ρωτήσω, Ζωγράφου τι γίνεται; Έχει μαγαζιά και χώρους για εξόδους; Θα μένω κοντά στην πανεπιστημιούπολη και η περιοχή μου φάνηκε κάπως... έρημη :P
Απο χωρους για εξοδους αλλο τιποτα, γεματο φοιτητες ειναι το μερος. Ειναι ομως ακριβη περιοχη.


Anonyme, προφανως αναφερομουν περισσοτερο στο κομματι της που ανηκει στην Καλλιθεα, αφου γι'αυτην μιλουσα στο παιδι. Δε ξερω τι γινεται στο τερμα της στο Φαληρο, παντως εμενα απο το Νεο Κοσμο μεχρι και τη Νεα Σμυρνη ιδια μου φαινεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top