Σοβαρός τραυματισμός διαδηλωτή στη γενική απεργία 11/5/2011

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Μιας και άνοιξε αυτό το θέμα θέλω να πω μερικά πράγματα.

Καταρχάς , γιατί κατηγορείτε συνέχεια τα ΜΑΤ?(δεν αναφέρομαι σε όλους , αλλά σε μερικούς που διαμαρτύρονται ότι για όλα τα ατυχήματα στις πορείες φταίνε τα ΜΑΤ).Τα ΜΑΤ δέχονται εντολές από προιστάμενους τους και είναι υποχρεωμένοι να τις τηρούν.Άμα τους πουν να χτυπήσουν , θα χτυπήσουν.Μη νομίζετε ότι το έχουν και βίτσιο.Συμφωνώ ότι κάποιοι απ' αυτούς μπορεί να μην είναι στα καλά τους και να γουστάρουν φασαρίες και ξύλο , αλλά το ίδιο ισχύει και για τους διαδηλωτές.Δηλαδή την περίπτωση να χτυπούσε με πέτρες ή μολότοφ τα ματ και να τους έβριζε ο τραυματίας για τον οποίο συζητάμε την αποκλείουμε τελείως?Πάντα τα ΜΑΤ φταίνε ενώ οι διαδηλωτές ποτέ?Και θα μου πείτε τώρα..ακόμα και αν έκανε ο διαδηλωτής αυτά που γράφω παραπάνω , δικαιολογείται ότι τον έστειλαν σε σοβαρή κατάσταση στο νοσοκομείο?Όχι , αλλά προκάλεσε.Εξαγρίωσε τους άλλους.Δεν ήταν ένας περαστικός που έκανε βόλτα και ξαφνικά έπεσαν πάνω του και τον έσπασαν στο ξύλο.Δεν υποστηρίζω ότι έγιναν έτσι τα πράγματα , το αναφέρω όμως γιατί βλέπω πως λέμε ό,τι μας συμφέρει.

Και τώρα το αποκορύφωμα...



Ξέρεις τι είναι αναρχισμός?



με συγχωρείς...και επειδή δέχονται εντολές πρέπει να τις εκτελούν έτσι αβίαστα...τί είναι αυτοί ?
άβοθλοι...ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ...
για αυτό λέω εγώ ότι όλοι αυτοί κάποιο πρόβλημα έχουν που επιλέγουν αυτό το επάγγελμα με την παροντινή του μορφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,267 μηνύματα.
με συγχωρείς...και επειδή δέχονται εντολές πρέπει να τις εκτελούν έτσι αβίαστα...τί είναι αυτοί ?
άβοθλοι...ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ...
για αυτό λέω εγώ ότι όλοι αυτοί κάποιο πρόβλημα έχουν που επιλέγουν αυτό το επάγγελμα με την παροντινή του μορφή...

Ναι , πρέπει να τις τηρούν.Αυτή είναι η δουλειά τους.Στη δουλειά δεν πράττεις ελεύθερα.
Και δεν είναι ασυνείδητοι.Άνθρωποι είναι κι αυτοί σαν εμάς , με προβλήματα και έγνοιες.
Έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι μπορεί να επιλέγουν το επάγγελμα του αστυνομικού για να παίρνουν έναν αξιοπρεπή μισθό και να τα βγάζουν πέρα?Και συγκεκριμένα στα ΜΑΤ , ίσως δελεάζονται απ το φτωχικό επίδομα κινδύνου.
Ή ότι θέλουν να πιάνουν εγκληματίες και να σώζουν ανθρώπους? λέω εγώ. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ε ρεεε γλέντια σ' αυτό το θρέντ...

Όπως πάντα...

https://www.youtube.com/watch?v=it_6Xez4_yk&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
τωρα γιατι συζητειται το αυτονοητο? ειδατε το βιντεο? τον αστυνομικο που ερχοταν ξεκαρφωτος κατα πανω στον ανθρωπο για να τον αποτελιωσει (ενω ηταν ηδη πεσμενος κατω) με κλωτσιες? τωρα τι αναλυσεις κανετε κ τετοια... η δουλεια του αστυνομικου ειναι να συγκρατει τις εντασεις κ τα επεισοδια οχι να δερνει τον κοσμο. κ αν χρειαστει να το κανει αυτο, το κανει μεχρι να τον ακινητοποιησει, οχι με μισος λες κ προκειται για ζωο. ναι ειναι δυσκολο αλλα αυτη ειναι η δουλεια τους. οποιος δεν μπορει ας αλλαξει. ελεος πια. αυτοι οι ανθρωποι πρεπει ν πανε σε δικη κ να δικαστουν ως εγκληματιες, οχι απλά "σε διαθεσιμοτητα". πρεπει τα ορια τους ν γινουν επιτελους ευδιακριτα, κ οι ποινες στους συγκεκριμενους να ειναι ψηλες, προς παραδειγματισμο. εκτος κ αν τους αρεσει ο ρολος του μπραβου που φαινεται να ανελαβαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Ναι , πρέπει να τις τηρούν.Αυτή είναι η δουλειά τους.Στη δουλειά δεν πράττεις ελεύθερα.
Και δεν είναι ασυνείδητοι.Άνθρωποι είναι κι αυτοί σαν εμάς , με προβλήματα και έγνοιες.
Έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι μπορεί να επιλέγουν το επάγγελμα του αστυνομικού για να παίρνουν έναν αξιοπρεπή μισθό και να τα βγάζουν πέρα?Και συγκεκριμένα στα ΜΑΤ , ίσως δελεάζονται απ το φτωχικό επίδομα κινδύνου.
Ή ότι θέλουν να πιάνουν εγκληματίες και να σώζουν ανθρώπους? λέω εγώ. :worry:


η στάση των ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ δεν μου δείχνει ότι 8έλουν να προστατεύσουν τον πολίτη...και για μένα άξιος άν8ρωπος είναι αυτός που πάνω από τα λεφτά (σε όσο δύσκολη 8έση κι αν βρίσκεται) μπορεί να κερδίσει τα προς το ζην με αξιοπρεπέστερους τρόπους και όταν έρ8ει η ώρα να λογογδοτήσουν στην συνειδησή τους να είναι εντάξει...μη βάζουμε πάνω από όλα τα λεφτά!!!:hmm:

Το θέμα με τον Αλέξη...μου μοιάζει λίγο "κατασκευασμένο". :hmm:
Ο κόσμος έχει ανάγκη από ήρωες. ;)

Δεν σου κάνει εντύπωση isida πως μόνο στην Ελλάδα της Ευρώπης ζητάμε τα "αυτονόητα" για σένα; Για τον άλλον τον συμπολίτη πολύ απλά τα έχει γραμμένα τα αυτονότητα που ζητάς εσύ; Δεν σου κάνει εντύπωση πως μόνο στην Ελλάδα μας φταίνε όλα και ποτέ ο κακός ο εαυτός μας; Γιατί δεν κάνουμε μια αυτοκριτική ο καθένας μόνος του; Βάζουμε ένα κράτος στον τοίχο και το "χτυπάμε" αλύπητα. Τελικά ποιος είναι το κράτος; Οι άλλοι; Πάντα οι άλλοι φταίνε; Οι μπάτσοι; Αν ο πατέρας σου ήταν απλός αστυνομικός, θα σου άρεσε να τον λένε μπάτσο; Να τον ομαδοποιούν;

Αλλά τέτοια παιδεία έχουμε σαν λαός. Μας αρέσει να τσουβαλιάζουμε προσωπικότητες είτε σε κοινωνικά θέματα, είτε σε φιλικά θέματα, είτε σε ερωτικά θέματα. Μας αρέσει να ξεσπάμε τα προσωπικά μας αδιέξοδα, τα οποία μόνοι μας φτιάξαμε....και ζητάμε θεούς σωτηρίας. ;) Μας αρέσει να κολλάμε ταμπέλες, όπως "διατάζει" η τηλεαποχαύνωση των ΜΜΕ μέσω επαναστατικών καρικατούρων υπό το κλίμα της καταναλωτικής σκέψης. Σήμερα πουλάει ο Αλέξης και η μάνα του με το γυαλί το Γκούτσι των 2.500 €. Αύριο τι έχει το μενού; Πάλι φασολάδα;


Φυσικά και δεν αθωώνω τους ίδιους τους Έλληνες για τη σημερινή κατάσταση της χώρας .Και εμείς ευθυνόμαστε σε πολλά επίπεδα (μάλλον εσείς ..εγώ σε καμία περίπτωση!) από το ότι ψηφίζουμε αυτούς που ψηφίζουμε μέχρι το ότι προσπαθούμε με κάθε ευκαιρία να κλέψουμε και να επωφεληθούμε με οποιονδήποτε τρόπο αδιαφορώντας για τις συνέπειες των πράξεων μας που έχουν αντίκτυπο στους υπόλοιπους φυσικά !
όμως τη μερίδα του λέοντος την καταλαμβάνει άνετα το κράτος για την κατάντεια μας . Αλλά αφού τίποτα και κανείς δεν ευνοεί και δεν προωθεί την παιδεία τι περιμένουμε ..πως να πάει μπροστά αυτή η χώρα ???Αν δίνονταν κίνητρα και προοπτικές νέλιξης σε ένα κράτος ισονομίας και ισοτιμίας και αξιοκρατίας ...
Βάζω στον τοίχο το κράτος ... και λέγοντας κράτος εννοώ τους εκάστοτε πολιτικούς της χώρας μας που μας δουλέυουν κατάμουτρα και μας κλέβουν...ψεύδονται διαρκώς και μηχανορραφούν ...πειράζει που ΑΠΑΙΤΩ να ξέρω τί γίνεται στη χώρα μου...πειράζει που δεν θέλω να με κλέβουν οι 250 απο τους 300 ??? πειράζει που θέλω οι κόποι μου να έχουν ανταπόκριση??? ποίος μου δημιουργεί όλα τα παραπάνω προβλήματα? το κράτος ..όχι ο απλός λαός αλλά οι μεγαλοκαρχαρίες και οι πολιτικοί που αδράζουν την ευκαιρία να μας ξεζουμίσουν οικονομικά για όσο κά8ονται στις αναπαυτικές καρέκλες της βουλής...
Σε πληροφορώ λοιπόν πως ο πιο αγαπημένος μου 8είος είναι ..αστυνομικός!!! όταν του μιλάω δεν σκέφτομαι ότι μιλάω σε έναν άνθρωπο με την ιδιότητα του αστυνομικού..δεν τον εκτιμώ επειδή είναι αστυνομικός αν και νομίζω πως είναι από τους ελάχιστους που μπήκε στο σώμα όχι για τη καλοπληρωμένη 8έση στο δημόσιο αλλά για το όραμά του να προστατεύσει ...αλλά και σύμφωνα με ομολογίες του ίδιου η κατάσταση στην αστυνομία είναι απαράδεκτη και πλέον ντρέπεται να δηλώσει το επάγγελμά του εξαιτίας της στοχοποιήσης που υφίσταται ...αλλά τί να κάνουμε/?? είναι κάτι αναπόφευκτο!!!! υπάρχουν λόγοι για αυτήν την ομαδοποίηση ....και εγώ δεν είπα πως όλοι είναι άχρηστοι μιλώ για την πλειοψηφία και είμαι αδιάλλακτη ως προς αυτό...έχει αποδειχτεί ότι οι περισσότεροι είναι με φασιστικές απόψεις και στάση ζωής και παντού προσπαθούν να επιβληθούν όχι μόνο από τις πράξεις τους (δολοφονίες - κακοποίηση!) αλλά και από μια απλή συζήτηση μαζί τους ...
Επίσης...δεν ζήτησα ποτέ θεό σωτηρίας..είμαι υπεύθυνη για τον εαυτό μου .Δεν χρειάζομαι κανέναν ,αγαπητέ ,πρωθυπουργό να μου υπαγορεύει τί να κάνω και πώς να αντιδράσω ..πώς να διαχειριστώ τα χρήματά μου και πως να περάσω τον καιρό μου (βλ. περίοδος λιτότητας) δεν είμαι ευθυνόφοβη ούτε και τόσοι άλλοι έλληνες...δεν είμαι ευθυνόφοβη ...ούτε εγώ ούτε πολλοί έλληνες , ξέρω να αποδίδω δίκαια τις κατηγορίες και τις ευθύνες...
και τί να πούμε δηλαδή για τον αλέξη ??? αφού αυτή είναι η αλήθεια ..ένας ψυχανώμαλος τον έφαγε...γιατί να το κρύψουν τα ΜΜΕ και να το συγκαλύψουν και αυτό όπως τόσα πολλά άλλα..εξάλλου ήταν τόση η οργή του κόσμου που δεν κρυβόταν και αυτό που παρακολουθούσαμε τότε δεν ήταν τεχνάσματα των ΜΜΕ ήταν η φωνή μου , η φωνή των συνομηλίκων μου , η φωνή των πνιγμένων !!!


και μη λες ότι κολλάω ταμπέλες ..αφού οι περισσότεροι αστυνομικοί όταν βρουν ευκαιρία χτυπάνε και επιβάλλονται ..τί να πρωτοθυμηθούμε???? πάντα επιδεικνύουν την εξουσία τους , πάντα όμως ! το βλέπουμε παντού και ειλικρινά δεν είμαι πορωμένη εναντίον τους όμως κυκλοφορούν με τα όπλα και νομίζουν ότι κάνουν κάτι ...οι μισοί είναι <<κακοί>> , οι άλλοι είναι απλά ηλίθιοι μάγκες και ελάχιστοι υπηρετούν την αστυνομία με το όρομα της προστασίας του πολίτη και όχι με το όνειρο της καλοπληρωμένης θέσης στο δημόσιο ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
Ο Αλέξης ήταν ένα πυροτέχνημα..επικοινωνιακό από την ΝΔ μαζί με τους συνοδοιπόρους (ΠΑΣΟΚ,...κτλ) για να καλύψουν το Βατοchild. Μην χάφτουμε ότι σερβίρεται. Τα ΜΜΕ έπαιξαν καλά το παιχνίδι τους. Παρουσίασαν ένα θέμα, όπως ήθελαν αυτά, τόνισαν το σχόλιο από την είδηση (ή μάλλον μόνο το σχόλιο αφού ήταν πλαστή είδηση). Η μια πλευρά ακούστηκε. Η δίκη κεκλεισμένων των θυρών...Ποτέ δεν πιστεύω κάτι αν δεν το δω ζωντανό. Στην Ελλάδα, ο τηλε-ψηφοφόρος είναι κουλός και κουτσός. Ακούει μόνο ότι του επιτρέπουν να ακούει...Μπορείς να τα βάλεις με την δύναμη του Τύπου; Για ποιες διαδηλώσεις μιλάς, όταν όλα ελέγχονται ακόμη και το σεξ, ...από τον μεγάλο αδερφό; Όλοι ελέγχονται. Ο Τύπος κυβερνάει συνειδήσεις και ρυθμίζει την πολιτική βούληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Νίκο, οι δικοί μου γονείς και πολλοί άλλοι φυσικά, δουλεύουν επί χρόνια και δεν έχουν κλέψει ποτέ κανέναν...
για ποιο λόγο πρέπει αυτοί να υποστούν κυρώσεις;
επίσης εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχω μερίδιο ευθύνης...
εφόσον μέχρι πρότινος δεν είχα καν δικαίωμα ψήφου...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
Και οι δικοί μου οι γονείς δούλεψαν και δουλεύουν πολύ σκληρά στην ζωή τους. Δεν τα βρήκαν έτοιμα από κανέναν. Μάλιστα στην εφορία τα ακουμπάνε κανονικά την ανάλογη περίοδο υποβολής δηλώσεων. Καταθέτουν και Φ.Π.Α. για να ζουν...οι δημόσιοι σαν ξυπόλητοι "βαρόνοι" της μίζας. Παροχές όμως δεν βλέπουν. Τι θα μπορούσαν να κάνουν; Μόνο πληρώνουν σε ένα κράτος που δεν ρουπώνει από λεφτά (φόρους και περαιώσεις). Αν δεν πληρώσουν εφορία και το παίξουν «επαναστάτες - δεν πληρώνω», θα πάνε φυλακή. Επίσης αν αρχίσουν τις πορείες πάλι δεν θα βγάλουν λεφτά και θα πάνε φυλακή. Με το "καλημέρα" το πρωί, τα ημερήσια έξοδα λειτουργίας φτάνουν τα 2.000 € με μηδενικά έσοδα. Επίσης θα πρέπει να υπάρχουν και λεφτά για ασφαλιστικές εισφορές σε χρεωκοπημένα ταμεία τύπου ΤΕΒΕ,...κτλ τα οποία έτσι και σε «πιάσουν» για οφειλές εκτός από τις αγωγές θα πρέπει να επιστρέψεις ότι χρωστάς με τόκο. :) Μόνο στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική η καταβολή ασφαλιστικών εισφορών. Στο εξωτερικό είναι προαιρετική η ασφάλιση. Μάλιστα στην Ολλανδία, το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών είναι όσο ένας μισθός, δηλ., περίπου 2.000 €. Γι' αυτό δεν συμφέρει εκεί να ασφαλιστείς. Στην Ελλάδα όμως, δεν έχεις επιλογές. Έχεις μόνο υποχρεώσεις απέναντι σε ένα ληστρικό κράτος.

Το δημόσιο πόσα ημερήσια έξοδα έχει; Ποιος μαλάκας τα πληρώνει εκεί; Βρες μου μια εναλλακτική μη ουτοπική λύση. Και εγώ μαζί σου Εύα. Αλλά όταν το αυγό συγκρουστεί με το αμάξι ποιο θα σπάσει; Όταν πολλά αυγά συγκρουστούν με ένα αμάξι ποιος θα σπάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καταρχάς , γιατί κατηγορείτε συνέχεια τα ΜΑΤ?(δεν αναφέρομαι σε όλους , αλλά σε μερικούς που διαμαρτύρονται ότι για όλα τα ατυχήματα στις πορείες φταίνε τα ΜΑΤ).Τα ΜΑΤ δέχονται εντολές από προιστάμενους τους και είναι υποχρεωμένοι να τις τηρούν.Άμα τους πουν να χτυπήσουν , θα χτυπήσουν.Μη νομίζετε ότι το έχουν και βίτσιο.


Λυπάμαι,αλλά ειδικά για το χοιρινό στο 0:23,πολύ αμφιβάλλω ότι πήρε εντολή απ'τους ανώτερους του να πάει να χώσει ένα κλωτσίδι στον πεσμένο που ήδη τον είχαν σαπίσει τρεις και δεν ήταν απλά κομπλεξάρας.

Δηλαδή την περίπτωση να χτυπούσε με πέτρες ή μολότοφ τα ματ και να τους έβριζε ο τραυματίας για τον οποίο συζητάμε την αποκλείουμε τελείως?Πάντα τα ΜΑΤ φταίνε ενώ οι διαδηλωτές ποτέ?Και θα μου πείτε τώρα..ακόμα και αν έκανε ο διαδηλωτής αυτά που γράφω παραπάνω , δικαιολογείται ότι τον έστειλαν σε σοβαρή κατάσταση στο νοσοκομείο?Όχι , αλλά προκάλεσε.Εξαγρίωσε τους άλλους.

"With great power comes great responsibility",για να quotάρω μια αγαπημένη φράση απ'το Spiderman.Όταν είσαι εκπρόσωπος του νόμου και έχεις στα χέρια σου δύναμη (γιατί ένα γκλομπ-πόσο μάλλον ένα πιστόλι-είναι δύναμη),οφείλεις να μπορείς να συγκρατείσαι και να μην αφήνεις τα συναισθήματά σου να παρεμβαίνουν στη δουλειά σου.Σε εξαγρίωσε ο διαδηλωτής?Χεστήκαμε.Πάρε βαθιές ανάσες να ηρεμήσεις.Δουλειά κάνεις και αυτή είναι να αποκαθιστάς την τάξη,όχι επειδή σου δόθηκε η ευκαιρία,να βγάλεις τα νεύρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Ο Αλέξης ήταν ένα πυροτέχνημα..επικοινωνιακό από την ΝΔ μαζί με τους συνοδοιπόρους (ΠΑΣΟΚ,...κτλ) για να καλύψουν το Βατοchild. Μην χάφτουμε ότι σερβίρεται. Τα ΜΜΕ έπαιξαν καλά το παιχνίδι τους. Παρουσίασαν ένα θέμα, όπως ήθελαν αυτά, τόνισαν το σχόλιο από την είδηση (ή μάλλον μόνο το σχόλιο αφού ήταν πλαστή είδηση). Η μια πλευρά ακούστηκε. Η δίκη κεκλεισμένων των θυρών...Ποτέ δεν πιστεύω κάτι αν δεν το δω ζωντανό. Στην Ελλάδα, ο τηλε-ψηφοφόρος είναι κουλός και κουτσός. Ακούει μόνο ότι του επιτρέπουν να ακούει...Μπορείς να τα βάλεις με την δύναμη του Τύπου; Για ποιες διαδηλώσεις μιλάς, όταν όλα ελέγχονται ακόμη και το σεξ, ...από τον μεγάλο αδερφό; Όλοι ελέγχονται. Ο Τύπος κυβερνάει συνειδήσεις και ρυθμίζει την πολιτική βούληση.


Σίγουρα το περιστατικό με τον Αλέξη και η διαχείριση αυτού του συμβάντος εξυπηρέτησε τότε πολλά κόμματα και για να αποσιωπηθεί το θέμα του βατοπεδίου ...όμως ξαναρωτάω ...τί άλλο να γινόταν ?
να δεχόμασταν μια τέτοια δολοφονία έτσι παθητικά...θα ήταν και ντροπή φίλε μου...όσο για αυτό που είπες σε προηγούμενη δήλωσή σου για τον Αλέξη που τον ηρωποιήσαμε εξ αιτίας της έλλειψης ηρώων στην σημερινή εποχή έχω να πω ότι : ο Αλέξης δεν έγινε ήρωας επειδή έκανε κάτι επανασταστικό με δική του πρωτοβουλία που 8α συνέβαλε στην ανάπτυξη της κοινωνίας , σίγουρα άμα του δινόταν η επιλογή να σωθεί θα την διάλεγει , όμως η μορφή του και ο άδικος θάνατος του σηματοδότησε μια εποχή που ώθησε τους νέους να ξυπνήσουν λίγο , να βγουν από τους υπολογιστές και να δείξουν στους πολιτικούς ότι δεν μπορούν να καταλύονται έτσι μικρά και μεγάλα δικαιώματα , πόσο μάλλον να σβήνονται ανθρώπινες ζωές ... Και να σου πω κάτι ακόμα..εγώ δεν ήθελα να ακούσω την άλλη πλευρά ...δεν θα μπορούσε να είχε συμβεί κάτι άλλο εκείνο το βράδυ...πώς είμαι τόσο σίγουρη?
μα μίλησαν και έδωσαν μαρτυρίες οι φίλοι του που ήταν παρόντες ...οι φίλοι του που ήταν και αυτοί μικρά παιδιά σοκαρισμένοι απο αυτό που έιχαν δει ...αλλά και άλλοι αυτόπτες μάρτυρες..Ειλικρινά δεν έιχα καμια όρεξη να ακούσω ουτε τον έναν αστυνομικό να δικαιολογείται ούτε τον άλλο ..αλλά ουτε και τον <<δικηγόρο τους>> . Δεν είμαι μονόπλευρη και δεν φοράω παρωπίδες ...αλλά γιατί να ακούσω μερικά επιχειρήματα προς υπεράσπιση των δολοφόνων που υποτιμούν την νοημοσύνη μου και υποβιβάζουν την αξία και σημασία του γεγονότος?
γιατί το ότι η σφαίρα εκπυσοκρότησε ή το ότι ο Αλέξης αποτέλεσε ισχυρή απειλή για αυτούς τους δύο βρίζοντας τους εμένα μου φαίνονταν ηλι8ιότητες και ό,τι άκουσα και από όποιους (όχι από δημοσιογράφους ) εμένα μου αρκούσε ...εξάλλου μην ξεχνάμε εεε...το όπλο του μπάτσου είναι μαγικό ρίχνει στον αέρα και βρίσκει στο ψαχνό...
δεν μασάμε κουτόχορτο...άμα μπορούσαν 8α τους είχαν α8ωώσει και αυτούς (αστυνομικούς) αλλά φοβήθηκαν τα επάκολουθα....


Φυσικά άμα δεν θες να είσαι υποκινούμενος μπορείς να πάψεις να ενημερώνεσαι από τον τύπο ή από τα κανάλια η απλά να επιλέξεις εσύ τις πηγές από όπου 8α ενημερώνεσαι...δεν σε υποχρεώνει κανείς να φυτεύεσαι στην τηλεόραση και να δέχεσαι ό,τι σου λένε!!!
το ότι υπαρχει έλεγχος παντού το γνωρίζω...αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό:confused:

ακούσατε φαντάζομαι τί δήλωσαν 2 γυναίκες από τους τραυματισμένους που πήραν εξιτήριο σήμερα : έψαχναν για θύματα , φέρθηκαν απάνθρωποι , ήταν λυσσασμένοι ! μας τσάκισαν χωρίς λόγο !!!


τα λογία και τα σχόλια περιττεύουν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ακούσατε φαντάζομαι τί δήλωσαν 2 γυναίκες από τους τραυματισμένους που πήραν εξιτήριο σήμερα : έψαχναν για θύματα , φέρθηκαν απάνθρωποι , ήταν λυσσασμένοι ! μας τσάκισαν χωρίς λόγο !!!

Λογικό το βρίσκω.Και σ'εμάς που δεν έγιναν καθόλου επεισόδια,είχε άπειρους μπάτσους γύρω μας.Κάνανε άριστα τη δουλειά τους δηλαδή.Κάθε δικτατορία,στηρίζει την εξουσία της πάνω στον εξαθλιωμένο λαό με τον φόβο και την ωμή βία.Ετοιμαστείτε για πολλά "μεμονωμένα περιστατικά" στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,267 μηνύματα.
Λυπάμαι,αλλά ειδικά για το χοιρινό στο 0:23,πολύ αμφιβάλλω ότι πήρε εντολή απ'τους ανώτερους του να πάει να χώσει ένα κλωτσίδι στον πεσμένο που ήδη τον είχαν σαπίσει τρεις και δεν ήταν απλά κομπλεξάρας.



"With great power comes great responsibility",για να quotάρω μια αγαπημένη φράση απ'το Spiderman.Όταν είσαι εκπρόσωπος του νόμου και έχεις στα χέρια σου δύναμη (γιατί ένα γκλομπ-πόσο μάλλον ένα πιστόλι-είναι δύναμη),οφείλεις να μπορείς να συγκρατείσαι και να μην αφήνεις τα συναισθήματά σου να παρεμβαίνουν στη δουλειά σου.Σε εξαγρίωσε ο διαδηλωτής?Χεστήκαμε.Πάρε βαθιές ανάσες να ηρεμήσεις.Δουλειά κάνεις και αυτή είναι να αποκαθιστάς την τάξη,όχι επειδή σου δόθηκε η ευκαιρία,να βγάλεις τα νεύρα σου.

Ναι , κομπλεξάρας ήταν και κατακρίνω αυτό που έκανε.Δεν τον δικαιολογώ.
Γενικά όμως , το αν τα ματ θα κρατήσουν αμυντική ή επιθετική στάση δεν καθορίζεται απ' τους ίδιους.


Και την τάξη πώς θα την αποκαταστήσεις?Θα χτυπήσεις.Κι αν δε "συμμορφωθούνε" θα χτυπήσεις ακόμα πιο πολύ.
Δηλαδή τι θέλετε να κάνουν?Να κάθονται σαν τα αγάλματα να τις τρώνε? :confused:
Το να σπάσεις στο ξύλο τον άλλον με το γκλομπ , το βρίσκω εξ'ίσου ακραίο με το να ρίχνεις μολότοφ και πέτρες στα Ματ.
Ή μήπως , επειδή φοράνε στολές και προστατεύονται δεν το θεωρούμε κατακριτέο? :worry: :worry:
Τέλος πάντων.Τελειώνοντας , δε δικαιολογώ τον ξυλοδαρμό διαδηλωτών σε ΤΕΤΟΙΟ σημείο ώστε να σταλεί στο νοσοκομείο.
Το καλύτερο θα ήταν να τους συλλαμβάνανε και να τελείωνε το παραμύθι.


η στάση των ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ δεν μου δείχνει ότι 8έλουν να προστατεύσουν τον πολίτη...και για μένα άξιος άν8ρωπος είναι αυτός που πάνω από τα λεφτά (σε όσο δύσκολη 8έση κι αν βρίσκεται) μπορεί να κερδίσει τα προς το ζην με αξιοπρεπέστερους τρόπους και όταν έρ8ει η ώρα να λογογδοτήσουν στην συνειδησή τους να είναι εντάξει...μη βάζουμε πάνω από όλα τα λεφτά!!!:hmm:

Δηλαδή άμα κάνεις το συγκεκριμένο επάγγελμα , δε μπορείς να έχεις τη συνείδησή σου ήσυχη? :worry:
Και τα λεφτά ένα κίνητρο είναι , και δε βλέπω κάτι μη αξιοπρεπές στη συγκεκριμένο επάγγελμα.
Και επιτέλους (!) , μην τους βάζετε όλους σε ένα τσουβάλι.ούτε τους περισσότερους.
Επειδή υπάρχουν 3-4 παρανοικοί στα Ματ?Σε κάθε επάγγελμα μπορεί να υπάρχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και την τάξη πώς θα την αποκαταστήσεις?Θα χτυπήσεις.Κι αν δε "συμμορφωθούνε" θα χτυπήσεις ακόμα πιο πολύ.
Δηλαδή τι θέλετε να κάνουν?Να κάθονται σαν τα αγάλματα να τις τρώνε? :confused:
Το να σπάσεις στο ξύλο τον άλλον με το γκλομπ , το βρίσκω εξ'ίσου ακραίο με το να ρίχνεις μολότοφ και πέτρες στα Ματ.
Ή μήπως , επειδή φοράνε στολές δεν το θεωρούμε κατακριτέο? :worry: :worry:
Τέλος πάντων.Τελειώνοντας , δε δικαιολογώ τον ξυλοδαρμό διαδηλωτών σε ΤΕΤΟΙΟ σημείο ώστε να σταλεί στο νοσοκομείο.
Το καλύτερο θα ήταν να τους συλλαμβάνανε και να τελείωνε το παραμύθι.

Μετά από τις περισσότερες πορείες,οι μελανιές που 'χω κάνουν κανά μήνα να φύγουν.Δεν παραπονιέμαι γι'αυτό.Αλλά έχει τεράστια διαφορά να φεύγεις απ'την πορεία με μελανιές απ'το να φεύγεις απ'την πορεία σε κώμα.Το λες και μόνο σου,τίποτα δε δικαιολογεί βιαιότητα σε τέτοιο βαθμό.Ο διαδηλωτής "καταστέλλεται" με πολύ λιγότερες γκλομπιές,άλλωστε μην ξεχνάμε ότι αυτοί είναι οργανωμένοι και αρματωμένοι,εμείς όχι.
Και όχι,δεν είναι το ίδιο ακραίο να πετάς μολότωφ με το να σαπίζεις τον άλλον στο ξύλο με το γκλομπ.Απ'τον διαδηλωτή,τον μπάχαλο ή τον ειρηνικό,δεν περιμένω να με προστατέψει.Απ'τον μπάτσο όμως περιμένω να εκπροσωπεί το κράτος,να υπηρετεί το σύνταγμα και τους νόμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ξέρεις τι είναι αναρχισμός?

ολο τα ίδια..

μπορεί να μήν έχω διαβάσει τις θεωρίες όλων των αναρχικών ούτε και θέλω να το κάνω. για μένα ο αναρχισμός είναι μια τεράστια μπαρούφΑ.

αυτοί όμως που τα σπάνε-καίνε-γράφουν κακόγουστα μηνύματα στους τοίχους βρομίζοντας τον τόπο, λένε οτι έιναι αναρχικοί επομένως έχω δικαίωμα να τους αποκαλώ έτσι.

στο θέμα του βίντεο με τον ξυλοδαρμό.
όταν είσαι σε μια συμπλοκή οπου οι μεν ξεκινάνε να προκαλούν και να έρχονται σε σύγκρουση με τα ματ, τότε τα μάτ φυσικά και θα αντιδράσουν στην βία με βία, άλλωστε το αντάρτικο πόλεως που θέλουν να κάνουν, περιλαμβάνει την βία.
άσχετα άν τώρα όλοι αυτοί κλαίγονται ομαδικά για προπαγανδιστικούς και μόνο λόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αυτοί όμως που τα σπάνε-καίνε-γράφουν κακόγουστα μηνύματα στους τοίχους βρομίζοντας τον τόπο, λένε οτι έιναι αναρχικοί επομένως έχω δικαίωμα να τους αποκαλώ έτσι.



Kαι εγώ λέω πως #$@$ τη μάνα του Παπανδρέου. Έχει δικαίωμα να με αποκαλεί "μπαμπά;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Ναι , κομπλεξάρας ήταν και κατακρίνω αυτό που έκανε.Δεν τον δικαιολογώ.
Γενικά όμως , το αν τα ματ θα κρατήσουν αμυντική ή επιθετική στάση δεν καθορίζεται απ' τους ίδιους.


Και την τάξη πώς θα την αποκαταστήσεις?Θα χτυπήσεις.Κι αν δε "συμμορφωθούνε" θα χτυπήσεις ακόμα πιο πολύ.
Δηλαδή τι θέλετε να κάνουν?Να κάθονται σαν τα αγάλματα να τις τρώνε? :confused:
Το να σπάσεις στο ξύλο τον άλλον με το γκλομπ , το βρίσκω εξ'ίσου ακραίο με το να ρίχνεις μολότοφ και πέτρες στα Ματ.
Ή μήπως , επειδή φοράνε στολές και προστατεύονται δεν το θεωρούμε κατακριτέο? :worry: :worry:
Τέλος πάντων.Τελειώνοντας , δε δικαιολογώ τον ξυλοδαρμό διαδηλωτών σε ΤΕΤΟΙΟ σημείο ώστε να σταλεί στο νοσοκομείο.
Το καλύτερο θα ήταν να τους συλλαμβάνανε και να τελείωνε το παραμύθι.




Δηλαδή άμα κάνεις το συγκεκριμένο επάγγελμα , δε μπορείς να έχεις τη συνείδησή σου ήσυχη? :worry:
Και τα λεφτά ένα κίνητρο είναι , και δε βλέπω κάτι μη αξιοπρεπές στη συγκεκριμένο επάγγελμα.
Και επιτέλους (!) , μην τους βάζετε όλους σε ένα τσουβάλι.ούτε τους περισσότερους.
Επειδή υπάρχουν 3-4 παρανοικοί στα Ματ?Σε κάθε επάγγελμα μπορεί να υπάρχουν..


κατά τη γνώμη μου δυστυχώς δεν είναι 3-4 ...το να χτυπάς για μένα είναι αναξιοπρεπές...και δεν μιλάω μόνο για τους ματάδες αλλά και για τους υπόλοιπους απλούς αστυνομικούς... σε κά8ε επάγγελμα μπορεί να υπάρχουν σκάρτοι αλλά στο συγκεκριμένο μπορεί να υπάρχουν μερικοί καλοί ...οι σκάρτοι είναι δεδομένοι και περισσότεροι....αλλά τέτοια είναι η φύση του επαγγέλματος ...είναι κάτι εντελώς αντιδημοκρατικό για μένα ...η δημόσια ασφάλεια 8α μπορούσε να διαφυλαχτεί με άλλα μέσα...δηλαδή ακυρώνω εντελώς την λειτουργία της αστυνομίας ..μέχρι και για τα απλά γραφειοκρατικά όταν την χρειάζεσαι σε ταλαιπωρεί ...δηλαδή ΕΛΕΟΣ!!!
να μην αναφερθώ που όλοι τους είναι μέσα στα κόλπα ...ό,τι κι αν ανακαλύψουν π.χ. σχετικά με τις τρομοκρατικές οργανώσεις πρώτα 8α το αποκαλύψουν στην κυβέρνηση και όποτε αυτή διατάξει , όποτε δηλαδή την βολεύει 8α το ξεφουρνίσουν...αλλά ανέκαθεν έτσι ήταν ...τα τσιράκια των απατεώνων πολιτικών....

Ναι , κομπλεξάρας ήταν και κατακρίνω αυτό που έκανε.Δεν τον δικαιολογώ.
Γενικά όμως , το αν τα ματ θα κρατήσουν αμυντική ή επιθετική στάση δεν καθορίζεται απ' τους ίδιους.


Και την τάξη πώς θα την αποκαταστήσεις?Θα χτυπήσεις.Κι αν δε "συμμορφωθούνε" θα χτυπήσεις ακόμα πιο πολύ.
Δηλαδή τι θέλετε να κάνουν?Να κάθονται σαν τα αγάλματα να τις τρώνε? :confused:
Το να σπάσεις στο ξύλο τον άλλον με το γκλομπ , το βρίσκω εξ'ίσου ακραίο με το να ρίχνεις μολότοφ και πέτρες στα Ματ.
Ή μήπως , επειδή φοράνε στολές και προστατεύονται δεν το θεωρούμε κατακριτέο? :worry: :worry:
Τέλος πάντων.Τελειώνοντας , δε δικαιολογώ τον ξυλοδαρμό διαδηλωτών σε ΤΕΤΟΙΟ σημείο ώστε να σταλεί στο νοσοκομείο.
Το καλύτερο θα ήταν να τους συλλαμβάνανε και να τελείωνε το παραμύθι.




Δηλαδή άμα κάνεις το συγκεκριμένο επάγγελμα , δε μπορείς να έχεις τη συνείδησή σου ήσυχη? :worry:
Και τα λεφτά ένα κίνητρο είναι , και δε βλέπω κάτι μη αξιοπρεπές στη συγκεκριμένο επάγγελμα.
Και επιτέλους (!) , μην τους βάζετε όλους σε ένα τσουβάλι.ούτε τους περισσότερους.
Επειδή υπάρχουν 3-4 παρανοικοί στα Ματ?Σε κάθε επάγγελμα μπορεί να υπάρχουν..


σε τέτοιο σημειο???? δηλαδή κάτι πιο ight το δεχόμαστε...
εγώ δεν ανέχομαι όταν βγαίνω να διαδηλώσω και γενικότερα να με αγγίζει κανείς ούτε στο ελάχιστο....
και μόνο που λες ότι η τάξη μπορεί να επιτευχθεί με λίγο ξυλάκι καταλαβαίνω το επίπεδο...υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να έχεις μια πόλη που να ευημερεί..δεν χρειάζεται ούτε να τη σκοτώνεις ούτε να τη φιμώνεις ούτε να την παραμυθιάζεις....
ειλικρινά δεν το πιστεύω ότι συζητάμε τα αυτονόητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
.η δημόσια ασφάλεια 8α μπορούσε να διαφυλαχτεί με άλλα μέσα...δηλαδή ακυρώνω εντελώς την λειτουργία της αστυνομίας ...
τί προτείνεις;
εσ'υ πως θα αντιμετώπιζες μια μεγάλη ομάδα ατόμων που καταλαμβάνουν κτίρια, καίνε τυφλά(marfin bank) και θέλουν να κάνουν αντάρτικο πόλεως;

δέν είναι όλη η αστυνομία τα ματ. τα ματ είναι ένα πολύ μικρό μέρος της αστυνομίας. η δημόσια ασφάλεια δέν απειλείται μόνο απο αυτούς που τα καίνε, υπάρχει αληθινό έγκλημα εκεί έξω πέρα απο τις όμορφες θεωρίες περι εκπαίδευσης καλλιέργεια του ατόμου και άλλα όμορφα ουτοπικά που λένε οι αναρχικοί για την καταστολή του εγκλήματος.

δέν ξέρω αν το ξέρεις αλλα κυκλοφορούν και κάποιοι ακαλλιέργητοι με καλάζνικοφ έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,267 μηνύματα.
Και όχι,δεν είναι το ίδιο ακραίο να πετάς μολότωφ με το να σαπίζεις τον άλλον στο ξύλο με το γκλομπ.Απ'τον διαδηλωτή,τον μπάχαλο ή τον ειρηνικό,δεν περιμένω να με προστατέψει.Απ'τον μπάτσο όμως περιμένω να εκπροσωπεί το κράτος,να υπηρετεί το σύνταγμα και τους νόμους.

Ποινικά δεν έχει μεγάλη διαφορά όμως.Πέρα απ' τις στολές που τους προστατεύουν αυτό που λέω..
Στα υπόλοιπα που είπες συμφωνώ.


ολο τα ίδια..

μπορεί να μήν έχω διαβάσει τις θεωρίες όλων των αναρχικών ούτε και θέλω να το κάνω. για μένα ο αναρχισμός είναι μια τεράστια μπαρούφΑ.

αυτοί όμως που τα σπάνε-καίνε-γράφουν κακόγουστα μηνύματα στους τοίχους βρομίζοντας τον τόπο, λένε οτι έιναι αναρχικοί επομένως έχω δικαίωμα να τους αποκαλώ έτσι.

στο θέμα του βίντεο με τον ξυλοδαρμό.
όταν είσαι σε μια συμπλοκή οπου οι μεν ξεκινάνε να προκαλούν και να έρχονται σε σύγκρουση με τα ματ, τότε τα μάτ φυσικά και θα αντιδράσουν στην βία με βία, άλλωστε το αντάρτικο πόλεως που θέλουν να κάνουν, περιλαμβάνει την βία.
άσχετα άν τώρα όλοι αυτοί κλαίγονται ομαδικά για προπαγανδιστικούς και μόνο λόγους...


Δε θα σχολιάσω αν ο αναρχισμός είναι μπαρούφα ή όχι και προχωρώ.

Αυτοί που λες δεν είναι παρά κάτι ανόητα ανθρωπάκια που δεν ξέρουν καν τι σημαίνει αναρχισμός !
Το να αποκαλείς με μία ονομασία μια ομάδα ανθρώπων χωρίς να γνωρίζεις , είναι μεγάλη κουβέντα.
Τι πάει να πει δηλαδή "λένε ότι είναι αναρχικοί , επομένως έχω δικαίωμα να τους αποκαλώ έτσι"?
Να τους αμφισβητείς έπρεπε.Εγώ αν σου πω ότι είμαι ο Άιν-Στάιν θα με φωνάζεις Άι-Σταιν ή θα με αμφισβητήσεις? :hmm:


κατά τη γνώμη μου δυστυχώς δεν είναι 3-4 ...το να χτυπάς για μένα είναι αναξιοπρεπές...και δεν μιλάω μόνο για τους ματάδες αλλά και για τους υπόλοιπους απλούς αστυνομικούς... σε κά8ε επάγγελμα μπορεί να υπάρχουν σκάρτοι αλλά στο συγκεκριμένο μπορεί να υπάρχουν μερικοί καλοί ...οι σκάρτοι είναι δεδομένοι και περισσότεροι....αλλά τέτοια είναι η φύση του επαγγέλματος ...είναι κάτι εντελώς αντιδημοκρατικό για μένα ...η δημόσια ασφάλεια 8α μπορούσε να διαφυλαχτεί με άλλα μέσα...δηλαδή ακυρώνω εντελώς την λειτουργία της αστυνομίας ..μέχρι και για τα απλά γραφειοκρατικά όταν την χρειάζεσαι σε ταλαιπωρεί ...δηλαδή ΕΛΕΟΣ!!!
να μην αναφερθώ που όλοι τους είναι μέσα στα κόλπα ...ό,τι κι αν ανακαλύψουν π.χ. σχετικά με τις τρομοκρατικές οργανώσεις πρώτα 8α το αποκαλύψουν στην κυβέρνηση και όποτε αυτή διατάξει , όποτε δηλαδή την βολεύει 8α το ξεφουρνίσουν...αλλά ανέκαθεν έτσι ήταν ...τα τσιράκια των απατεώνων πολιτικών....


σε τέτοιο σημειο???? δηλαδή κάτι πιο ight το δεχόμαστε...
εγώ δεν ανέχομαι όταν βγαίνω να διαδηλώσω και γενικότερα να με αγγίζει κανείς ούτε στο ελάχιστο....
και μόνο που λες ότι η τάξη μπορεί να επιτευχθεί με λίγο ξυλάκι καταλαβαίνω το επίπεδο...υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να έχεις μια πόλη που να ευημερεί..δεν χρειάζεται ούτε να τη σκοτώνεις ούτε να τη φιμώνεις ούτε να την παραμυθιάζεις....
ειλικρινά δεν το πιστεύω ότι συζητάμε τα αυτονόητα...



Τώρα δηλαδή τι μου λες?Ότι δεν πρέπει να υπάρχουν αστυνομικοί?
Να κάνει ο καθένας ότι θέλει , χωρίς νόμους , σα ζούγκλα?Άμα σου κλέψουν την τσάντα σου , ποιον θα πάρεις τηλέφωνο? :hmm:
Και ποιοι άλλοι τρόποι υπάρχουν για να διαφυλαχτεί η δημόσια περιουσία?
Σοβαρά τώρα , δε μπορώ να δεχτώ ότι θεωρείς τους ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ αστυνομικούς ότι είναι έτσι.Μην πιανόμαστε μόνο από 2-3 συμβάντα.Και πίστεψε με , οι αστυνομικοί δε συμμετέχουν σε κανένα κόλπο.Πολλοί απ' αυτούς μπαίνουν με όραμα να βοηθήσουν για το καλό της πατρίδας.Μη μπλέκεις πολιτικούς με αστυνομικούς.

Όσο για το 2ο ποστ :

Άμα θες να πας να διαδηλώσεις με μολότοφ και πέτρες..ναι , να είσαι σίγουρη ότι θα φας ξύλο ;)
Υπάρχουν και πιο ειρηνικοί τρόποι διαμαρτυρίας.Για να μην πω κιόλας ότι με τις πορείες δεν επιτυγχάνεται τίποτα.Λεφτά στο κράτος δίνετε απ' τις απεργίες.Τίποτα παραπάνω.
Και δεν είμαι υπέρ του ξύλου , νομίζω το ανέφερα και πιο πάνω.Απλά είναι λογικό να μην κάθονται με σταυρωμένα τα χέρια οι αστυνομικοί και να τις τρώνε.Ό,τι κάνουμε έχει επιπτώσεις.Μην κατηγορούμε μόνο αυτά που μας κάνουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
σιγουρα φταινε και οι 2 μεριες και οι αστυνομικοι και οι αναρχικοι..ειμαι αντιθετη με αυτες τις διαδηλωσεις..αν θελουν να βγουν στο δρομο για να διαδηλωσουν για τα δικαιωματα τους να το κανουν να το κανουμε, σε αυτο συμφωνω αλλα να γινει ειρηνικα χωρις βια..αυτη πιστευω ειναι η πραγματικη πορεια..χωρις τραυματισμους..δεν ξερω ποιος τραυματισε το 30χρονο μπορει να ηταν αναρχικος και να το εκανε καταλαθος μπορει να ηταν απο τα ΜΑΤ και να το εκανε καταλαθος ποτε η αληθεια δεν θα μαθευτει..και αν το εκανε αναρχικος καταλαθος ξαναλεω δεν θα βγει να το πει θα κατηγορησει τον αστυνομικο γιατι τον συμφερει..δεν υποστηριζω ουτε τους μεν ουτε τους δε οταν πας σε μια τετοια πορεια ομως ξερεις πολυ καλα ποια θα ειναι τα αποτελεσματα.Τελος κανεις δεν αναφερθηκε για τις ξενες περιουσιες του κοσμου που καταστρεφονται οταν γινοντε πορειες και οι αναρχικοι πετενε 'καταλαθος' πετρες στα τζαμια καταστηματων..επισης κανεις δεν αναφερθηκε στον τραυματισμο του αστυνομικου οπου και αυτος βρισκεται σε κρισιμη κατασταση..αυτα ειχα να πω..μπορει να ειμαι λαθος αλλα προσπαθησα να ειμαι αντικειμενικη γιατι ξαναλεω δεν υποστηριζω κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
δεν εχει κανενας το δικαιωμα να σε βαραει ανελεητα στο κεφαλι!!ακομα και η ζωη του αστυνομικου να ειχε τεθει σε κινδυνο, εφοσον τν επιασαν κ τν ακινιτοποιησαν απλα τν οδηγουνε στ τμημα χωρις να τον χτυπναε τοσο βιαια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top