Σκεφτήκατε ποτέ να εγκαταλείψετε τη σχολή σας;

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω παλι οχι....οκ χαλιεμαι οταν ακουω διαφορα...διαφορες φωνες ασχετες να εχουν αποψη ή και να υποβαθμιζουν..ή οταν βλεπω αλλες σχολες να εχουν περισσοτερη περαση επαγγελματικα ενω δεν τιθεται θεμα επιπεδου σπουδων ...αλλα οκ θα το ξεπερασω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
επειδή απογοητεύομαι εύκολα αν δεν τα πάω καλά σε μάθημα που μαρέσει(τα μαθηματικά γενικώς και η φυσική) όταν έπαιρνα χαμηλούς βαθμούς σε μαθήματα της σχολής μου(ενώ περίμενα πολύ παραπάνω) σκεφτόμουν να την εγκαταλείψω λόγω της δυσκολίας αλλά από μαθήματα που έχω δει ότι θα έχουμε αργότερα δεν νομίζω ότι θα την εγκαταλείψω καθώς μου αρέσουν πολύ.Εξάλλου θα πάρω και μαθήματα από άλλες σχολές που μαρέσουν(αστροφυσική,κβαντική φυσική κτλ,ότι έχει να κάνει με φυσική) και θα δέσει το πράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγω δυστυχως τον τελευταιο μηνα σκεφτομαι εντονοτατα να εγκαταλειψω το Μηχανικων Η/Υ & πληροφορικής, με 4 μαθηματα ακομα για πτυχιο. (νιωθω κουρασμενος και με μηδενικη ορεξη για περαιτερω διαβασμα και συνεχη ενασχοληση). επειδη κανω και την θητεια μου αυτο τον καιρο, σκεφτομαι να κανω τα χαρτια μου για ΕΕΦΟΠ (νεος θεσμος κακοπληρωμενων Επαγγ.Οπλιτων) με προοπτικη να παω για ΕΠΟΠ αν βγει προκηρυξη. Αμα το ανακοινωσω στους δικους μου ομως, θα γινει της Φουκουσιμα :(
ειμαι 24 ετων τωρα, μακαρι να μπορουσα να δηλωνα Σχολή Ευελπίδων (αλλα ειναι μεχρι τα 21 αυτη η δυνατοτητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εγω δυστυχως τον τελευταιο μηνα σκεφτομαι εντονοτατα να εγκαταλειψω το Μηχανικων Η/Υ & πληροφορικής, με 4 μαθηματα ακομα για πτυχιο. (νιωθω κουρασμενος και με μηδενικη ορεξη για περαιτερω διαβασμα και συνεχη ενασχοληση). επειδη κανω και την θητεια μου αυτο τον καιρο, σκεφτομαι να κανω τα χαρτια μου για ΕΕΦΟΠ (νεος θεσμος κακοπληρωμενων Επαγγ.Οπλιτων) με προοπτικη να παω για ΕΠΟΠ αν βγει προκηρυξη. Αμα το ανακοινωσω στους δικους μου ομως, θα γινει της Φουκουσιμα :(
ειμαι 24 ετων τωρα, μακαρι να μπορουσα να δηλωνα Σχολή Ευελπίδων (αλλα ειναι μεχρι τα 21 αυτη η δυνατοτητα)

οχι ρ μαλακια θα κανεις,4 μαθηματα σου εμειναν,ειναι πλ λιγα,παρε το πτυχιο σου και μετα κανε οτι θες
η σχολη σου ειναι πλ καλη μην την αφηνεις τωρα ειδικα στο τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
καλά λέει η Όλγα,
άλλοι πουλάνε και την μάνα και την αδερφή για να περάσουν στο Πανεπιστήμιο και πόσο μάλλον σε Πολυτεχνική Σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ε, ρε τι κάνουν οι μουράτες σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ε, ρε τι κάνουν οι μουράτες σχολές...

Σκεφτήκατε ποτέ να εγκαταλείψετε τη σχολή σας; VS HMMY...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγω δυστυχως τον τελευταιο μηνα σκεφτομαι εντονοτατα να εγκαταλειψω το Μηχανικων Η/Υ & πληροφορικής, με 4 μαθηματα ακομα για πτυχιο. (νιωθω κουρασμενος και με μηδενικη ορεξη για περαιτερω διαβασμα και συνεχη ενασχοληση). επειδη κανω και την θητεια μου αυτο τον καιρο, σκεφτομαι να κανω τα χαρτια μου για ΕΕΦΟΠ (νεος θεσμος κακοπληρωμενων Επαγγ.Οπλιτων) με προοπτικη να παω για ΕΠΟΠ αν βγει προκηρυξη. Αμα το ανακοινωσω στους δικους μου ομως, θα γινει της Φουκουσιμα :(
ειμαι 24 ετων τωρα, μακαρι να μπορουσα να δηλωνα Σχολή Ευελπίδων (αλλα ειναι μεχρι τα 21 αυτη η δυνατοτητα)
μην κανεις καμια τρελα...εφαγες τον γαιδαρο και θα κολλησεις στην ουρα? κουραγιο....θαναι μεγαλη βλακεια να τα παρατησεις τωρα!

Σκεφτήκατε ποτέ να εγκαταλείψετε τη σχολή σας; VS HMMY...:P

αν ρωτας ΚΑΙ την γνωμη μου:hmm:.....ΟΧΙ!:D για καμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Malouta

Νεοφερμένος

Η Malouta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πάντως και εγώ παράτησα σχολή..Αλλά στο 2ο εξάμηνο.Δε μου άρεσαν τα μαθήματα, οι προοπτικές,οι καθηγητές..Προτίμησα να ξαναδώσω πανελλήνιες.Άμα δε γουστάρεις το αντικείμενο,δε βγαίνει η σχολή...
Εννοείται πως,συμφωνώ με τους από πάνω για τον sayer.Άλλη μία εξεταστική κουράγιο,φίλε! Μην την αφήσεις τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εγω δυστυχως τον τελευταιο μηνα σκεφτομαι εντονοτατα να εγκαταλειψω το Μηχανικων Η/Υ & πληροφορικής, με 4 μαθηματα ακομα για πτυχιο. (νιωθω κουρασμενος και με μηδενικη ορεξη για περαιτερω διαβασμα και συνεχη ενασχοληση). επειδη κανω και την θητεια μου αυτο τον καιρο, σκεφτομαι να κανω τα χαρτια μου για ΕΕΦΟΠ (νεος θεσμος κακοπληρωμενων Επαγγ.Οπλιτων) με προοπτικη να παω για ΕΠΟΠ αν βγει προκηρυξη. Αμα το ανακοινωσω στους δικους μου ομως, θα γινει της Φουκουσιμα :(
ειμαι 24 ετων τωρα, μακαρι να μπορουσα να δηλωνα Σχολή Ευελπίδων (αλλα ειναι μεχρι τα 21 αυτη η δυνατοτητα)

ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΟΥ!!! Οχι γιατι ειναι μουράτη σχολή, αλλά γιατί είναι ο κόπος σου...Πάρε το πτυχίο σου και κάνε ότι θέλεις....Ψυχική δύναμη θέλει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Δεν έχω σκεφτεί να αφήσω την σχολή μου παρόλο που με προβληματίζουν αρκετά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν έχω σκεφτεί να αφήσω την σχολή μου παρόλο που με προβληματίζουν αρκετά πράγματα.

Όπως; (αν φυσικά θέλεις να πεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Όπως; (αν φυσικά θέλεις να πεις)
Είναι κυρίως θέματα οργάνωσης και το σημαντικότερο διάρθρωσης του προγράμματος σπουδών.Θεωρώ ότι θα μπορούσε να ήταν πιο εξειδικευμένο το τμήμα με περισσότερες κατευθύνσεις,ίσως και διαφορετικές σχολές η ιστορία και η αρχαιολογία.Απο ότι ξέρω όμως ετοιμάζονται σημαντικές αλλαγές σε αυτόν τον τομέα απο το επόμενο ακαδημαικό έτος
Εχει να κάνει και με την γενικότερη κατάσταση στο κλάδο στην οποία θα πρέπει να μπεί μια τάξη και να επικρατήσει ένας εξορθολογισμός επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγω δυστυχως τον τελευταιο μηνα σκεφτομαι εντονοτατα να εγκαταλειψω το Μηχανικων Η/Υ & πληροφορικής, με 4 μαθηματα ακομα για πτυχιο. (νιωθω κουρασμενος και με μηδενικη ορεξη για περαιτερω διαβασμα και συνεχη ενασχοληση). επειδη κανω και την θητεια μου αυτο τον καιρο, σκεφτομαι να κανω τα χαρτια μου για ΕΕΦΟΠ (νεος θεσμος κακοπληρωμενων Επαγγ.Οπλιτων) με προοπτικη να παω για ΕΠΟΠ αν βγει προκηρυξη. Αμα το ανακοινωσω στους δικους μου ομως, θα γινει της Φουκουσιμα :(
ειμαι 24 ετων τωρα, μακαρι να μπορουσα να δηλωνα Σχολή Ευελπίδων (αλλα ειναι μεχρι τα 21 αυτη η δυνατοτητα)

Κάτσε να βγει προκύρηξει και μετά το σκέφτεσαι... αλλά όχι μαν δεν αξιζει να χαραμίσεις τη σχολή σου για να γίνεις κάτι που ως προοπτικές είναι να γίνεις ΕΠΟΠ και να κάνεις τις σαχλαμάρες που σε διατάζουν οι ανωτέροι σου.

ΕΠΟΠ = σκουπίδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είναι κυρίως θέματα οργάνωσης και το σημαντικότερο διάρθρωσης του προγράμματος σπουδών.Θεωρώ ότι θα μπορούσε να ήταν πιο εξειδικευμένο το τμήμα με περισσότερες κατευθύνσεις,ίσως και διαφορετικές σχολές η ιστορία και η αρχαιολογία.Απο ότι ξέρω όμως ετοιμάζονται σημαντικές αλλαγές σε αυτόν τον τομέα απο το επόμενο ακαδημαικό έτος
Εχει να κάνει και με την γενικότερη κατάσταση στο κλάδο στην οποία θα πρέπει να μπεί μια τάξη και να επικρατήσει ένας εξορθολογισμός επιτέλους.

Τα θεωρώ άνευ σημασίας. Εξάλλου είναι κοινό μυστικό ότι η πλειοψηφία των μαθημάτων διαμορφώνεται βάσει του υπάρχοντος εκπαιδευτικού προσωπικού, ώστε να βγουν ώρες διδασκαλίας. Σε αυτό που διαφωνώ είναι ο διαχωρισμός της Ιστορίας από την Αρχαιολογία. Είναι ενιαία επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Τα θεωρώ άνευ σημασίας. Εξάλλου είναι κοινό μυστικό ότι η πλειοψηφία των μαθημάτων διαμορφώνεται βάσει του υπάρχοντος εκπαιδευτικού προσωπικού, ώστε να βγουν ώρες διδασκαλίας. Σε αυτό που διαφωνώ είναι ο διαχωρισμός της Ιστορίας από την Αρχαιολογία. Είναι ενιαία επιστήμη.
Καλά δεν είπα ότι είναι και μείζονος σημασίας.Απλά γκρινιάζω ώς συνήθως για το πρόγραμμα σπουδών.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλά δεν είπα ότι είναι και μείζονος σημασίας.Απλά γκρινιάζω ώς συνήθως για το πρόγραμμα σπουδών.:P

Κατάλαβα. Ίσως στα μεταπτυχιακά να βελτιώνεται το πράγμα. :)

Υγ. Ιουστινιανός ανευ Θεοδώρας; Πάντως τα ψηφιδωτά της Ραβέννας είναι αριστουργήματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna90

Νεοφερμένος

Η marianna90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω σκεφτεί απλώς να την εγκαταλείψω, το έκανα κιόλας! Αυτό το μήνα μάλιστα. Πρώτη επιλογή μου ήταν και στην αρχή μου άρεσε αρκετά. Με τον καιρό άρχισα να τη βαριέμαι, δεν έβρισκα κάποιο ενδιαφέρον και ούτε με φανταζόμουν στο μέλλον να κάνω αυτό το επάγγελμα. Μέρα με τη μέρα όλο και δυσανασχετούσα και απομακρυνόμουν από μαθήματα, συμφοιτητές κτλ. Η καθημερινότητα μου και η ψυχολογία μου είχε επηρεαστεί επίσης - σε σημείο κατάθλιψης. Για πολύ καιρό πίεζα τον εαυτό να μην την παρατήσω και να συνεχίσω έστω για να πάρω το πτυχίο. Αλλά δε μου άρεσε! Ώσπου από την πολλή πίεση, είμαι πια στο τέταρτο έτος και συνειδητοποίησα ότι τη ΜΙΣΩ! Και γι'αυτό φεύγω!!! Δε θα αρρωστήσω για τη σχολή μου. Θέλω πρώτα να είμαι ήρεμη και χαρούμενη. Νιώθω ωστόσο μια πικρία και μια μεγάλη απογοήτευση από τον εαυτό μου. Σίγουρα δεν το είχα φανταστεί έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω σκεφτεί απλώς να την εγκαταλείψω, το έκανα κιόλας! Αυτό το μήνα μάλιστα. Πρώτη επιλογή μου ήταν και στην αρχή μου άρεσε αρκετά. Με τον καιρό άρχισα να τη βαριέμαι, δεν έβρισκα κάποιο ενδιαφέρον και ούτε με φανταζόμουν στο μέλλον να κάνω αυτό το επάγγελμα. Μέρα με τη μέρα όλο και δυσανασχετούσα και απομακρυνόμουν από μαθήματα, συμφοιτητές κτλ. Η καθημερινότητα μου και η ψυχολογία μου είχε επηρεαστεί επίσης - σε σημείο κατάθλιψης. Για πολύ καιρό πίεζα τον εαυτό να μην την παρατήσω και να συνεχίσω έστω για να πάρω το πτυχίο. Αλλά δε μου άρεσε! Ώσπου από την πολλή πίεση, είμαι πια στο τέταρτο έτος και συνειδητοποίησα ότι τη ΜΙΣΩ! Και γι'αυτό φεύγω!!! Δε θα αρρωστήσω για τη σχολή μου. Θέλω πρώτα να είμαι ήρεμη και χαρούμενη. Νιώθω ωστόσο μια πικρία και μια μεγάλη απογοήτευση από τον εαυτό μου. Σίγουρα δεν το είχα φανταστεί έτσι...

ποσα μαθηματα σου ειχαν μεινει ρε συ? εγω λεω κριμα παντως...αμα ειναι λιγα τα μαθηματα ...εγω θα τα εδινα οπως οπως ισα να παρω κανα 5 τουλαχιστον να μην παει χαμενος ο κοπος τοσων χρονων! συμπεριλαμβανομενου και του κοπου της τριτης λυκειου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Aν σκέφτηκα ποτέ να εγκαταλείψω τη σχολή μου? Ποτέ, με τίποτα και για κανένα λόγο.:)
Αρκετοί παρατούν τη σχολή τα 2 πρώτα χρόνια επειδή βρίσκουν βαρετά τα εισαγωγικά μαθήματα γενικού χαρακτήρα (Γενικά Μαθ/κά, Γενική Χημεία κλπ). Τη σχολή γενικά, την εγκαταλείπουν αρκετά περισσότεροι.:P
Τα μαθήματα Χημικής Μηχανικής, το ζουμί δηλαδή, ξεκινούν απ το 3ο έτος. Όσοι το γνωρίζουν αυτό και ενδιαφέρονται για το αντικείμενο, απλά κάνουν λίγη υπομονή, όπως και ο γράφων.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top