Σκέφτομαι να παρατησω τις πανελλαδικές

nikoleta59

Νεοφερμένος

Η nikoleta59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνω φέτος 2η φορά πανελλαδικές. Πέρσι με τη καραντίνα και τα εξ αποστάσεως δεν πέρασα (συγκέντρωσα μονο 8900 στο 3ο πεδίο). Ετσι πηρα την απόφαση να ξαναδώσω, το οποίο τώρα μετανιώνω... Όσο πλησιάζει ο καιρός, άλλο τόσο απαισιόδοξη είμαι. Ειδικότερα οταν βλεπω μερικες βαθμολογικες αποτυχίες στο φροντιστηριο, αναρωτιεμαι τι παω να κανω εγω φετος; Δεν θα αντέξω 2η αποτυχία. Αυτές τις ημέρες σκέφτομαι σοβαρα να τα παρατήσω, να δουλέψω πολύ μέχρι τον χειμώνα και να μπω σε μια ιδιωτική σχολή. Όταν το ανακοίνωσα στους γονείς μου εμειναν με το στομα ανοιχτό. δεν είχα συνέλθει ποτε απτη περσινή αποτυχία, και επειδή γενικά είμαι άτομο που δε πιστεύει στις δυνατότητες του, δεν ξέρω αν θα συμβεί κατι καλύτερο φέτος. Ισως το σύστημα αυτο των πανελληνιων δεν ειναι για μενα. Οι καθηγητες μου λένε ότι εχω βελτιωθεί από πέρσι, και οι γονείς μου λενε ότι ειναι κρίμα τωρα να τα παρατήσω. Αλλα φτάνω 20 χρόνων γαϊδούρα, και εχω σκεφτεί καποια πραγματα τα οποια πρόκειται να σκεφτώ καλύτερα τον επόμενο καιρό και να καταλήξω σε μια απόφαση. Ψυχολογικά ειμαι χαλια, ορεξη για διαβασμα δεν εχω. Επίσης θελω να μαζέψω λεφτα για να δωσω πισω στους γονεις μου οσα περισσοτερα μπορώ γιατι ξόδεψαν για μενα πολλα στα φροντιστήρια. Ειμαι σε μια απελπιστική κατάσταση γιατί απομένουν λιγοι μηνες και δεν ξερω αν προλαβαίνω να βαλω το διαβασμα μου σε μια ταξη ώστε να βγάλω έναν ικανοποιητικο βαθμο.
Ευχαριστώ οποιον διαβασε το θέμα, και θα χαιρόμουν να ακούσω σκέψεις σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλημέρα! Κοίταξε να δεις λίγο πολύ τα ίδια θα ακούσεις από όλους αλλά είναι η αλήθεια
Έχουν μείνει δυομιση μήνες έκανες τόσο κόπο πήρες την απόφαση να δώσεις δεύτερη φορά που οι περισσότεροι δεν θα άντεχαν καν.
Είναι απολύτως φυσιολογικό να έχει πέσει η διάθεσή σου αλλά πίστεψέ με όλη μου η οικογένεια έχει δώσει δεύτερη φορά (εγώ δίνω πρώτη φέτος αλλά ούτε εγώ έχω μεγάλες επιτυχίες στα διαγωνίσματα)και κανείς δεν το μετάνιωσε
Ίσα ίσα αν τα παρατήσεις τώρα θα έχεις ενοχες που δεν καθισες να το παλέψεις λίγο ακόμα
Ίσως αυτό το τριήμερο να κάνεις ένα διάλειμμα και να οργανώσεις λίγο τις σκέψεις σου.
Πιστεύω θα σε βοηθήσει :)
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κράτα το attitude "Δεν με νοιάζουν οι πανελλήνιες. Έχω βρει εναλλακτικες." Και πήγαινε δώσε πανελλήνιες με τις γνώσεις που έχεις.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Σε τι σχολη στοχευεις καταρχας? Θελει πολλα μορια για να περασεις εκει?
Μην τα παρατησεις, κανε μια προσπαθεια και οτι γινει. Παλεψες με φροντιστηρια κλπ για μια χρονια ακομα και τωρα που φτανεις στην τελικη ευθεια, δε θα πας να κοψεις καν το νημα? Κριμα ειναι! Σκεψου οτι παντα παιζει ρολο στις πανελληνιες και ο παραγοντας τυχη, δηλαδη μπορει φετος να κατσουν πιο ευνοικα θεματα, θεματα που τα κατεχεις καλυτερα και να γραψεις τα μορια που χρειαζεσαι για να μπεις στη σχολη που θες!
Αν δωσεις και δεν πας καλα, τοτε οκ, μπορεις αν θες μετα να τα παρατησεις και να ασχοληθεις με οτι αλλο θες, αλλα οχι αυτη τη στιγμη, για κανενα λογο!
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια σχολή στο μηχανογραφικό που να σου αρέσει; Μπορεί να σου λείπει το κίνητρο για να διαβάσεις. Αρχικά μην απογοητεύεσαι με την προηγούμενη επίδοσή σου. Κι εγώ τόσο είχα γράψει, γύρω στις 8.000 και την επόμενη χρονιά έγραψα τα διπλάσια μόρια. Αν σε δυσκολεύουν κάποια μαθήματα π.χ. μαθηματικά διάβασε τη θεωρία από εκεί να πιάσεις έστω κάτι από εκεί και δώσε έμφαση στα άλλα που μπορεί να σου αρέσουν και να τα καταλαβαίνεις περισσότερο.

Επίσης, ας μην θεοποιούμε τις πανελλήνιες. Πόσα παιδιά δεν έχουν βγάλει καμία σχολή μέσω πανελληνίων και βρήκαν αλλού διεξόδους με πολύ καλή αποκατάσταση κιόλας (barista, nail technician, ζαχαροπλαστική κ.λπ.)
 

nikoleta59

Νεοφερμένος

Η nikoleta59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αρχικά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι ότι οταν άκουγα παιδιά να δυσκολευονται και να γράφουν χαλια στις πανελλήνιες αναρωτιόμουν "τοσο δύσκολο ειναι; " Ε ναι λοιπόν, ειναι δύσκολο... Όχι απαραίτητα επειδη τα μαθήματα ειναι δυσκολα, αλλα επειδη το σύστημα ειναι αισχρό. Ούτε εγω θελω να τα παρατήσω η αλήθεια ειναι, αλλα φοβαμαι πολυ. Αν αποτυχω 2η φορα, τι θα πει ο κόσμος; οι γονεις μου που θελουν να με δουν φοιτητρια; η αυτοεκτιμηση μου θα πεσει στο 0...
Όσον αφορά το τι θέλω να σπουδάσω, με ενδιαφέρουν πολύ τα παραϊατρικα επαγγέλματα (μαιευτική, νοσηλευτική) οι οποιες σχολες ειδικά σε επαρχιακες πόλεις εχουν πολύ χαμηλη βάση.
Αλλα επειδη αναποδιες συμβαίνουν, τι θα γινει αν με δυσκολέψουν τα θεματα; εαν θολωσω εκεινη την ωρα;...
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Σόρρυ κιόλας αλλά το "τί θα πει ο κόσμος" δεν μπορώ να το ακούω πια... Αυτό μας έχει φάει..! Ας κοιτάξει την καμπούρα του ο κόσμος, να είναι καλός πρώτα ο ίδιος, να μη χτυπάει και βρίζει τους άλλους (ανθρώπους και ζώα) και να μην πει τίποτα γιατί δεν τον αφορά στην τελική..!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει τύχει να θολώσουν κι οι πιο διαβασμένοι. Αλλά όσο καλύτερα προετοιμασμένη πας, τόσο θα μειώσεις τις πιθανότητες να σου συμβεί.
"Και ΑΝ με πατήσει αμάξι αύριο;;; Μήπως να μην ξαναβγώ από το σπίτι;;" Μην σκέφτεσαι έτσι..!

Δώσε από σήμερα μέχρι τελευταία στιγμή το 100% σου! Και όταν τελείωσει όλο αυτό θα λες στον εαυτό σου πως έκανε το καλύτερο που μπορούσε και θα νιώθεις κι εσύ καλύτερα, γιατί όντως θα το έχεις προσπαθήσει!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνω φέτος 2η φορά πανελλαδικές. Πέρσι με τη καραντίνα και τα εξ αποστάσεως δεν πέρασα (συγκέντρωσα μονο 8900 στο 3ο πεδίο). Ετσι πηρα την απόφαση να ξαναδώσω, το οποίο τώρα μετανιώνω... Όσο πλησιάζει ο καιρός, άλλο τόσο απαισιόδοξη είμαι. Ειδικότερα οταν βλεπω μερικες βαθμολογικες αποτυχίες στο φροντιστηριο, αναρωτιεμαι τι παω να κανω εγω φετος; Δεν θα αντέξω 2η αποτυχία. Αυτές τις ημέρες σκέφτομαι σοβαρα να τα παρατήσω, να δουλέψω πολύ μέχρι τον χειμώνα και να μπω σε μια ιδιωτική σχολή. Όταν το ανακοίνωσα στους γονείς μου εμειναν με το στομα ανοιχτό. δεν είχα συνέλθει ποτε απτη περσινή αποτυχία, και επειδή γενικά είμαι άτομο που δε πιστεύει στις δυνατότητες του, δεν ξέρω αν θα συμβεί κατι καλύτερο φέτος. Ισως το σύστημα αυτο των πανελληνιων δεν ειναι για μενα. Οι καθηγητες μου λένε ότι εχω βελτιωθεί από πέρσι, και οι γονείς μου λενε ότι ειναι κρίμα τωρα να τα παρατήσω. Αλλα φτάνω 20 χρόνων γαϊδούρα, και εχω σκεφτεί καποια πραγματα τα οποια πρόκειται να σκεφτώ καλύτερα τον επόμενο καιρό και να καταλήξω σε μια απόφαση. Ψυχολογικά ειμαι χαλια, ορεξη για διαβασμα δεν εχω. Επίσης θελω να μαζέψω λεφτα για να δωσω πισω στους γονεις μου οσα περισσοτερα μπορώ γιατι ξόδεψαν για μενα πολλα στα φροντιστήρια. Ειμαι σε μια απελπιστική κατάσταση γιατί απομένουν λιγοι μηνες και δεν ξερω αν προλαβαίνω να βαλω το διαβασμα μου σε μια ταξη ώστε να βγάλω έναν ικανοποιητικο βαθμο.
Ευχαριστώ οποιον διαβασε το θέμα, και θα χαιρόμουν να ακούσω σκέψεις σας.
Αρχικά συγχαρητήρια για το βαθμό που έγραψες. Μετά από δύο χρόνια κορονοιου και τηλεκπαιδευσης λογικό είναι να μην καταφέρεις να γράψεις όσο πραγματικά άξιζες.
Εγώ θα έλεγα να μην τα παρατήσεις, λίγος καιρός έμεινε. Προσπάθησε με οργάνωση, σύστημα και κυρίως ψυχραιμία και το αποτέλεσμα θα σε καταπλήξει. Μην απογοητευεσαι και μην υποτιμάς τον εαυτό σου.
Ο γιος μου έδινε πέρυσι πανελλήνιες και ήθελε Ιατρική, δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε και πέρασε Βιολογία. Απογοητευτηκε πολύ αλλά αποφάσισε να ξαναδώσει.
Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πετύχεις σε μία σχολή που θα σου αρέσει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνω φέτος 2η φορά πανελλαδικές. Πέρσι με τη καραντίνα και τα εξ αποστάσεως δεν πέρασα (συγκέντρωσα μονο 8900 στο 3ο πεδίο). Ετσι πηρα την απόφαση να ξαναδώσω, το οποίο τώρα μετανιώνω... Όσο πλησιάζει ο καιρός, άλλο τόσο απαισιόδοξη είμαι. Ειδικότερα οταν βλεπω μερικες βαθμολογικες αποτυχίες στο φροντιστηριο, αναρωτιεμαι τι παω να κανω εγω φετος; Δεν θα αντέξω 2η αποτυχία. Αυτές τις ημέρες σκέφτομαι σοβαρα να τα παρατήσω, να δουλέψω πολύ μέχρι τον χειμώνα και να μπω σε μια ιδιωτική σχολή. Όταν το ανακοίνωσα στους γονείς μου εμειναν με το στομα ανοιχτό. δεν είχα συνέλθει ποτε απτη περσινή αποτυχία, και επειδή γενικά είμαι άτομο που δε πιστεύει στις δυνατότητες του, δεν ξέρω αν θα συμβεί κατι καλύτερο φέτος. Ισως το σύστημα αυτο των πανελληνιων δεν ειναι για μενα. Οι καθηγητες μου λένε ότι εχω βελτιωθεί από πέρσι, και οι γονείς μου λενε ότι ειναι κρίμα τωρα να τα παρατήσω. Αλλα φτάνω 20 χρόνων γαϊδούρα, και εχω σκεφτεί καποια πραγματα τα οποια πρόκειται να σκεφτώ καλύτερα τον επόμενο καιρό και να καταλήξω σε μια απόφαση. Ψυχολογικά ειμαι χαλια, ορεξη για διαβασμα δεν εχω. Επίσης θελω να μαζέψω λεφτα για να δωσω πισω στους γονεις μου οσα περισσοτερα μπορώ γιατι ξόδεψαν για μενα πολλα στα φροντιστήρια. Ειμαι σε μια απελπιστική κατάσταση γιατί απομένουν λιγοι μηνες και δεν ξερω αν προλαβαίνω να βαλω το διαβασμα μου σε μια ταξη ώστε να βγάλω έναν ικανοποιητικο βαθμο.
Ευχαριστώ οποιον διαβασε το θέμα, και θα χαιρόμουν να ακούσω σκέψεις σας.
Αρχικά μη σκέφτεσαι την αποτυχία! Τι θες να περάσεις? Θέλεις κάτι συγκεκριμένο ή απλά δίνεις και ότι κάτσει? Επειδή και εγώ την πρώτη φορά είχα γράψει κάτω απ' την βάση, την δεύτερη φορά δεν έκανα ΚΑΘΟΛΟΥ φροντιστήριο, μόνο κάποια μαθήματα με μία καθηγήτρια, έγραψα πάνω από 15.000 μόρια (ανθρωπιστικών) οπότε μην απελπίζεσαι! Εγώ λέω αφού έφτασες ως εδώ να δώσεις! Μη τα παρατήσεις, έφτασες στην πηγή και δεν θα πιεις νερό?
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειλικρινεστατα βρέθηκα σε μια παρόμοια θέση. Είμαι τώρα γ λυκείου και τον Οκτώβριο που μας πέρασε έπεσα θύμα τροχαίου ατυχήματος με αποτέλεσμα να χάσω εντελώς τα μαθήματα δύο εβδομάδων επειδή νοσηλευόμουν στο νοσοκομείο, καθώς και να κάνω περίπου ενάμιση μήνα διαδικτυακά μαθήματα επειδή έπρεπε να είμαι σε ακινησία για να κολλήσουν τα οστά που είχαν σπάσει. Τώρα είμαι σχεδόν πλήρως αποκατεστημένος. Υπήρξαν πολλές φορές που σκέφτηκα να τα παρατήσω αλλά δεν το έκανα, κάλυψα όσα το δυνατόν περισσότερα κενά και πλέον γράφω καλά σε διαγωνίσματα και είμαι πολύ ευχαριστημένος που δεν τα παράτησα τελικά.
Θέλω να πω ότι οτι και αν συμβαίνει σε εσένα αν κάνεις μια προσπάθεια μην την αφήσεις στην μέση έχεις δύο μήνες βάλε τα δυνατά σου και γράψε μην σταματάς την προσπάθεια σου. Διάβασε το σύνθημα που έχω για υπογραφή αληθεύει αρκετά και είναι σημαντικό να ξέρουμε ότι όποια προσπάθεια και αν κάνουμε πρέπει να την φτάνουμε μέχρι τέλους όταν έχουμε την ευκαιρία. Δεν αξίζει καθόλου να τα παρατήσεις.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Γιατί; Μια χαρά είναι, γραπτές εξετάσεις πάνω στις γνώσεις σου. Μια χαρά είναι, αντικειμενικότατο.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν μπορώ να αποκαλέσω ''γνώσεις'' αυτά που προσπαθεί να μάθει δύο χρόνια ο υποψήφιος και μία μέρα μετά το πέρας των εξετάσεων τα ξεχνά. Δεν μπορώ να αποκαλέσω ''γνώσεις'' όσα μαθαίνει κάποιος παπαγαλία χωρίς να κατανοεί την ουσία τους ή και την ολότητά τους (προφανώς και αναφέρομαι στον μέσο απόφοιτο...).
Είναι αισχρό, γιατί δεν εξετάζει το επίπεδο των υποψηφίων, αλλά την ικανότητά τους να αποστηθίζουν, να μαθαίνουν μεθοδολογίες για να γεμίσουν θέσεις στις σχολές. Είναι διαγωνισμός. Είναι μεν αξιοκρατικός, αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι εμμένει να εξετάζει επιφανειακά πρόσκαιρες πληροφορίες.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν μπορώ να αποκαλέσω ''γνώσεις'' αυτά που προσπαθεί να μάθει δύο χρόνια ο υποψήφιος και μία μέρα μετά το πέρας των εξετάσεων τα ξεχνά. Δεν μπορώ να αποκαλέσω ''γνώσεις'' όσα μαθαίνει κάποιος παπαγαλία χωρίς να κατανοεί την ουσία τους ή και την ολότητά τους (προφανώς και αναφέρομαι στον μέσο απόφοιτο...).
Είναι αισχρό, γιατί δεν εξετάζει το επίπεδο των υποψηφίων, αλλά την ικανότητά τους να αποστηθίζουν, να μαθαίνουν μεθοδολογίες για να γεμίσουν θέσεις στις σχολές. Είναι διαγωνισμός. Είναι μεν αξιοκρατικός, αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι εμμένει να εξετάζει επιφανειακά πρόσκαιρες πληροφορίες.
Συμφωνώ, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Τα συστήματα ξένων κρατών δεν θα δούλευαν θεωρώ, τα σχολεία μας είναι διαφορετικά.
Επίσης κατά την γνώμη μου, αυτό που αναφέρεις είναι και ο λόγος αποτυχίας πολλών υποψηφίων: Μαθαίνουν κάτι ''παπαγαλία'', δεν εντριφούν πάνω σε αυτό, με αποτέλεσμα όταν το βλέπουν διατυπωμένο λίγο αλλιώς ή χρειάζεται να αποσπάσουν κομμάτι( βλ. ιστορία) να γράφουν ό,τι να ναι.
Θεωρώ ένας καθηγητής που σπρώχνει μαθητές στην παπαγαλία, του θεωρεί μη έξυπνους ή απλά λειτουργεί ως ένα ''μαγαζί''.



Υ.Γ Βλέπω είσαι φοιτητής αρχαιολογίας Αθηνών. Θα μπορούσες να μου παραθέσεις κάποια γνώμη για το τμήμα, τα μαθήματα και γενικά ''πώς είναι''; Και γω αυτό στοχεύω φέτος. 😁
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Τα συστήματα ξένων κρατών δεν θα δούλευαν θεωρώ, τα σχολεία μας είναι διαφορετικά.
Επίσης κατά την γνώμη μου, αυτό που αναφέρεις είναι και ο λόγος αποτυχίας πολλών υποψηφίων: Μαθαίνουν κάτι ''παπαγαλία'', δεν εντριφούν πάνω σε αυτό, με αποτέλεσμα όταν το βλέπουν διατυπωμένο λίγο αλλιώς ή χρειάζεται να αποσπάσουν κομμάτι( βλ. ιστορία) να γράφουν ό,τι να ναι.
Θεωρώ ένας καθηγητής που σπρώχνει μαθητές στην παπαγαλία, του θεωρεί μη έξυπνους ή απλά λειτουργεί ως ένα ''μαγαζί''.



Υ.Γ Βλέπω είσαι φοιτητής αρχαιολογίας Αθηνών. Θα μπορούσες να μου παραθέσεις κάποια γνώμη για το τμήμα, τα μαθήματα και γενικά ''πώς είναι''; Και γω αυτό στοχεύω φέτος. 😁
Καλή επιτυχία εύχομαι! Μετά χαράς να σου πω ό,τι θες για το τμήμα, αλλά θα σου τα στείλω σε προσωπικό μήνυμα, για να μην βγούμε εκτός θέματος στη συζήτηση αυτή!
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
αφου το συστημα ειναι αισχρο πως κατα τη γνωμη σας θα επρεπε να γινεται η εισαγωγη;
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν μπορώ να αποκαλέσω ''γνώσεις'' αυτά που προσπαθεί να μάθει δύο χρόνια ο υποψήφιος και μία μέρα μετά το πέρας των εξετάσεων τα ξεχνά. Δεν μπορώ να αποκαλέσω ''γνώσεις'' όσα μαθαίνει κάποιος παπαγαλία χωρίς να κατανοεί την ουσία τους ή και την ολότητά τους (προφανώς και αναφέρομαι στον μέσο απόφοιτο...).
Είναι αισχρό, γιατί δεν εξετάζει το επίπεδο των υποψηφίων, αλλά την ικανότητά τους να αποστηθίζουν, να μαθαίνουν μεθοδολογίες για να γεμίσουν θέσεις στις σχολές. Είναι διαγωνισμός. Είναι μεν αξιοκρατικός, αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι εμμένει να εξετάζει επιφανειακά πρόσκαιρες πληροφορίες.
.
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κράτα το attitude "Δεν με νοιάζουν οι πανελλήνιες. Έχω βρει εναλλακτικες." Και πήγαινε δώσε πανελλήνιες με τις γνώσεις που έχεις.
Θα κανεις αυτό που είπε η θεά από πάνω.

Φάση δεν θα πεθάνουμε, διαβάζω χαλαρά όσο μπορώ, και παναδωσω.


Αν δεν δώσεις, δεν θα πάρεις τίποτα. Αν δώσεις, μπορεί να μην πάρεις τιπο, ποτέ δεν ξέρεις όμως αν κάτσει να πάρεις κάτι. Σίγουρα όμως, δεν πρόκειται να χάσεις κάτι.

Αυτό εμένα μου ακούγεται καλό deal.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνω φέτος 2η φορά πανελλαδικές. Πέρσι με τη καραντίνα και τα εξ αποστάσεως δεν πέρασα (συγκέντρωσα μονο 8900 στο 3ο πεδίο). Ετσι πηρα την απόφαση να ξαναδώσω, το οποίο τώρα μετανιώνω... Όσο πλησιάζει ο καιρός, άλλο τόσο απαισιόδοξη είμαι. Ειδικότερα οταν βλεπω μερικες βαθμολογικες αποτυχίες στο φροντιστηριο, αναρωτιεμαι τι παω να κανω εγω φετος; Δεν θα αντέξω 2η αποτυχία. Αυτές τις ημέρες σκέφτομαι σοβαρα να τα παρατήσω, να δουλέψω πολύ μέχρι τον χειμώνα και να μπω σε μια ιδιωτική σχολή. Όταν το ανακοίνωσα στους γονείς μου εμειναν με το στομα ανοιχτό. δεν είχα συνέλθει ποτε απτη περσινή αποτυχία, και επειδή γενικά είμαι άτομο που δε πιστεύει στις δυνατότητες του, δεν ξέρω αν θα συμβεί κατι καλύτερο φέτος. Ισως το σύστημα αυτο των πανελληνιων δεν ειναι για μενα. Οι καθηγητες μου λένε ότι εχω βελτιωθεί από πέρσι, και οι γονείς μου λενε ότι ειναι κρίμα τωρα να τα παρατήσω. Αλλα φτάνω 20 χρόνων γαϊδούρα, και εχω σκεφτεί καποια πραγματα τα οποια πρόκειται να σκεφτώ καλύτερα τον επόμενο καιρό και να καταλήξω σε μια απόφαση. Ψυχολογικά ειμαι χαλια, ορεξη για διαβασμα δεν εχω. Επίσης θελω να μαζέψω λεφτα για να δωσω πισω στους γονεις μου οσα περισσοτερα μπορώ γιατι ξόδεψαν για μενα πολλα στα φροντιστήρια. Ειμαι σε μια απελπιστική κατάσταση γιατί απομένουν λιγοι μηνες και δεν ξερω αν προλαβαίνω να βαλω το διαβασμα μου σε μια ταξη ώστε να βγάλω έναν ικανοποιητικο βαθμο.
Ευχαριστώ οποιον διαβασε το θέμα, και θα χαιρόμουν να ακούσω σκέψεις σας.
Αγαπητή Νικολέτα, λες πως δεν αντέχεις ξανά την αποτυχία.
Δεν αντέχεις την αποτυχία σε έναν στόχο που έβαλες και ίσως...ίσως λεω, να υπερβαίνει τις δυνάμεις σου,
αλλά θα αντέξεις την επιτυχία σε κάτι που θεωρείς αρκετά πιο εύκολο να πετύχεις ;

Όλοι αποτυγχάνουν που και που, και μάλιστα παταγωδώς. Μπορείς να ζήσεις με την αποτυχία, διότι πάντα μπορείς να δοκιμάσεις πάλι ή τουλάχιστον να είσαι ικανοποιημένη με τον εαυτό σου εφόσον βρήκες τα όρια σου και προσπάθησες να τα ξεπεράσεις κάνοντας το καλύτερο που μπορούσες. Η ζωή δεν έχει ουδεμία πλάκα εαν δεν δοκιμάζουμε τα απίθανα και τα δύσκολα. Τα εύκολα και τα προφανή δεν δίνουν παραπάνω ουσία στην ζωή μας.

Απο την άλλη, ποτέ δεν θα είσαι in peace με τον εαυτό σου εαν επιλέξεις να τα παρατήσεις. Σκέψου σοβαρά τι είναι χειρότερο : να μην καταφέρεις κάτι που πιθανώς αξίζεις ; ή να περάσεις μια ζωή κάνοντας κάτι ενδεχομένως κατώτερο των επιθυμιών σου, εξαιτίας του φόβου ; Δείξε λίγο θάρρος και πολέμα βρε παιδάκι μου για αυτό που γουστάρεις. Τι ηττοπάθεια είναι αυτή ;

Μπορεί να σου φαίνεται αστείο, αλλά το πως αντιμετωπίζουμε το οτιδήποτε θα είναι ο τρόπος που θα αντιμετωπίζεις τα πάντα στην ζωή. Σήμερα θα είναι αυτό, αύριο θα είναι κάτι άλλο. Εαν τα παρατάς κάθε φορά, δεν θα καταφέρεις τίποτα στην ζωή σου. Οφείλεις στον εαυτό σου λοιπόν να προσπαθήσεις, ακόμα και εαν αυτό οδηγεί στην αποτυχία. Διότι ανά πάσα στιγμή πρέπει να κάνεις το καλύτερο που μπορείς και τίποτα λιγότερο. Μόνο έτσι θα πας μπροστά.
 

nikoleta59

Νεοφερμένος

Η nikoleta59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ακούγεσαι πάντως τοσο συνειδητοποιημενο ατομο... Μονο και μονο απτο γεγονός ότι θες να αρχίσεις να δουλεύεις για να ξεπληρώνεις τα λεφτά των φροντιστηριων στους γονείς σου. Μπράβο σου. Γνώμη μου ειναι να δωσεις. Εστίασε παραπάνω στα μαθήματα που το χεις και κανε κάποια πασαλειματα στα αλλα. Εδω που φτασαμε τι να κανουμε καλύτερο απτο τιποτα είναι. Να θυμάσαι ότι οτι κ αν γίνει, οι άνθρωποι σου θα σαγαπουν για αυτό που είσαι και όχι για την επιδοση σου σε 4 διαγωνισματα.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γονείς είναι υποχρεωμένοι να μεγαλώσουν τα παιδιά και να τους προσφέρουν ο,τι μπορούν. Αν οι γονείς δεν μπορούν να στηρίξουν μια απόφαση οικονομικά είναι ενήλικες και μπορούν να τα πουν. Τα παιδιά δε χρωστάνε τα λεφτά του μεγαλωματος τους και τη στήριξης του στους γονείς. Επίσης τα παιδιά έχουν δικαίωμα να "αποτύχουν". Έτσι είναι η ζωή έχει αποτυχίες. Κι αυτό οι γονείς οφείλουν να το γνωρίζουν όταν αποφασίζουν να στηρίξουν το παιδί τους. Όχι να το τιμωρούν με τα λόγια. Ας κλείσουν τη ροή χρημάτων και να πουν στο παιδί τους "παιδί μου δε μπορώ να πληρώσω πάλι φροντιστήρια. Δεν έχω τη δυνατότητα. Θα πρέπει να βρούμε μια άλλη εναλλακτική/ θα πρέπει να βρεις μια δουλειά"
Αλλιώς να μην έκαναν παιδί. Άιντε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top