Σκέφτομαι να παρατησω τις πανελλαδικές

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Οι γονείς είναι υποχρεωμένοι να μεγαλώσουν τα παιδιά και να τους προσφέρουν ο,τι μπορούν. Αν οι γονείς δεν μπορούν να στηρίξουν μια απόφαση οικονομικά είναι ενήλικες και μπορούν να τα πουν. Τα παιδιά δε χρωστάνε τα λεφτά του μεγαλωματος τους και τη στήριξης του στους γονείς. Επίσης τα παιδιά έχουν δικαίωμα να "αποτύχουν". Έτσι είναι η ζωή έχει αποτυχίες. Κι αυτό οι γονείς οφείλουν να το γνωρίζουν όταν αποφασίζουν να στηρίξουν το παιδί τους. Όχι να το τιμωρούν με τα λόγια. Ας κλείσουν τη ροή χρημάτων και να πουν στο παιδί τους "παιδί μου δε μπορώ να πληρώσω πάλι φροντιστήρια. Δεν έχω τη δυνατότητα. Θα πρέπει να βρούμε μια άλλη εναλλακτική/ θα πρέπει να βρεις μια δουλειά"
Αλλιώς να μην έκαναν παιδί. Άιντε.
Εμένα οι γονείς μου με πίεζαν να πάω σε φροντιστήριο και έλεγα όχι 😂 ήμουν πολύ ξεροκέφαλη, ήθελα να περάσω μόνη μου, χωρίς καμία βοήθεια! Το ίδιο έκανα σχεδόν παντού, ακόμα και στο πιάνο... Ήμουν πολύ εγωίστρια
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Εμένα οι γονείς μου με πίεζαν να πάω σε φροντιστήριο και έλεγα όχι 😂 ήμουν πολύ ξεροκέφαλη, ήθελα να περάσω μόνη μου, χωρίς καμία βοήθεια! Το ίδιο έκανα σχεδόν παντού, ακόμα και στο πιάνο... Ήμουν πολύ εγωίστρια

Πρέπει να είσαι δύσκολη σύντροφος. Ήρωας ο όποιος μπορεί να είναι στη ζωή σου. :hmm: :wacko:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνω φέτος 2η φορά πανελλαδικές. Πέρσι με τη καραντίνα και τα εξ αποστάσεως δεν πέρασα (συγκέντρωσα μονο 8900 στο 3ο πεδίο). Ετσι πηρα την απόφαση να ξαναδώσω, το οποίο τώρα μετανιώνω... Όσο πλησιάζει ο καιρός, άλλο τόσο απαισιόδοξη είμαι. Ειδικότερα οταν βλεπω μερικες βαθμολογικες αποτυχίες στο φροντιστηριο, αναρωτιεμαι τι παω να κανω εγω φετος; Δεν θα αντέξω 2η αποτυχία. Αυτές τις ημέρες σκέφτομαι σοβαρα να τα παρατήσω, να δουλέψω πολύ μέχρι τον χειμώνα και να μπω σε μια ιδιωτική σχολή. Όταν το ανακοίνωσα στους γονείς μου εμειναν με το στομα ανοιχτό. δεν είχα συνέλθει ποτε απτη περσινή αποτυχία, και επειδή γενικά είμαι άτομο που δε πιστεύει στις δυνατότητες του, δεν ξέρω αν θα συμβεί κατι καλύτερο φέτος. Ισως το σύστημα αυτο των πανελληνιων δεν ειναι για μενα. Οι καθηγητες μου λένε ότι εχω βελτιωθεί από πέρσι, και οι γονείς μου λενε ότι ειναι κρίμα τωρα να τα παρατήσω. Αλλα φτάνω 20 χρόνων γαϊδούρα, και εχω σκεφτεί καποια πραγματα τα οποια πρόκειται να σκεφτώ καλύτερα τον επόμενο καιρό και να καταλήξω σε μια απόφαση. Ψυχολογικά ειμαι χαλια, ορεξη για διαβασμα δεν εχω. Επίσης θελω να μαζέψω λεφτα για να δωσω πισω στους γονεις μου οσα περισσοτερα μπορώ γιατι ξόδεψαν για μενα πολλα στα φροντιστήρια. Ειμαι σε μια απελπιστική κατάσταση γιατί απομένουν λιγοι μηνες και δεν ξερω αν προλαβαίνω να βαλω το διαβασμα μου σε μια ταξη ώστε να βγάλω έναν ικανοποιητικο βαθμο.
Ευχαριστώ οποιον διαβασε το θέμα, και θα χαιρόμουν να ακούσω σκέψεις σας.


Πίστεψε με, σου είναι πιο δύσκολο να τα παρατήσεις όλα. Θα πρέπει αν το κανείς αυτό, να αποδεχτείς πως 2 χρόνια διαβάζεις για το τίποτα και πως το να εγκαταλείψεις είναι δική σου επιλογή. Δε ζεις μ’αυτο. Αν εσυ πιστεύεις ότι μπορείς και πως θα σε βγάλει κάπου, το δέχομαι. Αλλά το να τα παρατήσεις θα έπρεπε να είναι επιλογή. Και στην περίπτωση σου είναι μόνο αντίδραση της κούρασης. Απλά αποδεξου πως θα χρειαστεί να κουραστείς κατά 2-3% του χρόνου που έχεις ήδη διανύσει μέχρι να ολοκληρώσεις τον σκοπό σου. Τράβηξε το με το ζόρι, μη σκέφτεσαι, διάβασμα μόνο θέλει, τελείωσε αυτό που έχεις ξεκινήσει, δεν έχεις άλλη επιλογή, λίγο έμεινε, φτάσε το στο τέλος, δε θέλω ηττοπάθειες και κρίσεις εξάντλησης, έλα πάμε να το λήξουμε το ρημάδι!
 

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δίνω φέτος 2η φορά πανελλαδικές. Πέρσι με τη καραντίνα και τα εξ αποστάσεως δεν πέρασα (συγκέντρωσα μονο 8900 στο 3ο πεδίο). Ετσι πηρα την απόφαση να ξαναδώσω, το οποίο τώρα μετανιώνω... Όσο πλησιάζει ο καιρός, άλλο τόσο απαισιόδοξη είμαι. Ειδικότερα οταν βλεπω μερικες βαθμολογικες αποτυχίες στο φροντιστηριο, αναρωτιεμαι τι παω να κανω εγω φετος; Δεν θα αντέξω 2η αποτυχία. Αυτές τις ημέρες σκέφτομαι σοβαρα να τα παρατήσω, να δουλέψω πολύ μέχρι τον χειμώνα και να μπω σε μια ιδιωτική σχολή. Όταν το ανακοίνωσα στους γονείς μου εμειναν με το στομα ανοιχτό. δεν είχα συνέλθει ποτε απτη περσινή αποτυχία, και επειδή γενικά είμαι άτομο που δε πιστεύει στις δυνατότητες του, δεν ξέρω αν θα συμβεί κατι καλύτερο φέτος. Ισως το σύστημα αυτο των πανελληνιων δεν ειναι για μενα. Οι καθηγητες μου λένε ότι εχω βελτιωθεί από πέρσι, και οι γονείς μου λενε ότι ειναι κρίμα τωρα να τα παρατήσω. Αλλα φτάνω 20 χρόνων γαϊδούρα, και εχω σκεφτεί καποια πραγματα τα οποια πρόκειται να σκεφτώ καλύτερα τον επόμενο καιρό και να καταλήξω σε μια απόφαση. Ψυχολογικά ειμαι χαλια, ορεξη για διαβασμα δεν εχω. Επίσης θελω να μαζέψω λεφτα για να δωσω πισω στους γονεις μου οσα περισσοτερα μπορώ γιατι ξόδεψαν για μενα πολλα στα φροντιστήρια. Ειμαι σε μια απελπιστική κατάσταση γιατί απομένουν λιγοι μηνες και δεν ξερω αν προλαβαίνω να βαλω το διαβασμα μου σε μια ταξη ώστε να βγάλω έναν ικανοποιητικο βαθμο.
Ευχαριστώ οποιον διαβασε το θέμα, και θα χαιρόμουν να ακούσω σκέψεις σας.
Η μπιζνα των πανελλήνιων καλά κρατεί
Επειδή ημουν στην θέση σου πριν αρκετα χρονια και εχοντας περασει Φυσικο, με ενδιεφερε ενας τομεας που στο Ελλαδισταν λογω προγραμματων σπουδων δεν θα μπορουσα να το κανω ως Master,αποφασισα το εξωτερικο ως λυση.

Εχοντας περασει τα μισα μαθηματα της σχολης, εχοντας ομως σιχαθεί την διδακτική ανεπάρκεια πολλων καθηγητων, ενα απαρχαιωμένο πρόγραμμα σπουδών, καθηγητές που βγαζαν τα βιτσια σε φοιτητές, οργανωση του πανεπιστημιου(κλειστες βιβλιοθηκες, αδεσποτα, βρωμα) πηρα φετος την αποφαση για να σπουδασω εξωτερικο μετα απο πολλα χρονια.

Γενίκα αν ειναι να θυσίαζεις την ψυχικη σου υγεια για τις πανελληνιες υπαρχει και αλλη οδος
Αντι να τρεχεις με 200 πανω σε τοιχο και να ελπιζεις να ανοιξουν οι αεροσακοι, απλα κανε μεταβολη και φυγε

Ασχετο αλλα τι θελεις να σπουδασεις?Μιας και βρισκομαι σε αναζητησα και απο πλευρας μου μπορουμε να ανταλλαξουμε αποψεις


Εν συντομία ,
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Η μπιζνα των πανελλήνιων καλά κρατεί
Επειδή ημουν στην θέση σου πριν αρκετα χρονια και εχοντας περασει Φυσικο, με ενδιεφερε ενας τομεας που στο Ελλαδισταν λογω προγραμματων σπουδων δεν θα μπορουσα να το κανω ως Master,αποφασισα το εξωτερικο ως λυση.

Εχοντας περασει τα μισα μαθηματα της σχολης, εχοντας ομως σιχαθεί την διδακτική ανεπάρκεια πολλων καθηγητων, ενα απαρχαιωμένο πρόγραμμα σπουδών, καθηγητές που βγαζαν τα βιτσια σε φοιτητές, οργανωση του πανεπιστημιου(κλειστες βιβλιοθηκες, αδεσποτα, βρωμα) πηρα φετος την αποφαση για να σπουδασω εξωτερικο μετα απο πολλα χρονια.

Γενίκα αν ειναι να θυσίαζεις την ψυχικη σου υγεια για τις πανελληνιες υπαρχει και αλλη οδος
Αντι να τρεχεις με 200 πανω σε τοιχο και να ελπιζεις να ανοιξουν οι αεροσακοι, απλα κανε μεταβολη και φυγε

Ασχετο αλλα τι θελεις να σπουδασεις?Μιας και βρισκομαι σε αναζητησα και απο πλευρας μου μπορουμε να ανταλλαξουμε αποψεις


Εν συντομία ,
σε τι σχολη θες να πας;
 

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

Elia738283

Νεοφερμένος

Η Elia738283 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τελικά έδωσες πανελλήνιες και αν ναι πως τα πηγες ;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top