Σημαντικότερος Έλληνας όλων των εποχών

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Δυστυχώς η επιλογή για τον μεγαλύτερο Έλληνα όλων τον εποχών είναι πολύ δύσκολη γιατί πολύ Έλληνες υπήρξαν σημαντικοί.
Πάντως η επιλογή μου είναι ο Κ.Καραθεωδορή, ο μεγαλύτερος μαθηματικός του 20ού αιώνα.
Ορίστε και ένα μέρος απο την τελευταία συνέντευξη του Einstein::
«Κύριοι, ζητήσατε να σας απαντήσω σε χίλια δυο πράγματα, κανείς σας όμως δεν θέλησε να μάθει ποιος ήταν ο δάσκαλός μου, ποιος μου έδειξε και μου άνοιξε τον δρόμο προς την ανώτερη μαθηματική επιστήμη, σκέψη και έρευνα. Και για να μην σας κουράσω, σας το λέω έτσι απλά, χωρίς λεπτομέρειες, ότι μεγάλος μου δάσκαλος υπήρξε ο αξεπέραστος Έλληνας Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή, στον οποίο, εγώ προσωπικά, αλλά και η μαθηματική επιστήμη, η φυσική, η σοφία του αιώνα μας, χρωστάμε τα πάντα» - Aλμπερτ Αϊνστάιν στην τελευταία συνέντευξη τύπου που παρεχώρησε το 1955.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι σαφως από τους σημαντικότερους και πολύ σαφέστερα για το νεότερο Ελληνισμό.
Ο σημαντικότερος εντάξει, δεν ξέρω αν είναι, δεδομένου ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες που αξίζουν τον ίδιο τίτλο.

PS: Είναι Καραθεοδωρή, όχι ΚαραθεοδωρήΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
δυσκολη ερωτηση κ ακομη δυσκολοτερη η απαντηση ;)παντως αν επρεπε να επιλεξω θα επελεγα καποιον απο τις λαμπρες προσωπικοτητες της αρχαιας Ελλαδας Σωκρατης,Πλατων,Αριστοτελης,Περικλης,Ιπποκρατης κτλ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MpampisG

Νεοφερμένος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να κάνω μια αναδρομή από το παρελθόν έως σήμερα:
Θεμιστοκλής(ένας από τους θεμελιωτές της δημοκρατίας και εξαίρετος στρατηγός)
Περικλής(αν και από κλεψιμαϊικα έκανε ότι θαυμαστό υπάρχει στην Αθήνα)
Μέγας Αλέξανδρος(όραμα,βλέψεις που αρκετές τις πραγματοποίησε)
Χαρίλαος Τρικούπης(αν και τα σκάτωσε με τη φράση του «Δυστυχώς επτωχεύσαμεν» είχε ένα όραμα που ένα μέρος του πραγματοποίησε αλλά μερικά εκκρεμούν ακόμα και σήμερα)
Ελευθέριος Βενιζέλος(πολύ καλός πολιτικός αλλά τον κατέστρεψε η περίσσια δημοκρατικότητά του)
Φιλόσοφο δε διάλεξε επειδή θαυμάζω πάνω από έναν:
Σωκράτη,Πλάτωνα,Ισοκράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
δεν ξερω για το σημαντικοτερο Ελληνα ολων των εποχων αλλα του 20ου αιωνα ειναι ο Καραθεοδωρή(οσο αφορα μονο το πνευματικο του επιπεδο και το εργο του αλλα δεν μπορω να πω και το ιδιο για το ποσο βοηθησε τη χωρα του καθως το 1922 διοριστηκε καθηγητης στο Πανεπιστημιο Αθηνων και το 1923 διορισθηκε καθηγητης στο Εθνικο Μετσοβιο Πολυτεχνειο,αλλα απογοητευμενος απο την μιζερη κατασταση των ελληνικων πανεπιστημιων, εγκατελειψε την Ελλαδα το 1924, για να αναλάβει καθηγητικη θεση στο Πανεπιστημιο του Μοναχου, που εκεινο τον καιρο ηταν το δευτερο μεγαλυτερο πανεπιστημιο της Γερμανιας και διδασκαν σ' αυτο κορυφαια ονοματα.Αν ομως αγαπουσε τη χωρα δεν θα την εγκατελειπε αλλα θα γυριζε πισω και θα προσπαθουσε να την βγαλει απο το αδιεξοδο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ίδρυσε ο ίδιος το πανεπιστήμιο της Ιωνίας, το οποίο κατόπιν έγινε Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Τι άλλο να κάνει, ας πούμε. Και ως μαθηματικός τι είχε να προσφέρει τότε στην Ελλάδα; Το όνομά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα Αριστοτέλη, Πυθαγόρα, Περικλή, Κλεισθένη, Πλάτων.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πλάτωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris93

Νεοφερμένος

Ο Δεν είναι εμφανές? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δεν είναι ένας μεγάλος έλληνας αλλά πολλοί και έκαστος στο είδος του.Οι 5 πάντως που ξεχωρίζω(ως προσωπικές μου επιλογές πάντα)είναι:
1)Γεώργιος Παπανδρέου(Μνημονεύεται ακόμα για τους αγώνες του υπέρ της δημοκρατίας και χωρίς αυτόν δεν θα είχαμε δωρεάν παιδεία)
2)Ανδρέας Παπανδρέου(Ο μεγαλύτερος ηγέτης και ο πιο λαοφιλής που υπήρξε και πολλά άλλα που δεν γίνεται να αναφερθούν σε 1 γραμμή!)
3)Κωνσταντίνος Καραμανλής(Έδωσε γερές βάσεις για την ελληνική οικονομία)
4)Όλοι οι αγωνιστές του '21(Δεν χρειάζεται δικαιολογία)
5)Και φυσικά όλοι οι αρχαίοι που ξέχασα να αναφέρω!!!(Και πάλι δεν χρειάζεται δικαιολογία).Αυτές είναι οι προσωπικές μου επιλογές και πραγματικά δεν θέλω να έρθω σε ρήξη με κανέναν για αυτές.Την κριτική δεν την γλυτώνω οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amanda!!

Νεοφερμένος

Η Amanda!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
1) Αριστοτέλη
2) Χαρίλαο Τρικούπη
3) Ελευθέριο Βενιζέλο
4) Όμηρο
5) Ισοκράτη
Είναι πολλοί βέβαια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellaki_l

Νεοφερμένος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βουλιαγμένη (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δυσκολη ερωτηση...γιατι υπηρξαν πολλοι Ελληνες που πραγματοποιησαν μεγαλα επιτευγματα, οι οποιο εθεσαν τις βασεις στην επιστημη και την τεχνη (αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει)...Θα ξεχωρισω τον Μεγα Αλεξανδρο διοτι συνεβαλλε στην διαδοση του ελληνισμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
εγω φυσικα....:D:P
(μισω να κατεβω το καλαμι)


1ο βαζω τον Μ.Αλεξανδρο....(αν και ηταν κατακτητης στην ουσια)
επειδη εφτασε τοσο βαθια στην Ασια κατι εξαιρετικο για την εποχη του.

2ος (για μενα)ερχεται ο Αρχιμιδης

και 3ος ο Βενιζελος...επειδη εκανε πολυ καλο στη χωρα γενικως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όχι απλό καλό. Με τα κουτοπόνηρά του κόλπα διπλασίασε την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα προτιμούσα στη θέση του Βενιζέλου να βάλω τον Τρικούπη. Δεν θα με πείραζε μια μικρότερη Ελλάδα με τις υποδομές της διάνοιας Τρικούπη. Και η Ελβετία μικρή είναι, αλλά δεν ενοχλεί τους Ελβετούς το γεγονός.
Ο Βενιζέλος στην ουσία σύρθηκε στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο, παρ'ολο που η θέση της Ελλάδος ήταν 100% ουδέτερη κι έτσι θα πρεπε να ήταν. Το 1915 οι Βρετανοί προσέφεραν την Κύπρο για να μπει στον πόλεμο η χώρα, αλλά εκ μέρους της Ελλάδας η πρόταση απορρίφθηκε. Τελικά μπήκε ένα χρόνο αργότερα, χωρίς όμως το βρετανικό μποναμά. Ειδικά στο θέμα της Μικρασιατικής Εκστρατείας, θεωρώ τόσο το Βενιζέλο όσο και τον Κεμάλ δύο εθνικιστές που χρησιμοποιήθηκαν από τις υπερδυνάμεις για να δημιουργήσουν κλίμα μίσους μεταξύ των δύο εθνοτήτων με απώτερο στόχο την οικονομική διείσδυση της Δύσης στην Εγγύς και Μέση Ανατολή, όπως και τελικά έγινε. Ήταν το μεγαλύτερο πολιτικό και στρατηγικό του σφάλμα κι επειδή τυχαίνει να είμαι καταγωγής Ίωνας, δεν υπάρχει περίπτωση να το διαγράψω από την ιστορία του ποτέ. Όχι, για μένα ήταν ένας πολιτικός με όραμα αλλά πολύ υπερβολικός, πάνω απ'το κεφάλι του και με πολλά σφάλματα και κακοήθειες που δημιούργησε στην Ελλάδα και στους Έλληνες. Σίγουρα δεν τον βάζω μέσα στους Μεγάλους Έλληνες. Στους αξιοσημείωτους ναι, στους Μεγάλους όχι.
Μάλιστα, για να κάνω και λίγο πράξη την απόρριψή μου, τον άλλο μήνα που θα βρίσκομαι στα Χανιά δεν σκοπεύω να περάσω από τον τάφο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Πώς σας φανηκε η δεκαδα του σκαι ? σκοπευετε τελικα να ψηφισετε καποιον ?



Αν και γενικα βρισκω λιγο καπως αυτο το "διαγωνισμο" του σκαι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
"Kάπως;" Εγώ τον βρίσκω σκέτο γελοίο :P
Να είναι ο Σωκράτης κάπου, να τα βλέπει και να ρίχνει φάσκελα.
Καλά όλα, αλλά αυτό το "Ψηφίστε με" τι το ήθελαν μου λέτε;;

Δεν έχω προσέξει την δεκάδα, πάντως δεν θα ψηφίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Εντάξει, από την στιγμή που πας να συγκρίνεις τον Σωκράτη και τον Κοσμά τον Αιτωλό με τον Λαζόπουλο και τον Παπαδόπουλο τι να πεις...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
εγω ψηφισα!
βενιζελο , κολολοτρωνη και παπανικολαου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
εγω το σολωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος ακόμα, αλλά μάλλον τσάμπα ψηφίζουμε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top