Σημαντικότερος Έλληνας όλων των εποχών

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
:iagree::iagree::iagree:!!! Το πρόβλημα είναι πως αντί να είμαστε υπερήφανοι γι αυτούς ( τους περισσότερους απο αυτούς , όχι όλους!!) οι περισσότεροι ούτε που τους έχουν ακουστά!:nono:
Αυτο ειναι αλλο καπελο!αν αυτοι ειναι ανιδεοι αυτοι ευθυνονται!Παντως και οι νεοελληνες ειναι πολυ καλα μυαλα γι αυτο τους εχουν μαζεψει στο εξωτερικο!η Ελλαδα τρωει τα παιδια της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
"Οι Έλληνες δε διστάζουν να διαμαρτυρηθούν κατά της ιμπεριαλιστικής πολιτικής της Αμερικής. Κι όμως, βγάζουν ως σπουδαιότερο Έλληνα τον Μέγα Αλέξανδρο." Από την Ελληνοφρένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
"Οι Έλληνες δε διστάζουν να διαμαρτυρηθούν κατά της ιμπεριαλιστικής πολιτικής της Αμερικής. Κι όμως, βγάζουν ως σπουδαιότερο Έλληνα τον Μέγα Αλέξανδρο." Από την Ελληνοφρένεια.

Απ' το στόμα μου το πήρες:P.

Πολλές φορές με συγκρίνουν με τον Μ. Αλέξανδρο, και νιώθω άσχημα. Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι περήφανος γι' αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω δεν ειμαι και τοσο
γιατι περα απο τα ιστορικα και γεωγραφικα στοιχεια που προσεφερε η εκστρατεια του.
το εργο του καθε αλλο παρα καλο ηταν (συμπεριλαμβανω και τον εξελληνισμο).

αλλα απο την αλλη
θεωρω ηλιθια αυτη τη συγκριση, το top 100 των ελληνων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι. Και μ' αρέσει που έχουν τον Ιουνστινιανό μέσα. Δεν ήταν καν Έλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου αντί του Περικλή που τον έβαλαν στη δεκάδα είτε γιατί τον θεωρούν πολλοί μεγάλο δημοκράτη (η ρητορική του τον ανέδειξε) ή γιατί έκανε έναν χρυσό αιώνα εκμεταλλευόμενος τους συμμάχους (βλ. Αθηναϊκή συμμαχία), έπρεπε να είναι ο Κλεισθένης. Επίσης ο Βενιζέλος παρ' όλο που διπλασίασε την Ελλάδα είναι ο πιο αποτυχημένος πολιτικός στην ελληνική ιστορία καθώς η μεγαλομανία του, στέρησε την Ελλάδα από τη Αν. Θράκη και τη Ζώνη της Σμύρνης. Θα συμβιβαζόμουν με θέση στην 50άδα αλλά όχι πιο ψηλά. Τέλος το να βάζουμε το Ζαγοράκη, τον Πύρρο Δήμα, τον Παπαδόπουλο και το Μεταξά ως μεγάλους Έλληνες είναι ντροπή. Τότε να βάλουμε και τον Κόκκαλη, το Βγενόπουλο, τον Κεντέρη, τη Θάνου και πληθώρα άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου αντί του Περικλή που τον έβαλαν στη δεκάδα είτε γιατί τον θεωρούν πολλοί μεγάλο δημοκράτη (η ρητορική του τον ανέδειξε) ή γιατί έκανε έναν χρυσό αιώνα εκμεταλλευόμενος τους συμμάχους (βλ. Αθηναϊκή συμμαχία), έπρεπε να είναι ο Κλεισθένης. Επίσης ο Βενιζέλος παρ' όλο που διπλασίασε την Ελλάδα είναι ο πιο αποτυχημένος πολιτικός στην ελληνική ιστορία καθώς η μεγαλομανία του, στέρησε την Ελλάδα από τη Αν. Θράκη και τη Ζώνη της Σμύρνης. Θα συμβιβαζόμουν με θέση στην 50άδα αλλά όχι πιο ψηλά. Τέλος το να βάζουμε το Ζαγοράκη, τον Πύρρο Δήμα, τον Παπαδόπουλο και το Μεταξά ως μεγάλους Έλληνες είναι ντροπή. Τότε να βάλουμε και τον Κόκκαλη, το Βγενόπουλο, τον Κεντέρη, τη Θάνου και πληθώρα άλλων...
  • ο πιο αποτυχημένος πολιτικός στην ελληνική ιστορία
Είναι που δεν έχει γραφεί ακόμα η σύγχρονη...Εν πάση περιπτώσει ο Βενιζέλος έκανε λάθη αλλά ήταν πολύ χαρισματική προσωπικότητα,δεν αρκεί να τον κρίνουμε μόνο από τα Μικρασιατικά,σ αυτή την περίπτωση έδρασε"αψυχολόγητα".Το δέχομαι.Σε άλλες όμως περιπτώσεις ήξερε τα πάντα πριν από τους άλλους και ποιός ήταν κατά περίστασιν ο ενδεδειγμένος τρόπος συμπεριφοράς.Είναι πολύ σκληρό και αβίαστο (και ιστορικά ασταθές) να τον λες αποτυχημένο.
  • Ζαγοράκη, τον Πύρρο Δήμα, τον Παπαδόπουλο και το Μεταξά
Με τους τρεις πρώτους με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.Ο Μεταξάς όμως μπορεί να ήταν δικτάτορας αλλά το "όχι" (πολύ κλισέ)το είπε,θα μπορούσε να είχε παραδοθεί όπως έκαναν τόσοι άλλοι,ακόμα και η Γαλλία.Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ το καθεστώς που εγκαθίδρυσε αλλά δεν ήταν και ασήμαντη προσωπικότητα.Μη ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν ακόμα και σήμερα άνθρωποι ,που ψήφισαν προφανώς,και που επικροτούν τη δικτατορία.Οπότε φαίνεται από τα αποτελέσματα ότι δεν είναι τόσο μικρός ο αριθμός τους.

Αυτή είναι σαφώς η άποψη μου.Τώρα το ποιος είναι μεγάλος και το ποιος όχι δεν το γνωρίζω.Θεωρώ μεγάλο λάθος αυτής της έρευνας το ότι δεν έχει ορίσει τι εννοεί "μεγάλος",οπότε ξεκινάμε από διαφορετική βάση.Για κάποιον μεγάλος είναι κάποιος που έχει αλλάξει το ρου της ιστορίας(σ αυτή την περίπτωση δικαιολογούνται και όχι τόσο "συμπαθείς" προσωπικότητες).Εγώ το εκλαμβάνω περισσότερο ως κάποιον που έχει αλλάξει θετικά την πορεία της ιστορίας.
Πιστεύω πάντως το ότι με την προγονοπληξία που μας διακατέχει ο Μ.Αλέξανδρος θα βγει κι ας μην ξέρουμε καν τι έκανε.Πάντως αν ψήφιζα,θα ψήφιζα τον Όμηρο που δεν είναι καν στη δεκάδα.Αυτά είχα να πω με τις λιγοστές και ασύνδετες γνώσεις ιστορίας που έχω.Καλό θα ήταν βέβαια να κοιτάξουμε και λίγο το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Ναι. Και μ' αρέσει που έχουν τον Ιουνστινιανό μέσα. Δεν ήταν καν Έλληνας.

Να ταν αυτο μονο το προβλημα με τον ιουστινιανο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μα τον Λαζοπουλο....πωωωωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να ταν αυτο μονο το προβλημα με τον ιουστινιανο..

Σωστά, είναι και η στάση του απέναντι στους εθνικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ε, ψάχνετε αλάθητο όλοι!

Τι θέλετε να έκαμαν οι αυτοκράτορες κι οι πολιτικοί, ωρέ? Να γυρνούσαν το μάγουλο όταν τους σφαλιαρίζαν! Μακάρι, θα τους ψήφιζα, ναι... Αλλά -Heavens!- από τον κόρακα τι περιμένεις ν' ακούσεις?!

Δεν υπάρχει κάποιος Έλληνας 100% άξιος. Όπως και κανένας άνθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τι θέλετε να έκαμαν οι αυτοκράτορες κι οι πολιτικοί, ωρέ? Να γυρνούσαν το μάγουλο όταν τους σφαλιαρίζαν!

Και τα έκανε στο όνομα του Χριστιανισμού, σου λέει μετά.

Δεν υπάρχει, όταν όμως ψάχνεις για αξιόλογα άτομα, πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου και τα κακά τους. Ούτε του Μέγα Συνονόματού μου του αξίζει η πρώτη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Να ταν αυτο μονο το προβλημα με τον ιουστινιανο..


Κατέκτησε τους βαρβάρους....

Είναι πρόβλημα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, και πας μη Έλλην, βάρβαρος;

Κι αυτός μη Έλλην ήταν.

Η υπογραφή σου νομίζω πως είναι Τούρκικη και πως τη βάζεις για να κατακρίνουμε τα λόγια αυτά;

Είναι λόγια που θα έλεγε μάλλον κι ο Ιουνστινιανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ούγγρικη είναι.

Και τι σχέση έχουν οι χρυσαυγήτικες μβούρδες με τα λεγόμενά μου;
Κακό είναι να διαδίδεις τον ελληνορωμαϊκό πολιτισμό στους βαρβάρους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Kostas7~

Νεοφερμένος

Ο Κώστα με λένε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καπποδίστριας...Αν δεν τον είχαν σκοτώσει..Μα τι στο καλό γίναιτε κάθε ''καλό'' κυβερνήτη τον σκοτώνουν..ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ούγγρικη είναι.

E, ας μας έλεγες τουλάχιστον ποιος το είπε:P.

Και τι σχέση έχουν οι χρυσαυγήτικες μβούρδες με τα λεγόμενά μου;
Κακό είναι να διαδίδεις τον ελληνορωμαϊκό πολιτισμό στους βαρβάρους;

Χρυσαυγίτικες μβούρδες... ???

Εσύ ο ίδιος το λες.

Και εν πάση περιπτώσει, αν ήταν τόσο ανώτερος ο ελληνικός πολιτισμός, θα κατακτούσε μόνος του τους "βάρβαρους", και όχι με τη βοήθεια των όπλων και με αδικαιολόγητη βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μη μου πεις ότι οι γότθοι της Ιταλίας και οι βάνδαλοι της Β. Αφρικής ήτο εκπολιτισμένοι, θα πέσω από κάπου ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μεγάλο μέρος του Ιταλικού πληθυσμού ήτο ήδη εξελληνισμένο, τί μου λες τώρα.

Οι Αιγύπτιοι; Οι Πέρσες; Κι άλλοι τόσοι λαοί; Ακόμη κι αν ήταν οι πιο απολίτιστοι άνθρωποι του κόσμου, δε θα δικαιολογούνταν να δικαιολογήσει βία. Βλέπεις, ο πολιτισμός δε φαίνεται μόνο από τις τέχνες, τις επιστήμες και τα γράμματα. Φαίνεται κυρίως από την ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Βλέπεις, ο πολιτισμός δε φαίνεται μόνο από τις τέχνες, τις επιστήμες και τα γράμματα. Φαίνεται κυρίως από την ηθική.
QFT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top