Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Πόσα μόρια έχετε βάλει στόχο να βγάλετε όσοι δίνετε το 2010;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • 10000

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 10000-12000

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 12000-14000

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 14000-15500

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 15500-17000

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 17000-18000

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 18000-19000

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 19000+

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εχω και φιλους/γνωστους στην Κρητη οποτε δεν παω και στο τελειως αγνωστο νταξ.

ενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξειενταξει.
εχεμ. :P

φιλους/γνωστούς....χαχαχαχαχα :lol: Anyway,η Κρητη πάντως σε πολλα ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο της Ελλαδας.Αλλα κυριως το Ηρακλειο,για Χανια δεν ξερω τι να σου πω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
(...) Θελω να ανεξαρτητοποιηθω οσο πιο συντομα γινεται :) (...)

1000000000% μαζί σου..Το πρώτο πράγμα που με ενδιαφέρει..Για να καταλάβετε το χρόνο που μας πέρασε έμενα με τον πατέρα μου..Σήμερα τελείωσα. Από μεθαύριο (Δευτέρα 2/6/2008 - ημερομηνία ορόσημο για μένα) είναι όλα κανονισμένα μετακομίζω με έναν φίλο μου...

Αντιός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο ηρακλειο θελω εγω ετσι κι αλλιως, δε θελω πολυτεχνικες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
1000000000% μαζί σου..Το πρώτο πράγμα που με ενδιαφέρει..Για να καταλάβετε το χρόνο που μας πέρασε έμενα με τον πατέρα μου..Σήμερα τελείωσα. Από μεθαύριο (Δευτέρα 2/6/2008 - ημερομηνία ορόσημο για μένα) είναι όλα κανονισμένα μετακομίζω με έναν φίλο μου...

Αντιός...

Μπραβο :no1::no1: εγω ουτε συγκατοικηση θα ηθελα βεβαια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ελπίζω να μην το πάρετε στραβά αυτό το post και μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα αλλά τελευταίο..:P

Εσύ είσαι και κοπέλα..Για εμάς είναι + οι συγκατοίκηση τουλάχιστον για την πλειοψηφία και χωρίς να αναφέρομαι στα γενικά πλεονεκτίματα (οικονομικά κ.ο.κ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ελπίζω να μην το πάρετε στραβά αυτό το post και μάλλον ξεφεύγουμε από το θέμα αλλά τελευταίο..:P

Εσύ είσαι και κοπέλα..Για εμάς είναι + οι συγκατοίκηση τουλάχιστον για την πλειοψηφία και χωρίς να αναφέρομαι στα γενικά πλεονεκτίματα (οικονομικά κ.ο.κ.)

δεν καταλαβαινω γιατι σχετιζεται το οτι ειμαι κοπελα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι θέλετε (...και πάλι χωρίς αρνητικό υπαινιγμό) περισσότερο ...privacy, και τον δικό σας χώρο (αυστηρά οριοθετημένο :P) κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι θέλετε (...και πάλι χωρίς αρνητικό υπαινιγμό) περισσότερο ...privacy, και τον δικό σας χώρο (αυστηρά οριοθετημένο :P) κτλ..

δε ξερω ειναι αναλογα το ατομο, οχι το φυλο πιστευω... εγω οπως καταλαβες θελω 100% δικο μου χωρο! :P αν ειναι κοριτσια συγκατοικοι θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα βεβαιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makbut

Νεοφερμένος

Ο makbut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εγώ στοχεύω 18000-19000
αλλά από ότι έχω γράψει
βγάζω 17800-18400
θα δείξει.... ίσως πιάσω και πιο πολλά.
πιο κάτω δύσκολα ....
Όσον αφορά σχολή, είμαι ανάμεσα σε τρεις με τις δύο να απομακρύνονται...
μαλλον πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών αθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Κάποια σχολή Πληροφορικής στην Αθήνα. Μάλλον Πληροφορική Οικονομικού Πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.

Είμαι πρωτοετής φοιτητής στην ΣΕΜΦΕ. Πράγματι μπήκαμε στο ΑΣΕΠ και πλέον μπορούμε να διοριστούμε ως καθηγητές. Επίσης ο επομένως στόχος είναι το τεε για να γίνουμε μηχανικοί :D

Αυτό που λες Γιώργο οτι δεν βγαίνεις τίποτα από εκεί δεν το κατάλαβα :nono:

Απ' οσο βλέπω δεν είσαι στην Σεμφε και δεν ξέρεις κάποια πράγματα άλλα μιλάς πολύ για αυτή.

Από την ΣΕΜΦΕ βγαίνεις ειτε μαθηματικός εφαρμογών ειτε φυσικός εφαρμογών, ανάλογα με το ποια κατεύθυνση θα πάρεις στο 3ο έτος η οποία θα αναγράφεται στο πτυχίο.

Όμως επειδή δεν θέλω να κάνω διαφήμιση για την σχολή μου, οποίος θέλει πληροφορίες ας μου στείλει πμ. :iagree:


Παντως για να κλεισω δειτε που εργαζονται οι απόφοιτοι του τμήματος Applied Mathematics του Harvard. :iagree:

• Government labs such as Oak Ridge National Lab, Sandia, Pacific Northwest National Labs, and Los Alamos and agencies such as the National Security Agency, the Center for Communications Research, the Supercomputing Research Center, the Institute for Defense Analysis Center, and NA SAʼs Institute for Computer Applications in Science and Engineering

• Engineering research organizations such as AT&T Laboratories-Research, Telcordia Technologies, Exxon Research and Engineering, Schlumberger-Doll Research, and NEC Laboratories America, Inc.

• Computer service and software firms such as Palo Alto Research Center, Mentor Graphics, Adobe, and Microsoft

• Energy systems firms such as Lockheed-Martin Energy Research Corporation and the Schatz Energy Research Center (SERC )

• Electronics and computer manufacturers such as IBM, SGI , Philips Research, Honeywell, Motorola, and Lucent Technologies

• Consulting and financial firms such as McKinsey and Company, Citibank, Morgan Stanley, and Prudential

• Aerospace and transportation equipment manufacturers such as Boeing, General Motors, Aerospace Corporation, Ford, and United Technologies.

Όπως καταλαβαίνεται οι σχόλες Applied Mathematics and Physics είναι #1 στο εξωτερικό. Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω με αποτέλεσμα οι περισσότεροι που τελειώνουν την ΣΕΜΦΕ να φεύγουν στο εξωτερικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όπως λες κι εσύ, για κάποιον που δεν θέλει να αλλάξει χώρα για τη δουλειά του δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές πέρα απο το να γίνει καθηγητής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ τι είναι??? σχετικά με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά του ΕΜΠ... από όλους ακούω ότι τους αναγνωρίζουν το πτυχίο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Σχολη Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Φυσικων Επιστημων του ΕΜΠ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
α κατάλαβα τι είναι.... το αντίστοιχο τμήμα στην Κρήτη λέει τίποτα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εμενα μ'ενδιαφερει το τμημα οικονομικων επιστημων...Φυσικα πρωτη μου επιλογη ειναι η ΑΣΟΕΕ...Αν ομως δεν περασω εκει,που συμφερει να παω??Εννοω σε ποιο πανεπιστημιο(απο αποψη αξιας του πτυχιου)...Θα προτιμουσα να μην παω ΠΑΠΕΙ γιατι ακουω οτι ειναι πολυ θεωρητικο...Μπορει καποιος να με διαφωτισει???:focus:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Υπάρχει τμήμα οικονομικών επιστημών που δεν είναι θεωρητικό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Σιγουρα ολα ειναι θεωρητικα αλλα σιγουρα ολα εχουν και μαθηματα περισσοτερο πρακτικα...Απλα το ΠΑΠΕΙ,συμφωνα και με τον οδηγο σπουδων,δινει περισσοτερο εμφαση στα θεωρητικα μαθηματα παρα στα πρακτικα...Βεβαια ως γνωστον,το πτυχιο του ΠΑΠΕΙ εχει μεγαλη αξια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Όσον αφορά τη ΣΕΜΦΕ και τους αποφοίτους της πάντως... όσοι δεν συνεχίζουν για μεταπτυχιακό/διδακτορικό σε Ελλάδα ή εξωτερικό αυτή τη στιγμή (η πλειοψηφία) , από όσο ξέρω εργάζονται σε:

Δημόκριτο
Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών
Πανεπιστήμια σε ερευνητικά προγράμματα
Εταιρίες/Βιομηχανίες (Υλικά, Οπτικές ίνες κλπ, ανάλογα...)
Χρηματιστηριακές εταιρίες (οι μαθηματικοί μας)

κλπ...

δεν είναι μονόδρομος η δουλειά στο εξωτερικό. Απλά απαιτείται όρεξη και κυνήγι, ό,τι και να κάνεις, σε όποια σχολή κι αν είσαι. Μη νομίζετε ότι τους αποφοίτους των ΗΜΜΥ ή των Πολιτικών Μηχανικών τους περιμένουν οι εταιρίες στις τελετές αποφοίτησης και διαγκωνίζονται ποιος θα τους πρωτοπάρει... Θέλει προσωπικό κόπο, και κυρίως μεράκι και ενδιαφέρον για το αντικείμενο - το κάθε αντικείμενο. Κανείς δε βρίσκει δουλειά πια επειδή "του τη χρωστάνε" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγω δεν έχω ιδέα ακόμα τι θέλω...να αρχίσω να ανησυχώ;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top