Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

mpla

Νεοφερμένος

Η mpla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
200%
Aλλα με ποοοολυ διαβασμα μιλαμε τωρα. Γιατι αν δεν εχεις βασεις πρεπει να καλυψεις κενα.
Και βεβαια πρεπει να σκεφτεις οτι αν πας ιατρικη 8α ασχολησε με μαθηματικοφυσικοχημειοβιολογιες [και ολα τα συναφι] για πολλα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
κοιτα αυτο πιστευω παλευεται αν περασεις τις πανελληνιες.κενα ιδιαιτερα δεν θα ελεγα πως εχω δηλαδη μαθηματικα εκανα κ φροντιστηριο κ περυσι κ φετος κ ειχα ενα 17 αρακι..κ χημεια το ιδιο.η φυσικη μ ηταν στο 15..ειμαι σε αδιεξοδο κ πρεπει ν κατασταλαξω καπου για να δω κ τ θα κανω μ τ φροντιστηρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αυτο ισχύει για όλες ανεξαιρέτως της ειδικότητες της ιατρικής, όχι μονο για τη γυναικολογία, εκτος και αν είσαι πολύ καλός στη δουλειά σου.
Ακομα, σοβαρό μειωνέκτημα της γυναικολογιας ειναι το πολυ πολυ πολυ ακανόνιστο ωράριο. Δεν μπορείς να κανονίσεις εκ των προτέρων ποτε θα γεννησει η ασθενης, μπορει να ναι οποιαδήποτε στιγμή. Γενικά το πρόβλημα του ωραρίου είναι μεγάλο στην ιατρική αλλα ειδικά σ αυτη την είδικότητα είναι ακόμα εντονότερο.
Επισης, έχει μεγάλη ευθυνη. Εαν υπάρχει κάποιο προβλημα με την εγκυμοσυνη και δεν το καταλαβεις εγκαιρα, φταις αποκλειστικά εσυ. Και πάλι, αυτο λίγο πολύ υπάρχει σε όλες σχεδόν τις ειδοκοτητες αλλά στη γυναικολογια είναι πιο μεγάλο.
Και προσωπικά το βρίσκω και λίγο ... αηδιαστικό. Αλλά γουστα είν αυτα, νταξ.
Ακριβώς έτσι είναι.Κανείς δεν θα ήθελε να είναι τώρα στη θέση των γιατρών που είναι στριμωγμένοι στη γωνία γωνία γιά το θάνατο της άτυχης γυναίκας στο Βενιζέλειο νοσοκομείο πριν λίγες μέρες ούσα έγγυος στο τελικό στάδιο και με κακό ιστορικό από προηγούμενη γέννα..Να φωνάζει η γυναίκα με φρικτούς πόνου επί δέκα ώρες και να λέει στούς γύρω της ότι παιδιά νοιώθω να είναι οι τελευταίες μου στιγμές και ο γιατρός (ο κακομοίρης) ένας ειδικευόμενος να της λέει οτι εσύ δεν ξέρεις γιατί δεν είσαι γιατρός!Ο ειδικευμένος δε, έκανε την εφημερία από το σπίτι του και είχε αφήσει μήνυμα σε μιά φίλη του γυναικολόγο να τρέξει στο νοσοκομείο αν παραστεί ανάγκη.

Φοβάμαι τού γιατρούς που γίνονται γιατροί αλλά όμως ίσως θα έπρεπε να γίνουν ..djs σε κανένα κλάμπ.
Θέλω να γίνω γιατρός θα πεί κάποιος.Πρώτα όμως ας αναρωτηθεί.Αξίζω να γίνω γιατρός?Δεν είναι σαν το σουβλατζή που άμα δεν σου αρέσει το σουβλάκι του αλλάζεις μαγαζί.
Η ζωή δεν επιστρέφει πίσω άμα τη χάσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabecsdr

Νεοφερμένος

Ο wannabecsdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιατι η χειροτερη? Νομιζα οτι της Θεσσαλονικης ειναι η χειροτερη και της Αθηνας η πιο βαρια...


Για το αν της Αθήνας είναι η πιο βαριά αμφιβάλλω, στην Αθήνα στο πρώτο έτος έχουν Φυσική Ι,ΙΙ , Χημεία Ι,ΙΙ, ενώ στη Λάρισα αυτά τα κάνεις στο α 6μηνο, και κάνεις και πληροφορική(που κολλάει τώρα αυτό;;!!) και κάθε εβδομάδα έχεις και εργασιά στο 1 6μηνο!! Τώρα να φανταστείς β 6μηνο στη Θεσσαλιά κάνεις 1) Φυσιολογία, 2) Ανατομία, 3) Ιστολογία, 4) Βιοχημεία (250 στους 400κάτι τη χρωστάνε..), 5) Βιολογία (Γενετική), 6) Εμβρυολογία, 7) Ακτινοπροστασία (ήταν μάθημα 4 έτους και έγινε 1ου!!) (επιλογής είναι, αλλά δεν συμφέρει Πληροφορική 2, όπότε όλοι αυτό επιλέγουν) και 8) Αγγλικά (εκτός αν έχεις καταταχθεί στο 3 6μηνο με βάση τις εξετάσεις που γίνονται στην αρχή του έτους, μιλάμε τώρα για 5 άτομα). Αυτά τα ολίγα μέσα σε 3 μήνες (6μηνο, ο Θεός να το κάνει, καλά βέβαια αυτό ισχύει παντού). Αν με αυτά δεν πεθαίνεις, ε, τότε με τί; Να το ξερα να δήλωνα Αλεξ/πολη ή Κρήτη (την Πάτρα την έχασα για 10 μόρια!!, καλά την Αθήνα δεν το συζητώ, γ**ω την Έκθεση την π**τανα:mad:)..
-----------------------------------------
Λοιπον..παιδια..εχω ενα θεμα με τον εαυτο μου..απο μικρη με θυμαμαι να λεω πως θελω να γινω γιατρος..ειναι τ ονειρο μου..δεν μπορω να με φανταστω να κανω κατι αλλο...τυχαινει ομως να ειμαι πολυ καλη στα αρχαια κ μετρια στα μαθηματα της θετικης..επειδη ομως ειμαι ατομο που μπορει να στρωθει κ να διαβασει σκέφτομαι να το τολμησω κ να παω θετικη.οι φιλολογοι στο σχολειο κανουν τα παντα να με δουν στη θεωρητικη,ενω οι μαθηματικοι στη θετικη.Η αληθεια ειναι πως εχω μια κλιση στ θεωρητικα κ αυτο με φοβιζει γιατι υποτιμω τον εαυτο μου στα μαθηματα της θετικης..Πιστευετε πως αν καποιος στρωθει κ φυσικα παραλληλα με φροντιστηρια μπορει να το πετυχει;

Γιατί όχι;!! Εφικτό είναι.. Στην ουσία έτσι όπως έχουν καταντήσει οι πανελλήνιες, αρκεί να σου κάτσει η έκθεση και περνάς παντού!! Εξάλλου τώρα πια είτε βάζουν εύκολα είτε δύσκολα (βλ. Μαθηματικά 2008, τσάμπα πήγε το 98 που έγραψα) οι βάσεις πάντα θ'ανεβαίνουν, οπότε όλα είναι θέμα έκθεσης ή (ας βάλω και κανα συνώνυμο) θέμα τύχης.. Γράψου σε ένα καλό φροντιστήριο και μην αφήνεις κενά (καλά όχι ότι είναι απαραίτητο, αυτά που λένε μην αφήνεις μέρα από την τρίτη λυκείου και τέτοια δεν ισχύουν, δεν χάθηκε κι ο κόσμος, αν περάσεις όμως ιατρική, δυστυχώς μετράνε, ο χρόνος περνά για την πλάκα, ειδικά αν δεν έχεις περάσει στην πόλη σου, δυστυχώς αυτά που λένε α ωραία φοιτητής σε άλλη πόλη, πω πω τέλεια, για την ιατρική δεν ισχύουν, γι'αυτό πρέπει να το συνειδητοποιήσεις εγκαίρως, εγώ αρνήθηκα να το δεκτώ εξαρχής..
Γι'αυτό αν θες να περάσεις στην ιατρική, και σκέφτεσαι τώρα ότι έχεις βουνό μπροστά σου με τις εισαγωγικές εξετάσεις, δεν είναι αλήθεια, οι εξετάσεις είναι υπερεκτιμημένες (να το θυμίζεις στον εαυτό σου συχνά)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ..αν καποιος αλλος εχει να προσθεσει κατι η γνωμη του θα ειναι ευπροσδεκτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Wannabecsdr αυτο για την εκθεση ξαναπεσ'το!!! Εγραψα τοσο αθλια στην εκθεση και εχασα την Αθηνα για 8 μορια. Αλλα προσωπικα δεν με πειραξε, μιας και η οικογενεια μου ηταν που με πιεζε να τη δηλωσω πρωτη, προσωπικα προτιμουσα Πατρα γιατι ηταν πολυ πιο κοντα στο σπιτι μου και γενικα δεν παω τις μεγαλουπολεις(ε ειμαι λιγο σπιτογατος και δεν θελω να γυρναω 1 φορα στος 2 μηνες πισω :P) Aρα τελικα όλα συμβαίνουν για κάποιο λογο!(ειχα και δικαιολογια πια για να μην παω αθηνα)


Οσον αφορα το ποσο εντατικό είναι το πρόγραμμα σπουδων κάθε σχολης θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια και στις αλλες σχολες. Θα δεις οτι οι περισσότερες το ίδιο πρόγραμμα που περιεγραψες εχουν. Ειδικα Κρητη θα ηταν πολυ πιο εντατικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
γεια σας παιδια! ο μεγαλος μου στοχος ειναι η ιατρικη! σε λιγους μηνες ξεκιναει η Γ λυκειου! θελω να μου πειτε τον καλυτερο δυνατο τροπο διαβασματος γιατι εχω την αισθηση οτι δεν ξερω να διαβαζω ποιοτικα! επισης ποιο θα πρεπε να ειναι το καθημερινο μου προγραμμα!
Πιστευετε πως εφοσον θελω ιατρικη ''επιβαλλεται'' να πηγαινω σε ιδιαιτερα και οχι σε ενα απλο φροντηστηριο??? πρεπει να ξενυχταω λυνοντας ασκησεις? Σε ποιο μαθημα να δωσω μεγαλυτερη βαση?? Ειναι αληθεια οτι θα καταντησω να παιρνω χαπια για να μπορω να διβαζω τοοοσες ωρες?? παρακαλω πειτε μου! εχω αγχωθει!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
γεια σας παιδια! ο μεγαλος μου στοχος ειναι η ιατρικη! σε λιγους μηνες ξεκιναει η Γ λυκειου! θελω να μου πειτε τον καλυτερο δυντο τροπο διαβασματος γιατι εχω την αισθηση οτι δεν ξερω να διαβαζω ποιοτικα! επισης ποιο θα πρεπε να ειναι το καθημερινο μου προγραμμα!
Πιστευετε πως εφοσον θελω ιατρικη ''επιβαλλεται'' να πηγαινω σε ιδιαιτερα και οχι σε ενα απλο φροντηστηριο??? πρεπει να ξενυχταω λυνοντας ασκησεις? Σε ποιο μαθημα να δωσω μεγαλυτερη βαση?? Ειναι αληθεια οτι θα καταντησω να παιρνω χαπια για να μπορω να διβαζω τοοοσες ωρες?? παρακαλω πειτε μου! εχω αγχωθει!:thanks:
Βασικα ψυχραιμια χρειαζεται,και συστηματικο διαβασμα,οχι υπερβολες.
Τωρα εγω πιστευω πως ειναι καλυτερο να κανεις ιδιαιτερα αν βεβαιως σεε βολευει κι εσεσνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Eυχαριστω αλλα απο οικονομικη αποψη δεν πιστευω πως θα μπορουσα να ανταπεξελθω στα ιδιαιτερα....ισως τους τελευταιους 3 μηνες μονο....αλλα πιο πολυ με ενδιαφερει το ποσο πρεπει να εργαζομαι εγω σπιτι μου μονος μου! 2 ωρες ?? 3?? 4??? 5??? εχετε ακουσει για αλλα παιδια που περασαν ιατρικη? αν ναι ποια ηταν η μεθοδος τους? (απο αποψη επιδοσης πιστευω πως μπορω) απο αποψη οργανωσης ομως.....αστα βραστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως τα μαθήματα βαρύτητας του 3ου πεδίου είναι η Βιολογία και η Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eυχαριστω αλλα απο οικονομικη αποψη δεν πιστευω πως θα μπορουσα να ανταπεξελθω στα ιδιαιτερα....ισως τους τελευταιους 3 μηνες μονο....αλλα πιο πολυ με νδιαφερει το ποσο πρεπει ναργαζομαι εγω σπιτι μου μονος μου! 2 ωρες ?? 3?? 4??? 5??? εχετε ακουσει για αλλα παιδια που περασαν ιατρικη? αν ναι ποια ηταν η μεθοδος τους? (απο αποψη επιδοσης πιστευω πως μπορω) απο αποψη οργανωσης ομως.....αστα βραστα
Δεν ειναι στνταρ οι ωρες διαβασματος,απλως οσες χρειαζεσαι εσυ για να τα μαθεις.Εμενα οι γονεις μου που περασαν ιατρικη ηταν φυτα παντως,ειδικα η μανα μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
3 πράγματα φίλε μου θα σου δώσουν το κλειδί για να μπεις στην σχολή της 1ης σου επιλογής όποια και αν είναι αυτή.

1) Ψυχραιμία
2) Μεθοδικότητα
3) Οργάνωση

Η υπόθεση δεν χρειάζεται ξέσκισμα. Αν έχεις τα παραπάνω 3 στοιχεία ο κόπος σου θα είναι πολύ λιγότερος και θα μπεις στην σχολή που θες.

Ο 2ος δρόμος είναι να ξεσκίζεσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ χωρίς σύστημα και οργάνωση στο διάβασμα. Όσον αφορά τις πανελλήνιες πιάνει κι αυτός, αλλά θα ξεζουμιστείς στις πανελλήνιες και θα τα παίξεις μετά στο πανεπιστήμιο ενώ αν έχεις τα παραπάνω 3 στοιχεία θα πετύχεις τον στόχο σου με τον λιγότερο δυνατό κόπο.

Με τις παραπάνω 3 αρχές θα έχεις την δυνατότητα να γίνεις καλός φοιτητής και καλός επαγγελματίας μεταγενέστερα. Το άναρχο ξέσκισμα στο διάβασμα όπως κάνουν πολλοί στις πανελλήνιες δεν θα σου εξασφαλίσει ότι θα γίνεις καλός φοιτητής και το άναρχο ξέσκισμα στην δουλειά αργότερα δεν θα σε κάνει καλό επαγγελματία.

Οι πανελλήνιες δεν θέλουν κόπο, θέλουν τρόπο και το φροντιστήριο δεν είναι πανάκεια. Έχω περάσει κι εγώ από πανελλήνιες και ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Geoste και γω ροδο μενω!lol η ψυχραιμια δεν θα λεγα οτι ειναι και η καταλληλοτερη λεξη να με χαρακτηρισει...απο μεθοδικοτητα και οργανωση επισης δεν ξερω....πως το εννοεις ακριβως? μεχρι τωρα ειμουν ενας αριστος μαθητης που δεν ηταν ποτε οργανωμενος....δλδ πρεπει να χω καθε μερα συγκεκριμενες ωρες που διαβαζω...τρωω...κοιμαμαι...κτλ??? πες οτι φροντηστηρια πηγαινω καθε μερα 6 με 9 πχ...πως θα πρεπει να ειναι οργανωμενη η υπολοιπη μερα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου είναι το σχολείο. άν μπορείς να είσαι ενεργός τις σχολικές ώρες. δηλαδή να παρακολουθείς ενεργά το μάθημα, και να μήν δείς το σχολείο σαν αγγαρεία που σου τρώει χρόνο απο το διάβασμα, θα σε βοηθήσει πολύ.

τώρα το ιδιαίτερο σε άλλους βοηθάει σε άλλους όχι. πρωσωπικά δέν μπορώ να κάνω ιδιέταιρο, γιατί προτημό να είμαι με άλλα άτομα ωστε να υπάρχει και ανταγωνισμός.

άν έχεις την δυνατότητα, φροντησε αυτοί που θα κάνεις μαζί τους φροντηστήριο να είναι πολύ καλοί γιατί έτσι θα ανεβάσουν και εσένα μέσω του ανταγωνισμού.

καλή επιτυχία,, και απόλαυσε το καλοκαίρι που σου απομένει μέχρι να αρχίσουν τα φροντηστήρια. μήν τα σκέφτεσαι κάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Geoste και γω ροδο μενω!lol η ψυχραιμια δεν θα λεγα οτι ειναι και η καταλληλοτερη λεξη να με χαρακτηρισει...απο μεθοδικοτητα και οργανωση επισης δεν ξερω....πως το εννοεις ακριβως? μεχρι τωρα ειμουν ενας αριστος μαθητης που δεν ηταν ποτε οργανωμενος....δλδ πρεπει να χω καθε μερα συγκεκριμενες ωρες που διαβαζω...τρωω...κοιμαμαι...κτλ??? πες οτι φροντηστηρια πηγαινω καθε μερα 6 με 9 πχ...πως θα πρεπει να ειναι οργανωμενη η υπολοιπη μερα μου?


Αν είσαι ψύχραιμος, οργανωμένος και μεθοδικός, ο κόπος και η προσπάθεια σου θα είναι η μικρότερη δυνατή για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα αν δεν ήσουν όλα αυτά και στα λέω αυτά εκ πείρας.

Παράδειγμα τι εννοώ:

Μετά το σχολείο ξεκούραση μέχρι τις 3-4. Μετά από 4-6 διάβαζεις ένα ή δύο μαθήματα ανάλογα με τον ρυθμό σου και τις υποχρεώσεις που έχεις. Μετά φροντηστήριο 6-9. Γυρίζεις σπίτι 6:30. Από τις 7:00-9:00 διαβάζεις 1 ή 2 μαθήματα. Διάλειμμα 9:00-10:00. Μετά διαβάζεις 10:00-12:00 τα υπόλοιπα μαθήματα του σχολείου ή του φροντιστηρίου. Στις 12:00 πας για ύπνο.

Ενδεικτικό το παραπάνω πρόγραμμα. Καθορίζεις εσύ το δικό σου. Στο διάστημα που διαβάζεις μην σταματήσεις για οποιοδήποτε λόγο. Μην πεις βαρέθηκα, ας πάω να δω τηλεόραση ή να μιλήσεις στο τηλέφωνο για κανά μισάωρο.

Να συγκεντρώνεις σε μία κόλλα χαρτί ότι απορίες έχεις και να τις υποβάλλεις στον καθηγητή σου (είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο). Καλό είναι να αφήνεις κενό από κάτω για να γράφεις ταυτόχρονα και τις απαντήσεις.

Όταν διαβάζεις ένα μάθημα, πρώτα διάβασε καλά την θεωρία και μετά πιάσε τις ασκήσεις. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι διάβασε μερικά λυμένα παραδείγματα και μετά πιάσε τις ασκήσεις.

Όταν διαβάζεις μαθήματα που θέλουν αποστήθιση διάβαζε ενότητα-ενότητα και μάθαινέ την από έξω. Κάθε ενότητα να έχει ένα συγκεκεριμένο περιεχόμενο. Μην τα μαθαίνεις αυτολεξεί αλλά με δικά σου λόγια αρκεί το νοήμα να είναι το ίδιο. Πρώτα όμως να προηγηθούν 2 τουλάχιστον προσεκτικές αναγνώσεις.

Μια καλή τεχνική στα μαθηματικά και την φυσική: Αν κολλήσεις σε κάποιο σημείο της άσκησης, θεώρησε ως δεδομένο το αποδεικτέο και απέδειξε κάποιο δεδομένο της εκφώνησης. Αν το καταφέρεις, γράψ' το ανάποδα και έχεις τη λύση της άσκησης.;)

Ανάλογα με την σχολή της 1ης σου επιλογής δες τι βάσεις έπεφταν τα προηγούμενα χρόνια, με έμφαση στο αμέσως προηγούμενο έτος, και προσάρμοσε ανάλογα το διάβασμά σου. Πείσε τον εαυτό σου ότι γράφεις πανελλήνιες εξετάσεις όχι για να πας καλά αλλά για να περάσεις στην σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμείς. Η ψυχολογία παίζει τεράστιο ρόλο.

Δηλαδή "Θέλω ιατρική πρέπει να βγάλω τόσα μόρια για να είμαι σίγουρος" και όχι "Πρέπει να αριστεύσω στις πανελλήνιες για να πάρω υποτροφία, γιατί είμαι άριστος μαθητής, γιατί έτσι θέλουν οι γονείς μου, για να κάνω μηχανογραφικό με το 10%, γιατί αλλιώς θα με σχολιάζουνε" και άλλες τέτοιες βλακείες.

Σου έδωσα κάποια παραδείγματα κατά την γνώμη μου πάντα. Το σημαντικότερο είναι να πεις "Για 2 ώρες θα διαβάσω και δεν θα σηκώσω κεφάλι" και να τηρήσεις. Αυτό σε γενικές γραμμές είναι το πρόγραμμα.


Και συντοπίτης και συνονόματος. Χάρηκα πολύ Γιωργάρα και εύχομαι ό,τι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
(και εγώ ρόδο μένω :P) λοιπόν, δεν πιστεύω πως χρειάζεται να κάνεις ιδιαίτερα εκτός και αν δεν μπορείς να παρακολουθήσεις μέσα σε μια τάξη με πολλά άτομα. και εγώ φροντιστήριο πάω και είναι μια χαρά. τώρα γι αυτό που λες για το πρόγραμμα, δεν πιστεύω πως η επιτυχία θα έρθει μόνο αν βάλεις πρόγραμμα στο διάβασμα σου. αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μην αφήνεις κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Αν είσαι ψύχραιμος, οργανωμένος και μεθοδικός, ο κόπος και η προσπάθεια σου θα είναι η μικρότερη δυνατή για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα αν δεν ήσουν όλα αυτά και στα λέω αυτά εκ πείρας.

Παράδειγμα τι εννοώ:

Μετά το σχολείο ξεκούραση μέχρι τις 3-4. Μετά από 4-6 διάβαζεις ένα ή δύο μαθήματα ανάλογα με τον ρυθμό σου και τις υποχρεώσεις που έχεις. Μετά φροντηστήριο 6-9. Γυρίζεις σπίτι 6:30. Από τις 7:00-9:00 διαβάζεις 1 ή 2 μαθήματα. Διάλειμμα 9:00-10:00. Μετά διαβάζεις 10:00-12:00 τα υπόλοιπα μαθήματα του σχολείου ή του φροντιστηρίου. Στις 12:00 πας για ύπνο.

Ενδεικτικό το παραπάνω πρόγραμμα. Καθορίζεις εσύ το δικό σου. Στο διάστημα που διαβάζεις μην σταματήσεις για οποιοδήποτε λόγο. Μην πεις βαρέθηκα, ας πάω να δω τηλεόραση ή να μιλήσεις στο τηλέφωνο για κανά μισάωρο.

Να συγκεντρώνεις σε μία κόλλα χαρτί ότι απορίες έχεις και να τις υποβάλλεις στον καθηγητή σου (είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο). Καλό είναι να αφήνεις κενό από κάτω για να γράφεις ταυτόχρονα και τις απαντήσεις.

Όταν διαβάζεις ένα μάθημα, πρώτα διάβασε καλά την θεωρία και μετά πιάσε τις ασκήσεις. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι διάβασε μερικά λυμένα παραδείγματα και μετά πιάσε τις ασκήσεις.

Όταν διαβάζεις μαθήματα που θέλουν αποστήθιση διάβαζε ενότητα-ενότητα και μάθαινέ την από έξω. Κάθε ενότητα να έχει ένα συγκεκεριμένο περιεχόμενο. Μην τα μαθαίνεις αυτολεξεί αλλά με δικά σου λόγια αρκεί το νοήμα να είναι το ίδιο. Πρώτα όμως να προηγηθούν 2 τουλάχιστον προσεκτικές αναγνώσεις.

Μια καλή τεχνική στα μαθηματικά και την φυσική: Αν κολλήσεις σε κάποιο σημείο της άσκησης, θεώρησε ως δεδομένο το αποδεικτέο και απέδειξε κάποιο δεδομένο της εκφώνησης. Αν το καταφέρεις, γράψ' το ανάποδα και έχεις τη λύση της άσκησης.;)

Ανάλογα με την σχολή της 1ης σου επιλογής δες τι βάσεις έπεφταν τα προηγούμενα χρόνια, με έμφαση στο αμέσως προηγούμενο έτος, και προσάρμοσε ανάλογα το διάβασμά σου. Πείσε τον εαυτό σου ότι γράφεις πανελλήνιες εξετάσεις όχι για να πας καλά αλλά για να περάσεις στην σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμείς. Η ψυχολογία παίζει τεράστιο ρόλο.

Δηλαδή "Θέλω ιατρική πρέπει να βγάλω τόσα μόρια για να είμαι σίγουρος" και όχι "Πρέπει να αριστεύσω στις πανελλήνιες για να πάρω υποτροφία, γιατί είμαι άριστος μαθητής, γιατί έτσι θέλουν οι γονείς μου, για να κάνω μηχανογραφικό με το 10%, γιατί αλλιώς θα με σχολιάζουνε" και άλλες τέτοιες βλακείες.

Σου έδωσα κάποια παραδείγματα κατά την γνώμη μου πάντα. Το σημαντικότερο είναι να πεις "Για 2 ώρες θα διαβάσω και δεν θα σηκώσω κεφάλι" και να τηρήσεις. Αυτό σε γενικές γραμμές είναι το πρόγραμμα.


Και συντοπίτης και συνονόματος. Χάρηκα πολύ Γιωργάρα και εύχομαι ό,τι καλύτερο.
6-9 εχω φροντηστηριο!πως θα γυριζω σπιτι 6.30? αν σαυτα π μ πες βαλουμε οτι γυρναω 9.30 με τπρογραμμα σ πρεπει να κοιμαμαι ....3?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabecsdr

Νεοφερμένος

Ο wannabecsdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Wannabecsdr αυτο για την εκθεση ξαναπεσ'το!!! Εγραψα τοσο αθλια στην εκθεση και εχασα την Αθηνα για 8 μορια. Αλλα προσωπικα δεν με πειραξε, μιας και η οικογενεια μου ηταν που με πιεζε να τη δηλωσω πρωτη, προσωπικα προτιμουσα Πατρα γιατι ηταν πολυ πιο κοντα στο σπιτι μου και γενικα δεν παω τις μεγαλουπολεις(ε ειμαι λιγο σπιτογατος και δεν θελω να γυρναω 1 φορα στος 2 μηνες πισω :P) Aρα τελικα όλα συμβαίνουν για κάποιο λογο!(ειχα και δικαιολογια πια για να μην παω αθηνα)


Οσον αφορα το ποσο εντατικό είναι το πρόγραμμα σπουδων κάθε σχολης θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια και στις αλλες σχολες. Θα δεις οτι οι περισσότερες το ίδιο πρόγραμμα που περιεγραψες εχουν. Ειδικα Κρητη θα ηταν πολυ πιο εντατικα.


Τελικά, όντως της Κρήτης είναι παρόμοιο το πρόγραμμα.. Βασικά, μια τεράστια ..(β)λακία με τη Λάρισα είναι ότι είναι η μόνη πόλη απ'όλες τις 7 χωρίς πανεπιστημιούπολη, όλοι οι άλλοι έχετε και οργανωμένοη λέσχη, φαντάζομαι λεωφορεία που σας πηγαίνουν κατ'ευθέιαν στη σχολή σας, και έχετε και μια ιστοσελίδα της προκοπής που μπορείτε να ενημερώνεστε σε κάποιο βαθμό, σε μας η ιστοσελίδα ούτε καν που ανοίγει..αυτά και άλλα πολλά..(επίσης υστερεί και σαν τοπίο σε σχέση με τις άλλες..)
Βασικά, εγώ την Πάτρα την έχασα με χίλιους 2 τρόπους, ο καθένας αφορά είτε το ένα είτε το άλλο μάθημα των πανελληνίων(εκτός από τα καθαρά 20). Ναι, η Πάτρα είναι όντως κοντά η άτιμη, καλά όχι πως η Λάρισα είναι και τραγικά μακριά, αλλά 4,5 ώρες τις θες. Έπλιζω όντως όλα να γίνονται για κάποιο λόγο, γιατί εγώ την κ*ριολα την έκθεση ακόμα τη θυμάμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τελικά, όντως της Κρήτης είναι παρόμοιο το πρόγραμμα.. Βασικά, μια τεράστια ..(β)λακία με τη Λάρισα είναι ότι είναι η μόνη πόλη απ'όλες τις 7 χωρίς πανεπιστημιούπολη, όλοι οι άλλοι έχετε και οργανωμένοη λέσχη, φαντάζομαι λεωφορεία που σας πηγαίνουν κατ'ευθέιαν στη σχολή σας, και έχετε και μια ιστοσελίδα της προκοπής που μπορείτε να ενημερώνεστε σε κάποιο βαθμό, σε μας η ιστοσελίδα ούτε καν που ανοίγει..αυτά και άλλα πολλά..(επίσης υστερεί και σαν τοπίο σε σχέση με τις άλλες..)
Βασικά, εγώ την Πάτρα την έχασα με χίλιους 2 τρόπους, ο καθένας αφορά είτε το ένα είτε το άλλο μάθημα των πανελληνίων(εκτός από τα καθαρά 20). Ναι, η Πάτρα είναι όντως κοντά η άτιμη, καλά όχι πως η Λάρισα είναι και τραγικά μακριά, αλλά 4,5 ώρες τις θες. Έπλιζω όντως όλα να γίνονται για κάποιο λόγο, γιατί εγώ την κ*ριολα την έκθεση ακόμα τη θυμάμαι..
Κι εγω απογοητευτηκα απο τη σχολη επιστημων υγειας της Λαρισας (στη τμημα Βιοχημειας περασα την πρωτη φορα και πηγα και μια βολτα απο την Ιατρικη οταν γραφτηκα). Και αυτο που λες για την ιστοσελιδα με εκνευρισε κι εμενα. Εχει γουστο να παω στη Λαρισα, να ξεγραφτω απο το ενα τμημα και να γραφτω στο αλλο. :P Και γενικα και η πολη αυτη δεν με συγκινει καθολου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τελικά, όντως της Κρήτης είναι παρόμοιο το πρόγραμμα.. Βασικά, μια τεράστια ..(β)λακία με τη Λάρισα είναι ότι είναι η μόνη πόλη απ'όλες τις 7 χωρίς πανεπιστημιούπολη, όλοι οι άλλοι έχετε και οργανωμένοη λέσχη, φαντάζομαι λεωφορεία που σας πηγαίνουν κατ'ευθέιαν στη σχολή σας, και έχετε και μια ιστοσελίδα της προκοπής που μπορείτε να ενημερώνεστε σε κάποιο βαθμό, σε μας η ιστοσελίδα ούτε καν που ανοίγει..αυτά και άλλα πολλά..(επίσης υστερεί και σαν τοπίο σε σχέση με τις άλλες..)
Βασικά, εγώ την Πάτρα την έχασα με χίλιους 2 τρόπους, ο καθένας αφορά είτε το ένα είτε το άλλο μάθημα των πανελληνίων(εκτός από τα καθαρά 20). Ναι, η Πάτρα είναι όντως κοντά η άτιμη, καλά όχι πως η Λάρισα είναι και τραγικά μακριά, αλλά 4,5 ώρες τις θες. Έπλιζω όντως όλα να γίνονται για κάποιο λόγο, γιατί εγώ την κ*ριολα την έκθεση ακόμα τη θυμάμαι..

Ναι στην Κρητη η πανεπιστημιουπολη ειναι πολυ ωραια. Οταν λες να μας πηγαινει κατευθειαν το λεωφορειο τι εννοεις; Κανονικο αστικο ειναι με στασεις στο ενδιαμεσο κ το αν χρειαζεσαι 2ο λεωφορειο εξαρταται απο το που μενεις.Α και το εισητηριο ειναι πανακριβο, 90 ή 70 λεπτα αναλογα το που μενεις, το φοιτητικο! Τι ηλιθιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top