Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Και AIDS να έχεις κολλήσει, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Πλέον το AIDS είναι χρόνιο νόσημα, αν παίρνεις τα αντιρετροϊκά σου δεν πεθαίνεις από αυτό. Σε αντίθεση με την ηπατίτιδα Β, που αν δεν έχεις κάνει τα εμβόλια.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Δεν είναι σύμπτωμα του hiv το να έχεις πληγές μετά το βούρτσισμα. Τώρα, εάν εννοείς ότι βούρτσισες δόντια και πήγες και έδωσες φιλί, είναι πολύ δύσκολο και πάλι. Θα πρέπει και το άλλο άτομο να έχει πληγές και σχετικά εμφανείς, γιατί το hiv μεταδίδεται μέσω του αίματος. Μην τρελαίνεσαι, θα πρέπει να έχεις κερδίσει λόττο για να έχεις κολλήσει με αυτόν τον τρόπο! :)

Θέλω να πω πως στο στόμα μου έχω πληγές και αν υπάρχουν και στο άλλο άτομο πόσες είναι η πιθανότητες?
λογικά μικρές.. ευχαριστώ για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To θέμα είναι ότι όταν βουρτσίζομαι βλέπω κάποιες πληγές...
ξέρω πως δεν μεταδίδεται μέσω του σάλιου

Εννοείς πως όταν βουρτσίζεις τα δόντια αιμορραγείς ή πως υπάρχει κάποια πληγή όπως πχ μια άφθα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
πληγη στα ούλα νομιζω. Ειναι συχνό φαινόμενο να ματωνουν τα ουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πληγη στα ούλα νομιζω. Ειναι συχνό φαινόμενο να ματωνουν τα ουλα

Χμμ... νομίζω πως η ουλίτιδα προκαλεί αιμοραγγία (τουλάχιστον όταν βουρτσίζεις τα δόντια)... Επομένως, αν συμβαίνει τότε, μπορείς να το τσεκάρεις στον οδοντίατρό σου. Βασικά, γνώμη μου είναι να πας μία βόλτα από εκεί και μετά βλέποντας και κάνοντας. Το πιθανότερο είναι να αγχώνεσαι χωρίς λόγο.


Υ.Γ ΝΟΜΙΖΩ

Και AIDS να έχεις κολλήσει, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Πλέον το AIDS είναι χρόνιο νόσημα, αν παίρνεις τα αντιρετροϊκά σου δεν πεθαίνεις από αυτό. Σε αντίθεση με την ηπατίτιδα Β, που αν δεν έχεις κάνει τα εμβόλια.............

Το τερμάτισες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Χμμ... νομίζω πως η ουλίτιδα προκαλεί αιμοραγγία (τουλάχιστον όταν βουρτσίζεις τα δόντια)... Επομένως, αν συμβαίνει τότε, μπορείς να το τσεκάρεις στον οδοντίατρό σου. Βασικά, γνώμη μου είναι να πας μία βόλτα από εκεί και μετά βλέποντας και κάνοντας. Το πιθανότερο είναι να αγχώνεσαι χωρίς λόγο.

.

Η αιμοραγία από ουλίτιδα είναι λογικά έχω παει και σε οδοντίατρο και μου είπε πως δεν χρειαζομαι καθάρισμα..
θέλω καλύτερο βούρτσισμα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
.... έχω παει και σε οδοντίατρο και μου είπε πως δεν χρειαζομαι καθάρισμα.. θέλω καλύτερο βούρτσισμα
Δοκίμασε ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Κάνει πολύ καλύτερο βούρτσισμα. Τη συνιστούν και οι οδοντίατροι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ουλίτιδα = κακό βούρτσισμα δηλαδή όχι αρκετές φορές ή όχι σωστά. Αν τα κάνεις αυτά σταματάνε οι αιμοραγίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top