Σεξισμός

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
πιστευεις οτι οι αντρες μπορουν να τα καταφερουν το ιδιο καλα με τς γυναικες στς δουλειες του σπιτιου?η θα του λες συνεχει καντο ετσι-αλλιως εισαι αχρηστος και βλακιες?απλα εχει επικρατησει η γυναικα να ειναι στς δουλειες του σπιτιου γτ τα καταφερνει καλυτερα απο τν αντρα ενω ο αντρας στς εξωτερικες δουλειες οχι..τωρα το να μοιραζοντε τς δουλειες με αυτον τν τροπο δν χαλαει καπως τν αρμονια εκτος αν μοιραστουν με πραγματα οπως να κανει τα ψωνια και οχι να πλενει τα τζαμια..να σφουγαριζει αλλα οχι κατι αλλο ποιο γυναικειο..!

Δηλαδη οι τοσοι φοιτητες που πηγαινουν μακρυα απο το σπιτι τους και μενουν μονοι τους πως τα καταφερνουν; Σαφεστατα και κανουν τετοιες δουλειες οπως ψωνια, καθαρισμα, πλυσιμο ρουχων κτλ. Και τα καταφερνουν μια χαρα οι περισσοτεροι.

Ο Αναρκι ας πουμε τα καταφερνει καλυτερα απο μενα να εχει καθαρο και τακτοποιημενο σπιτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Δηλαδη οι τοσοι φοιτητες που πηγαινουν μακρυα απο το σπιτι τους και μενουν μονοι τους πως τα καταφερνουν; Σαφεστατα και κανουν τετοιες δουλειες οπως ψωνια, καθαρισμα, πλυσιμο ρουχων κτλ. Και τα καταφερνουν μια χαρα οι περισσοτεροι.

Ο Αναρκι ας πουμε τα καταφερνει καλυτερα απο μενα να εχει καθαρο και τακτοποιημενο σπιτι :P

τς τς τς.... θα επρεπε να ντρεπεσαι!!!!!:nono::P:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Δηλαδη οι τοσοι φοιτητες που πηγαινουν μακρυα απο το σπιτι τους και μενουν μονοι τους πως τα καταφερνουν; Σαφεστατα και κανουν τετοιες δουλειες οπως ψωνια, καθαρισμα, πλυσιμο ρουχων κτλ. Και τα καταφερνουν μια χαρα οι περισσοτεροι.

Ο Αναρκι ας πουμε τα καταφερνει καλυτερα απο μενα να εχει καθαρο και τακτοποιημενο σπιτι :P
Τς τς ανοικοκυρευτη.. ποιος θα βρεθει τωρα να σε παρει ε; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο θεμα μας!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Τς τς ανοικοκυρευτη.. ποιος θα βρεθει τωρα να σε παρει ε; :lol:

ετσι ετσι, ελα να γινουμε πολλες!!!:P:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
απλά έχω συνηθίσει greeklish και το να βαζω τονους κομματα και τετοια δν τα μπορω ουτε να γραφω ολοκληρομενες καποιες λεξεις.πχ δν=δεν,τν=την/τον..και αλλα....!
-----------------------------------------


τρομερο μου αρεσε οπως μου τν ειπες..αλλα δν καταλαβα και πολλα συγνωμη,για την εγκεφαλική μαζα το διαβασα..σε δυο ασχετα μεταξυ τς αρθρα..αληθεια..και το πασιγνοστο θεμα τρομερο..και?

και:
'Ολα τα παραπάνω ήταν random σχολιασμός των random facts που ελέχθησαν και ουδεμία σχέση έχουν με τον ρατσισμό απέναντι στο γυναικείο φύλο, που είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο.

:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ετσι :no1: το παιδι ομως ειναι μικρο (β γυμνασιου λεει οτι ειναι) και λογικα αυτα που πιστευει δεν ειναι ακριβως δικη του αποψη.Μαλλον θα τα εχει ακουσει απο καποιους μεγαλους κι αυτο ειναι ανησυχητικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Οι μεγαλυτεροι μηχανικοι δεν ειναι γυναικες γιατι τα μαθηματικα δεν ειναι (συνηθως) το φορτε των γυναικων.

Χμ, η Zaha Hadid αντιτίθεται στα λεγόμενά σου. :xixi:









 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Απο τότε που οι γυναίκες έγιναν ανεξάρτητες,μας κάνουν ότι θέλουν! Ο κόσμος χαλάει εξαιτίας τους!Ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός αλλά αυτή είναι λίγο πολύ η γνώμη μου!
Ειναι πραγματικα λυπητερο και αθλιο να εχουν τετοιες αποεις νεοι ανθρωποι...(εκτος αν δεν τα εννοεις αλλα κανεις πλακα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Υπηρξαν σπουδαιες γυναικες στην ιστορια των θετικων και τεχνολογικων επιστημων ακομα και στην αρχαιοτητα που ελαχιστες μορφωνονταν,αυτο κανενας δεν το αμφισβητει :iagree: στη θετικη και τεχνολογικη πανε και αντρες και γυναικες ομως η θεωρητικη εχει κυριως κοριτσια.Τες πα υπαρχουν διασημες μαθηματικοι,γιατροι,μηχανικοι οπως και επισης διασημοι συγγραφεις,λογοτεχνες κλπ.Η χρηση των ημισφαιριων του εγκεφαλου ''σπρωχνει'' καπως πιο πολυ τους αντρες στα μαθηματικοφυσικα και τις γυναικες στα θεωρητικα ομως αυτο δε σημαινει τπτ!Ας πουμε κι εγω γυναικα ειμαι αλλα η φυσικη μ αρεσει πολυ και πηγα στη θετικη.Το φυλο δεν καθοριζει σε τι τα καταφερνεις και σε τι οχι,μονο η προσπαθεια και το ενδιαφερον
Ειναι πραγματικα λυπητερο και αθλιο να εχουν τετοιες αποεις νεοι ανθρωποι...(εκτος αν δεν τα εννοεις αλλα κανεις πλακα..)
που να δεις τι γραφει στο οφφτοπικ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Υπηρξαν σπουδαιες γυναικες στην ιστορια των θετικων και τεχνολογικων επιστημων ακομα και στην αρχαιοτητα που ελαχιστες μορφωνονταν,αυτο κανενας δεν το αμφισβητει :iagree: στη θετικη και τεχνολογικη πανε και αντρες και γυναικες ομως η θεωρητικη εχει κυριως κοριτσια.Τες πα υπαρχουν διασημες μαθηματικοι,γιατροι,μηχανικοι οπως και επισης διασημοι συγγραφεις,λογοτεχνες κλπ.Η χρηση των ημισφαιριων του εγκεφαλου ''σπρωχνει'' καπως πιο πολυ τους αντρες στα μαθηματικοφυσικα και τις γυναικες στα θεωρητικα ομως αυτο δε σημαινει τπτ!Ας πουμε κι εγω γυναικα ειμαι αλλα η φυσικη μ αρεσει πολυ και πηγα στη θετικη.
Εμεις παντως στην θετικη ειμασταν περισσοτερες γυναικες και η επομενη χρονια απο μας ειχε μονο 1 αγορι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Εμεις παντως στην θετικη ειμασταν περισσοτερες γυναικες και η επομενη χρονια απο μας ειχε μονο 1 αγορι..

α-πα πα-πα-πα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εμεις ημασταν 4-4 ισοπαλια :P ενας ανθρωπος ειτε αντρας ειναι ειτε γυναικα,αν παρουσιαζει ενδιαφερον για μια επιστημη θα τα καταφερει.. υποτιθεται πως οι γυναικες εχουν καλυτερη μνημη απ τους αντρες,κατι που τις ωθει στα θεωρητικα.. εγω ομως δε μπορουσα να μαθω ουτε να κλινω το λυω! Το ενδιαφερον μου ηταν φυσικη,βιολογια και χημεια.Σιγουρα κατι αντιστοιχο συμβαινει σε πολλες γυναικες που γινονται διασημες ερευνητριες κλπ αλλα και σε αντρες.Ισως δεν το εξεφρασα σωστα προηγουμενως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
διάβασα όλα τα ποστ του θέματος και έχω μείνει άναυδη ! Κανείς δεν έχει επιχειρήματα και δεν έχει αναφέρει κάτι μέχρι στιγμής περί ισότητας... μόνο ακραία παραδείγματα! Τι θα πει δηλαδή ότι οι γυναίκες φταίνε που πάει κατά διαόλου ο κόσμος ? Θα μας τρελάνεις ? (παρεπιπτώντως πολύ ράδιο αρβύλα βλέπεις, γιατί το είχε πρόσφατα αυτό το θέμα). Απλά φταίνε όλοι αυτοί που είναι στα υψηλά "πόστα". Ή το άλλο το κουφό , πως οι άντρες είναι καλύτεροι στα θετικά μαθήματα από τις γυναίκες ? Ή με τις σχολές ? Όσο για το θέμα που έθιξε κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) πως οι γυναίκες είναι καλύτερες στο μαγείρεμα και στις δουλειές του σπιτιού... είναι βαθειά νυχτωμένος!!! Αυτό εξαρτάται από το κάθε άτομο ξεχωριστά. Η γνώμη μου είναι πως αυτός που δεν έχει παιδεία, γίνεται ρατσιστής μόνο και μόνο γιατί ακούει ή διαβάζει γνώμες και λεγόμενα άλλων, χωρίς να έχει την ικανότητα να τα κρίνει και εξαιτίας της άγνοιάς του, τα αφομοιώνει σαν δικά του πιστεύω και τα αναπαράγει (σπόντα)

(θερμή παράκληση : μαζέψτε λίγο αυτόν τον Alex$$$, είναι μαρτύριο να διαβάζεις τέτοια ποστ, ανορθόγραφα,χωρίς στίξη και με κομμένα γράμματα, πονάνε τα μάτια !!! ) :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
δ

(θερμή παράκληση : μαζέψτε λίγο αυτόν τον Alex$$$, είναι μαρτύριο να διαβάζεις τέτοια ποστ, ανορθόγραφα,χωρίς στίξη και με κομμένα γράμματα, πονάνε τα μάτια !!! ) :no1:

.....ισονομία και κοινωνική δικαιοσύνη στους ανορθόγραφους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ο αντρικος και ο γυναικειος εγκεφαλος εχουν διαφορες οπως και να το κανουμε.Οι διαφορες αυτες ομως δεν κανουν τον ενα ανωτερο απ τον αλλον καθως αντρες και γυναικες αλληλοσυμπληρωνονται
Ακόμα και όταν επιδεικνύουν το ίδιο επίπεδο εξυπνάδας, δύο άτομα διαφορετικού φύλου συχνά ξεχωρίζουν σε διαφορετικές νοητικές λειτουργίες (π.χ. οι άνδρες υπερτερούν στην αντίληψη του χώρου και οι γυναίκες στη λεκτική μνήμη). https://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathciv_1_09/09/2008_247456
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
.....ισονομία και κοινωνική δικαιοσύνη στους ανορθόγραφους!

δεν θέλω να βγω και off topic αλλά να τον αφήσουμε να βανδαλίζει έτσι τη γλώσσα ? Εξάλλου δεν μιλαμε για ισότητα των ανορθόγραφων αλλά των 2 φύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
διάβασα όλα τα ποστ του θέματος και έχω μείνει άναυδη ! Κανείς δεν έχει επιχειρήματα και δεν έχει αναφέρει κάτι μέχρι στιγμής περί ισότητας... μόνο ακραία παραδείγματα! Τι θα πει δηλαδή ότι οι γυναίκες φταίνε που πάει κατά διαόλου ο κόσμος ? Θα μας τρελάνεις ? (παρεπιπτώντως πολύ ράδιο αρβύλα βλέπεις, γιατί το είχε πρόσφατα αυτό το θέμα). Απλά φταίνε όλοι αυτοί που είναι στα υψηλά "πόστα". Ή το άλλο το κουφό , πως οι άντρες είναι καλύτεροι στα θετικά μαθήματα από τις γυναίκες ? Ή με τις σχολές ? Όσο για το θέμα που έθιξε κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) πως οι γυναίκες είναι καλύτερες στο μαγείρεμα και στις δουλειές του σπιτιού... είναι βαθειά νυχτωμένος!!! Αυτό εξαρτάται από το κάθε άτομο ξεχωριστά. Η γνώμη μου είναι πως αυτός που δεν έχει παιδεία, γίνεται ρατσιστής μόνο και μόνο γιατί ακούει ή διαβάζει γνώμες και λεγόμενα άλλων, χωρίς να έχει την ικανότητα να τα κρίνει και εξαιτίας της άγνοιάς του, τα αφομοιώνει σαν δικά του πιστεύω και τα αναπαράγει (σπόντα)

(θερμή παράκληση : μαζέψτε λίγο αυτόν τον Alex$$$, είναι μαρτύριο να διαβάζεις τέτοια ποστ, ανορθόγραφα,χωρίς στίξη και με κομμένα γράμματα, πονάνε τα μάτια !!! ) :no1:

Αν αυτό κατάλαβες, τότε μάλλον εγώ θα έπρεπε να σε αποκαλέσω βαθιά νυχτωμένη. Μη βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα από μια επιφανειακή αναγνωση που προφανώς έκανες.
Ακουσε να δεις, εγώ με τη φράση αυτή μιλησα για ΙΣΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ και όχι απλά μια κομπλεξική φεμινιστοειδή αντιστροφή των ρόλων που στην ουσία είναι καπάκωμα του άντρα και όχι εξίσωση με αυτόν.
Απο κει και πέρα, αν εμένα μου αρέσει (λέω αν...) να έχω τη γυναίκα μου με μια απλή δουλίτσα και μετά στο σπίτι, ενώ εγώ θα είμαι επιτυχημένος καριερίστας κι αν έβρισκα κάποια να θέλει να το παίξει έτσι, τότε προφανώς και κανένας δεν θα μπορούσε να με κατηγορήσει για λάτρη της ανισότητας και καταπιεστή.



PS: Οι όροι Ισονομία και Ισοπολιτεία δεν έχουν δουλειά ν'αναφέρονται. Έχουν καθιερωθεί στο δυτικό κόσμο κι έχουν γίνει πράξη για τις γυναίκες εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Ας περιοριστούμε, για το δυτικό κόσμο και την Ελλάδα, στη λέξη ισότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Δε λεει για σενα,για τον αλεξ λεει (νομιζω) στη σελιδα 8 απαντηση 79 κοιτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι όντως για τον Άλεξ εννοούσα...και όχι δεν διάβασα επιφανειακά και δεν έριξα μια γρήγορη ματιά, αλλά κάθισα και τα διάβασα όλα λεπτομερώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top