Σεξισμός

Alex$$$

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
διάβασα όλα τα ποστ του θέματος και έχω μείνει άναυδη ! Κανείς δεν έχει επιχειρήματα και δεν έχει αναφέρει κάτι μέχρι στιγμής περί ισότητας... μόνο ακραία παραδείγματα! Τι θα πει δηλαδή ότι οι γυναίκες φταίνε που πάει κατά διαόλου ο κόσμος ? Θα μας τρελάνεις ? (παρεπιπτώντως πολύ ράδιο αρβύλα βλέπεις, γιατί το είχε πρόσφατα αυτό το θέμα). Απλά φταίνε όλοι αυτοί που είναι στα υψηλά "πόστα". Ή το άλλο το κουφό , πως οι άντρες είναι καλύτεροι στα θετικά μαθήματα από τις γυναίκες ? Ή με τις σχολές ? Όσο για το θέμα που έθιξε κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) πως οι γυναίκες είναι καλύτερες στο μαγείρεμα και στις δουλειές του σπιτιού... είναι βαθειά νυχτωμένος!!! Αυτό εξαρτάται από το κάθε άτομο ξεχωριστά. Η γνώμη μου είναι πως αυτός που δεν έχει παιδεία, γίνεται ρατσιστής μόνο και μόνο γιατί ακούει ή διαβάζει γνώμες και λεγόμενα άλλων, χωρίς να έχει την ικανότητα να τα κρίνει και εξαιτίας της άγνοιάς του, τα αφομοιώνει σαν δικά του πιστεύω και τα αναπαράγει (σπόντα)

(θερμή παράκληση : μαζέψτε λίγο αυτόν τον Alex$$$, είναι μαρτύριο να διαβάζεις τέτοια ποστ, ανορθόγραφα,χωρίς στίξη και με κομμένα γράμματα, πονάνε τα μάτια !!! ) :no1:

απλα ειμαι συνηθισμενος στα greeklish ευχαρηστω που με κανετε να νιωθω χαλια..και μν ανησυχεις δεν προκειτε να σε ξαναενοχλησω ουτε εσας..συγνωμη και παλι...καληνυχτα και ευχαρηστω που προσπαθησες τουλαχιστον να βγαλεις αυτα που γραφω....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
απλα ειμαι συνηθισμενος στα greeklish ευχαρηστω που με κανετε να νιωθω χαλια..και μν ανησυχεις δεν προκειτε να σε ξαναενοχλησω ουτε εσας..συγνωμη και παλι...καληνυχτα και ευχαρηστω που προσπαθησες τουλαχιστον να βγαλεις αυτα που γραφω....:(

Απαράδεκτη η συμπεριφορά κάποιων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τελος με αυτο το θεμα, επιστρεψτε στο τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μια φραση που μου ειχε πει ο Dythor καποτε.. (χωρις να σημαινει οτι την ασπαζομαστε-φανερα τουλαχιστον)

"You accuse me of over-simplifying science?..
How could fool men and women undestand it, if Ι dont over-simplify it? "

Παιξτε λιγο με τους διαφορετικους τροπους που μπορεις να διαβασεις την 2 περιοδο.
(μια ανω τελεια μετα το men δινει εναν ωραιοτατο τονο :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μια φραση που μου ειχε πει ο Dythor καποτε.. (χωρις να σημαινει οτι την ασπαζομαστε-φανερα τουλαχιστον)

"You accuse me of over-simplifying science?..
How could fool men and women undestand it, if Ι dont over-simplify it? "

Παιξτε λιγο με τους διαφορετικους τροπους που μπορεις να διαβασεις την 2 περιοδο.
(μια ανω τελεια μετα το men δινει εναν ωραιοτατο τονο :Ρ)
Καλο :P παντως σε μια διαλεξη που εκανε η σχολη για το συμπαν,ειδα κυριως κοριτσια.. μαλλον τα αγορια ειπαν να μην κανουν καν την προσπαθεια και καψουν κι αυτα τα λιγοστα εγκεφαλικα τους κυτταρα :D (κακιουλες..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλο :P παντως σε μια διαλεξη που εκανε η σχολη για το συμπαν,ειδα κυριως κοριτσια.. μαλλον τα αγορια ειπαν να μην κανουν καν την προσπαθεια και καψουν κι αυτα τα λιγοστα εγκεφαλικα τους κυτταρα :D (κακιουλες..)


Μαλλον τα αγορακια θα ειχαν την εντυπωση οτι δεν θα πατησει καμια κοπελια σε τετοια διαλεξη και για αυτο δεν ηρθαν... (σας βριζουμε σας βριζουμε αλλα τρεχουμε και πισω σας :P). Τα λιγοστα εγκεφαλικα κυτταρα αποδεικνυουν την υπαρξη εγκεφαλου παντως..

Ον τοπικ τωρα.. πιστευω οτι οποιο χαρακτηριστικο μας δεν ειναι επικτητο δεν θα επρεπε να αποτελει καν αντικειμενο σχολιασμου, ποσο μαλλον ρατσιστικης συμπεριφορας (ενα χειροκροτημα για τους επαγγελματιες ασχημους!) αρα στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να εστιαζουμε στο ατομο και οχι στο φυλλο. (αν και ακομα εχω καποιες αμφιβολιες για το δικαιωμα ψηφου των γυναικων με βαση αυτα που βλεπω στις συνεδριασεις των σχολων στο στυλ: Παμε κοριτσια! ενα δυο τρια ΔΑΣΠ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μαλλον τα αγορακια θα ειχαν την εντυπωση οτι δεν θα πατησει καμια κοπελια σε τετοια διαλεξη και για αυτο δεν ηρθαν... (σας βριζουμε σας βριζουμε αλλα τρεχουμε και πισω σας :P). Τα λιγοστα εγκεφαλικα κυτταρα αποδεικνυουν την υπαρξη εγκεφαλου παντως..

Ον τοπικ τωρα.. πιστευω οτι οποιο χαρακτηριστικο μας δεν ειναι επικτητο δεν θα επρεπε να αποτελει καν αντικειμενο σχολιασμου, ποσο μαλλον ρατσιστικης συμπεριφορας (ενα χειροκροτημα για τους επαγγελματιες ασχημους!) αρα στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να εστιαζουμε στο ατομο και οχι στο φυλλο. (αν και ακομα εχω καποιες αμφιβολιες για το δικαιωμα ψηφου των γυναικων με βαση αυτα που βλεπω στις συνεδριασεις των σχολων στο στυλ: Παμε κοριτσια! ενα δυο τρια ΔΑΣΠ!)
Μεχρι τη δευτερη παρενθεση,+1000.. ομως αν θελουμε να εχουμε πιο σωστη δημοκρατια (οχι οτι τωρα εχουμε),πρεπει να συμμετεχουν ενεργα ολοι οι πολιτες,ολοι να εχουν δικαιωμα εκλεγειν και εκλεγεσθαι.Το να μη μπορουν να το κανουν αυτο οι γυναικες ειναι φιμωση ιδεων οποτε αυτο το πραγμα δε θα ειναι δημοκρατια.Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα των ελληνων πολιτων και δε μπορεις να το αφαιρεσεις με τετοια γενικα(και γενικευτικα-δεν ξερω αν υπαρχει τετοια λεξη- αφου απο μερικες στη σχολη σου κρινεις την ψηφο ολων) κριτηρια.. μπορει να υπαρχουν και αγορια τετοιου στυλ,μπορει να μην ψηφιζουν γυναικες επειδη ειναι οπισθοδρομικοι,μπορει να τις ψηφιζαν γιατι ειναι ομορφες (ηξερα εναν που ηταν νδιτης και σκεφτοταν να ψηφισει πασοκ λογω μιας βουλευτινας),λογω ρουσφετιων κλπ κλπ.. αν ηταν να αποκλειαμε ετσι ατομα,δε νομιζω να εμεναν και πολλοι σ αυτη τη χωρα για να ψηφισουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σε ειρωνικο στυλακι ηταν η τελευταια παρατηρηση, εννοειται πως πιστευω στο δικαιωμα των γυναικων να ψηφιζουν, απλα μου φαινεται οτι σε μικροτερες ηλικιες ειναι αισθητα πιο επιρρεπεις στην χειραγωγηση απ'τα κομματο-σκυλικο-parties
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
χμ βασικα αυτο ειναι θεμα χαρακτηρα και αγωγης,νομιζω..οι περισσοτεροι νεοι σημερα ειναι απολιτικοποιημενοι για διαφορους λογους και πολλες φορες αδυνατουν να ξεκαθαρισουν τον ιδεολογικο ή και κομματικο τους προσανατολισμο με αποτελεσμα να παρασυρονται ειτε απο υποσχεσεις,ειτε απο τους καλοθελητες των πανεπιστημιων και γενικα απο επιπολαιες αποφασεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φαίνια

Νεοφερμένος

Η Φαίνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνιολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Άκου για να μαθαίνεις πουλάκι μου.. Μιας και το σπουδάζω το άθλημα.. (Κοινωνιολόγος)
Ο ρατσισμός αποτελεί φαινόμενο στην χώρα μας. Βέβαια οφείλουμε να παραδεχτούμε ΄τοι δεν υπάρχει παρθενογένεση σε πολλά από αυτα τα φαινόμενα, αλλά στην πραγματικότητα πρέπει ακόμα και εμείς οι ίδιοι να ναρωτηθούμε αν έχουμε βάλει κι εμείς το πετραδάκι μας σε αυτό το βουνό... Κάθε ζωή έχει αξία, και πρέπει να το καταλάβουμε όλοι, είτε είμαστε μαύροι, είτε άσπροι, είτε κίτρινοι, έχουμε μια ζωή!
Και ξέρεις πως αποδυκνλυεται αυτή η ισότητα??? Όχι μόνο σε εθνικο-φυλετικό επίπεδο αλλά και σε έμφυλο.. Με το θέμα της ψήφου πρώτα από όλα! Ό,τι κι αν είσαι η ψήφος σου είναι το ίδιο δυνατή και ικανή να ανατρέψει το υπάρχον πολίτευμα όπως και η ψήφος της καημένης της γιαγιάς μου πάνω στο βουνό! :)
Μήπως όμως την τελευταία φορά που είδες έναν άντρα να χτυπάει τη γυναίκα του ή το παιδί του στο δρόμο ούτε εσύ έκανες τίποτα??
Τώρα πια, υπάρχει νομοθεσία που καλύπτει τις ομάδες που υποφέρουν..
Όμως όσο θα υπάρχει ένα φαύλο αναξιοκρατικό και άνισο σύστημα, τόσο θ αυπάρχουν διακρίσεις, και στα σώματα θα παίρνουν ΠΑΝΤΑ 30% μόνο γυναίκες..
Αυτη είναι η Ελλαδίτσα.. Και πάντα θα είναι έτσι γιατί το σύστημα είναι ανδροκρατούμενο! Αυτό μπορεί να αλλάξει ριζικά μόνο με κινητοποιήσεις και δραστηριοποιήσεις κινημάτων όπως είναι το φεμινιστικό! Που μπορούν να πιέσουν γι αμια καλύτερη Ελλάδα! Χωρίς διακρίσεις, που η κάθε γυναίκα δεν θα καταδικάζεται από το γεγονός αν έχει προγαμιαίες σχέσεις ή όχι..
Αυτοί ήταν συνοπτικά οι προβληματισμοί πουθ έχω εγώ να παραθέσω σαν Φαίνια..
Από κει και πέρα, υπάρχουν και ένα σωρό άλλοι προβληματισμοί, τους οποίους μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μου και με τους άλλους αυτού του διαδυκτιακού τόπου..
Thanksss, φιλάκιαα :)) Φ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Άκου για να μαθαίνεις πουλάκι μου.. Μιας και το σπουδάζω το άθλημα.. (Κοινωνιολόγος)
Ο ρατσισμός αποτελεί φαινόμενο στην χώρα μας. Βέβαια οφείλουμε να παραδεχτούμε ΄τοι δεν υπάρχει παρθενογένεση σε πολλά από αυτα τα φαινόμενα, αλλά στην πραγματικότητα πρέπει ακόμα και εμείς οι ίδιοι να ναρωτηθούμε αν έχουμε βάλει κι εμείς το πετραδάκι μας σε αυτό το βουνό... Κάθε ζωή έχει αξία, και πρέπει να το καταλάβουμε όλοι, είτε είμαστε μαύροι, είτε άσπροι, είτε κίτρινοι, έχουμε μια ζωή!
Και ξέρεις πως αποδυκνλυεται αυτή η ισότητα??? Όχι μόνο σε εθνικο-φυλετικό επίπεδο αλλά και σε έμφυλο.. Με το θέμα της ψήφου πρώτα από όλα! Ό,τι κι αν είσαι η ψήφος σου είναι το ίδιο δυνατή και ικανή να ανατρέψει το υπάρχον πολίτευμα όπως και η ψήφος της καημένης της γιαγιάς μου πάνω στο βουνό! :)
Μήπως όμως την τελευταία φορά που είδες έναν άντρα να χτυπάει τη γυναίκα του ή το παιδί του στο δρόμο ούτε εσύ έκανες τίποτα??
Τώρα πια, υπάρχει νομοθεσία που καλύπτει τις ομάδες που υποφέρουν..
Όμως όσο θα υπάρχει ένα φαύλο αναξιοκρατικό και άνισο σύστημα, τόσο θ αυπάρχουν διακρίσεις, και στα σώματα θα παίρνουν ΠΑΝΤΑ 30% μόνο γυναίκες..
Αυτη είναι η Ελλαδίτσα.. Και πάντα θα είναι έτσι γιατί το σύστημα είναι ανδροκρατούμενο! Αυτό μπορεί να αλλάξει ριζικά μόνο με κινητοποιήσεις και δραστηριοποιήσεις κινημάτων όπως είναι το φεμινιστικό! Που μπορούν να πιέσουν γι αμια καλύτερη Ελλάδα! Χωρίς διακρίσεις, που η κάθε γυναίκα δεν θα καταδικάζεται από το γεγονός αν έχει προγαμιαίες σχέσεις ή όχι..
Αυτοί ήταν συνοπτικά οι προβληματισμοί πουθ έχω εγώ να παραθέσω σαν Φαίνια..
Από κει και πέρα, υπάρχουν και ένα σωρό άλλοι προβληματισμοί, τους οποίους μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μου και με τους άλλους αυτού του διαδυκτιακού τόπου..
Thanksss, φιλάκιαα :)) Φ.

Ήθελα να ξέρω: Τα πιστεύεις αυτά που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Πολλες φορες και οι ιδιες φταιμε γι αυτο.. οταν η αλλη καθεται και δεν αντιδρα,φταιει.. βεβαια καποιοι της εχουν γεμισει το κεφαλι με διαφορες αηδιες,οτι ετσι πρεπει κλπ κλπ και τελικα δεν εχει κανενα δικαιωμα,κυριως σε χωρια (ειναι ενας λογος που μου τη δινουν οι μικρες κοινωνιες.Βεβαια εξυπνοι υπαρχουν παντου,ακομα και στην αθηνα πχ αμπελοκηποι).Αλλα και φταιμε οταν γινομαστε θεατες και δεν κανουμε τπτ.. μας ελεγαν σε ενα μαθημα οτι μπορει να ερθει καποια γυναικα με μαυρισμενο ματι απο το.. ντουλαπι (ετσι λεει ο αντρας της..) και συζητουσαμε για το τι θα καναμε.Ηταν λοιπον μια κοπελα που ελεγε οτι δε θα εκανε τπτ απολυτως!Ειχε βεβαια τα επιχειρηματα της,ομως αν δεν προσπαθησουμε για το καλυτερο δεν προκειται να ερθει η επιφοιτηση του αγιου πνευματος σε καποιους ''αντρακλες'' και να αλλαξει τις νοοτροπιες νεατερνταλ που εχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Είναι απλό το θέμα. Ο άντρας ήταν πάντα δυνατότερος (σωματικά) από τη γυναίκα. Έτσι μόνο κατάφερε και να δημιουργήσει την ανδροκρατία, που υπάρχει σχεδόν παντού. Έτσι ο άντρας είχε πάντα περισσότερες ευκαιρίες από τη γυναίκα, η οποία ακόμα και σήμερα "βλάπτεται" από το κακό παρελθόν της, λόγω προκαταλήψεων, στερεοτύπων και τα κοινωνικά συναφή.

Για αυτό και πολλοί βγάζουν συμπεράσματα ανωτερότητας/κατωτερότητας τη στιγμή που δε κρίνουν τα δύο φύλα επί ίσοις όροις.

Είναι πραγματικά θλιβερό, κατά τη γνώμη μου, να γίνονται τέτοιες διακρίσεις, λίγο πολύ, σε κάθε χώρα, και για αυτό χρειάζεται άμεση δράση και από τα δύο φύλα!

Τέλος, δηλώνω νοητικά ανίκανος να αντιληφθώ πως οι γυναίκες χαλάσαν τον κόσμο. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι είχα διαβάσει παλιά οτι η ανδροκρατία άρχισε απο την εποχή της καλλιέργειας της γης γιατί η γυναίκα δεν ήταν αρκετά δυνατή για να αντέξει την γεωργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι είχα διαβάσει παλιά οτι η ανδροκρατία άρχισε απο την εποχή της καλλιέργειας της γης γιατί η γυναίκα δεν ήταν αρκετά δυνατή για να αντέξει την γεωργία.
Δεν πρεπει να ειναι ετσι.. παλιοτερα οι γυναικες δουλευαν μαζι με τους αντρες στα χωραφια,χωρια τις δουλειες του σπιτιου.. ας μην ξεχναμε οτι μερικες φορες λεμε ''εκεινη την εποχη οι γυναικες γεννουσαν στα χωραφια''.Απλα οπως λεει ο χαλβας,η μεγαλυτερη μυικη δυναμη του αντρα τον εκανε να μπορει να επιβαλεται και σιγα σιγα το ''μειονεκτημα'' των γυναικων εξαπλωθηκε και σ αλλους τομεις γιατι ετσι συνεφερε τους αντρες.. εφτιαξε ολους τους νομους προς το συμφερον του,ωστε να εχει τη μεγαλυτερη δυνατη ελευθερια ο ιδιος.. καλλιεργηθηκαν λοιπον διαφορες νοοτροπιες που επιστημονικα δεν εχουν καμια βαση,οι οποιες εχουν ριζωσει βαθεια σε χωρες ''παραδοσιακες''(πχ στις ισλαμικες) αλλα και σε μικρες κοινωνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliosparos

Νεοφερμένος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ανοητοι τα εκαναν αυτα. Η γυναικα ειναι λεπτη,δεν ειναι φτιαγμενη για βαριες δουλειες.
Η γυναικα ειναι σαν το λουλουδι. Ευαισθητη και ωραια.
Μπορει να κανει πραγματα που εμεις οι αντρες δεν μπορουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ωραια τα λες αλλα υπηρχαν εποχες,υπαρχουν μερη που η γυναικα δε θεωρειτο καν ανθρωπος (το ρωμαικο res).. τι καλυτερο για τους αντρες απ το να εχουν κλειδωμενη τη γυναικα τους ( η τις γυναικες τους-και αυτο προς το συμφερον των αντρων αφου αυτοι μπορουσαν να εχουν πολλες ενω οι γυναικες αν εκαναν το ιδιο θα λιθοβολουνταν κλπ κλπ) στο σπιτι χωρις μορφωση,μονο για να κανουν παιδια και να τα μεγαλωνουν.. και αυτοι να ασχολουνται με οτιδηποτε εκτος απ το σπιτι τους και να μεγαλουργουν.Η που αν δεν εκανε ενα ζευγαρι παιδι εφταιγε η γυναικα,αν γεννιοταν κοριτσι ο πατερας κατηγορουσε τη μανα,αν γεννιοταν αγορι καμαρωνε ο πατερας λες και το εκανε μονος του..Αυτος ειναι ο λογος του ρατσισμου των γυναικων,το αρχαιο βολεμα των αντρων που στηριζοταν μονο στη διαφορα της μυικης δυναμης.. και δυστυχως διαιωνιζεται σε μια εποχη επιστημονικης εξελιξης που τετοια πραγματα τα εχει καταρριψει και συνεχιζει να καταριπτει διαφορα στερεοτυπα που εχουν δημιουργηθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω οτι είχα διαβάσει παλιά οτι η ανδροκρατία άρχισε απο την εποχή της καλλιέργειας της γης γιατί η γυναίκα δεν ήταν αρκετά δυνατή για να αντέξει την γεωργία.

Ναι, εκεί ακριβώς βασίζεται η διαφοροποίηση των δύο φύλων που μετά κατέληξε να είναι ρατσισμός.

Ωραια τα λες αλλα υπηρχαν εποχες,υπαρχουν μερη που η γυναικα δε θεωρειτο καν ανθρωπος (το ρωμαικο res).. τι καλυτερο για τους αντρες απ το να εχουν κλειδωμενη τη γυναικα τους ( η τις γυναικες τους-και αυτο προς το συμφερον των αντρων αφου αυτοι μπορουσαν να εχουν πολλες ενω οι γυναικες αν εκαναν το ιδιο θα λιθοβολουνταν κλπ κλπ) στο σπιτι χωρις μορφωση,μονο για να κανουν παιδια και να τα μεγαλωνουν.. και αυτοι να ασχολουνται με οτιδηποτε εκτος απ το σπιτι τους και να μεγαλουργουν.Η που αν δεν εκανε ενα ζευγαρι παιδι εφταιγε η γυναικα,αν γεννιοταν κοριτσι ο πατερας κατηγορουσε τη μανα,αν γεννιοταν αγορι καμαρωνε ο πατερας λες και το εκανε μονος του..Αυτος ειναι ο λογος του ρατσισμου των γυναικων,το αρχαιο βολεμα των αντρων που στηριζοταν μονο στη διαφορα της μυικης δυναμης.. και δυστυχως διαιωνιζεται σε μια εποχη επιστημονικης εξελιξης που τετοια πραγματα τα εχει καταρριψει και συνεχιζει να καταριπτει διαφορα στερεοτυπα που εχουν δημιουργηθει

Και σήμερα ο άντρας που πάει με πολλές θεωρείται "γα*ιας", ενώ η γυναίκα που πάει με πολλούς θεωρείται πόρνη. Προσωπικά δεν θεωρώ την πολυγαμία ανήθικη, αλλά αν θέλω να είμαι φιλελεύθερος και προστάτης της ισότητας, αναγνωρίζω το δικαίωμα της πολυγαμίας και στις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είναι απλό το θέμα. Ο άντρας ήταν πάντα δυνατότερος (σωματικά) από τη γυναίκα. Έτσι μόνο κατάφερε και να δημιουργήσει την ανδροκρατία, που υπάρχει σχεδόν παντού. Έτσι ο άντρας είχε πάντα περισσότερες ευκαιρίες από τη γυναίκα, η οποία ακόμα και σήμερα "βλάπτεται" από το κακό παρελθόν της, λόγω προκαταλήψεων, στερεοτύπων και τα κοινωνικά συναφή.

Για αυτό και πολλοί βγάζουν συμπεράσματα ανωτερότητας/κατωτερότητας τη στιγμή που δε κρίνουν τα δύο φύλα επί ίσοις όροις.

Είναι πραγματικά θλιβερό, κατά τη γνώμη μου, να γίνονται τέτοιες διακρίσεις, λίγο πολύ, σε κάθε χώρα, και για αυτό χρειάζεται άμεση δράση και από τα δύο φύλα!

Τέλος, δηλώνω νοητικά ανίκανος να αντιληφθώ πως οι γυναίκες χαλάσαν τον κόσμο. Ευχαριστώ.


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ναι, εκεί ακριβώς βασίζεται η διαφοροποίηση των δύο φύλων που μετά κατέληξε να είναι ρατσισμός.



Και σήμερα ο άντρας που πάει με πολλές θεωρείται "γα*ιας", ενώ η γυναίκα που πάει με πολλούς θεωρείται πόρνη. Προσωπικά δεν θεωρώ την πολυγαμία ανήθικη, αλλά αν θέλω να είμαι φιλελεύθερος και προστάτης της ισότητας, αναγνωρίζω το δικαίωμα της πολυγαμίας και στις γυναίκες.


μιβ η αληθεια ειναι οτι δν θεωρουν ολοι τον ανδρα που παει με πολλους...τελος παντων. υπαρχει μια μεγαλη διαφορα απο την εποχη που ανεφερε η κοπελα... ασχετο, η μοιχεια δν θεωρειται αδικημα... θεωρειται?


σαφως παντως η κοινωνια μας εχει καταλοιπα απο το ανδροκρατουμενο φαλοκρατικο παρελθον της. το κακο ειναι οτι διεονιζονται η εμφανιζονται με αλλη μορφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top