Σειρά σχολών μηχανογραφικο

kallikd

Νεοφερμένος

Η kallikd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλημέρα στην ομάδα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος διωχθεί από στρατιωτική σχολή για ιατρικους λόγους μέχρι τις 15 Νοεμβρίου, η εγκύκλιος λέει ότι πάει στην αμέσως επόμενη σχολή της προτίμησής του. Στο νούμερο 2 λοιπόν τι θα πρέπει να βάλω πχ πολιτικών μηχανικων Βόλου που έχω 150 και θέλω να πάω εκεί γτ σπουδάζει ο αδελφός μου ή Ξάνθης που έχω πχ 800 μόρια πάνω; (Εδώ παίζει μετεγγραφή). Θέλω να πω η αμέσως επόμενη σχολή εννοεί από τις σχολές που πιάνεις ή αν χάσεις το Βόλο χάνεις και την Ξάνθη;
Ευχαριστώ
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
''Η εγγραφή γίνεται μόνον εφόσον είχαν συγκεντρώσει βαθμολογία ίση ή μεγαλύτερη με αυτή του τελευταίου υποψηφίου-ας που έχει εισαχθεί στη συγκεκριμένη Σχολή ή Τμήμα το ίδιο ακαδημαϊκό έτος.''
Για τη μετεγγραφή δεν γνωρίζω
 

kallikd

Νεοφερμένος

Η kallikd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Άρα μπορεί να πάει Ξάνθη; Και μετά για τη μετεγγραφή πληρούνται τα κριτήρια μετεγγραφής μεταξύ αδελφών γτ το έχουμε ξανακάνει πέρυσι με επιτυχία. Βέβαια δεν ξέρω με τις προθεσμίες τι γίνεται. Το ψάχνουμε. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σε αυτό;; Γιάννη καλέ μου Γιάννη 00 ακούς;;
Ευχαριστώ!!!!
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Άρα μπορεί να πάει Ξάνθη; Και μετά για τη μετεγγραφή πληρούνται τα κριτήρια μετεγγραφής μεταξύ αδελφών γτ το έχουμε ξανακάνει πέρυσι με επιτυχία. Βέβαια δεν ξέρω με τις προθεσμίες τι γίνεται. Το ψάχνουμε. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σε αυτό;; Γιάννη καλέ μου Γιάννη 00 ακούς;;
Ευχαριστώ!!!!
Για μεταγραφή δεν θα προλάβετε τις προθεσμίες γιατι με βάση τα περσινές προθεσμίες η ημερομηνία για την υποβολή αιτήσεων ηταν η Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022 και ώρα 16.00.

Μετά μπορείτε να ζητησετε μόνο κατ' εξαίρεση μεταγραφή καττ που έχει ελάχιστες πιθανότητες
 

elevag

Νεοφερμένος

Ο elevag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω μια απορία και θα ήθελα όποιος ξέρει να μου απαντήσει! Φέτος πέρασα με το 10% ΣΣΑΣ ιατρική. Οι εγγραφές στο ΑΠΘ σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα ξεκινουν αρχές Σεπτέμβρη. Αν δω ότι τελικά δεν μου αρέσει η στρατιωτική ζωή (γιατί δεν το έχω βιώσει ποτέ) και δηλώσω παραίτηση από τη ΣΣΑΣ για προσωπικούς λόγους πριν την ορκομωσία ώστε να μην επωμίστω χρηματικό χρέος γίνεται να συνεχίσω την φοίτηση μου στην ιατρική ΑΠΘ αφού έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή μου εκεί; Ρωταω γιατί είμαι με το 4% και δεν δικαιούμαι άλλη χρονιά με το 10%, αν με διώξουν όμως και από την ιατρική θα μείνω χωρίς σχολή αφού θα προηγηθεί διαγραφή από την παλιά μου σχολή
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,596 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω μια απορία και θα ήθελα όποιος ξέρει να μου απαντήσει! Φέτος πέρασα με το 10% ΣΣΑΣ ιατρική. Οι εγγραφές στο ΑΠΘ σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα ξεκινουν αρχές Σεπτέμβρη. Αν δω ότι τελικά δεν μου αρέσει η στρατιωτική ζωή (γιατί δεν το έχω βιώσει ποτέ) και δηλώσω παραίτηση από τη ΣΣΑΣ για προσωπικούς λόγους πριν την ορκομωσία ώστε να μην επωμίστω χρηματικό χρέος γίνεται να συνεχίσω την φοίτηση μου στην ιατρική ΑΠΘ αφού έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή μου εκεί; Ρωταω γιατί είμαι με το 4% και δεν δικαιούμαι άλλη χρονιά με το 10%, αν με διώξουν όμως και από την ιατρική θα μείνω χωρίς σχολή αφού θα προηγηθεί διαγραφή από την παλιά μου σχολή
νομιζω οτι πας στην επομενη σχολη που λεει το μηχανογραφικο σου.
η διαγραφη απο σσασ σημαινει διαγραφη και απο απθ.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,596 μηνύματα.
Λυπαμαι που συμφωνει και η constansn θα ειθελα να εχω λαθος.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.
Λυπαμαι που συμφωνει και η constansn θα ειθελα να εχω λαθος.
Η μόνη περίπτωση να συνεχίσει κανείς είναι να τον διαγράψει η ΣΣΑΣ για λόγους υγείας. Αυτό όμως αφορά περιπτώσεις σπουδαστών που κατά τη διάρκεια των σπουδών τους νοσούν από σοβαρό νοσήμα το οποίο δεν θεραπεύεται εντός συγκεκριμένου χρόνου ή ακόμη και αν θεραπευτεί τους καθιστά ακατάλληλους για στρατιωτική υπηρεσία . Σε αυτήν την περίπτωση και μόνο μπορούν να συνεχίσουν στην ιατρική. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Η μόνη περίπτωση να συνεχίσει κανείς είναι να τον διαγράψει η ΣΣΑΣ για λόγους υγείας. Αυτό όμως αφορά περιπτώσεις σπουδαστών που κατά τη διάρκεια των σπουδών τους νοσούν από σοβαρό νοσήμα το οποίο δεν θεραπεύεται εντός συγκεκριμένου χρόνου ή ακόμη και αν θεραπευτεί τους καθιστά ακατάλληλους για στρατιωτική υπηρεσία . Σε αυτήν την περίπτωση και μόνο μπορούν να συνεχίσουν στην ιατρική. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Ωραία,θα πάει σε ψυχίατρο κ θα πει ότι έχει χρόνια μη ιάσιμη κατάθλιψη.Θα του γράφει γνωμάτευση κ με αυτήν θα πάει στη σχολή.Κανεις δε μπορεί να αποδείξει ότι δεν έχει κατάθλιψη,όταν τον ρωτήσουν γιατί μπήκε σαςσσ θα τους πει ότι ήταν το όνειρο του κ ήλπιζε ότι όταν το πετύχαινε θα έφευγε κ η κατάθλιψη αλλά δεν.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.
Ωραία,θα πάει σε ψυχίατρο κ θα πει ότι έχει χρόνια μη ιάσιμη κατάθλιψη.Θα του γράφει γνωμάτευση κ με αυτήν θα πάει στη σχολή.Κανεις δε μπορεί να αποδείξει ότι δεν έχει κατάθλιψη,όταν τον ρωτήσουν γιατί μπήκε σαςσσ θα τους πει ότι ήταν το όνειρο του κ ήλπιζε ότι όταν το πετύχαινε θα έφευγε κ η κατάθλιψη αλλά δεν.
Στους μαθητές και τις μαθήτριες των στρατιωτικών σχολών των μονίμων αξιωματικών και υπαξιωματικών που κατά τη διάρκεια της φοίτησης τους μέχρι της ονομασίας τους σε αξιωματικούς ή υπαξιωματικούς, παρουσιάζουν νοσήματα, παθήσεις ή βλάβες του Γενικού Πίνακα:

α. Εφόσον αυτές είναι ιάσιμες, χορηγείται η αναρρωτική άδεια που προβλέπεται από τον Οργανισμό της κάθε σχολής με βάση την γνωμάτευση της αρμόδιας Υγειονομικής Επιτροπής. Σ' αυτή παραπέμπονται από το Νοσοκομείο στο οποίο νοσηλεύτηκαν ή από τη σχολή, ύστερα από ένδειξη του Νοσοκομείου, σύμφωνα με το Β.Δ. 374/1973 "Περί της συνθέσεως, αρμοδιοτήτων και λειτουργίας των Επιτροπών Απαλλαγών και των Επιτροπών Αναρρωτικών Αδειών των Ενόπλων Δυνάμεων" (Α'115). Στην περίπτωση που ο οργανισμός της σχολής δεν ορίζει τη διάρκεια αναρρωτικής άδειας, μπορεί να τους χορηγηθεί αναρρωτική άδεια μέχρι έξι (6) μηνών μετά από την οποία κρίνονται οριστικά.

β. Εφόσον δεν είναι ιάσιμες και αναφέρονται στο Γενικό Πίνακα με τις ενδείξεις σωματικής ικανότητας (1/2), (1/3), (1/4) και (1/5) μετά τη λήξη της αναρρωτικής άδειας, αν χορηγήθηκε, αυτοί κρίνονται Ακατάλληλοι για τη συνέχιση της φοίτησης τους και απολύονται/διαγράφονται από την οικεία σχολή.


Υπάρχει μια διαδικασία που δεν είναι τόσο απλή, άσε που μπορεί τελικά να μην έχει θέμα με το στρατιωτικό κομμάτι. Εγώ παραθέτω τι ισχύει, ο καθένας αποφασίζει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

elevag

Νεοφερμένος

Ο elevag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Ειλικρινά βρίσκομαι μπροστά από ένα τεράστιο δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι φαρμακευτική έχοντας μέχρι στιγμής έναν καλό βαθμό, μπαίνω τώρα στο τρίτο έτος και χρωστάω λίγα μαθήματα. Το όνειρο μου ήταν η ιατρική και είχα στεναχωρηθεί πολύ που δεν πέρασα. Με το καιρό όμως άρχισε να μου αρέσει η φαρμακευτική αλλά έχω ακόμα τρέλα για την ιατρική. Με το 4% πέρασα ιατρική ΣΣΑΣ αλλά υπάρχουν πολλά που με προβληματίζουν.
Πρώτον τα έτη σπουδών (στην ιατρική θα μπω πρώτο έτος και θα περιμένω 6 χρόνια, ενώ στη φαρμακευτική θα τελειώσω σε 3)
Δεύτερον το στρατιωτικό κομμάτι, όχι μόνο η καθημερινότητα αλλά και η δέσμευση. Το γεγονός ότι μετά τα έξι χρόνια θα πρέπει να παραμείνεις στο στράτευμα στην καλύτερη 12 χρόνια και αυξάνονται αν κάνεις ειδικότητα. Αν αποφασίσεις να φύγεις επωμίζεσαι και ένα τεράστιο χρέος. (γιατί το κάνουν αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω?!)
Και οι δύο σχολές έχουν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Έχω καταντήσει το πρωί να αποφασίζω να πάω στη ΣΣΑΣ και το βράδυ με πιάνουν οι τύψεις γιατί θα είμαι μια ζωή δεσμευμένος
Θα εκτιμούσα πολύ να μου λέγατε και εσείς την άποψη σας!!!!😁
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Απορία: Γιατί δεν δήλωσες την Ιατρική ΑΠΘ (ή οποιαδήποτε Ιατρική άλλης πόλης) πριν από την ΣΣΑΣ, έτσι ώστε να μην σου δημιουργούνται διλήμματα;
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Απορία: Γιατί δεν δήλωσες την Ιατρική ΑΠΘ (ή οποιαδήποτε Ιατρική άλλης πόλης) πριν από την ΣΣΑΣ, έτσι ώστε να μην σου δημιουργούνται διλήμματα;
Λογικά τις δηλωσε και δεν τις έπιασε
 

elevag

Νεοφερμένος

Ο elevag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι τις δήλωσα και δεν τις έπιασα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,596 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Ειλικρινά βρίσκομαι μπροστά από ένα τεράστιο δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι φαρμακευτική έχοντας μέχρι στιγμής έναν καλό βαθμό, μπαίνω τώρα στο τρίτο έτος και χρωστάω λίγα μαθήματα. Το όνειρο μου ήταν η ιατρική και είχα στεναχωρηθεί πολύ που δεν πέρασα. Με το καιρό όμως άρχισε να μου αρέσει η φαρμακευτική αλλά έχω ακόμα τρέλα για την ιατρική. Με το 4% πέρασα ιατρική ΣΣΑΣ αλλά υπάρχουν πολλά που με προβληματίζουν.
Πρώτον τα έτη σπουδών (στην ιατρική θα μπω πρώτο έτος και θα περιμένω 6 χρόνια, ενώ στη φαρμακευτική θα τελειώσω σε 3)
Δεύτερον το στρατιωτικό κομμάτι, όχι μόνο η καθημερινότητα αλλά και η δέσμευση. Το γεγονός ότι μετά τα έξι χρόνια θα πρέπει να παραμείνεις στο στράτευμα στην καλύτερη 12 χρόνια και αυξάνονται αν κάνεις ειδικότητα. Αν αποφασίσεις να φύγεις επωμίζεσαι και ένα τεράστιο χρέος. (γιατί το κάνουν αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω?!)
Και οι δύο σχολές έχουν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Έχω καταντήσει το πρωί να αποφασίζω να πάω στη ΣΣΑΣ και το βράδυ με πιάνουν οι τύψεις γιατί θα είμαι μια ζωή δεσμευμένος
Θα εκτιμούσα πολύ να μου λέγατε και εσείς την άποψη σας!!!!😁
Κοιτα ειναι εντελως διαφορετικο αυτα τα δυο... το ενα αψυχο σχεδον, καλο ομως, το αλλο λειτουργημα δυσκολο.
Το θεμα ειναι οτι σε κοβω για σκεπτομενο ανθρωπο και πως θα αντεξεις 6 χρονια στρατιωτικο μαντρωμα,,,για το μετα βλεπεις πως θα συμπεριφερεσαι, κανονικος ή ρομποκοπ.
Τα πολλα λευτα για να φυγεις ~150Κ ( ετσι με δικο τους καλκουλεϊτορ) τα βαζουν για να μην τους φευγουν,γιατι κανεις δεν τα εχει.
Δεν ξερω τι να σου πω... θα αντεξεις το περιβαλλον??
 
Τελευταία επεξεργασία:

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Εφόσον δε γουστάρεις το στρατιωτικό κομμάτι της ΣΣΑΣ και δε θέλεις να παραμείνεις στο στράτευμα μείνε φαρμακευτική και μην το σκέφτεσαι καν. Αν θέλεις πολύ την ιατρική ξαναδώσε πανελλήνιες
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γνωρίζω προσωπικά δύο περιπτώσεις παιδιών από το φιλικό μου περιβάλλον που έχουν περάσει σε στρατιωτική σχολή. Ο ένας πέρασε Νομικό ΣΣΑΣ και ο άλλος Ψυχολογία ΣΣΑΣ. Ο πρώτος τα παράτησε κι ο δεύτερος συνεχίζει κανονικά. Αυτός που τα παράτησε μου είχε πει ότι διάλεξε τη Νομική ΣΣΑΣ από επαγγελματική ανασφάλεια κι ότι πίστευε ότι θα μπορούσε να αντέξει την δια βίου στρατιωτική ζωή, κάτι που εν τέλει δεν έγινε.
Ο δεύτερος που όπως σου είπα συνεχίζει την Ψυχολογία ΣΣΑΣ, είχε ρωτήσει παλιότερους για τις συνθήκες της σχολής και γενικότερα ήταν καλύτερα ενημερωμένος για όλα αυτά που θα είχε αντιμετωπίσει εκεί (υπηρεσίες, ωράρια κτλ), τα ζύγισε, τα σκέφτηκε και απόλυτα συνειδητοποιημένος έκανε το μηχανογραφικό του και πέρασε. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ευτυχισμένος εντός ΣΣΑΣ απλά μας έχει πει ότι αντέχει τις έως τώρα δυσκολίες οι οποίες δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητες.
Οπότε η δική μου συμβουλή είναι να βρεις παλιότερους από την Ιατρική ΣΣΑΣ και να ρωτήσεις κυριολεκτικά τα πάντα πριν παρουσιαστείς εκεί. Αν θεωρείς ότι προκειμένου να γίνεις γιατρός θα είσαι διατεθειμένος να βιώσεις πράγματα που ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία σου και την προσωπικότητά σου τότε πήγαινε άφοβα. Αν πάλι δεν το έχεις με την στρατιωτική ζωή τότε είτε παραμένεις στην φαρμακευτική είτε ξαναδίνεις του χρόνου για ιατρική.

ΥΓ. Να έχεις υπόψη σου ότι αν γίνεις στρατιωτικός γιατρός η επιλογή της ιατρικής ειδικότητας δεν γίνεται με βάση μόνο των δικών σου επιδιώξεων αλλά και με βάση των αναγκών του Στρατού και των γραπτών εξετάσεων (άκρα ανταγωνιστικών μεταξύ στρατιωτικών γιατρών) που δίνεις πριν την έναρξη της ειδικότητας (εφόσον θες ειδικότητα που θέλουν κι άλλοι στρατιωτικοί γιατροί).
 
Τελευταία επεξεργασία:

elevag

Νεοφερμένος

Ο elevag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Να ρωτήσω, επίσης, αν ξέρετε. Αν τελικά αποφασίσω να μείνω φαρμακευτική, τι διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω. Πρέπει να επικοινωνήσω με την ΣΣΑΣ ή με την γραμματεία της φαρμακευτικής; Υπάρχει πιθανότητα να με διαγράψουν χωρίς να με ενημερώσουν και να μην τους προλάβω;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,596 μηνύματα.
Να ρωτήσω, επίσης, αν ξέρετε. Αν τελικά αποφασίσω να μείνω φαρμακευτική, τι διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω. Πρέπει να επικοινωνήσω με την ΣΣΑΣ ή με την γραμματεία της φαρμακευτικής; Υπάρχει πιθανότητα να με διαγράψουν χωρίς να με ενημερώσουν και να μην τους προλάβω;
Το γενικο ειναι οτι αν δεν πας να παρουσιαστεις τοτε δεν σε γραφουν και καλουν τον επομενο επιλαχον αργοτερα ..αλλα συντομα αργοτερα.
Εσυ που εισαι κυριος να κανεις την διαφορα...μπορεις και να τους παρεις τηλεφωνο προ εγγραφης να τους το πεις και προιδεασεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top