Σειρά σχολών μηχανογραφικο

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,014 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω μια απορία και θα ήθελα όποιος ξέρει να μου απαντήσει! Φέτος πέρασα με το 10% ΣΣΑΣ ιατρική. Οι εγγραφές στο ΑΠΘ σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα ξεκινουν αρχές Σεπτέμβρη. Αν δω ότι τελικά δεν μου αρέσει η στρατιωτική ζωή (γιατί δεν το έχω βιώσει ποτέ) και δηλώσω παραίτηση από τη ΣΣΑΣ για προσωπικούς λόγους πριν την ορκομωσία ώστε να μην επωμίστω χρηματικό χρέος γίνεται να συνεχίσω την φοίτηση μου στην ιατρική ΑΠΘ αφού έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή μου εκεί; Ρωταω γιατί είμαι με το 4% και δεν δικαιούμαι άλλη χρονιά με το 10%, αν με διώξουν όμως και από την ιατρική θα μείνω χωρίς σχολή αφού θα προηγηθεί διαγραφή από την παλιά μου σχολή
Πας στην ακριβώς επόμενη σχολή που είχες δηλώσει στο μηχανογραφικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν αποφασίσεις να φύγεις επωμίζεσαι και ένα τεράστιο χρέος. (γιατί το κάνουν αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω?!)
Γιατί γίνεσαι στρατιωτικός ιατρός. Υποτίθεται πας εκεί γιατί θέλεις να υπηρετήσεις στο σώμα.
Αν δεν το θέλεις αυτό σαφώς υπήρχε η επιλογή να δηλώσεις πολιτικη ιατρικη:)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ρωτήσω, επίσης, αν ξέρετε. Αν τελικά αποφασίσω να μείνω φαρμακευτική, τι διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω. Πρέπει να επικοινωνήσω με την ΣΣΑΣ ή με την γραμματεία της φαρμακευτικής; Υπάρχει πιθανότητα να με διαγράψουν χωρίς να με ενημερώσουν και να μην τους προλάβω;
Επικοινωνείς με την ΣΣΑΣ
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Αν δεν το θέλεις αυτό σαφώς υπήρχε η επιλογή να δηλώσεις πολιτικη ιατρικη:)
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως η ιατρική ΣΣΑΣ έχει χαμηλότερη βάση από τις πολιτικές ιατρικές οπότε μάλλον τις είχε δηλώσει πιο πάνω και δεν πέρασε
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Ειλικρινά βρίσκομαι μπροστά από ένα τεράστιο δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι φαρμακευτική έχοντας μέχρι στιγμής έναν καλό βαθμό, μπαίνω τώρα στο τρίτο έτος και χρωστάω λίγα μαθήματα. Το όνειρο μου ήταν η ιατρική και είχα στεναχωρηθεί πολύ που δεν πέρασα. Με το καιρό όμως άρχισε να μου αρέσει η φαρμακευτική αλλά έχω ακόμα τρέλα για την ιατρική. Με το 4% πέρασα ιατρική ΣΣΑΣ αλλά υπάρχουν πολλά που με προβληματίζουν.
Πρώτον τα έτη σπουδών (στην ιατρική θα μπω πρώτο έτος και θα περιμένω 6 χρόνια, ενώ στη φαρμακευτική θα τελειώσω σε 3)
Δεύτερον το στρατιωτικό κομμάτι, όχι μόνο η καθημερινότητα αλλά και η δέσμευση. Το γεγονός ότι μετά τα έξι χρόνια θα πρέπει να παραμείνεις στο στράτευμα στην καλύτερη 12 χρόνια και αυξάνονται αν κάνεις ειδικότητα. Αν αποφασίσεις να φύγεις επωμίζεσαι και ένα τεράστιο χρέος. (γιατί το κάνουν αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω?!)
Και οι δύο σχολές έχουν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Έχω καταντήσει το πρωί να αποφασίζω να πάω στη ΣΣΑΣ και το βράδυ με πιάνουν οι τύψεις γιατί θα είμαι μια ζωή δεσμευμένος
Θα εκτιμούσα πολύ να μου λέγατε και εσείς την άποψη σας!!!!😁
Εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις να γίνεις γιατρός, πάντως τά αγόρια και κορίτσια που έχω στο έτος μου είναι μια χαρά παιδιά και τα καταφέρνουν με τα στρατιωτικά
Αναρτήθηκε ό κατάλογος με τά ονόματα σας,οι μισοί είναι γυναίκες, φοβερό εεε;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις να γίνεις γιατρός, πάντως τά αγόρια και κορίτσια που έχω στο έτος μου είναι μια χαρά παιδιά και τα καταφέρνουν με τα στρατιωτικά
Αναρτήθηκε ό κατάλογος με τά ονόματα σας,οι μισοί είναι γυναίκες, φοβερό εεε;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις να γίνεις γιατρός, πάντως τά αγόρια και κορίτσια που έχω στο έτος μου είναι μια χαρά παιδιά και τα καταφέρνουν με τα στρατιωτικά
Αναρτήθηκε ό κατάλογος με τά ονόματα σας,οι μισοί είναι γυναίκες, φοβερό εεε;;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Menu Παρασκευή, 11 Αυγούστου 2023 | 17:06:45 ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ Πρόσκληση Επιτυχόντων στη ΣΣΑΣ (2023-2024) / ΟΝΟΜΑΤΑ FoititikaNea Newsroom|19:56 - Πέμπτη, 10 Αυγούστου 2023 Πρόσκληση Επιτυχόντων στη ΣΣΑΣ 2023-2024 / ΟΝΟΜΑΤΑ Στρατιωτικές Σχολές: Το Τμήμα Εθνικής και Στρατιωτικής Εκπαίδευσης - διακλαδικών σχολών του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας ανακοινώνει πως καλούνται για κατάταξη στην 1η Τάξη της Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ) οι παρακάτω υποψήφιοι-ες, οι οποίοι πέτυχαν την εισαγωγή τους στη Σχολή, το ακαδημαϊκό έτος 2023-24. Οι παρακάτω αναφερόμενοι επιτυχόντες σπουδαστές, πρέπει να παρουσιαστούν στη ΣΣΑΣ, στη Θεσσαλονίκη (Πλήθωνος Γεμιστού 1, τηλ.: 2310- 962188) στην πύλη της οδού Εγνατίας, την 11η Σεπτεμβρίου 2023, ημέρα Δευτέρα και ώρα 08:00, φέροντας μαζί τους τα δικαιολογητικά που καθορίζονται για τους επιτυχόντες, στην Εγκύκλιο Προκηρύξεως του διαγωνισμού [ΕΔΥΕΘΑ: 04/23 (ΟΕ) (ΑΔΑ:6ΘΘ16-2ΓΖ)]. Φοιτητικό Σπίτι; Βρες ΕΔΩ πακέτα φοιτητικών επίπλων! Ακολούθησε τα Φοιτητικά Νέα και στο Viber! Πατήστε εδώ για να μπείτε στην ομάδα μας! Ψάχνεις φοιτητικό σπίτι; Βρες ΕΔΩ Την ενημερωτική σελίδα για τις Στρατιωτικές Σχολές μπορείτε να την δείτε εδώ. Ο πίνακας αρχαιότητας των πρωτοετών σπουδαστών να καταρτιστεί με μέριμνα της Σχολής, μετά την ολοκλήρωση της κατάταξης. Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, προς το οποίο κοινοποιείται η παρούσα, παρακαλείται για την εγγραφή των αναφερομένων στην παρ. 1 του παρόντος, στα αντίστοιχα τμήματα αυτού, στα οποία θα φοιτήσουν. Σε περίπτωση ύπαρξης κενών θέσεων, λόγω μη προσέλευσης των εισακτέων που περιλαμβάνονται στους πίνακες της παρούσας πρόσκλησης, ή λόγω παραίτησης, ή απομάκρυνσης, ή αποχώρησής τους από την Σχολή για οποιοδήποτε λόγο, εισάγονται επιλαχόντες με τη διαδικασία που ορίζει ο Ν. 4361/1 Φεβ 16 (ΦΕΚ Α΄ 10) και η Σχολή καθίσταται υπεύθυνη για την πρόσκληση και κατάταξη των αντίστοιχων επιλαχόντων.

Πηγή: Foititikanea.gr











 
Τελευταία επεξεργασία:

elevag

Νεοφερμένος

Ο elevag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας! Έκανα διαγραφή από τη σχολή μου και το μετάνιωσα!!! Γίνεται να ζητήσω ακυρώσει δεδομένου ότι δεν έχω εγγραφεί σε άλλη σχολή και ότι δεν έχω περιθώριο για άλλο 10%???
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,725 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας! Έκανα διαγραφή από τη σχολή μου και το μετάνιωσα!!! Γίνεται να ζητήσω ακυρώσει δεδομένου ότι δεν έχω εγγραφεί σε άλλη σχολή και ότι δεν έχω περιθώριο για άλλο 10%???
Εξαρτατε ποτε την εκανες
Ειναι δικαιοδοσια παντως της συνελευσης τμηματος να στην ακυρωσει, αφου μαλιστα δεν την χρησιμοποιησες.
Μιλα με την γραματεια και αν δεν δεις φως..Τοτε βαλε δικηγορο να τους κανει εξωδικη αιτηση. Ειναι μανουλες αυτοι.
 

elevag

Νεοφερμένος

Ο elevag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Την έκανα προχθές και μου στείλανε χθες την διαγραφή! Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε έχω εγγραφεί κάπου αλλού. Λεφτά για δικηγόρο δεν έχω! Δεν γίνεται να κάνει κάτι η γραμματεία? Το δικαίωμα το έχω για να ακυρωσω τη διαγραφή? Ή θα μου πουν να μην την έκανες
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Την έκανα προχθές και μου στείλανε χθες την διαγραφή! Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε έχω εγγραφεί κάπου αλλού. Λεφτά για δικηγόρο δεν έχω! Δεν γίνεται να κάνει κάτι η γραμματεία? Το δικαίωμα το έχω για να ακυρωσω τη διαγραφή? Ή θα μου πουν να μην την έκανες
Πάρε ένα τηλέφωνο την Γραμματεία της Σχολής σου να ρωτήσεις.
Δεν νομίζω ότι γίνεται.
Δεν χάνεις όμως τίποτα να ρωτήσεις και αυτό πρέπει να γίνει άμεσα έτσι ώστε να κάνεις εγγραφή στην Σχολή που μπήκες φέτος, μην μείνεις χωρίς Σχολή στο τέλος.
Χρόνο για διαδικασίες μέσω της συνέλευσης του Τμήματος που το αποτέλεσμα μπορεί κάλλιστα να είναι αρνητικό, δεν έχεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Επίσης καλό είναι εδώ να ξεκαθαρίσουμε το εξής:

΄Οσοι φοιτητές στρατιωτικών σχολών διαγράφονται για λόγους υγείας μέχρι την 15η Νοεμβρίου του εκάστοτε ακαδημαϊκού έτους, εγγράφονται το ίδιο ακαδημαϊκό έτος στην Σχολή επόμενης προτίμησής τους στο μηχανογραφικό δελτίο για την οποία έχουν συγκεντρώσει βαθμολογία τουλάχιστον ίση με αυτήν του τελευταίου ειαχθέντα.΄Οσοι διαγράφονται μετά την 15η Νοεμβρίου, εγγράφονται το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.

Για όσους παραιτούνται για προσωπικούς λόγους, τα ανωτέρω δεν ισχύουν και δεν έχουν το δικαίωμα εισαγωγής σε Σχολή επόμενης προτίμησής τους που έχουν δηλώσει στο μηχανογραφικό δελτίο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,725 μηνύματα.
Την έκανα προχθές και μου στείλανε χθες την διαγραφή! Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε έχω εγγραφεί κάπου αλλού. Λεφτά για δικηγόρο δεν έχω! Δεν γίνεται να κάνει κάτι η γραμματεία? Το δικαίωμα το έχω για να ακυρωσω τη διαγραφή? Ή θα μου πουν να μην την έκανες
Καλα κανεις και δεν εχεις λευτα ..κανεις δεν εχει..
Απο την ταχυτητα καταλαβαινω εισαι ακριτικη επαρχια ..παρε εκει τις κυριες και πες οτι πεις να σε τακτοποιησουν ...αυτες χρειαζονται φοιτητες και πονανε οταν αυτοι την κανουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top