Σας λείπει καθόλου το σχολείο;

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Λοιπόν, το θέμα μας είναι αυτό που λέει ο τίτλος. Σας λείπει καθόλου η ζωή σας ως μαθητές ή μήπως νιώθετε τεράστια ανακούφιση που αποτελεί πλέον παρελθόν?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Μου λειπει φρικτα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμμμ... ναι, πλάκα είχε...
Αλλά μ' αρέσει πώς εξελίσσομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμ οχι δε θα το ελεγα.....ειχα ομορφα σχολικα χρονια..οπως και φοιττητικα....αλλα περασαν ....καλες αναμνησεις.....αλλα μεχρι εκει....εχω πολλα ακομα να ζησω για να θελω να γυρισω πισω στα παλια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μου λείπει λίγο η αθωότητα που είχα τότε. Αλλά δεν θα ήθελα να γυρίσω τον χρόνο πίσω με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
μαρεσει το αβεβαιο μέλλον, η εξέλιξη κ η διαφορετική φάση, αλλά μου λείπει το σχολείο, ως στιγμές, μικρές στιγμές ευτυχίας. ακόμα περισσότερο δε, όταν τα άτομα με τα οποία έζησες δεν είναι κοντά σου, κ το σχολείο που αγάπησες έχει γίνει πόλη-φάντασμα....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
εγω ως μαθητης γυμνασιου μπορω να πω οτι μου λειπουν τα χρονια του Δημοτικου. Τωρα (και ιδικα αυτην την χρονικη περιοδο) το σχολειο ειναι κατι που σου χαλαει τα παντα... Βασικα ομως η ηλικια φταιει, και το σχολειο γινετε εμποδειο για πολλα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μπα δεν μου λείπει καθόλου.....μιλώ για το γγυμνάσιο και το λύκει...
το δημοτικό μου λείπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Καθόλου !! Όταν είσαι το σπασικλάκι του σχολείου και σου συμπεριφέρονται υποτιμητικά :mad: τότε δε σου λείπει καθόλου ακόμα και αν είναι η περίοδος της ζωής μας με τις λιγότερες υποχρώσεις. Ουφ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καθόλου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μπα οχι.. το γυμνασιο ισως, το λυκειο με τιποτα. χαλια περιοδος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το λύκειο κυρίως. Ειδικά τρίτη λυκείου είχα περάσει πολύ όμορφα.
Γενικά όμως μου λείπει αυτή η αίσθηση που είχα οτι έχω άπειρο χρόνο μπροστά μου να κάνω λάθη, να πετύχω, να απουδάσω ό,τι μου καπνίσει και μετά κάτι άλλο, να κάνω μάστερ, διδακτορικό, έρευνα... Τώρα σιγά σιγά τα περιθώρια στενεύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτως με Μισελ, και εγω τριτη λυκειου κυριως ειχα περασει τελεια! Και μου λειπουν οι συζητησεις και τα ονειρα που καναμε με τους φιλους μου, για την ζωη μας, οταν θα ημασταν "ελευθεροι"!:D Και ολες τις τρελες. Τωρα γερασαμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αχ, τι ωραία χρόνια...


Σαν πρωτοετής θα πω ότι μου λείπει φοβερά. :(
Ήμουν και σε μεγάλο σχολείο, ήξερα στη Γ' Λυεκίου όλα σχεδόν τα παιδιά (τις κοπελίτσες κυρίως :whistle: :P ) από το λύκειό μου (Α-Β-Γ). Ο χαβαλές στα διαλείμματα και το πόσο ωραία πέρναγα δεν περιγράφεται με τίποτα... :)


Γενικά τα διαλείμματα στο Λύκειο ήταν από τις πιο ωραίες στιγμές της ζωής μου. Πέρναγα πάρα μα πάρα πολύ ωραία. Ακόμα και τώρα, που ανεβαίνω σχολείο κάποιες φορές να δω τους καθηγητές μου (το πρόσχημα :P) περνάω καταπληκτικά - πολύ πιο ωραία απ' ό,τι περνάω τώρα στη σχολή μου. Σχεδόν όλη η φετινή Β' και Γ' Λυκείου με ξέρει και βλέπω ότι χαίρονται όταν με βλέπουν :) (ιδιαίτερα οι κοπελίτσες, νι :bleh:)

Τώρα ειδικά, που έχω ανέβει 3 φορές μες στη σεζόν, υλοποιείται ένα μεγάλο όνειρο: στο σχολείο ως τουρίστας. Να περνάω ωραία ρε αδερφέ, αλλά χωρίς να με περιορίζει το άγχος των μαθημάτων. Ωραίες στιγμές, πραγματικά.. :)

Αλλά και στο μάθημα ήταν ωραία. Το γεγονός ότι έπαιρνα εύκολα τα γράμματα αλλά και το ότι είχαμε φοβερούς καθηγητές μάς έκανε να περνάμε ωραία, κυρίως στη Γ' Λυκείου. Κάναμε το μάθημά μας, αλλά και το χαβαλέ μας σε κάποια σημεία του μαθήματος.

Φρονιστήριο πάλι πήγαινα μόνο για τις γνωριμίες και τον απίστευτο χαβαλέ, δεν διάβασα τίποτα απ' αυτά στο τέλος :P

Αχ, άρχοντας ήμουν και ξαναρχίζω πάλι απ' το μηδέν. Τεσπα..








Και ναι, όσο κουλό κι αν ακούγεται, θα ξαναέκανα τη Γ' Λυκείου.
[Απορώ πόσοι το διάβασαν αυτό το μακρινάρι :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εχουν περασει τοσα πολλα χρονια που δεν θυμαμαι πως ηταν, μονο κατι αναμνησεις απο Γ λυκειου εχω τιποτα αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Καθόλου !! Όταν είσαι το σπασικλάκι του σχολείου και σου συμπεριφέρονται υποτιμητικά :mad: τότε δε σου λείπει καθόλου ακόμα και αν είναι η περίοδος της ζωής μας με τις λιγότερες υποχρώσεις. Ουφ ...

μια απο τα ιδια και εδω, geeks ενωθητε κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Το σχολείο καθόλου.
Η σχολή όμως πάρα πολύ. Υπέροχα χρόνια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η κλίκες, ο χλευασμός των αδυνάτων, η θαυμασμός επιφανειακών χαρακτηριστικών, η μάθηση ανούσιων γνώσεων, το defacto δίκτυο ορισμένων καθηγητών? Μπάαααααα να μου λείπει.

όλα έγιναν τέλεια και καλύτερα όταν το σχολείο τελείωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως αρκετές φορές πιάνω τον εαυτό μου να αναπολεί σχολικές στιγμές... ακόμη και πανεπιστημιακές παρόλο που εχει περάσει μόνο 1,5 χρόνος απο τότε που αποφοίτησα. Αλλά ανάμεσα στο σχολείο και το πανεπιστήμιο μου λείπει πιο πολύ το σχολείο... είτε αυτό είναι δημοτικό, είτε γυμνάσιο είτε λύκειο. Πολλές φορές όταν συζητάω με δικά μου άτομα λέω "αχ τι ωραία να πηγαίναμε τώρα σχολείο, αχ πόσο μου χουν λείψει τα αρχαία και τα λατινικά" και άλλα τέτοια παρόμοια. Βέβαια πως ακριβώς μπορούμε να εξηγήσουμε το γεγονός ότι όταν τα ζούμε στον πραγματικό χρόνο ανυπομονούμε να τελειώσουμε, να φύγει αυτό το βάρος από πάνω μας, την πίεση του σχολείου και του "περιορισμού" κατά κάποιον τρόπο και την ανυπομονησία μας να περάσουμε στο επόμενο στάδιο της φοιτητικής, ανεξάρτητης ζωής......
Τελικά όταν κάτι μας λείπει για πολλά χρόνια, γιατί κάθε χρονική περίοδος έχει τα δικά της χαρακτηριστικά, είναι εντελώς διαφορετική, επιθυμούμε πολύ να βρισκόμασταν ξανά στην ίδια παρελθούσα κατάσταση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top