Σας αρέσουν τα μαθηματικά;

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
εμενα μαρεσει πολυ η φυσικη!:)
α υπεροχα!

δεν περνας απ τη Β γυμνασιου να προσπαθησεις να λυσεις καποιες ερωτησεις που εβαλα για τα θερμομετρα?


κανεις δεν ασχολειται μαζι τους :xixi:

και αν επιτρεπεται τι ειδικοτητα εχετε και συμφωνω μαζι σας
Φυσικος, αλλα ασχολουμαι και με διαφορα αλλα θεματα. (ειχα κανει και δυο χρονια στην ιατρικη)

η βιολογια στο επιπεδο του κυτταρου, αλλα και η φυσιολογια [πώς λειτουργουν τα συστηματα του οργανισμου] και ιδιως τα αισθητηρια και ο εγκεφαλος με ενδιαφερουν παρα πολυ.. συναρπαστικα!

(επισης μεγαλο κεφαλαιο και.. μυστηριο ειναι πώς αναπτυσσεται ενα εμβρυο στα πρωτα σταδια)

ορεξη και χρονο να εχουμε ν ασχολουμαστε

[σκεφτομαι να παρω κι ενα καλο μικροσκοπιο συντομα :) ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
χαχα τωρα ειδα πως ειστε καθηγητης!:)βασικα η μεγαλη μου αδυναμια ειναι η αστρονομια...και σκεφτομαι να παρω μερος και στον αντιστοιχο διαγωνισμο του χρονου..ωστοσο μου αρεσει παραπολυ η φυσικη και τα μαθηματικα απο μικρη μου αρεσαν ...για την αστρονομια δεν το συζητω για μενα ειναι κορυφαια επιστημη!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
και γαι τους δυο σας εχει ενα περιοδικο σημερα το πηρα πρωτη φορα και αναφερεται σε θετικες επιστημες και λεγεται science illustrated
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
βασικα η μεγαλη μου αδυναμια ειναι η αστρονομια...και σκεφτομαι να παρω μερος και στον αντιστοιχο διαγωνισμο του χρονου..ωστοσο μου αρεσει παραπολυ η φυσικη και τα μαθηματικα απο μικρη μου αρεσαν ...για την αστρονομια δεν το συζητω για μενα ειναι κορυφαια επιστημη!:no1:
αμε! η αστρονομια συνδυαζει πολλους "κλαδους" της Φυσικης

η "θερμοτητα" ειναι ενας απ αυτους :bye:

(ο πιο στενος μου φιλος στο πανεπιστημιο ειχε βγει πρωτος στο διαγωνισμο [στον πρωτο νομιζω] .μαλιστα στη NASA που πηγε μετα την πρωτια, δωσαν το ονομα του σ' ενα αστερακι ;))

παντως τα μαθηματικα εχω αρχισει να τα συμπαθω

ισως ακουστει περιεργο (επειδη η Βιολογια ειναι πολυ περιγραφικη) αλλα σημερα υπαρχουν ποιοτικα μαθηματικα (!) που εφαρμοζονται σε βιολογικα φαινομενα -και καποια απ' αυτα αναπτυχθηκαν για να λυθουν βιολογικα προβληματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Αχ πολυ ωραια!πολυ χαιρομαι!μακαρι καποια στιγμη να παω και εγω μεσω του διαγωνισμου...:)αλλα ειναι πολυ δυσκολο..αλλα μου δινει κουραγιο το οτι ειναι κατι που αγαπαω και θα παλεψω γιαυτο....ακομα και αν χρειαστει να θυσιασω πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
οχι, ισως να ταν η δευτερη χρονια (καπου στο 2002-2003)

(Γιαννης λεγεται.. και εχει ενα τηλεσκοπιο τοοοοοοοοσο μεγαλο)

(το αστερι του μου το χει δειξει σε φωτογραφια , δε φαινεται βεβαια με το ματι)

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όχι ιδιαίτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xara14

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου μάθημα,μαζί με τη φυσική και τη χημεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου μάθημα,μαζί με τη φυσική και τη χημεία!

:no1::no1::no1:
Κ μένα τα ίδια μαθήματα είναι τα αγαπημένα μου!!!:D:iagree:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Τα μαθηματικά τα λατρεύω. Μπορώ να κάτσω να διαβάζω και να λύνω ασκήσεις από το πρωί μέχρι το βράδυ χωρίς πρόβλημα!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Τα Μαθηματικά δεν μου άρεσαν, λόγω της αποτυχημένης λυκειακής διδασκαλίας. Τώρα μου αρέσουν και με γοητεύει ιδιαίτερα, η δυσκολία μιας απόδειξης κάποιου θεωρήματος. Επίσης μου αρέσουν τα ευρηματικά τεχνάσματα σε αποδείξεις θεωρημάτων και σε λύσεις ασκήσεων....:P

Γι' αυτό και πορεύομαι με αυτήν την φράση, στον κόσμο της Μαθηματικής Επιστήμης: «Αν ανοίξετε ένα βιβλίο μαθηματικών, τα μαθηματικά υπάρχουν ανάμεσα των γραμμών του κειμένου που υπάρχει».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Mακριάααααααααα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKOLETA262

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ειναι πολυ ωραια....εμενα μου αρεσουν αλλα προτειμω χημεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
O Gauss είπε :"Τα μαθηματικά είναι η βασίλισσα των επιστημών και η Θεωρία Αριθμων είναι η βασίλισσα των μαθηματικών" και πείτε μου πως είναι δυνατόν να μιλάμε για μαθηματικά όταν στο σχολείο δεν μας διδάσκουν Θεωρία Αριθμών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
ΜΑ στο σχολειο δεν μας διδασκουν μαθηματικα.Μας διδασκουν ψευτομαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Θεωρία αριθμών υπάρχει κεφάλαιο στα μαθηματικά κατεύθυνσης β' λυκείου αλλά σπάνια διδάσκεται γιατί είναι το τελευταίο κεφάλαιο γιατί δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
O Gauss είπε :"Τα μαθηματικά είναι η βασίλισσα των επιστημών και η Θεωρία Αριθμων είναι η βασίλισσα των μαθηματικών" και πείτε μου πως είναι δυνατόν να μιλάμε για μαθηματικά όταν στο σχολείο δεν μας διδάσκουν Θεωρία Αριθμών;

Σύμφωνα με τον Gauss, πάντα, ο οποίος ασχολήθηκε περισσότερο με την Θεωρία Αριθμών.

Τα Μαθηματικά όμως δεν είναι μόνο η Θεωρία Αριθμών. Και φυσικά δεν έχουν ουδεμία σχέση τα Μαθηματικά με τα "μαθηματικά" του σχολείου -στο δεύτερο, ένας από εδώ είχε πει ότι ξύνουν ελάχιστα την επιφάνεια (και σωστά είπε).

Αλλά όποιος αγαπάει πραγματικά τα Μαθηματικά θα ψαχτεί. Δεν θα αρκεστεί καθόλου στη σχολική ύλη.

(Υ.Γ. stavrouli_to, μάθαμε από άλλο φόρουμ ότι πήγες στην κατασκήνωση της ΕΜΕ. Αληθεύει?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Το θεμα ομως ειναι πως θα ψαχτεις.Απο που να ξεκινησεις;Στο σχολειο μας κανουν καποια βασικα πραγματα αλλα με κλιμακωση ταξης ανα ταξη.Και εγω θελω να ξεφυγω απο τα σχολεικα πλαισια αλλα δεν ξερω πως.Αν καποιος εχει να μου προτεινει κανα βιβλιο θα τον ευχαριστουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Το θεμα ομως ειναι πως θα ψαχτεις.Απο που να ξεκινησεις;Στο σχολειο μας κανουν καποια βασικα πραγματα αλλα με κλιμακωση ταξης ανα ταξη.Και εγω θελω να ξεφυγω απο τα σχολεικα πλαισια αλλα δεν ξερω πως.Αν καποιος εχει να μου προτεινει κανα βιβλιο θα τον ευχαριστουσα

Ακριβώς. Βιβλία. Συζητήσεις με άτομα που έχουν τα ανάλογα ενδιαφέροντα.

Βοηθάει και το Internet για την όποια απορία. Από ελληνικά βιβλία έχω να προτείνω (για θεωρία και ασκήσεις) τις Μαθηματικές Ολυμπιάδες (Β', Γ' Γυμνασίου και Α' Λυκείου) και Αλγεβρικές Ανισότητες, Κλασσικές και Νέες Ανισότητες από τους κ. Στεργίου και Σκομπρή.


Από ξενόγλωσσα βιβλία υπάρχει πληθώρα επιλογών, ανάλογα με το τι θες. Το Precalculus Mathematics πάει από τους φυσικούς στους μιγαδικούς και τα εξηγεί ωραία στα αγγλικά, ενώ υπάρχουν χιλιάδες βιβλία Θεωρίας Αριθμών και Γεωμετρίας (Αναλυτικής κτλ.) και Ανισοτήτων.

Βοηθάει και το να διαβάζεις βιβλία περισσότερο "λογοτεχνικά" πχ. την βιογραφία του Ρήμαν ή του Gauss, την Ιστορία του Αριθμού του Όιλερ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Αχα ευχαριστω
-----------------------------------------
Αυτα τα βιβλια(μαθηματικες ολυμπιαδες και το αγγλικο)που μπορω να τα βρω;
-----------------------------------------
Υπαρχουν στο internet ή μονο στα βιβλιοπωλεια;Και αν ναι σε ποια βιβλιοπωλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top