Σας αρέσουν τα μαθηματικά;

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
οχι! το πιο πολύ αγαπημένο μου ειναι ο ομηρος!τρελενομαι!:jumpy:
-----------------------------------------
τα βαριεμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Πού αλλού?
Ρωτάω γιατί όπως κατάλαβες μου αρέσουν κι εμένα πολύ τα μαθηματικά και ψάχνω κάποια σχολή που να ασχολείτε με αυτά!
Το μαθηματικό εγώ το απορρίπτω λόγω της επαγγελματικής αποκατάστασης...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Πού αλλού?
Ρωτάω γιατί όπως κατάλαβες μου αρέσουν κι εμένα πολύ τα μαθηματικά και ψάχνω κάποια σχολή που να ασχολείτε με αυτά!
Το μαθηματικό εγώ το απορρίπτω λόγω της επαγγελματικής αποκατάστασης...!

αν σου αρεσουν τα εφαρμοσμενα μαθηματικα μπορεις να πας ΣΕΜΦΕ
-----------------------------------------
https://ischool.gr/showthread.php?t=3748&highlight=%D3%C5%CC%D6%C5+%CC%C1%C8%C7%CC%C1%D4%C9%CA%CF τσεκαρε λιγο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πού αλλού?
Ρωτάω γιατί όπως κατάλαβες μου αρέσουν κι εμένα πολύ τα μαθηματικά και ψάχνω κάποια σχολή που να ασχολείτε με αυτά!
Το μαθηματικό εγώ το απορρίπτω λόγω της επαγγελματικής αποκατάστασης...!

Όπου να, ναι...

Μακριά όμως από το κτίριο που θα μου προκαλέσει ψυχολογικά νοσήματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
αν σου αρεσουν τα εφαρμοσμενα μαθηματικα μπορεις να πας ΣΕΜΦΕ
-----------------------------------------
https://ischool.gr/showthread.php?t=3748&highlight=%D3%C5%CC%D6%C5+%CC%C1%C8%C7%CC%C1%D4%C9%CA%CF τσεκαρε λιγο αυτο

Μήπως θα μπορούσες πρώτα να μου εξηγήσεις τι είναι το ΣΕΜΦΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ειναι Σχολη Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Φυσικων Επιστημων,με λιγα λογια μαθαινεις να εφαρμοζεις τα μαθηματικα πανω στις θετικες επιστημες
-----------------------------------------
ααα και τζιμ μην φοβασαι αν μπεις μεσα σε αυτο το καταραμενω κτηριο δεν προκειται να παθεις τιποτα γιατι θα εχεις παθει ηδη ανωσια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καταρρίπτει η μη Ευκλείδια την Ευκλείδια γεωμετρία. Απλώς πατάνε σε διαφορετικά αξιώματα και χώρους.

0,999999999999...=1
Όχι, στην ουσία μιλάμε για όριο, όχι για ισότητα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλό ακούγεται!:D
Και πόσα περίπου μόρια χρειάζεται για να περάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δεν καταρρίπτει η μη Ευκλείδια την Ευκλείδια γεωμετρία. Απλώς πατάνε σε διαφορετικά αξιώματα και χώρους.

Σε ό,τι αφορά την παραλληλία, νομίζω υπάρχει μια αντίθεση. Από όσο ξέρω, ο Γκάους που ήταν υπέρ της Μη Ευκλείδειας είχε αρχίσει να κατακρίνει τον ίδιο τον Ευκλείδη από τα 12 του χρόνια!

Τώρα, δεν παίρνω κι όρκο. Δεν είμαι το boy genius που ξέρει τα πάντα για την Μη Ευκλείδεια, από βιβλία παίρνω που και που πληροφορίες -προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
κοιταξε ειναι πολυ δυσκολη σχολη και αν θες να γινεις απλος μαθηματικος καλυτερα να πας στο μαθηματικο.Ειναι γυρω στο 16,5 η σχολη αλλα τωρα που το ΤΕΕ εκανα ειδικη κατηγορια γι' αυτους νομιζω πως θα ανεβει γιατι και στο κατω κατω ειναι πολυτεχνειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν καταρρίπτει η μη Ευκλείδια την Ευκλείδια γεωμετρία. Απλώς πατάνε σε διαφορετικά αξιώματα και χώρους.

0,999999999999...=1
Όχι, στην ουσία μιλάμε για όριο, όχι για ισότητα. :D

Yπάρχει και απόδειξη με ισότητα :P

Λοιπόν











:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Of course δε θέλω να πάω μαθηματικό (δεν το λέω από κακία)!
Για ιατρική ΣΣΑΣ στοχεύω κανονικά αλλά δε θέλω να έχω παροπίδες και έτσι ψάχνομαι γενικώς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Ο τρισδιάστατος χώρος μπορεί να ερμηνευτεί από την ευκλείδια γεωμετρία. Όταν όμως αρχίζεις και προσθέτεις διαστάσεις τότε χρειάζεται μία νέα θεώρηση. Το θέμα είναι πως θα μπορέσουμε να αντιληφθούμε τις υπόλοιπες διαστάσεις.
-----------------------------------------
Αν δηλαδη Α(διανυσμα) = κ*χ(μοναδιαιο)+λ*ψ(μοναδιαιο)+μ*ζ(μοναδιαιο)+ν*ω(μοναδιαιο)+....ούτω καθεξης.(ποτε δεν θα το μαθω αυτο το λατεξ:P)

Τοτε σχηματιζεις εναν ν-διαστατο χωρο, οπου ν ο αριθμος των διαστασεων, αρα και των απαραιτητων μοναδιαιων διανυσματων. Το μυαλο μας δεν μπορει να το συνθεσει αλλα στην αφαιρετικη μας φαντασια μπορουμε να το αφησουμε να υπαρχει

Που χρησιμοποιουνται αυτα; Στα ανωτατα μαθηματικα βρισκουν εφαρμογες οπως π.χ. στην γραμμικη αλγεβρα, τοπολογια, στην φυσικη και γενικοτερα στις εφαρμοσμενες επιστημες.

Ενας μαθηματικος θα μπορουσε να μας πει περισσοτερα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris96ar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
YES
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr4ke

Νεοφερμένος

Ο Dr4ke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πάντα μου άρεσαν τα μαθηματίκα...Τα θεωρώ πολύ συματικό μαθημα :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Καθόλου! Το χειρότερο μάθημα έχει καταντήσει! :( Και σε αυτό φτέει πιο πολύ ο καθηγητής μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandra_4400

Νεοφερμένος

Η Ale3a:* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αλγεβρα χαλια γεωμετρια τελεια!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bo0r3kaki_

Νεοφερμένος

Η Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
σχετικα ναι ... αλλα τωρα αρχησα να τα μισω γιατι μπηκαμε σε χαζα κεφαλαια!!! ;) (στην αλγεβρα)
γεωμετρια δεν πολυ καταλαβαινω!!! οποτε μπορεις να πεις οτι μαθηματικα = μεσαια ... ουτε μισω αλλα ουτε λατρευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefkadios95

Νεοφερμένος

Ο Lefkadios95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά τρελένομαι!!!! Ειδικά για την Γεωμετρία!!!! κι Αλγεβρα μ'αρέσει!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
γεωμετρια θεσπεσια,υπεροχη,εξεσια αλγεβρα εμμμμμμ καλη και αυτη αλλα τα κλασματα ,εξισωσεις,φυσικοι,δεκαδικοι,ρητοι και η απλη μεθοδος των3 γ@μ@τ@ αλλα ποσοστα αντιστροφως αναλογα και αναλογα ποσα λογους και αναλογιες
αηδια μονο αυτα εχω δει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top