Σας αρέσουν τα Θρησκευτικά;

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν καθόλου. Άσε που συνέχεια το βιβλίο κάθε τάξης λέει πόσο καλός είναι ο χριστιανισμός και πόσο κακές είναι οι άλλες θρησκείες. Είναι και οι περισσότεροι θεολόγοι απαίσιοι.

Έχεις γνωρίσει σχεδον ολους τους εκατονταδες καθηγητες Θρησκευτικών και εκφερεις αυτην την απολυτη αποψη ε;
Για πες μου σε ποιο βιβλιο ελεγε αρνητικα για τις αλλες θρησκειες σε παρακαλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν καθόλου. Άσε που συνέχεια το βιβλίο κάθε τάξης λέει πόσο καλός είναι ο χριστιανισμός και πόσο κακές είναι οι άλλες θρησκείες. Είναι και οι περισσότεροι θεολόγοι απαίσιοι.
ρε φιλε συγνωμη που τα βλεπεις αυτα?
στη β λυκειου δες που εχει ολες τις θρησκειες,κ πουθενα δεν αναφερει τπτ που να τις μειωνει,γτ να ειμαστε τοσο αρνητικοι παντα?
μια χαρα μαθημα ειναι,ιδιαιτερα στην γ' που δεν ειναι θρησκευτικα,οπως τα γνωριζουμε ειναι ακομη πιο ωραια,εμεις καναμε συζητηση κ μαλιστα με παπα,τον οποιο τον θαυμαζα για την υπομονη του.κυριολεκτικα σε καθε μαθημα ειχε κ ενα που του την εμπαινε,κ γω πολλες φορες,κ παντα με το δικο του τροπο με καλυπτε.
κτ τελευταιο,το να μην πιστευουμε πουθενα απο μαγκια ειναι μεγαλο λαθος,νομιζω λιγα ειναι τα συνειδητοποιημενα παιδια,που το κανουν επειδη οντως κατι εχουν ψαξει,κ οχι επειδη φοριεται πολυ.
αυτα εν ολιγοις.χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εχουν μαλλιασει τα χερια μου να το γραφω ρε παιδια :P

Έχεις γνωρίσει σχεδον ολους τους εκατονταδες καθηγητες Θρησκευτικών και εκφερεις αυτην την απολυτη αποψη ε;
Για πες μου σε ποιο βιβλιο ελεγε αρνητικα για τις αλλες θρησκειες σε παρακαλω...

Απαντηση οσο αφορα τους καθηγητες (τουλαχιστον την συντριπτικη πλειοψηφια τους):
(1) Στη ζωη μας σπουδαζουμε μια φορα οι περισσοτεροι αν ειμαστε τυχεροι (ποσο μαλλον πριν 10-20 χρονια πριν, οταν σπουδαζανε οι θεολογοι μας που ηταν αλλιως τα πραγματα, δεν νομιζω να εχεις δει νεο θεολογο, τα 10-20 χρονια ισως να 'ναι και λιγα).
(2)Απο αυτες τις σπουδες θα μπορουμε να διαλεξουμε ενα επαγγελμα εμεις οι κοινοι θνητοι, το οποιο θα το ασκουμε για ολη μας τη ζωη, ετσι οπως γιναν οι συνταξεις, ειδικα αν αυτο προκειται για επαγγελμα στο δημοσιο τομεα (βλ. καθηγητης γυμνασιου-λυκειου).

(3) Θεολογια στο ελλαδεξ απο οσο ξερω ασχολειται κυριως (αν οχι αποκλειστικα) με την ορθοδοξια. Μπες στο σαϊτ της ακαδημιας θεολογικων σπουδων και θα ειναι σα να μπαινεις στο σαϊτ του αγιοσπυριδωνα ( https://www.acadimia.gr/ ).
Επισης, δες αυτο απο https://www.mysep.gr/?p=1588 :
"Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των φοιτητών σε θέματα που αφορούν το περιεχόμενο της Αγίας Γραφής, την ιστορική πορεία της εκκλησίας και γενικότερα τη χριστιανική πίστη και παράδοση.
Πιο συγκεκριμένα το τμήμα Θεολογίας προσφέρει στους φοιτητές τους τη δυνατότητα να ερευνούν και να μελετούν την Ορθόδοξη Θεολογία, καλλιεργούν τους Πρακτικούς Κλάδους της Θεολογίας (Ποιμαντική, Κοινωνιολογία της Θρησκείας, Σύγχρονα Ιδεολογικά Ρεύματα), αλλά και να δημιουργούν την απαραίτητη επικοινωνία Εκκλησίας – Κοινωνίας."

Αρα λοιπον απο (1), (2) και (3) προκυπτει οτι ενας ελληνας καθηγητης θρησκευτικων στο σχολειο ειναι ενα ατομο το οποιο διαλεξε να αφιερωσει τη ζωη του στην ορθοδοξια, απο τα 18 μεχρι τα 65 και βαλε, συνειδητα. Οσο ανοιχτομυαλος και να ειναι, εναν δογματισμο θα τον εχει στα σιγουρα. Κι εμας ο θεολογος μας χρυσος ανθρωπος, θα ενδιαφερθει, θα νοιαστει, αλλα αν του μιλησεις για θρησκειες βλεπεις οτι το ατομο ειναι κολλημενο, πως να το κανουμε. Εσυ θα διδασκες για ΠΑΟΚ αν εισαι ΑΕΚ η αν δεν ασχολιοσουν με ποδοσφαιρο; Η θα διδασκες κομμουνισμο αν ησουν θετσερικος η αν δεν ασχολιοσουν με την πολιτικη; Δε νομιζω...

------------------------------------------------------------------------

ρε φιλε συγνωμη που τα βλεπεις αυτα?
στη β λυκειου δες που εχει ολες τις θρησκειες,κ πουθενα δεν αναφερει τπτ που να τις μειωνει,γτ να ειμαστε τοσο αρνητικοι παντα?
μια χαρα μαθημα ειναι,ιδιαιτερα στην γ' που δεν ειναι θρησκευτικα,οπως τα γνωριζουμε ειναι ακομη πιο ωραια,εμεις καναμε συζητηση κ μαλιστα με παπα,τον οποιο τον θαυμαζα για την υπομονη του.κυριολεκτικα σε καθε μαθημα ειχε κ ενα που του την εμπαινε,κ γω πολλες φορες,κ παντα με το δικο του τροπο με καλυπτε.
κτ τελευταιο,το να μην πιστευουμε πουθενα απο μαγκια ειναι μεγαλο λαθος,νομιζω λιγα ειναι τα συνειδητοποιημενα παιδια,που το κανουν επειδη οντως κατι εχουν ψαξει,κ οχι επειδη φοριεται πολυ.
αυτα εν ολιγοις.χαχαχα

Απαντηση οσο αφορα το περιεχομενο των βιβλιων:

Β' λυκειου, κεφαλαιο περι αθεϊσμου, κεφαλαιο περι θρησκειας-επιστημης. Κι αυτο ειναι μονο ενα δειγμα...

Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν, δεν ειναι αντικειμενικα, οχι (μονο) λογω καθηγητη, αλλα και λογω συγγραφης (βλ. βιβλιο Β' λυκειου, μαθημα περι αθεϊας και μαθημα περι θρησκειας-επιστημης), καθως επισης δεν ειναι καν θρησκευτικα. Θα πρεπει να αντικαταστησουν τον τιτλο και να γραψουν "χριστιανικα". Τα περισσοτερα απο οσα αναφερουν ειναι αερολογιες: π.χ. μας λεει μια φορα ο καθηγητης οτι η θεια κοινωνια μας φερνει πιο κοντα στην αληθινη ζωη και οταν τον ρωτησα "και ποια ειναι η ψευτικη;" δεν ηξερε να απαντησει. Αφηστε που πλεον οι διδαχες του χριστιανισμου δεν εχουν καμια σχεση με τις διδαχες του Ιησου.
"Ο τελευταιος χριστιανος πεθανε πανω στον σταυρο."
"Οτιδηποτε ειχε χαρακτηρισει ο Ιησους ως αρνητικο, σημερα το αποκαλουμε χριστιανικο."
-Φριντριχ Νιτσε

[...]

το βιβλιο των θρησκευτικων [...] παρουσιαζει εναν μεγαλο φιλοσοφο λες και ειναι απλα ενας αναλυτης που επηρεαστηκε απο τις συγκυριες της εποχης του και εβγαλε λανθασμενα συμπερασματα (Καρλ Μαρξ), εναν μεγαλο ψυχαναλυτη λες και ειναι ενας ασημαντος μη αντικειμενικος ερευνητης(Ζιγκμουντ Φροϋντ) και εναν παμμεγιστο φιλοσοφο και ως προς τις ιδεες του αναρχικο (οχι με την εννοια του λεξικου αλλα με την εννοια της απορριψης οποιασδηποτε εξουσιας) λες και ειναι ενας παρανοϊκος, ενα ανελεητο φασιστομουτρο και ο πρωτος εμπνευστης του εθνικοσοσιαλισμου (Φριντριχ Νιτσε)!! Οπως επισης αναφερει τη θανατωση χιλιαδων μαγων και μαγισσων στο μεσαιωνα ως "μεμονωμενα περιστατικα"!! Κι ομως το βιβλιο τα αναφερει αυτα.

[...]

προσπαθεις να πεισεις ως σχολικο βιβλιο ενα δεκαεξαχρονο με πλαστα επιχειρηματα σε 1-2 σελιδες οτι ο Νιτσε ηταν ο εμπνευστης του εθνικοσοσιαλισμου. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!!!

"ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ"

:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Εχουν μαλλιασει τα χερια μου να το γραφω ρε παιδια :P



Απαντηση οσο αφορα τους καθηγητες (τουλαχιστον την συντριπτικη πλειοψηφια τους)
Ρε φιλαράκι που στηρίζεσαι και τα λες αυτα;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ίσως χαλαρά το χειρότερο μάθημα.Αερολογίες,ανορθολογισμός και προπαγάνδα μέχρι αηδίας περί της "ορθότητας" και της "αλήθειας" του ορθόδοξου χριστιανικού δόγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Ρε φιλαράκι που στηρίζεσαι και τα λες αυτα;;;;;;;;;;;;

Τι εννοεις που στηριζομαι; :worry:
Οπως ειδες προσπαθησα να μη βγαλω αυθαιρετα συμπερασματα, γι' αυτο και παρεθεσα ολη την διαδικασια απο την οποια προεκυψαν αυτα, αρα λοιπον αν ξαναδιαβασεις τι εγραψα ισως απαντησεις απο μονος σου στην ερωτηση που μου εθεσες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Eμενα μαρεσουν δεν ειμαι τρομερα της εκκλησιας αλλα θεωρω τα θρησκυτικα πρεπει να υπαρχουν στο
σχωλειο και να διδασκονται αλλωστε ο Χριστιανισμος ειναι και η αληθινη θρησκεια
και με πολλα αλλωστε παραδειγματα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εμενα μου την σπαει γιατι πρεπει να τα μαθαινουμε απ'εξω..Δεν φτανουν ολα τα αρχαια,τα μαθηματικα,οι φυσικες και οι ιστοριες που μαθαινουμε..Οχι, πρεπει να μαθαινουμε και θρησκεια...Ηλεος...:worry:Ειδικα αν ο καθηγητης εχει και πολλες απαιτησεις..

Εγω σκεφτομουν στην 2α λυκειου (υστερα απο τον καταποντισμο της 1ης λυκειου 13 στις εξετασεις)να δηλωσω μαρτυρας του Ιαχωβα προκειμενου να τα γλιτωσω,αλλα δεν με αφησε η μαμα μου..Λερωνω την φημη της οικογενειας:P!

Δεν μπορουσα ρε παιδια να πεισω τον ευατο μου να διαβασει θρησκεια..Την θρησκεια δεν πρεπει κατα την γνωμη μου να την παπαγαλιζεις..αλλα να την νιωθεις...Αφηστε που 2α λυκειου...θα σας βομβαρδισουν ιδεολογιες και "πρεπει"αλλων θρησκειων...15 εγραψα φετος(2α)..Ολη την χρονια δεν ανοιγα βιβλιο...και μετα στις εξετασεις ξεσκιστηκα...Τα ειχα μαθει στην εντελεια..Δεν μπορω να καταλαβω πως εγραψα 15..Ειχαμε και αυστηρο καθηγητη...-παπα.Δεν εδειξε ελεημοσυνη οπως του ζητησα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
αλλωστε ο Χριστιανισμος ειναι και η αληθινη θρησκεια
και με πολλα αλλωστε παραδειγματα..!

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις που το στηρίζεις αυτό,please?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις που το στηρίζεις αυτό,please?
:)
μιλα στον worshipjesus ..θα μαθεις τα παντα περι αληθινης θρησκειας:whistle:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=2368809#post2368809
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
ΜΑ και βεβαια αρκει να κοιταξεις μονο τα θαυματα !
Αλλα μαλλον εσυ θα ηθελες ή μαλλον λες θεε μου θελω τυχη σημερα για να τα παω καλα
ή θεε μου ας βαλω γκοαλ!
Αυτο δεν προκειτε να γινει με τιποτα!!
Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι απλα να πιστευεις να πηγαινεις που και που στην εκκλησια
και απλα να ακολουθεις τις 10 εντολες οχι πως εγω το κανω αλλα προσπαθω
η προσπαθεια ειναι αυτη που μετραει σε ολα και ανταμειβεται!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ΜΑ και βεβαια αρκει να κοιταξεις μονο τα θαυματα !
Αλλα μαλλον εσυ θα ηθελες ή μαλλον λες θεε μου θελω τυχη σημερα για να τα παω καλα
ή θεε μου ας βαλω γκοαλ!
Αυτο δεν προκειτε να γινει με τιποτα!!
Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι απλα να πιστευεις να πηγαινεις που και που στην εκκλησια
και απλα να ακολουθεις τις 10 εντολες οχι πως εγω το κανω αλλα προσπαθω
η προσπαθεια ειναι αυτη που μετραει σε ολα και ανταμειβεται!:)

Όχι,δε θα ήθελα κάτι τέτοιο.Θα ήθελα να υπήρχε έστω και μία υποτυπώδης λογική στον χριστιανισμό (και στον θεϊσμό γενικότερα) ή έστω να μην υπήρχε ο δογματισμός,ο φανατισμός,ο σκοταδισμός και η μισαλλοδοξία του.
Για ποια θαύματα μου λες?Υπάρχουν αποδείξεις γι'αυτά?Τεκμήρια και μαρτυρίες που να καταγράφονται από επιστήμονες ιστορικούς?Όχι,δεν υπάρχουν.Ούτε καν ιστορικές πηγές για την ύπαρξη του ίδιου του Χριστού δεν υπάρχουν.Η ιστορία είναι συγκεκριμένη επιστήμη,δεν είναι παίξε γέλασε.
Και γιατί πρέπει να πιστεύω?Πέραν της τροφής,της αναπνοής,της απέκκρισης και της αναπαραγωγής,των βασικών δηλαδή βιολογικών μου λειτουργιών,δεν πρέπει να κάνω τίποτα.Τα υπόλοιπα,επιλέγω να τα κάνω συνειδητά,βάσει της λογικής μου.Διαφορετικά,γιατί να μην πιστεύω και ότι στο κέντρο της γης υπάρχει μια γαβάθα με κεφτεδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Παιδιά! Ηρεμήστε.. Όλα όσα μπορούμε να δούμε ή να πιστέψουμε, ο καθένας ξεχωριστά, δεν είναι ό,τι υπάρχει κι όλας..
Αποδείξεις για πολλά πράγματα υπάρχουν, απλά πολλοί δεν μπορούν να τις κατανοησούν. Η δική τους λογική φτάνει ως εκεί που μπορούν να καταλάβουν και να δεχτούν.. Είτε είναι η ύπαρξη του Χριστού είτε κάποιο θαύμα.. Ο καθένας έχει την δική του πίστη. Οσο για το αν ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνεις εκκλησία κλπ.. ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ. Σόρρυ κι όλας γι'αυτόν που το είπε, αλλά αγαπητέ μου!!
Δεν υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνεις εκκλησία, ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις ό,τι λέει κλπ. ΠΡΕΠΕΙ να πιστεύεις σε ό,τι θες και όχι σε ότι σου λένε.. Πρέπει να ξέρεις γιατί πιστεύεις σε κάτι.. Αναρωτήσου βαθύτερα.. Έτσι μας μεγαλώνουν μήπως; Γιατί στο σχολείο έχουμε τα θρησκευτικά και μας κάνουν πλύση εγκεφάλου από μικρά.. "να πηγαίνεις εκκλησία, να κοινωνείς, να εξομολογήσαι.. " Όχι φίλε.. Αν νιώσω την ανάγκη να το κάνω θα το κάνω και μόνο για εμένα.. Όχι γιατί έτσι μου έμαθαν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΓ

Νεοφερμένος

Ο ΔημήτρηςΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εμενα μου αρεσουν παρα πολυ τα θρησκευτικα και η καθηγητρια ειναι πολυ καλη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amarena1

Νεοφερμένος

Η Amarena1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το κακο ειναι πως οι καθηγητες δεν καθονται να συζητησουν το θεμα και τις αποριες που εχουν οι μαθητες. Δεν θελουν να μπουν στην διαδικασια να αποδειξουν αυτα που λενε γι αυτο στα παρουσιαζουν σαν ιστορια -που-πρεπει να -μαθεις -απ εξω. Χωρις ερωτησεις-απαντησεις και σκεψεις. Απλα πιστευε και μη ερευνα και οχι πιστευε και μη,ερευνα! Και γι αυτο 2 περιπτωσεις υπαρχουν ή περασαν θεολογια επειδη ηταν κολλημενοι με την θρησκεια-αρα δεν δεχονται αμφισβητησεις του Χριστιανισμου και τα περνουν στο κρανιο... ή περσαν Θεολογια επειδη ετσι ετυχε ,ηρθαν να κανουν το επομενο μαθημα και δεν εχουν καμια ορεξη να ασχοληθουν με το θεμα παραπανω...ασε που πολλες φορες δεν ξερουν και τι να σου απαντησουν!!! Απλα γτ δεν υπαρχει απαντηση.Ετσι ειναι τα θρησκευτικα στα σχολεια.Δυστυχως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγώ είμαι τελείως αντίθετος με αυτό το μάθημα επειδή απλά δεν συμφωνώ με την συγκεκριμένη θρησκεία( και γενικά με όλες τις θρησκείες. Δεν θέλω να λέω ότι είμαι άθεος. Με κοιτάνε όοολοι κάπως). Και πρέπει να διευκρινήσω ότι δεν είμαι κανένας που δεν του αρέσει γενικά το σχολείο.......Ίσα-ίσα.....
Τέλοςπάντων, αυτό που πρώτα θέλω να πω είναι ότι τα θρησκευτικά εξαρτόνται απόλυτα από τον καθηγητή. Σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου είχα μια πραγματικά ΤΡΕΛΗ καθηγήτρια, χωρίς υπερβολές. Δεν μπορούσαμε να συζητήσουμε, να ρωτήσουμε για κάποια επιπρόσθετη εξήγηση και όπως καταλαβαίνεται γινόταν χαμός... Φέτος, από τα λίγα μαθήματα που έκανα με την καινούργια μου θεολόγο, βλέπω τα πράγματα καλύτερα. Και το άλλο θέμα σε σχέση με τα θρησκευτικά που με προβληματίζει, είναι το ότι γιατι είναι υποχρεωτικό μάθημα. Καλά θα μου πεις ότι έδωσαν το δικαίωμα του απαλακτικού. Αλλά και πάλι αν οι γονείς σου πιστεύουν, εσύ τι κάνεις??? Γιατί δηλαδή το ο μαθητής πρέπει να αντιπροσωπεύει την ιδεολογία των γονιών του??? Δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε την δική μας κρίση και να εναντιωθούμε. Όταν ζήτησα από τους δικούς μου απαλακτικό άρχησαν να μου λένε ότι είμαι ανώριμος και δεν μπορώ λόγο ηλικίας να εκφέρω άποψη για το θέμα και και και.... Και τώρα θα αναγκάζομαι να κουνάω το κεφάλι σε ότι μου λένε και όταν ξεκινήμε μια συζήτηση να πνίγω τα λόγια μου σαν ηλίθιος για να μην προσβάλλω την καθηγήτρια και μου κατεβάσει τον βαθμό... Μτά σου λέει έχουμε δημοκρατία και ισχύει η ο ελεύθερος λόγος:P Να μην συνεχήσω τώρΑ... Θα βγω έξω από το θέμα.....
(Σημείωση: Δεν τα λέω και δεν τα πιστελυω όλα αυτά για μαγκιά, όπως κάνουν οι τίνουν να κάνουν οι περισσότεροι....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν θελουν να μπουν στην διαδικασια να αποδειξουν αυτα που λενε

"Αρνούμαι να αποδείξω ότι υπάρχω, λέει ο Θεός, γιατί η απόδειξη εναντιώνεται στην πίστη, και χωρίς πίστη δεν είμαι τίποτα." (Douglas Adams)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κανείς δεν είναι άθεος , απλά δεν έχε ψαχτεί μέσα του και νομίζει ότι ξέρει πολλά για τις θρησκείες ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει μπει στο νόημά τους... Σε αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να βοηθούν τα Θρησκευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Δε μπορω να καταλαβω τι αποδειξη θες???:hmm:

Μηπως θες για να πιστεψεις μαλλον την οποιαδηποτε θρησκεια να γινει μπροστα σου
δυο με τρια θαυματα μπας και πιστεψεις!!!!!!!;)

Αυτο ειναι δικο σου θεμα με τη λογικη σου πρεπει να κρινεις εσυ τι θες και αν θες να πιστευψεις ουτε ο αλλος
μπορει να στο βαλει στο κεφαλι ουτε κανεις αυτο ειναι μεσα σου και αποφαση δικια σου Mr crowley!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κανείς δεν είναι άθεος , απλά δεν έχε ψαχτεί μέσα του και νομίζει ότι ξέρει πολλά για τις θρησκείες ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει μπει στο νόημά τους... Σε αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να βοηθούν τα Θρησκευτικά.

Παρ'ότι δε μ'αρέσουν καθόλου οι ταμπέλες,ώστε να με νοιάζει τι εστί "άθεος" και τι όχι,θα σου απαντήσω πως μιας και είσαι μικρός,το μόνο που μπορεί κανείς να πει σ'αυτό που λες είναι ένα μεγάλο ΛΟΛ.Και δε στο λέω με κακή πρόθεση,απλώς μέχρι να πήξει λίγο ακόμα το μυαλό σου μην είσαι τόσο απόλυτος. :)

Δε μπορω να καταλαβω τι αποδειξη θες???:hmm:

Μηπως θες για να πιστεψεις μαλλον την οποιαδηποτε θρησκεια να γινει μπροστα σου
δυο με τρια θαυματα μπας και πιστεψεις!!!!!!!;)

Αυτο ειναι δικο σου θεμα με τη λογικη σου πρεπει να κρινεις εσυ τι θες και αν θες να πιστευψεις ουτε ο αλλος
μπορει να στο βαλει στο κεφαλι ουτε κανεις αυτο ειναι μεσα σου και αποφαση δικια σου Mr crowley!

Αποδειξένια.Τι,"τι απόδειξη"?Είναι συγκεκριμένο πράγμα η απόδειξη.Κάτι αντικειμενικό,που να επιδέχεται peer review.

Όχι,δεν πρόκειται να πιστέψω με δυό-τρία "θαύματα".Κατ'αρχάς επειδή there's no such thing as "θαύματα",objectively speaking.Όπως ήδη είπα,τα θρησκευτικά κείμενα δεν αποτελούν ιστορικά τεκμήρια.Αν έβλεπα κάτι "αξιοπερίεργο",θα προσπαθούσα πρώτα απ'όλα να το εξηγήσω βάσει κάποιου φυσικού φαινομένου,που το προκάλεσε.Εάν πάλι κατέληγα στο συμπέρασμα ότι αυτό που είδα αντιβαίνει στα επιστημονικά πορίσματα & it is a thing that should not be,θα επισκεπτόμουν έναν ψυχιάτρο,για να δω τι παίζεται μέσα στο κεφαλάκι μου.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top