Σας αρέσουν τα Θρησκευτικά;

maraki362

Νεοφερμένος

Η maraki362 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εμεις εχουμε ενα πολυ καλο καθηγητη!!!Ειναι και παπας!!!Ολα τα γεγονοτα τα εξηγει πολυ ωραια και συγχρονως κανει και την πλακα του!!Μονο που ακουσα πως στις εξετασεις βαζει θεματα απο αυτα που λεεικαι οχι απο αυτα που γραφει το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arsenia

Νεοφερμένος

Η αρσενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
εμενα ειναι καπως προβλημα η κυρια νταξει καταλαβαινεις μαθημα αλλα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeLianno0zz

Νεοφερμένος

Η MeLianno0z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πλακα μου κανεις? Κοιμαμαι ολη την ωρα μεσα στο μαθημα.....Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τα μαθαινουμε...Σκευτομαι να παρω απαλλαγη στην Α' λυκειου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά μου την έδωσε αυτό..Από που έως που να γίνει κάτι τέτοιο..
Κοίτα,εγώ κατάλαβα τι εννοούσες...αλλά δεν είναι όλοι,οκ?:)...κάποιοι...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vera94

Νεοφερμένος

Η vera94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σε παλιότερες τάξεις του Γυμνάσιου, το μάθημα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον γιατί δεν περιοριζόμασταν στο σχολικό βιβλίο, αλλά κάναμε με τις ώρες συζητήσεις για διάφορα θέματα που μας απασχολούσαν, άλλωστε αυτό είναι και το ωραίο σε όλα τα μαθήματα!
Φέτος όμως, μόλις ρωτήσουμε κάτι πέρα από το μάθημα, η κυρία αμέσως μας επαναφέρει γιατί λέει έχουμε μείνει πίσω... αφήστε που όταν αποφασίζει να απαντήσει σε μια ερώτηση, πλατειάζει τόσο πολύ, που στο τέλος χάνεται και δεν δίνει μια ουσιαστική απάντηση στην ερώτηση!
Όμως οι συζητήσεις και οι συμβουλές των καθηγητών στα παιδιά, είναι που μένουν στην μνήμη τους και μετά το τέλος του σχολείου, όχι οι εκατοντάδες σελίδες που μάθαμε παπαγαλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mapa

Νεοφερμένος

Ο mapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
είναι και να είναι ζωντανό το μάθημα να μην βαριόμαστε και να περιμένουμε πότε θα χτιπήσει το κουδούνι!!!
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggeliss

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τα θρησκευτικα μου αρεσουν αλλα δεν τελαινομαι κιολας αλλα η δικια μας θεολογοςν ειναι πολη καλη μας βαζει για διαβασμα μονο 10-15 σειρες:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΑΦΑΕΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η ΡΑΦΑΕΛΙΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μου αρέσουν τα θρησκευτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
well,
καταρχην πρεπει να πω οτι δεν περιμενα με τιποτα να εχω τοσο διαφορετικη γνωμη για τα θρησκευτικα στο γυμνασιο, γιατι στο δημοτικο ηταν το δευτερο χειροτερο μου μετα την κοινωνικη και πολιτικη αγωγη (η ευελικτη ζωνη,μπαχ,δεν πιανεται!δεν ειναι μαθημα αυτο!!!) και εκανα graffiti πανω στο βιβλιο...βαριομουνα που ζουσα στην ωρα αυτη! αλλα φετος ειναι τελεια!πραγματικα! γιατι κανουμε πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις στην ταξη γενικοτερα,και δινει η καθηγητρια σημασια χωρις να την ενδιαφερει να βγαλλει απλα την υλη, αλλα ουτε ειναι κανα ατομο γεια σου, σαν αυτα που περιγραφονται σε διαφορα μνμτα (...ειπαμε ελεος!) το ακριβως αντιθετο... μεχρι και οι αθεοι το λενε καθαρα,γιατι ακριβως το μαθημα δεν ειναι μονοπλευρο ακομη κι αν δεν διδασκομαστε αλλες θρησκειες...! το οτι δεν λεμε υπερβολες εκει μεσα ειναι φανταστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

school_is_dumb

Νεοφερμένος

Ο school_is_dumb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά εμένα μ΄αρέσουν τα Θρησκευτικά και η καθηγήτρια μας είναι τέλεια, αλλά δε μου αρέσει το γεγονός ότι από τη στιγμή που ο Χριστιανισμός είναι ελεύθερη θρησκεία, τα Θρησκευτικά να γίνονται αναγκαστικά στα σχολεία.
Κατά τα άλλα είναι πολύ ωραία γιατί είναι σαν παραμυθάκι και μόλις τα διαβάσω μια φορά, εκτός του ότι με παίρνει ο ύπνος τα μαθαίνω και πολύ εύκολα!! (Βγάζω και 18!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εμένα θα μου άρεσαν μόνο αν δεν ήταν υποχρεωτικά και αν μαθαίναμε μόνο τα απαραίτητα.Δηλαδή να μαθαίναμε 1-2 χρόνια τα βασικά για τη θρησκεία μας και έπειτα να κάναμε άλλες θρησκείες!Γιατί το μάθημα λέγετε Θρησκευτικά και όχι Χριστιανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karkatsoulis

Νεοφερμένος

Ο karkatsoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εμένα θα μου άρεσαν μόνο αν δεν ήταν υποχρεωτικά και αν μαθαίναμε μόνο τα απαραίτητα.Δηλαδή να μαθαίναμε 1-2 χρόνια τα βασικά για τη θρησκεία μας και έπειτα να κάναμε άλλες θρησκείες!Γιατί το μάθημα λέγετε Θρησκευτικά και όχι Χριστιανικά!

Κάπως έτσι...Νταξ,πάνε και έρχονται τα θρησκευτικά...στο λύκειο ομως δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά του γυμνασίου!στο λύκειο μιλάμε(μιλάει) για τη σατανική ροκ,τους σατανικούς αλλόθρησκους,τη δήθεν σατανική μαγεία και πως τα ζώα δεν έχουν ψυχή..Εγώ λέω οτι παίζεται στη τρέλα του εκαστοτε θεολόγου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Κάπως έτσι...Νταξ,πάνε και έρχονται τα θρησκευτικά...στο λύκειο ομως δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά του γυμνασίου!στο λύκειο μιλάμε(μιλάει) για τη σατανική ροκ,τους σατανικούς αλλόθρησκους,τη δήθεν σατανική μαγεία και πως τα ζώα δεν έχουν ψυχή..Εγώ λέω οτι παίζεται στη τρέλα του εκαστοτε θεολόγου...

Στο Λύκειο τα θρησκευτικά είναι μακράν καλύτερα από αυτά του Γυμνασίου.Αλλά είναι και στη βούληση του καθηγητή.Η δικιά μας ας πούμε μας έκανε περισσότερο για τα δόγματα του Χριστιανισμού αντί να μας κάνει άλλες θρησκείες και αθεΊα που είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα και επίκαιρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karkatsoulis

Νεοφερμένος

Ο karkatsoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στο Λύκειο τα θρησκευτικά είναι μακράν καλύτερα από αυτά του Γυμνασίου.Αλλά είναι και στη βούληση του καθηγητή.Η δικιά μας ας πούμε μας έκανε περισσότερο για τα δόγματα του Χριστιανισμού αντί να μας κάνει άλλες θρησκείες και αθεΊα που είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα και επίκαιρα!!

Εμάς παλι,τα πέρασε ολα τα θέματα,μονο που,αφού τελειώσει τη 'παρουσιαση' με κάποια πανάρχαια video και διαφάνιες,αρχίζει το κύριγμα πως όλα αυτα δε μας φέρνουν πιο κοντά στο θεό,αρα μας απομακρίνουν απο αυτόν,ergo είναι σατανικά.Και ενα καρφί μεσ'τη μέση ενος διαδρόμου σατανικό μπορεί να το βγάλει..(να μήν είναι σε κάποιο σύμπαν?...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekouras

Νεοφερμένος

Ο Alexandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με τον τροπο που γινεται τωρα το μαθημα... τζιφος.Το μονο που βλεπεις ειναι ενας (συχνα) φανατισμενος καθηγητης που επαναλαμβανει τα ιδια πραγματα με αποτελεσμα να μην τον ακουει κανεις!Πρεπει να καταργηθουν και να αντικατασταθουν με ενα μαθημα θρησκεολογιας.Παντος ακομα και αυτο πρεπει να ειναι προεραιτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakis26234

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Είναι σίγουρα το χειρότερο μάθημα για μένα!! Η μόνη παρηγοριά μέχρι πέρσι ήταν ότι τα μάθαινα εύκολα... Αλλά φέτος στη β' λυκείου τα μαθήματα είναι τεράστια και ακαταλαβίστικα αφού μιλούν για δόγματα και τα συναφή.
Το πιο τραγικό βέβαια ήταν ότι όταν φτάσαμε στις άλλες θρησκείες, η παράδοση της καθηγήτριας μας συνέχεια πήγαινε στο πόσο κατώτερες είναι σε σχέση με το χριστιανισμό. Ο ορισμός της πλύσης εγκεφάλου.
Και δυστυχώς μας έχει βάλει και 50-60 σελίδες ύλη για τις εξετάσεις, που σημαίνει ότι θα έχουμε δράματα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΘΗΜΑ
παιζει να μην το εχω κανει ποτε μετα το δημοτικο
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΣΣΙΑΝΙΣΜΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ
μην μετανοειτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indigo_Blue

Νεοφερμένος

Ο Indigo_Blue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είναι ένα μάθημα που προσωπικά μου ελκύει το ενδιαφέρον, και συνήθως δεν χρειάζεται καν διάβασμα, τουλάχιστον με την καθηγήτρια μας, θυμάμαι όλο το μάθημα για την επόμενη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Με τον τρόπο που διδάσκουν οι περισσότεροι καθηγητές που είχα, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top