Σας αρέσει αυτό που σπουδάζετε;

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Θεωρώ πολύ δύσκολο κάποιος που δεν του αρέσει αυτό που σπουδάζει να πετύχει επαγγελματικά. Ίσως βέβαια να είμαι και επηρεασμένη από το γεγονός ότι στην σχολή μου (Μαθηματικό) αλλά και δίπλα στην Πληροφορική όποιος πήγε επειδή πίστευε ότι θα βγάλει πολλά λεφτά τα παρατάει γύρω στο 2ο-3ο έτος
Καλά η πληροφορική δεν παλεύεται αν δεν σου αρέσει. Πέρα από τα ζόρια του προγραμματισμού, έχεις να ανταγωνιστείς με Κινέζους που αρχίζουν coding από παιδιά. Αν δεν έχεις κατι που να σε ξεχωρίζει, θα είσαι απλά στον βασικό μισθό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Good question . Οι σπουδές σαν αντικείμενο γαμάτες . Δυστυχώς οι επαγγελματικές επιλογές στην Ελλάδα είναι για κλάματα όμως . Αυτό δεν σε τσούζει τόσο εαν η σχολή είναι εύκολη γενικά , αλλά όσο πιο δύσκολα παίρνεις το χαρτί και φτύνεις αίμα , τσούζει πολύ παραπάνω .
Έλα καλέ Σαμαέλ, αν σπουδάζεις εκεί που δηλώνεις στο προφίλ, μια χαρά βρίσκεις δουλειά.
Σίγουρα στην Ελλάδα είστε αναγκασμένοι να ακολουθείτε πιο "παλιομοδίτικα" μονοπάτια, δηλαδή να είστε μηχανικοί σε βιομηχανίες (ακόμη και σε παραγωγής ρεύματος) είτε σε χώρους τηλεπικοινωνιών κτλ. Ψωμί όμως τέως.
Ρομποτική στην Ελλάδα λίγο δύσκολο.
Από την άλλη όμως, στο εξωτερικό έχετε άπειρες ευκαιρίες και για πιο μοναδικές πορείες, αλλά και για έρευνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το αντικείμενο ναι. Η σχολή απαράδεκτη. Καθηγητές οι οποίοι είναι στον κόσμο τους και νομίζουν πως όσο περισσότερη ύλη χώσουν σε ένα εξάμηνο τόσο καλύτερο, εργαστήρια σε ΚΑΘΕ μάθημα έτσι ώστε να συντηρείται ο τεράστιος αριθμών μέλων ΕΔΙΠ, θέματα τα οποία είναι δύσκολα μόνο και μόνο για να διατηρηθεί ο μύθος ότι το ελληνικό πανεπιστήμιο ''έχει υψηλό επίπεδο''.

Χάλια.
ετσουξε αυτό. Σε ένιωσα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Έλα καλέ Σαμαέλ, αν σπουδάζεις εκεί που δηλώνεις στο προφίλ, μια χαρά βρίσκεις δουλειά.
Σίγουρα στην Ελλάδα είστε αναγκασμένοι να ακολουθείτε πιο "παλιομοδίτικα" μονοπάτια, δηλαδή να είστε μηχανικοί σε βιομηχανίες (ακόμη και σε παραγωγής ρεύματος) είτε σε χώρους τηλεπικοινωνιών κτλ. Ψωμί όμως τέως.
Sure δεν διαφωνώ , ως ενεργειακός ηλεκτρολόγος ή ως python programmer βρίσκεις οτι θες .
Το θέμα είναι οτι οι EE έχουν ένα σωρό πεδία , οπότε το βρίσκω ανούσιο να περιοριστεί κάποιος να κάνει το ένα ή το άλλο απλώς επειδή αυτά προσφέρονται εδώ .
Ρομποτική στην Ελλάδα λίγο δύσκολο. Από την άλλη όμως, στο εξωτερικό έχετε άπειρες ευκαιρίες και για πιο μοναδικές πορείες, αλλά και για έρευνα.
Δεν είχα ποτέ ενδιαφέρον στην ρομποτική να σου πω την αλήθεια .
Η εμπειρία μου είναι πιο κοντά σε electromagnetics , optics και ηλεκτρονική - related stuff κτλπ.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Η εμπειρία μου είναι πιο κοντά σε electromagnetics , optics και ηλεκτρονική - related stuff κτλπ.
Χμμμ στην Ελλάδα ίσως βρεις κάτι πάνω σε αυτό, στο εξωτερικό σίγουρα.
Έχεις σκεφτεί κάποια εταιρεία που ασχολείται με τους φασματογράφους (πχ IR); Μήπως πας και κανείς πρακτική εκεί για να σου ανοίξουν ευκαιρίες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Χμμμ στην Ελλάδα ίσως βρεις κάτι πάνω σε αυτό, στο εξωτερικό σίγουρα.
Έχεις σκεφτεί κάποια εταιρεία που ασχολείται με τους φασματογράφους (πχ IR); Μήπως πας και κανείς πρακτική εκεί για να σου ανοίξουν ευκαιρίες.
Ναι , κάτι έχω σκεφτεί . Για την ακριβεία σε τέτοια με ενδιαφέρει κυρίως να απασχοληθώ , φασματογράφους , NMR και γενικά accelerator tech .

Εαν και ορισμένες φορές σκέφτομαι πόσο πιο εύκολη θα ήταν η ζωή εαν απλά γινόμουν weapons dealer . Αλλά δεν ήταν διαθέσιμη επιλογή στο μηχανογραφικό :hehe: .
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Εαν και ορισμένες φορές σκέφτομαι πόσο πιο εύκολη θα ήταν η ζωή εαν απλά γινόμουν weapons dealer . Αλλά δεν ήταν διαθέσιμη επιλογή στο μηχανογραφικό
Στο λύκειο τότε η χημικός που μας έκανε μάθημα παλαιότερα δούλευε σε βιομηχανία πυρομαχικών (για την αστυνομία και τον στρατό κυρίως).
Δεν νομίζω να έχει απίστευτο ενδιαφέρον το πεδίο αυτό :laugh:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Στο λύκειο τότε η χημικός που μας έκανε μάθημα παλαιότερα δούλευε σε βιομηχανία πυρομαχικών (για την αστυνομία και τον στρατό κυρίως).
Δεν νομίζω να έχει απίστευτο ενδιαφέρον το πεδίο αυτό :laugh:
Doesn't sound that bad actually . Απο το να κάνει τρόφιμα που κάνουν όλοι οι χημικοί στην Ελλάδα , είναι μια καλή διέξοδος και αυτή . Εαν πληρωνόταν και καλά , ακόμα καλύτερα .
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Doesn't sound that bad actually . Απο το να κάνει τρόφιμα που κάνουν όλοι οι χημικοί στην Ελλάδα , είναι μια καλή διέξοδος και αυτή . Εαν πληρωνόταν και καλά , ακόμα καλύτερα .
Για να προτίμησε να κάνει 80-90χλμ one way 180km την ημέρα επειδή το υπουργείο την έστειλε σε εμάς, μάλλον δεν θα ήταν καλά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλά η πληροφορική δεν παλεύεται αν δεν σου αρέσει. Πέρα από τα ζόρια του προγραμματισμού, έχεις να ανταγωνιστείς με Κινέζους που αρχίζουν coding από παιδιά. Αν δεν έχεις κατι που να σε ξεχωρίζει, θα είσαι απλά στον βασικό μισθό.

Ξέχασες τους Ινδούς. Οι περισσότεροι μάθαμε προγραμματισμό από κάποιον Ινδό στο udemy :vroum:
 

an_gk

Νεοφερμένος

Ο an_gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια.Ειμαι σε πολυ μεγαλο διλλημα και θα ηθελα να σας πω μερικα πραγματα να ακουσω διαφορες αποψεις μηπως καταφερω και ξεμπερδευτω.Λοιπον ειμαι απο επαρχια εγραψα 16.180 και περασα Διοικηση Επιχειρησεων στο ΕΚΠΑ στην Αθηνα.Αυτο που ηθελα ηταν Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη.Εβαλα 1η επιλογη Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο ΟΠΑ αλλα δεν την επιασα γιατι ανεβηκαν πολυ οι βασεις φετος.Η Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο ΠΑΔΑ μου ειπαν οτι δεν ειναι τοσο καλη και να το αποφυγω.Μετα θα μπορουσα να βαλω Λογιστικη και Χρηματοοικονιμικη στην Θεσσαλονικη ή στην Λαρισα.Ειδικα στην Λαρισα εχω πολλους γνωστους σε αυτο το τμημα μεγαλυτερω ετων γνωστους καθηγητες και ειναι παρα πολυ καλο τμημα απο οτι εχω ακουσει.Επειδη εγω ομως ηθελα Αθηνα(γιατι ειμαι αρκετα πορωμενος με την ομαδα μου) εβαλα ως 2η επιλογη την σχολη που ειμαι γιατι εχει ως κατευθυνση την Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο 3ο ετος.Ωστοσο διαπιστωσα οτι ουτε η Αθηνα μου ψιλοαρεσει(ημουν αλλιως μαθημενος απο την επαρχια) ουτε η σχολη ειναι ετσι οπως την περιμενα ουτε τα μαθηματα τα αλλα μου αρεσου πλην ενος που αφορα Λογιστικη αλλα επισης οτι ουτε θα διδαχθω πολλα λογιστικα οπως αν ημουν σε μια σχολη Λογιστικης.Οι γονεις μου μου λενε οτι ειναι πολυ νωρις ακομη οτι δεν εχω κλεισει εναν μηνα καλα καλα να κανω υπομονη μια χρονια να δω πως θα παει και μετα οτι αποφασισω θα με στηριξουν.Δεν ξερω τι να κανω.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω 10% για να περασω Λαρισα Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη γιατι αυτην η σχολη μου αρεσει πιο πολυ(η Λογιστικη δηλαδη) γιατι μετα δινει ενα μεταπτυχιακο που θα με ενδιεφερε και ειναι πιο μικρη πολη αρα θα ειναι πιο ευκολα για μενα που ειμαι απο επαρχια.Ακομη ειναι πιο κοντα στην πολη μου και σιγουρα πιο φθηνη απο την Αθηνα.Απο την αλλη η Αθηνα σιγουρα εχει περισσοτερα για φοιτητικη ζωη και σιγα σιγα λογικα συνηθιζεται οπως επισης εκει ειναι η ομαδα μου θα μπορω να πηγαινω να την βλεπω συνεχεια γιατι εχω μεγαλο κολλημα οπως ειπα και πιο πανω.Εσεις τι λετε να κανω?Θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες.Γραφω σε αυτην την σελιδα γιατι δεν βρηκα καποια αλλη πιο σχετικη με το ζητημα μου.Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Η Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο ΠΑΔΑ μου ειπαν οτι δεν ειναι τοσο καλη και να το αποφυγω.
O θείος μου αυτό τελειώσε και τον πήραν με υποτροφία στις ΗΠΑ για μεταπτυχιακό...οπότε μάλλον μπαρούφες σου είπαν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Ειμαι σε πολυ μεγαλο διλλημα και θα ηθελα να σας πω μερικα πραγματα να ακουσω διαφορες αποψεις μηπως καταφερω και ξεμπερδευτω.Λοιπον ειμαι απο επαρχια εγραψα 16.180 και περασα Διοικηση Επιχειρησεων στο ΕΚΠΑ στην Αθηνα.Αυτο που ηθελα ηταν Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη.Εβαλα 1η επιλογη Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο ΟΠΑ αλλα δεν την επιασα γιατι ανεβηκαν πολυ οι βασεις φετος.Η Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο ΠΑΔΑ μου ειπαν οτι δεν ειναι τοσο καλη και να το αποφυγω.Μετα θα μπορουσα να βαλω Λογιστικη και Χρηματοοικονιμικη στην Θεσσαλονικη ή στην Λαρισα.Ειδικα στην Λαρισα εχω πολλους γνωστους σε αυτο το τμημα μεγαλυτερω ετων γνωστους καθηγητες και ειναι παρα πολυ καλο τμημα απο οτι εχω ακουσει.Επειδη εγω ομως ηθελα Αθηνα(γιατι ειμαι αρκετα πορωμενος με την ομαδα μου) εβαλα ως 2η επιλογη την σχολη που ειμαι γιατι εχει ως κατευθυνση την Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο 3ο ετος.Ωστοσο διαπιστωσα οτι ουτε η Αθηνα μου ψιλοαρεσει(ημουν αλλιως μαθημενος απο την επαρχια) ουτε η σχολη ειναι ετσι οπως την περιμενα ουτε τα μαθηματα τα αλλα μου αρεσου πλην ενος που αφορα Λογιστικη αλλα επισης οτι ουτε θα διδαχθω πολλα λογιστικα οπως αν ημουν σε μια σχολη Λογιστικης.Οι γονεις μου μου λενε οτι ειναι πολυ νωρις ακομη οτι δεν εχω κλεισει εναν μηνα καλα καλα να κανω υπομονη μια χρονια να δω πως θα παει και μετα οτι αποφασισω θα με στηριξουν.Δεν ξερω τι να κανω.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω 10% για να περασω Λαρισα Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη γιατι αυτην η σχολη μου αρεσει πιο πολυ(η Λογιστικη δηλαδη) γιατι μετα δινει ενα μεταπτυχιακο που θα με ενδιεφερε και ειναι πιο μικρη πολη αρα θα ειναι πιο ευκολα για μενα που ειμαι απο επαρχια.Ακομη ειναι πιο κοντα στην πολη μου και σιγουρα πιο φθηνη απο την Αθηνα.Απο την αλλη η Αθηνα σιγουρα εχει περισσοτερα για φοιτητικη ζωη και σιγα σιγα λογικα συνηθιζεται οπως επισης εκει ειναι η ομαδα μου θα μπορω να πηγαινω να την βλεπω συνεχεια γιατι εχω μεγαλο κολλημα οπως ειπα και πιο πανω.Εσεις τι λετε να κανω?Θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες.Γραφω σε αυτην την σελιδα γιατι δεν βρηκα καποια αλλη πιο σχετικη με το ζητημα μου.Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
Η σχολη ΔΕΟ του Εκπα θα κανει χρονια μεχρι να αποκτησει προσωπικο και να γινει σχολη.
Κανε 10% και πηγαινε παδα..της δωσανε λεει προσφατα και βραβειο ποιοτητας ...η Εθααε το εδωσε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Ειμαι σε πολυ μεγαλο διλλημα και θα ηθελα να σας πω μερικα πραγματα να ακουσω διαφορες αποψεις μηπως καταφερω και ξεμπερδευτω.Λοιπον ειμαι απο επαρχια εγραψα 16.180 και περασα Διοικηση Επιχειρησεων στο ΕΚΠΑ στην Αθηνα.Αυτο που ηθελα ηταν Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη.Εβαλα 1η επιλογη Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο ΟΠΑ αλλα δεν την επιασα γιατι ανεβηκαν πολυ οι βασεις φετος.Η Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο ΠΑΔΑ μου ειπαν οτι δεν ειναι τοσο καλη και να το αποφυγω.Μετα θα μπορουσα να βαλω Λογιστικη και Χρηματοοικονιμικη στην Θεσσαλονικη ή στην Λαρισα.Ειδικα στην Λαρισα εχω πολλους γνωστους σε αυτο το τμημα μεγαλυτερω ετων γνωστους καθηγητες και ειναι παρα πολυ καλο τμημα απο οτι εχω ακουσει.Επειδη εγω ομως ηθελα Αθηνα(γιατι ειμαι αρκετα πορωμενος με την ομαδα μου) εβαλα ως 2η επιλογη την σχολη που ειμαι γιατι εχει ως κατευθυνση την Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη στο 3ο ετος.Ωστοσο διαπιστωσα οτι ουτε η Αθηνα μου ψιλοαρεσει(ημουν αλλιως μαθημενος απο την επαρχια) ουτε η σχολη ειναι ετσι οπως την περιμενα ουτε τα μαθηματα τα αλλα μου αρεσου πλην ενος που αφορα Λογιστικη αλλα επισης οτι ουτε θα διδαχθω πολλα λογιστικα οπως αν ημουν σε μια σχολη Λογιστικης.Οι γονεις μου μου λενε οτι ειναι πολυ νωρις ακομη οτι δεν εχω κλεισει εναν μηνα καλα καλα να κανω υπομονη μια χρονια να δω πως θα παει και μετα οτι αποφασισω θα με στηριξουν.Δεν ξερω τι να κανω.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω 10% για να περασω Λαρισα Λογιστικη και Χρηματοοικονομικη γιατι αυτην η σχολη μου αρεσει πιο πολυ(η Λογιστικη δηλαδη) γιατι μετα δινει ενα μεταπτυχιακο που θα με ενδιεφερε και ειναι πιο μικρη πολη αρα θα ειναι πιο ευκολα για μενα που ειμαι απο επαρχια.Ακομη ειναι πιο κοντα στην πολη μου και σιγουρα πιο φθηνη απο την Αθηνα.Απο την αλλη η Αθηνα σιγουρα εχει περισσοτερα για φοιτητικη ζωη και σιγα σιγα λογικα συνηθιζεται οπως επισης εκει ειναι η ομαδα μου θα μπορω να πηγαινω να την βλεπω συνεχεια γιατι εχω μεγαλο κολλημα οπως ειπα και πιο πανω.Εσεις τι λετε να κανω?Θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες.Γραφω σε αυτην την σελιδα γιατι δεν βρηκα καποια αλλη πιο σχετικη με το ζητημα μου.Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
Συγγνώμη, διάβασα καλά;
Επέλεξες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ γιατί ήθελες να είσαι Αθήνα για να πας να βλέπεις αγώνες της ομάδας σου;
Εγώ ξέρεις τι θα σου πρότεινα;
Επειδή το επάγγελμα σου είναι κάτι που θα το κάνεις μέχρι τα 67, και δεν είσαι πια παιδί, να τα βάλεις λίγο κάτω με ώριμη σκέψη και να αποφασίσεις, άσε τις φοιτητικές ζωές.
Δεν γίνεται 18 ετών να σκέφτεσαι έτσι, με συγχωρείς.
Κάνε 10% πρώτα Αθήνα μετά για Λάρισα, την Λάρισα την έχεις σίγουρη και αν είσαι τυχερός θα μείνεις Αθήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

O θείος μου αυτό τελειώσε και τον πήραν με υποτροφία στις ΗΠΑ για μεταπτυχιακό...οπότε μάλλον μπαρούφες σου είπαν
Γενικά πρέπει να καταλάβουν τα νέα παιδιά ότι δεν έχει σημασία από ποια σχολή θα βγεις. Το θέμα είναι τι θα κάνεις σε αυτή τη σχολή και μετέπειτα. Τι πτυχιακη θα κάνεις, τι βαθμούς.
Τι ΕΚΠΑ τι παδα τι ΑΠΘ αν δεν ασχοληθείς μόνος σου, το πανεπιστήμιο θα το βλέπεις με φιλοσοφία λυκείου. Και από αυτή την τρύπα πρέπει να βγει κάποιος οπωσδήποτε πριν το 2ο έτος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top