Σας αποσυνδέουν τον Η/Υ εν μέσω εξετάσεων;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
:hmm:Αν διαβάζετε αυτό το μήνυμα μάλλον δεν σας το πήρανε. Θέλω να πω για τους γονείς που στις μέρες των εξετάσεων παίρνουν και κλειδώνουν ή έστω αποσυνδέουν τον υπολογιστή των παιδιών καθώς και το playstation κλπ για να μην τα απασχολεί από το διάβασμα. Εμένα δεν μου το έχουν πάρει ποτέ γιατί μάλλον μου έχουν εμπιστοσύνη (και εδώ που τα λέμε σαν σπασίκλας που είμαι δεν τους έχω ποτέ απογοητεύσει). Όμως κάθε χρόνο στις εξετάσεις βλέπω στους φίλους μου να έχουν επέμβει οι μεγάλες δυνάμεις και να έχουν παρακρατήσει τους υπολογιστές κλπ λόγω εξετάσεων και μάλιστα σε πάρα πολλούς και ακόμα και τώρα στη Β λυκείου. (Και εδώ στο i-school βλέπω να έχουμε λιγοστέψει αρκετά αυτές τις μέρες). Πιστεύετε ότι κάνουν καλά οι γονείς? Γλυτώνουν οι μαθητές χάσιμο χρόνου όταν δεν έχουν PC? Ή όποιος θέλει να διαβάσει θα διαβάσει και με PC και όποιος θέλει να χαζέψει θα χαζέψει και χωρίς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Βασικά και μένα στην αρχή μου έλεγαν ότι θα μου τον πάρουν επειδή δε θα διαβάζω κ όλα τα σχετικά...
Αλλά τους εξήγησα πως δεν είμαι χαζός να παραμελώ τα μαθήματα μου κ τους είπα απλά ότι θα μπορώ να το ελέγχω...
Έτσι και έγινε...Αφιερώνω μερικές ώρες για διάβασμα κ τις υπόλοιπες ή είμαι έξω ή κάθομαι στον υπολογιστή...
Βέβαια, οι γονείς μου είναι πολύ υπομονετικοί κ καλοί (σε γενικές γραμμές) και μου έχουν πολλή εμπιστοσύνη γιατί ξέρουν πως θα διαβάζω...(Τουλάχιστον τώρα, στις εξετάσεις)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ποτέ δεν έχουν πάρει υπολογιστή... Να απειλούν ότι θα κόψουν το ίντερνετ ναι, να το κόψουν όχι:D
Απ' την μία κάποια παιδιά μόνο έτσι διαβάζουν.. Απ' την άλλη υπάρχουν και άλλοι που το ελέγχουν και δεν χρειάζονται περιοριστικά μέτρα για να διαβάσουν.. Εξαρτάται απ'την περίπτωση λοιπόν αν είναι σωστό ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Όχι καλέ :P
Καταρχήν,το χρησιμοποιούν και οι ίδιοι και δεν τους συμφέρει,αλλά έχω και δικό μου laptop...οπότε...δεν τους παίρνει:D
Αυτό που λέει η Ίλια (απειλες του στυλ ''θα κόψουμε το ίντερνετ'')μου το λένε κι εμένα συχνά,αλλά δεν βλέπω να το κάνουν :P Απ'την άλλη ρε παιδιά,το θεωρώ ανόητο παιδιά άνω των 13 να χρειάζονται εκφοβισμό και απειλές για να διαβάσουν...:confused:
Ναι,θεωρώ ότι μου έχουν εμπιστοσύνη(βασικά το συμπεραίνω απο πολλά θέματα...)
Για το pc ,γενικά,μου φωνάζουν (να μην κάθομαι πολλές ώρες κτλ)αλλά δεν μου το έχουν πάρει ποτέ!Αντίθετα με τους γονείς φίλων μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μάλλον θα έπρεπε να απαντήσουν αυτοί που τους το πήραν το PC, αλλά αφού τους το πήραν (ή τους κόψανε το ίντερνετ) πώς να απαντήσουν?

Πάντως τώρα που διαβάζω ιστορία ίσως θα ήταν πιο καλά να μην είχα ίντερνετ. Αυτό γιατί ενώ γενικά δεν παρασύρομαι, τώρα κάποια πράγματα στην ιστορία (που ιστορία δεν είχα διαβάσει στη χρονιά) μου κινούν το ενδιαφέρον και ψάχνω στο ίντρενετ για περισσότερες πληροφορίες και αυτό τελικά είναι καθυστέρηση. (Ο.Κ. μη βαράτε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑ :clapup: :clapup: Σωστά αφού τους το πήραν πώς να απαντήσουν??? χαχαχα πολυ μου αρεσε αυτη η απάντηση
Σε μένα ποτε. Ουτε καν λέξη για τετοιο πράγμα. Εδώ με παρακαλάνε κιολας μερικές φορές να ανοίξω τον υπολογιστή να ξεχαστώ και να ξεκουραστώ λιγάκι από τα μαθήματα... ;)
Σε μια φίλη μου παιδιά η μαμα της τον αποσύνδεσε και τον έβαλε στην ντουλάπα. Το είδα με τα μάτια μου και δεν το πίστευα. Τη λυπήθηκα την καημένη...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το να κόψουν το internet δεν το κάνει κανείς γιατί πολύ απλά θα το χάσουν κι οι ίδιοι. Χώρια που είναι ταλαιπωρία μέχρι να το επανασυνδέσεις, ενώ το να σου πάρουν το πληκτρολόγιο ξέρω 'γω είναι πολύ πιο απλό.

Μπορούν βέβαια να απαγορέψουν σε συγκεκριμένο Η/Υ να έχει internet, αλλά εδώ πολλοί γονείς δεν ξέρουν να πιάσουν ένα mouse. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ρε φιλε εγω 19κ10 βγαζω και παλι μου το παιρνει η μανα μου...δλδ αμα δεν βγαλω 20 .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Απλώς μου λένε να μην κάθομαι πολλές ώρες στον υπολογιστή, αλλιώς όχι ότι μου λένε ότι θα κόψουν το internet κ.λ.π.
Για εμένα η πιο σωστή συμπεριφορά από την μεριά των γονέων είναι να συμβουλεύουν τα παιδιά τους κι όχι να κόβουν το internet, για παράδειγμα. Ίσως, το πιο πιθανό σε ορισμένες οικογένειες είναι να προκληθούν τσακωμοί και όχι τελικά να επιτευχθούν τα αποτελέσματα που περιμένουν οι γονείς από μια τέτοια ενέργεια...
Αν θέλει ο μαθητής να μην διαβάσει, δεν θα διαβάσει, ό,τι κι αν κάνουν οι γονείς του, αυτό είναι βέβαιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αχαχαχα φαντάζομαι πόσες πατεντες και καμουφλαρίσματα έχουν βρει οι μαθητές για να κρύψουν το laptops τους και να σερφάρουν χωρίς να το παίρνουν χαμπαρι οι γονείς. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Προσπαθησαν.Αλλα απετυχαν. :P
Αλλωστε,αν θελω να μπω ,εχω προσβαση πια ,απο παντου.Οποτε δεν τους συμφερει,απο ολες τις αποψεις.
Οποτε με αφησαν στην ησυχια μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SeCTeen

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ έχς στο laptop hotkeys και οταν πατάω ένα συγκεκριμένο, σβήνει η οθόνη :) . Τέλος πάντων, εμένα το playstation που μου είχαν πάρει στο δημοτικό μου έπαιρναν τα χειριστήρια κι εγώ από αντίδραση δεν διάβαζα. Μέχρι και τώρα παίρνουν πληκτρολόγιο και ποντίκι για να διαβάσω, μόνο που εκνευρίζομαι και κάνω κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Μπα δεν έχουμε τέτοια θέματα εμείς... Ξέρουν ότι θα καθίσω από μόνη μου να διαβάσω οπότε δε προκύπτει πρόβλημα. Φέτος το εχω και λίγο για ξεκούραση, οπότε δε λένε τίποτα γιατί δε κάθομαι και με τις ώρες επειδή είναι ήδη επιβαρυμένα τα μάτια μου απ το διάβασμα. Αφήστε που εχω και στο κινητό ίντερνετ και τις περισσότερες φορές μπαίνω από δω. Μέχρι να ανοίξει το λαπιτόπ, να φορτώσει, να μπω ίντερνετ, να συνδεθώ, να πατησω ischool και τα σχετικά παίρνει χρόνο. Ενώ στο κινητό τσακ τσακ, μενού, εφαρμογές, συλλογή και opera mini με το ischool στο ιστορικό, ούτε μισό λεπτό δε παίρνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Βασικα εγω εχω βαλει την αδερφη μου να βαλει κωδικο στον υπολογιστη και να τον ανοιγει μονο μετα απο καθε μεθημα που δινω για καμια ωρα μονο.
Τωρα μπηκα γιατι πριν λιγο ξυπνησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τα άλλα ποστ, οπότε απαντάω στα τυφλά. Εμένα ποτέ δε μου πήραν το pc τόσα χρόνια, ντάξει φωνές για να διαβάσω υπήρχαν, και "Θα κόψουμε το ιντερνετ, γιατί δε βλέπουμε προκοπή έτσι." Αν δεν είχα τον αδερφό μου στάνταρ θα το έκοβαν, αλλά πάλι καλά.:redface:

Βέβαια, πριν που μιλούσαμε με τη μητέρα μου μού είπε σε κάποια φάση "Από το Σεπτέμβριο δε θα έχεις ιντερνετ στο δωμάτιό σου για να διαβάζεις όλη τη χρονιά." :eek:
Από τη μία και γω το σκέφτομαι αυτό για να μην μπαίνω σε πειρασμούς, αλλά δε θα είμαι και 24ώρες το 24ωρο χωμένη στα βιβλία όλη τη βδομάδα. Οπότε ούτε αυτό το κόβω.

Γενικά οι δικοί μου φωνάζουν για τις ώρες στο pc αλλα επειδή είμαι υπάκουο παιδι (:redface:) τους ακούω, το κλείνω όταν μου λένε και τελειώνει εκεί. Αυτά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Βασικα εγω εχω βαλει την αδερφη μου να βαλει κωδικο στον υπολογιστη και να τον ανοιγει μονο μετα απο καθε μεθημα που δινω για καμια ωρα μονο.
Τωρα μπηκα γιατι πριν λιγο ξυπνησα...

Πλάκα κάνεις!!!:P
Αλλιώς δεν μπορείς να συγκρατηθείς;
Μου θυμίζει λίγο Οδυσσέα,που είπε στους συντρόφους του να τον δέσουν και να του βάλουν κερί στα αυτιά για να μην παρασυρθεί απο τις Σειρήνες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Χαχαχχα ναι κατι τετοιο... :D :D

Βασικα οταν μπαινω ψαχνω για πολλα θεματα και περναει η ωρα χωρις να το καταλαβω και χανετε ολη η μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas_93

Νεοφερμένος

Ο kwstas_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πω πω τι θέμα είναι αυτό? Πω ρε ακούω τους φίλους μου να μου λένε "δεν μ'αφήνουν οι γονείς μου να μπω να παίξουμε ένα call of duty" και τα παίρνω στο κρανίο μιλάμε. Αν γινόταν αυτό σε 'μένα θα γινόταν της @@@@ μες το σπίτι. Πείτε με οξύθημο, πείτε με όπως γουστάρετε αλλά αυτό εγώ δεν θα το ανεχόμουν με την καμία όμως. :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Πω πω τι θέμα είναι αυτό? Πω ρε ακούω τους φίλους μου να μου λένε "δεν μ'αφήνουν οι γονείς μου να μπω να παίξουμε ένα call of duty" και τα παίρνω στο κρανίο μιλάμε. Αν γινόταν αυτό σε 'μένα θα γινόταν της @@@@ μες το σπίτι. Πείτε με οξύθημο, πείτε με όπως γουστάρετε αλλά αυτό εγώ δεν θα το ανεχόμουν με την καμία όμως. :mad::mad::mad:


Kαι 'γω μαζί σου ρε μεγάλε(με λίγη ηρεμία παραπάνω βέβαια);). Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Καλα κανουν οσοι το κανουν........Περα απο την πλακα τωρα εγω οταν ημουνα Γυμανσιο η ακομη και Δημοτικο καθε μερα με το Playstation επεζα και ο Αγιος ο Θεος! Ευτυχως μετα εβαλα μυαλο και συνηδειτοποιησα τι εκανα,και ετσι απο μονος μου το ξεκοψα! Ενταξει αλλο ο Η/Υ τωρα,σμρ για τον νεο ο Η/Υ ειναι σαν το νερο!!! Αν δεν μπεις εστω και μια ωρα,εστω και μια μερα νιωθεις καπως!! Εχουμε φτασει στο σημειο να ειμαστε εθισμενοι στους Η/Υ και στο Διαδικτυο προπαντως!!!
Γιαυτο καλα κανουν οσοι το κανουν ετσι για να τους δωσουνε να καταλαβουνε,και δεν μιλαω μονο για την περιοδο των εξετασεων και ουτε για τις επιδοσεις στο σχολειο αλλα για τους ιδιους τους ευατους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top