Σας έχει βοηθήσει πραγματικά το φροντιστήριο;

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
:PΑπλα αναρωτιομουν αν το φροντιστηριο σας βοηθαει με το να ανταπεξελθετε στο σχολειο και με το να σας προετοιμασει οσο το δυνατον καλυτερα για τις Πανελληνιες!Εμενα παντως ναι...:):):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
σίγουρα βοηθάει, καθώς η προετοιμασία του σχολείου για τις Πανελλήνιες είναι επιεικώς ανεπαρκής...εδώ σε κάποια σχολεία δεν είχαν καν βιβλία τους τρεις πρώτους μήνες! από και και μόνο καταλαβαίνεις το επίπεδο οργάνωσης...και για να σου πω την αλήθεια πάντα θαύμαζα κάτι περιπτώσεις παιδιών που έγραφαν πολύ καλά στις εξετάσεις χωρίς καν να έχουν πάει φροντιστήριο, πράγμα αρκετά δύσκολο....λίγοι μεν, αλλά αξιέπαινοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
σίγουρα βοηθάει, καθώς η προετοιμασία του σχολείου για τις Πανελλήνιες είναι επιεικώς ανεπαρκής...εδώ σε κάποια σχολεία δεν είχαν καν βιβλία τους τρεις πρώτους μήνες! από και και μόνο καταλαβαίνεις το επίπεδο οργάνωσης...και για να σου πω την αλήθεια πάντα θαύμαζα κάτι περιπτώσεις παιδιών που έγραφαν πολύ καλά στις εξετάσεις χωρίς καν να έχουν πάει φροντιστήριο, πράγμα αρκετά δύσκολο....λίγοι μεν, αλλά αξιέπαινοι!

Συμφωνω!:DΚατα τη γνωμη μου ετσι οπως ειναι σημερα το σχολειο αν δεν πας φροντηιστηριο δεν περνας με καμια δυναμη,τι να πω!!Πρεπει να εισαι αριστος,μαθητης/τρια φαινομενο για να περασεις π.χ.ιατρικη και να μην εχεις παει ποτε φροντ.,και οτι ξερεις να το ξερεις μονο απ το σχολειο!:worry::worry:Και τετοια παιδια ειναι σπανια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Συμφωνω!:DΚατα τη γνωμη μου ετσι οπως ειναι σημερα το σχολειο αν δεν πας φροντηιστηριο δεν περνας με καμια δυναμη,τι να πω!!Πρεπει να εισαι αριστος,μαθητης/τρια φαινομενο για να περασεις π.χ.ιατρικη και να μην εχεις παει ποτε φροντ.,και οτι ξερεις να το ξερεις μονο απ το σχολειο!:worry::worry:Και τετοια παιδια ειναι σπανια...

είναι κρίμα όμως γιατί τόσοι και τόσοι επιστήμονες που βγαίνουν καθημερινά στις υπόλοιπες χώρες του κόσμου δεν ξέρουν καν την έννοια φροντιστήριο, γιατί πολύ απλά το εκπαιδευτικό τους σύστημα από μόνο του τους προσφέρει τα κατάλληλα εφόδια για να ξεκινήσουν τις σπουδές τους και την εξειδίκευση σε κάποιο τομέα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
είναι κρίμα όμως γιατί τόσοι και τόσοι επιστήμονες που βγαίνουν καθημερινά στις υπόλοιπες χώρες του κόσμου δεν ξέρουν καν την έννοια φροντιστήριο, γιατί πολύ απλά το εκπαιδευτικό τους σύστημα από μόνο του τους προσφέρει τα κατάλληλα εφόδια για να ξεκινήσουν τις σπουδές τους και την εξειδίκευση σε κάποιο τομέα...:/:

Ναι ρε ειναι πολυ κριμα!Οταν μιλαω με ξενους για παραδειγμα στο Ιντερνετ και θελω να αναφερθω στο φροντιστηριο,δεν ξερω πως να το εκφρασω και ετσι λεω:private school αναγκαστικα αλλα δεν το καταλαβαινουν...Και με Πολωνους που εχω μιλησει δν κατανοουν την εννοια του και συνηθως τα παραταω!Γενικα στα ελληνικα σχολεια χαραμιζομαστε!!:eek::eek::(Β'λυκειου πας;Τι κατευθυνση;:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
ναι ρε! θεωρητική:D καλά το πόσα πιθανά "κεφάλια" της Ελλάδας τα έχει φάει στο σύστημα, όπως λέμε είναι μεγάλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ναι ρε! θεωρητική:D καλά το πόσα πιθανά "κεφάλια" της Ελλάδας τα έχει φάει στο σύστημα, όπως λέμε είναι μεγάλο θέμα...

Αντε βρε,και εγω θεωρητικουλα ειμαι!!:D:D Καλα δεν το συζητω...:P
Σ αρεσουν τα αρχαια και τα λατινικουλια;;:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Αντε βρε,και εγω θεωρητικουλα ειμαι!!:D:D Καλα δεν το συζητω...:P
Σ αρεσουν τα αρχαια και τα λατινικουλια;;:clapup::clapup:
χααχαχα :D έτσι λέω...αν και π.χ. μαθήματα όπως η έκθεση και η λογοτεχνία μ'αρέσουν επίσης πάρα πολύ!! αλλά κι αυτά καλά είναι...δε λέω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κι εμένα με βοηθάει αρκετά το φροντιστήριο..αν μέναμε μόνο στο μάθημα του σχολείου,δε θα υπήρχε καμία περίπτωση να πετυχαίναμε το στόχο μας..ενώ με το φροντιστήριο πιστεύω πως αν οργανώσουμε το διάβασμά μας μπορούμε να πετύχουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πλεον το φροντιστηριο δεν ειναι βοηθεια, το σχολειο ειναι βοηθεια. Οι ρολοι εχουν αντιστραφει πλεον.

Η σωστη κατ' εμε φραση ειναι:
"Κανω μαθημα στο φροντιστηριο, μαθαινω στο φροντιστηριο, μαθαινω να θετω στοχους απο το φροντιστηριο και να μπαινω σε προγραμμα για να τους πιασω , κυνηγαω την σχολη που επιθυμω με συντροφο το φροντιστηριο και σε αυτη τη διαδρομη εχω βοηθεια το σχολειο "

Δεν παιζει το φροντιστηριο στη σημερον ημερα να θεωρειτε βοηθεια , οτι ετσι ξεκινησε, συμφωνω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δε συμφωνώ και τόσο με το θεσμό... Έκανα φροντιστήρια πέρσι και φέτος, αλλά διαφωνώ με την άποψη ότι πρέπει να κάνει κάποιος οπωσδήποτε φροντιστήριο.. Να το θέσω αλλιώς για να με καταλάβετε...

Έχουμε μόνοι μας κλειστεί σε ένα "θεσμό" που μας "τρώει" τα καλύτερά μας χρόνια. Και έχει καταντήσει ο μόνος δρόμος για τις Πανελλαδικές εξαιτίας μας και των γονιών μας, πιστεύω... Διότι παλιότερα, που δεν είχε τόσα χρήματα ο κόσμος, οι μαθητές έδιναν με τη βοήθεια μόνο του σχολείου και μπορούσαν να πετύχουν τους στόχους τους γιατι τα θέματα μπορούσαν να απαντηθούν με τις γνώσεις που παρείχε το σχολείο. Τι έγινε με τα σημερινά θέματα και δε συμβαίνει το ίδιο;
Καταλαβαίνω ότι, τις δεκαετίες του '80 και '90, όταν οι Έλληνες (σαν ιδιώτες, όχι σαν κράτος) άρχισαν να πλουτίζουν, μερικοί σκέφτηκαν να κάνουν έξτρα μαθήματα, για να γράφουν καλύτερα - και επειδή, νομίζω, είναι και στη φύση μας να θέλουμε να "φάμε" τον άλλον, να γράψουμε καλύτερα, κι ας μην αξίζουμε... Η απόπειρα έγινε συνήθεια και όλοι σιγά-σιγά βρέθηκαν να κάνουν φροντιστήρια! Και όσο όλοι μαζί βελτιώνονταν με τα φροντιστήρια, τα θέματα δεν μπορούσαν να παραμείνουν στην ίδια δυσκολία, γιατί διαφορετικά θα έγραφαν όλοι 20! Συνεπώς, τα δυσκόλεψαν κατά πολύ...
Εγώ στην Α' Λυκείου δεν έκανα φροντιστήρια, αντίθετα με πολλούς συμμαθητές μου, και έβγαλα 19,8, σχεδόν μια μονάδα πάνω από το δεύτερο του σχολείου σε βαθμολογική σειρά και σχετικά αυστηρή βαθμολόγηση, στη Β' Λυκείου το ίδιο, κάνοντας Έκθεση και Αρχαία, αλλά τώρα, στην Γ', πρέπει να κάνω έξι μαθήματα!
Και το κακό ποιο είναι; Όχι μόνο απαξιώνουμε εντελώς το σχολείο (ας είμαστε ειλικρινείς!), αλλά επιβαρύνουμε και πολύ τους γονείς μας... Νομίζετε ότι μπορούν όλοι να πληρώνουν 1500 ευρώ το μήνα για μαθήματα, πιο πολλά κι από όσο πληρώνονται;
Δεν ξέρω ποια είναι η δική σας γνώμη, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει επιτέλους να σταματήσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δε συμφωνώ και τόσο με το θεσμό... [...]
Δεν ξέρω ποια είναι η δική σας γνώμη, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει επιτέλους να σταματήσει!!

Thumbs up στον φιλο απο πανω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Όχι μόνο απαξιώνουμε εντελώς το σχολείο

Συμφωνώ σ'αυτά που λες περί οικονομικής επιβάρυνσης, όπως επίσης και με το γεγονός ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν φροντιστήρια...αλλά δεν ευθύνονται αυτά για την απαξίωση του σχολείου και γενικότερα του εκπαιδευτικού συστήματος! η εμφάνιση των ιδιαίτερων μαθημάτων και της εξωσχολικής βοήθειας ήταν απόρροια της ανεπαρκούς εκπαίδευσης που παρέχουν τα σχολεία...σκέψου απλά ότι όταν οι ίδιοι οι καθηγητές επαναπαύονται στο ότι πίσω όλοι έχουμε το φροντιστήριο και πολλές φορές κάποια πράγματα δεν τα εξηγούν καν, γιατί θεωρούν δεδομένο το ότι τα ξέρουμε...Τότε αυτοί δεν είναι που εδραιώνουν το θεσμό και ωθούν ακόμα και τους μαθητές που δεν είχαν σκοπό να γραφτούν ή που η οικονομική κατάσταση της οικογένειας δεν τους το επέτρεπε, να καταλήγουν να περνάνε το μισό τους απόγευμα στα φροντιστήρια;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δε συμφωνώ και τόσο με το θεσμό...
Έκανα φροντιστήρια πέρσι και φέτος, αλλά διαφωνώ με την άποψη ότι πρέπει να κάνει κάποιος οπωσδήποτε φροντιστήριο.. Να το θέσω αλλιώς για να με καταλάβετε...

Έχουμε μόνοι μας κλειστεί σε ένα "θεσμό" που μας "τρώει" τα καλύτερά μας χρόνια. Και έχει καταντήσει ο μόνος δρόμος για τις Πανελλαδικές εξαιτίας μας και των γονιών μας, πιστεύω... Διότι παλιότερα, που δεν είχε τόσα χρήματα ο κόσμος, οι μαθητές έδιναν με τη βοήθεια μόνο του σχολείου και μπορούσαν να πετύχουν τους στόχους τους γιατι τα θέματα μπορούσαν να απαντηθούν με τις γνώσεις που παρείχε το σχολείο. Τι έγινε με τα σημερινά θέματα και δε συμβαίνει το ίδιο;
Καταλαβαίνω ότι, τις δεκαετίες του '80 και '90, όταν οι Έλληνες (σαν ιδιώτες, όχι σαν κράτος) άρχισαν να πλουτίζουν, μερικοί σκέφτηκαν να κάνουν έξτρα μαθήματα, για να γράφουν καλύτερα - και επειδή, νομίζω, είναι και στη φύση μας να θέλουμε να "φάμε" τον άλλον, να γράψουμε καλύτερα, κι ας μην αξίζουμε... Η απόπειρα έγινε συνήθεια και όλοι σιγά-σιγά βρέθηκαν να κάνουν φροντιστήρια! Και όσο όλοι μαζί βελτιώνονταν με τα φροντιστήρια, τα θέματα δεν μπορούσαν να παραμείνουν στην ίδια δυσκολία, γιατί διαφορετικά θα έγραφαν όλοι 20! Συνεπώς, τα δυσκόλεψαν κατά πολύ...
Εγώ στην Α' Λυκείου δεν έκανα φροντιστήρια, αντίθετα με πολλούς συμμαθητές μου, και έβγαλα 19,8, σχεδόν μια μονάδα πάνω από το δεύτερο του σχολείου σε βαθμολογική σειρά και σχετικά αυστηρή βαθμολόγηση, στη Β' Λυκείου το ίδιο, κάνοντας Έκθεση και Αρχαία, αλλά τώρα, στην Γ', πρέπει να κάνω έξι μαθήματα!
Και το κακό ποιο είναι; Όχι μόνο απαξιώνουμε εντελώς το σχολείο (ας είμαστε ειλικρινείς!), αλλά επιβαρύνουμε και πολύ τους γονείς μας... Νομίζετε ότι μπορούν όλοι να πληρώνουν 1500 ευρώ το μήνα για μαθήματα, πιο πολλά κι από όσο πληρώνονται;
Δεν ξέρω ποια είναι η δική σας γνώμη, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει επιτέλους να σταματήσει!!
καλα ολα αυτα αυτα αλλα κατα την γνωμη μου ειναι ουτοπικα..γιατι για να συμβει κατι τετοιο πρεπει να αναβαθμιστει η γνωση και η παιδεια που παρεχεται στα δημοσια σχολεια. προσωπικα εγω μιας και περασα απο τον θεσμο των πανελλαδικων(που εννοειται πως δεν ειναι το τερας που μας παρουσιαζουν) νομιζω πως χωρις φροντιστηρια ειναι πααααρα πολυ λιγα τα παιδια που θα τα καταφερουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Εμένα παιδιά το φροντιστήριο δεν με βοήθησε ποτέ.

Φέτος ξεκίνησα αλλά το σταμάτησα πριν λίγες μέρες. Έχω συνηθίσει να διαβάζω μόνη, χωρίς άλλους μπελάδες πάνω από το κεφάλι μου και τα πάω καλύτερα έτσι. Το φροντιστήριο απλά ήταν μπελάς για μένα, μου έδινε περισσότερο άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Αντε βρε,και εγω θεωρητικουλα ειμαι!!:D:D Καλα δεν το συζητω...:P
Σ αρεσουν τα αρχαια και τα λατινικουλια;;:clapup::clapup:


Γεια σας κοριτσια και εγω θεωρητικη ειμαι:D. Και μενα το φροντιστηριο με εχει βοηθησει παρα πολυ στο να αντιμετωπισω τις απαιτησεις του σχολειου. Στο γινεται πολλη φασαρια και καθολου μαθημα. Στα μαθηματα της κατευθυνσης πως τα πατε; εγω δυσκολευομαι στο αγνωστο. Εχετε ξεκινησει υλη γ λυκειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι θεωρητική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δε συμφωνώ και τόσο με το θεσμό...
Έκανα φροντιστήρια πέρσι και φέτος, αλλά διαφωνώ με την άποψη ότι πρέπει να κάνει κάποιος οπωσδήποτε φροντιστήριο.. Να το θέσω αλλιώς για να με καταλάβετε...

Έχουμε μόνοι μας κλειστεί σε ένα "θεσμό" που μας "τρώει" τα καλύτερά μας χρόνια. Και έχει καταντήσει ο μόνος δρόμος για τις Πανελλαδικές εξαιτίας μας και των γονιών μας, πιστεύω... Διότι παλιότερα, που δεν είχε τόσα χρήματα ο κόσμος, οι μαθητές έδιναν με τη βοήθεια μόνο του σχολείου και μπορούσαν να πετύχουν τους στόχους τους γιατι τα θέματα μπορούσαν να απαντηθούν με τις γνώσεις που παρείχε το σχολείο. Τι έγινε με τα σημερινά θέματα και δε συμβαίνει το ίδιο;
Καταλαβαίνω ότι, τις δεκαετίες του '80 και '90, όταν οι Έλληνες (σαν ιδιώτες, όχι σαν κράτος) άρχισαν να πλουτίζουν, μερικοί σκέφτηκαν να κάνουν έξτρα μαθήματα, για να γράφουν καλύτερα - και επειδή, νομίζω, είναι και στη φύση μας να θέλουμε να "φάμε" τον άλλον, να γράψουμε καλύτερα, κι ας μην αξίζουμε... Η απόπειρα έγινε συνήθεια και όλοι σιγά-σιγά βρέθηκαν να κάνουν φροντιστήρια! Και όσο όλοι μαζί βελτιώνονταν με τα φροντιστήρια, τα θέματα δεν μπορούσαν να παραμείνουν στην ίδια δυσκολία, γιατί διαφορετικά θα έγραφαν όλοι 20! Συνεπώς, τα δυσκόλεψαν κατά πολύ...
Εγώ στην Α' Λυκείου δεν έκανα φροντιστήρια, αντίθετα με πολλούς συμμαθητές μου, και έβγαλα 19,8, σχεδόν μια μονάδα πάνω από το δεύτερο του σχολείου σε βαθμολογική σειρά και σχετικά αυστηρή βαθμολόγηση, στη Β' Λυκείου το ίδιο, κάνοντας Έκθεση και Αρχαία, αλλά τώρα, στην Γ', πρέπει να κάνω έξι μαθήματα!
Και το κακό ποιο είναι; Όχι μόνο απαξιώνουμε εντελώς το σχολείο (ας είμαστε ειλικρινείς!), αλλά επιβαρύνουμε και πολύ τους γονείς μας... Νομίζετε ότι μπορούν όλοι να πληρώνουν 1500 ευρώ το μήνα για μαθήματα, πιο πολλά κι από όσο πληρώνονται;
Δεν ξέρω ποια είναι η δική σας γνώμη, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει επιτέλους να σταματήσει!!

Tεκμηριωσες την αποψη σου με λογικα επιχειρηματα αλλα κατα την γνωμη μου μαλλον πρεπει να εισαι απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις και δεν το λεω καθολου ειρωνικα,ισα ισα!Μπραβο που εβγαλες τοσο καλο βαθμο στην Α'λυκειου χωρις καν φροντιστηριο.Αλλα το σχολειο δεν ειναι πλεον καθολου,μα καθολου ικανο να βοηθησει τους περισσοτερους(αν οχι ολους)μαθητες να περασουν στην σχολη που επιθυμουν!Το σχολειο εχει χασει το νοημα του,ή μαλλον το ελληνικο σχολειο εχει χασει το νοημα του...:worry:Ποσες φορες πιαδια απο το φροντηστηριο μου κανουν ολοκληρες συζητησεις για την γραμματικη,το συντακτικο ειτε στα αρχαια ειτε στα λατινικα:Αλλα ακουνε απο το φροντιστη,αλλα απο το σχολειο!Εκει οπου ο φροντιστης τους λεει να μαθουν εναν κανονα π.χ. γραμματικης,καθηγητες τον προσπερνανε και ουτε καν το αναφερουν!
Οποτε πιστευω οτι ειναι πολυ λογικο να μιλαμε απαξιωτικα για το σχολειο στην Ελλαδα,ουτως ή αλλως το αξιζει περιτρανα!!:(Για μενα δεν υπαρχει περιπτωση να περασει Ελληνας μαθητης στην σχολη που θελει αν δεν παει φροντιστηριο...τι να πω!Το θεωρω αδιανοητο πλην ελαχιστων εξαιρεσεων!!:)

Κι εγώ είμαι θεωρητική!

Αχ τι καλα!Σαν πολλοι μαζευτηκαν εδω της θεωρητικης ε;; χαχαχα:clapup::clapup:

Γεια σας κοριτσια και εγω θεωρητικη ειμαι:D. Και μενα το φροντιστηριο με εχει βοηθησει παρα πολυ στο να αντιμετωπισω τις απαιτησεις του σχολειου. Στο γινεται πολλη φασαρια και καθολου μαθημα. Στα μαθηματα της κατευθυνσης πως τα πατε; εγω δυσκολευομαι στο αγνωστο. Εχετε ξεκινησει υλη γ λυκειου;

Μπραβο,μπραβο...ναι και εμενα το αγνωστο μου φαινεται δυσκολο αν και με διαβασμα και την βοηθεια του φροντηστιριου θα τα καταφερω,που θα παει!!Κατα τα αλλα,γνωστο και λατινικα δεν υπαρχει κανα σοβαρο προβλημα,πολυ καλα τα παω!Ε,ενταξει λατινικα τωρα..ειναι πανευκολα!Τα εκανα απο την αρχη στο φροντηστηριο οποτε λογικο να μου ειναι σχεδον..γελοια!!:clapup::clapup::clapup:
Μετα τις γιορτες ξεκιναμε την υλη για την Γ'λυκειου!!!!!

καλα ολα αυτα αυτα αλλα κατα την γνωμη μου ειναι ουτοπικα..γιατι για να συμβει κατι τετοιο πρεπει να αναβαθμιστει η γνωση και η παιδεια που παρεχεται στα δημοσια σχολεια. προσωπικα εγω μιας και περασα απο τον θεσμο των πανελλαδικων(που εννοειται πως δεν ειναι το τερας που μας παρουσιαζουν) νομιζω πως χωρις φροντιστηρια ειναι πααααρα πολυ λιγα τα παιδια που θα τα καταφερουν

Συμωνω απολυτα!!!1:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γεια σας κοριτσια και εγω θεωρητικη ειμαι:D. Και μενα το φροντιστηριο με εχει βοηθησει παρα πολυ στο να αντιμετωπισω τις απαιτησεις του σχολειου. Στο γινεται πολλη φασαρια και καθολου μαθημα. Στα μαθηματα της κατευθυνσης πως τα πατε; εγω δυσκολευομαι στο αγνωστο. Εχετε ξεκινησει υλη γ λυκειου;

Μπραβο,μπραβο...ναι και εμενα το αγνωστο μου φαινεται δυσκολο αν και με διαβασμα και την βοηθεια του φροντηστιριου θα τα καταφερω,που θα παει!!Κατα τα αλλα,γνωστο και λατινικα δεν υπαρχει κανα σοβαρο προβλημα,πολυ καλα τα παω!Ε,ενταξει λατινικα τωρα..ειναι πανευκολα!Τα εκανα απο την αρχη στο φροντηστηριο οποτε λογικο να μου ειναι σχεδον..γελοια!!:clapup::clapup::clapup:
Μετα τις γιορτες ξεκιναμε την υλη για την Γ'λυκειου!!!!!
βασικά στο άγνωστο είναι όντως λίγο δύσκολα, αλλά θέλει μεθοδολογία! αν ξέρεις καλό συντακτικό και γραμματική και μάθεις και κάποιες στάνταρ εκφρασούλες πιστεύω βγαίνει!:) γ' λυκείου κι εμείς μετά τις γιορτές!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Δε συμφωνώ και τόσο με το θεσμό...
Έκανα φροντιστήρια πέρσι και φέτος, αλλά διαφωνώ με την άποψη ότι πρέπει να κάνει κάποιος οπωσδήποτε φροντιστήριο.. Να το θέσω αλλιώς για να με καταλάβετε...

Έχουμε μόνοι μας κλειστεί σε ένα "θεσμό" που μας "τρώει" τα καλύτερά μας χρόνια. Και έχει καταντήσει ο μόνος δρόμος για τις Πανελλαδικές εξαιτίας μας και των γονιών μας, πιστεύω... Διότι παλιότερα, που δεν είχε τόσα χρήματα ο κόσμος, οι μαθητές έδιναν με τη βοήθεια μόνο του σχολείου και μπορούσαν να πετύχουν τους στόχους τους γιατι τα θέματα μπορούσαν να απαντηθούν με τις γνώσεις που παρείχε το σχολείο. Τι έγινε με τα σημερινά θέματα και δε συμβαίνει το ίδιο;
Καταλαβαίνω ότι, τις δεκαετίες του '80 και '90, όταν οι Έλληνες (σαν ιδιώτες, όχι σαν κράτος) άρχισαν να πλουτίζουν, μερικοί σκέφτηκαν να κάνουν έξτρα μαθήματα, για να γράφουν καλύτερα - και επειδή, νομίζω, είναι και στη φύση μας να θέλουμε να "φάμε" τον άλλον, να γράψουμε καλύτερα, κι ας μην αξίζουμε... Η απόπειρα έγινε συνήθεια και όλοι σιγά-σιγά βρέθηκαν να κάνουν φροντιστήρια! Και όσο όλοι μαζί βελτιώνονταν με τα φροντιστήρια, τα θέματα δεν μπορούσαν να παραμείνουν στην ίδια δυσκολία, γιατί διαφορετικά θα έγραφαν όλοι 20! Συνεπώς, τα δυσκόλεψαν κατά πολύ...
Εγώ στην Α' Λυκείου δεν έκανα φροντιστήρια, αντίθετα με πολλούς συμμαθητές μου, και έβγαλα 19,8, σχεδόν μια μονάδα πάνω από το δεύτερο του σχολείου σε βαθμολογική σειρά και σχετικά αυστηρή βαθμολόγηση, στη Β' Λυκείου το ίδιο, κάνοντας Έκθεση και Αρχαία, αλλά τώρα, στην Γ', πρέπει να κάνω έξι μαθήματα!
Και το κακό ποιο είναι; Όχι μόνο απαξιώνουμε εντελώς το σχολείο (ας είμαστε ειλικρινείς!), αλλά επιβαρύνουμε και πολύ τους γονείς μας... Νομίζετε ότι μπορούν όλοι να πληρώνουν 1500 ευρώ το μήνα για μαθήματα, πιο πολλά κι από όσο πληρώνονται;
Δεν ξέρω ποια είναι η δική σας γνώμη, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει επιτέλους να σταματήσει!!


Συγχαρητηρια για την επιδοση σου χωρις φροντιστηρια. Σου αξιζουν πολλα μπραβο. Σου ευχομαι τα καλυτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top