Σας έχει βοηθήσει πραγματικά το φροντιστήριο;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
- Δεκτόν ότι το σχολείο δεν επαρκεί για προετοιμασία για τις πανελλήνιες. Οπότε χρειάζεται συμπλήρωμα, είτε με φροντιστήριο, είτε με επιπλέον προσωπική δουλειά. Γιατί όμως δεν επαρκεί το σχολείο, ακόμα και στην περίπτωση που οι καθηγητές είναι σωστοί? Πολύ απλά, οι μισές σχεδόν ώρες του μαθήματος του σχολείου χάνονται για 10³ λόγους. Άρα, όσο και να θέλει ένας καθηγητής δεν προλαβαίνει να κάνει τη δουλειά του σωστά. Από την άλλη, οι μαθητές έχουν πλήρως φτυσμένο το σχολείο και δεν δέχονται ούτε τους καθηγητές που θέλουν να είναι σωστοί, οπότε και αυτοί με τη σειρά τους κάποια στιγμή θα βαρεθούν κι έτσι έχουμε έναν φαύλο κύκλο.
- Να απαντήσω και προσωπικά στο αρχικό ερώτημα: Δεν πήγα καθόλου φροντιστήριο για Α και Β λυκείου, αλλά μόνο για τη Γ έκανα 7 ώρες συνολικά την εβδομάδα ιδιαίτερο και αυτό μέχρι το Φεβρουάριο, οπότε σταμάτησα και συνέχισα μόνος μου. Πιστεύω ότι βοηθήθηκα αλλά όχι και πολύ. Αυτό που είναι το καθοριστικό είναι η προσωπική δουλειά. Βλέποντας τα πράγματα τώρα, νομίζω ότι θα τα είχα καταφέρει το ίδιο καλά και χωρίς καθόλου βοήθεια. Όμως, τότε αισθανόμουν ανασφάλεια χωρίς αυτή τη βοήθεια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
- Δεκτόν ότι το σχολείο δεν επαρκεί για προετοιμασία για τις πανελλήνιες. Οπότε χρειάζεται συμπλήρωμα, είτε με φροντιστήριο, είτε με επιπλέον προσωπική δουλειά. Γιατί όμως δεν επαρκεί το σχολείο, ακόμα και στην περίπτωση που οι καθηγητές είναι σωστοί? Πολύ απλά, οι μισές σχεδόν ώρες του μαθήματος του σχολείου χάνονται για 10³ λόγους. Άρα, όσο και να θέλει ένας καθηγητής δεν προλαβαίνει να κάνει τη δουλειά του σωστά. Από την άλλη, οι μαθητές έχουν πλήρως φτυσμένο το σχολείο και δεν δέχονται ούτε τους καθηγητές που θέλουν να είναι σωστοί, οπότε και αυτοί με τη σειρά τους κάποια στιγμή θα βαρεθούν κι έτσι έχουμε έναν φαύλο κύκλο.
- Να απαντήσω και προσωπικά στο αρχικό ερώτημα: Δεν πήγα καθόλου φροντιστήριο για Α και Β λυκείου, αλλά μόνο για τη Γ έκανα 7 ώρες συνολικά την εβδομάδα ιδιαίτερο και αυτό μέχρι το Φεβρουάριο, οπότε σταμάτησα και συνέχισα μόνος μου. Πιστεύω ότι βοηθήθηκα αλλά όχι και πολύ. Αυτό που είναι το καθοριστικό είναι η προσωπική δουλειά. Βλέποντας τα πράγματα τώρα, νομίζω ότι θα τα είχα καταφέρει το ίδιο καλά και χωρίς καθόλου βοήθεια. Όμως, τότε αισθανόμουν ανασφάλεια χωρίς αυτή τη βοήθεια.

Οι περιπτωσεις αυτες (καλοι καθηγητες) ειναι ελαχιστοτατες .Στα περισσοτερα σχολεια οι καθηγητες ειναι ο ορισμος του 'δημοσιου'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο... Ναι, το ομολογώ ότι είναι κάποιοι καθηγητές (ιδίως στη Θεωρητική, αλλά και στις άλλες κατευθύνσεις) που δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις... ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ! (Δε γίνεσαι καλός φιλόλογος με το να ασχολείσαι όλη την ώρα με τις τηλεοπτικές σαπουνόπερες και τα αθλητικά!)... Αλλά δεν είναι και η πλειοψηφία. Επειδή παρατηρώ πολλές φορές τι συμβαίνει καθημερινά στο σχολείο, σε διαβεβαιώνω ότι υπάρχουν φορές που έχουμε απέναντί μας καθηγητή άριστο και ορεξάτο και τον θεωρούμε τελευταίας διαλογής!!! Ε, όχι πως είμαστε και στη θέση να κρίνουμε ποιος είναι καλός και ποιος όχι.
Άλλωστε, σε πολλές περιπτώσεις (πάρα πολλές) εμείς οι μαθητές αποφασίζουμε να μην παρακολουθούμε το μάθημα και αρχίζουμε να μιλάμε και να μιλάμε συνεχώς! Ούτε καν μας νοιάζει να συμπληρώσουμε τις γνώσεις με όσα, έστω και λίγα, θα ακούσουμε! Εδώ που μένω πολλοί καθηγητές υπάρχουν που είναι και διορισμένοι στο δημόσιο και κάνουν και ιδιαίτερα... Πώς γίνεται οι ίδιοι καθηγητές να καταξιώνονται στο ιδιαίτερο (με μαθητές της κλάσης του 19300-19500) και στο σχολείο να τους δίνουμε ένα "χαστούκι" λέγοντας "Άντε, μωρέ, αφού θα τα κάνω στο φροντιστήριο έτσι κι αλλιώς... Άννα, πώς πήγε χτες με τον ...;". Υπάρχουν και πολλοί που ακόμη και οι φροντιστηριακοί παραδέχονται ως πολύ καλούς καθηγητές για επίπεδο πανελλαδικών, που φέρνουν πλούσιο υλικό και προσπαθούν πολύ, αλλά κι αυτούς ακόμη τους ξαποστέλνουμε!!! Όποιος μιλάει για κακό σχολείο και λέει ότι προσπαθεί φιλότιμα στο σχολείο είναι συνήθως ψεύτης!
Δεν ξέρω, ίσως τα βλέπω και υποκειμενικά τα πράγματα, με την έννοια ότι σε άλλες τάξεις ασχολούμουν και με άλλα πράγματα (πιάνο, σχολικές γιορτές, σύνθεση, θέατρο, αθλητισμό...), και φέτος τα έχω περιορίσει σημαντικά... Αλλά όχι τώρα πως είναι και λογικό να κάνω επί δέκα+ ώρες την ημέρα τα ίδια πράγματα σε κάθε μάθημα... Κι εξάλλου, για όσους λένε ότι αυτά που λέω είναι ουτοπικά, να σημειώσω ότι αυτά που εκείνοι ισχυρίζονται περί "αναβάθμισης της δημόσιας παιδείας και αξιοκρατικής πρόσληψης εκπαιδευτικών" είναι ακόμη περισσότερο ουτοπικά, σε μια χώρα που κλονίζεται ολόκληρη από μια τεράστια διεθνή κρίση, που ζει μέσα σε ένα βάλτο πελατειακών σχέσεων και ευνοιοκρατίας, που τα πάντα περνούν μέσα από τα κρατικά και τα επιχειρηματικά συμφέροντα, και στο κάτω-κάτω όσο καλό και να γίνει το σύστημα ως προς τη δομή του, αν δεν αλλάξουμε εμείς νοοτροπία, δε θα πετύχει απολύτως τίποτα... Και ίσως, μάλιστα, σε έναν κόσμο που όλοι είμαστε "φιλάνθρωποι", αλλά υπάρχουν και παιδιά που ούτε να φάνε δεν έχουν, ίσως θα έπρεπε κι εμείς να περιορίζαμε την αχαριστία μας, μιας και έχουμε τουλάχιστον μια όποια δωρεάν παιδεία! Περιμένω τον αντίλογο με ανυπομονησία, διότι πρόκειται για ένα ζήτημα που ίσως όλοι θα έπρεπε να το είχαμε σκεφτεί πιο καλά...

Υ.Γ.: Χίλια συγγνώμη για τη φλυαρία, αλλά με έπιασε ο ιός του "λέγειν"... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
δν διαβασα ολα το comments..μονο αυτα στην αρχη και θελω να πω πως δν ξερετε καλα καποια πραγματα...η ελλαδα ειχε και εχει απο τους καλυτερους επιστημονες..κατηγορατε συνεχεια το εκπαιδευτικο συστημα κλπ χωρις να καταλαβαινετε οτι βγαζουμε συνεχως λαμπρα μυαλα τα οποια παιρνουν ξενες χωρες...επισης κατηγορατε συνεχως τους καθηγητες λες και φταινε μονο αυτοι...εγω ξερω οτι η δυναμη της μαζας σας ωθει...με αυτο εννοω οτι υπαρχουν πολλοι καλοι καθηγητες τους οποιους χλευαζουμε και θεωρουμε κακους και τεμπεληδες χωρις λογο..σαν παραδειγμα θα θεσω εναν καθηγητη για τον οποιο ακουω τα χειριστα και για τον οποιο ακουσα οτι αρκετο ποσοστο των παιδιων μια ταξης εκανε αποχη για να τον αλλαξουν..εγω αυτον που τον εχω το θεωρω καλο στη δουλεια του και καταλαβαινω τι λεει ενω οι περισσοτεροι(οχι ολοι φυσικα) αρνουνται να καταλαβουν και ειναι προκατειλημμενοι οτι δν διδασκει καλα..αυτο εχει ως συνεπεια να καταστρεφουν εντελως τν ορεξη του καθηγητη το οποιο ειναι οτι χειροτερο...επισης συνεχεια μα συνεχεια ακουω οτι το φροντηστηριο ερχεται πρωτο και το σχολειο δευτερο και οτι δν μαθαινεις στο σχολειο κλπ..και εγω ερωτω πώς γινεται να μαθεις σε ενα σχολειο οπου γινονται καταληψεις χωρις λογο και πώς γινεται να μαθεις οταν τα βλεπεις ολα αρνητικα?το φροντηστηριο θεωρειται καλο επειδη αναγκαζεσαι να κανεις καποια πραγματα.και αναγκαζεσαι επειδη σκεφτεσαι οτι πληρωνεις για αυτα...αμα ήταν το φροντηστηριο δωρεαν και το σχολειο επι πληρωμης θα θελα να δω τι θα λεγατε..γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα αντιδρουσατε και δν θα το επικροτουσατε.εν ολιγοις σταματηστε να κατηγορειτε τους εκπαιδευτικος και γενικα το συστημα και κοιταξτε να βελτιωθειτε..φυσικα υπαρχουν και κακοι καθηγητες..και φυσικα το κρατος ειναι αθλιο για αυτο και η ελλειψη βιβλιων κλπ.αυτο ομως δν συνεπαγεται κακο εκπαιδευτικο συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top