ΣΤΥΑ

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
μπήκα. βγήκαμε προχθές λόγω των εκλογών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
μπήκα. βγήκαμε προχθές λόγω των εκλογών :)

Α μαλιστα... και ενα φιλαρακι μου που ειναι ΣΣΕ τους βγαλαν λογω εκλογων... αντε φιλε μου καλη συνεχεια και καλο κουραγιο! Εμεις εδω διαβαζουμε ακαταπαυστα :p για να ρθουμε να σε βρουμε του χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια επειδη και εγω ενδιαφερομαι για αυτην την σχολη μπορειτε να μου πειτε λιγο για τις εγκαταστασεις;οι κοιτωνες πως ειναι;
φαινεται ανουσια ερωτηση αλλα ειναι απλη απορια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GalatsiotHs

Νεοφερμένος

Ο GalatsiotHs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια 8α ηθελα να μου πειτε αν μπορειτε ποσα χρονια ειναι η φοιτηση στην Σ.Τ.Υ.Α. και αν σε ολα αυτα τα χρονια θα μεινω στην Αθηναη και κατα την δειαρκεια της φοιτησης μου 8α υπαρξουν μεταθεσεις..ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doublepn

Νεοφερμένος

Ο doublepn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας μπορει καποιος να μου πει μερικες πληροφοριες για οπλoυργος στην ΣΤΥΑ γιατι στο site δεν μπορω να βρω και πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

doublepn

Νεοφερμένος

Ο doublepn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ειμαι τριτη λυκειου και το σκεφτομαι για οπλουργος στην ΣΤΥΑ μπορει καποιος να μου δωσει μερικες πληροφοριες σχετικα με αυτο επειδη στο σιτε δεν βρηκα και πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Οι ειδικοτητες στη ΣΤΥΑ αν δεν κανω λαθος βγαινουνε με κληρωση.Δεν διαλεγεις εσυ δηλαδη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doublepn

Νεοφερμένος

Ο doublepn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εισαι σιγουρος για αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Ειδικότητες

Η Σχολή Τεχνικών Υπαξιωµατικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α.) παρέχει στους σπουδαστές της την δυνατότητα επιλογής οκτώ (8) Ειδικοτήτων κατά την φοίτησή τους στην Σχολή.
Οι ειδικότητες καθορίζονται κάθε έτος ανάλογα με τις ανάγκες και απαιτήσεις της Υπηρεσίας.
Για τον διαχωρισμό των Δοκίμων σε ειδικότητες λαμβάνονται υπόψη:

  • Η σειρά επιτυχίας στις εισαγωγικές εξετάσεις
  • Οι ανάγκες της Υπηρεσίας
  • Η επιθυμία των Δοκίμων
  • Οι διαδικασίες του Κανονισμού Οργάνωσης και Λειτουργίας της Σχολής.
Η επιλογή της ειδικότητος αποτελεί μια δίκαιη, ανεπηρέαστη και διάφανη διαδικασία παρουσία των Δοκίμων, σύμφωνα με την οποία, το 15% των Δοκίμων που πρώτευσαν στη Γενική Σειρά εισαγωγής επιλέγει ειδικότητα από το 30% των διατιθεμένων θέσεων κάθε ειδικότητας. Οι υπόλοιποι χωρίζονται σε ομάδες και σύμφωνα με τη σειρά αρχαιότητας επιλέγουν ειδικότητα από ένα αναλογικό ποσοστό όλων των ειδικοτήτων μετά από κλήρωση.


https://www.haf.gr/el/career/academies/stya/training.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doublepn

Νεοφερμένος

Ο doublepn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταλαβα δηλαδη δεν διαλεγεις εσυ ειδικοτητες παντως αμα εχεις να μου προτεινεις καμια σχολη που εχει αμεση σχεση με τα οπλα θα ειμαι ευγνομων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Δεν ασχολουμαι με στρατιωτικα,απλα ετυχε να γνωριζω το συγκεκριμενο καθως εχω συγγενη στη ΣΤΥΑ.Γι'αυτο καλυτερα ας σου απαντησει καποιος αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodiac1

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Είμαι στην Στυα 2ο ετος με ειδικοτητα ελεγκτη αναχαίτησης τι θελειςνα μαθεις για οπλουργους????Εγ'ω απο οσο ξερω απο συναδελφους στη σχολη ειναι λιγο δυσκολη ειδικοτητα καιεχει λιγο τρεξιμο στην αρχη στην μοναδα...αλλα αν σου αρεσει δεν θα εχεις προβλημα.ειδικοτητες διαλεγουν συνηθως οι 30 πρωτοι οποια θελουν και οι υπολοιποι με κληρωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doublepn

Νεοφερμένος

Ο doublepn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σου απλα θελω να μαθω αν ασχολεισαι μονο με την συντηρηση των οπλων η και τα τεσταρεις κιολας? Επισης μπορεις να ασχοληθεις μονο με οπλα ξηρας?Παντως με το τρεξιμο δεν εχω προλημα το εχω φαει με το κουταλακι ευχαριστω για τις πληροφοριες και για την βοηθεια.

Αυτο με τους τριαντα πρωτους ειναι λιγο δυσκολο ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

joan_evans

Νεοφερμένος

Η joan_evans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ενδιαφερομαι γ ελεγκτης αναχαιτησεως..κ ηθελα να ρωτησω για το ωραριο..οταν αποφοιτησεις παραμενεις μεσα στη σχολη η' εισαι εξω κ πας συγκεκριμενες ωρες? παρακαλω ν μου απαντησει καποιος π ξερει..ευχαριστω εκ των προτερων.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
γεια σας παιδιά . θα ήθελα να μάθω αν οι στυατζιδες ,εκτός από το να επισκευάζουν , συντιρούν κτλ ένα αερ/φος , ασχολούνται και με διαφορες μελετες / σχεδια ή αυτο ειναι αποκλειστικα δουλεια των ατομων απο σμα ? Επίσης , ποια ειδικότητα θα σε ''βοηθησει'' πιο πολύ αν θες να μπεις αργότερα στην πολιτική αερ/ρια . Ευχαριστω για το χρονο σας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodiac1

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ενδιαφερομαι γ ελεγκτης αναχαιτησεως..κ ηθελα να ρωτησω για το ωραριο..οταν αποφοιτησεις παραμενεις μεσα στη σχολη η' εισαι εξω κ πας συγκεκριμενες ωρες? παρακαλω ν μου απαντησει καποιος π ξερει..ευχαριστω εκ των προτερων.. :)
Για τα 2 χρονια μεσα στην σχολη που σπουδαζεις βγαινεισ μονο παρασκευες και σκ....στο 2ο ετοσ αν βγαλεισ βαθμολογια πανω απο 85% τηα βγαινεις και τεταρτες.Μετα την σχολη σαν ελεγκτης αναχαιτισης χωριζεσαι σε 3 κατηγοριες αναλογα με τις θεσεις που θα ανοιξουν:radar οπου κανεις ελεγχεις
αναχαιτισεις με τους τουρκους κτλ που ειναι πολυ ενδιαφερων και μαθαινεις πραγματα που πολλοι δεν γνωριζουν...με ωραριο 1-3 δηλ δουλευεις 1 μερα και καθεσαι 3 αλλα το κακο ειναι οτι καθε radar βρισκεται σε υπογειες εγκαταστασεις πανω σε βουνα!Πυργο ελεγχου σε στρατιωτικα αεροδρομια οπου δουλευεις κανονικα 8αρο και τα σκ μονο αν θα εχεις υπηρεσια αλλα ειναι λιγο πιο ανχωτικο!Και ελεγκτης οπλικων συστηματων οπου κατευθεινεις πυραυλικα συστηματα πχ systhmata PATRIOT οπου δουλευεις οπως το προηγούμενο αλλα ειναι πολυθ πιο χαλαρα στι δουλεια!τα λεφτα ειναι τα ιδια και στις 3 κατηγοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ο αρχικος μισθος τελικα ποσος ειναι ? γιατι αλλοι λενε 1000 , αλλοι 800 , αλλοι 900 ... ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Στην προκυρηξη λέει πως η ΣΤΥΑ βρίσκεται μόνο στο πεδίο τεχνολογικών επιστημών σε αντίθεση πχ με την ικαρων που βρίσκεται και στο θετικών επιστημών.Τι σημαίνει αυτο οτι μόνο απο τεχνολογική κατεύθυνση μπορείς να πας χωρίς απώλεια μορίων;Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Στην προκυρηξη λέει πως η ΣΤΥΑ βρίσκεται μόνο στο πεδίο τεχνολογικών επιστημών σε αντίθεση πχ με την ικαρων που βρίσκεται και στο θετικών επιστημών.Τι σημαίνει αυτο οτι μόνο απο τεχνολογική κατεύθυνση μπορείς να πας χωρίς απώλεια μορίων;Ευχαριστω
Βασικά η ΣΤΥΑ βρίσκεται στο 4ο πεδίο,οπότε μπορείς να δώσεις είτε από τεχνολογική, είτε από θετική χωρίς καμία απώλεια μορίων...(άλλωστε νομίζω ότι δεν υπάρχει σχολή που να δίνεις από τεχνολογική και να χάνεις μόρια από τη θετική...:hmm:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Η ΣΤΥΑ ανήκει στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο το οποίο ονομάζεται και Πεδίο Τεχνολογικών Επιστημών.
Το 2ο Πεδίο Λέγεται και Πεδίο Θετικών Επιστημών.

Ένα παιδί της Θετικής μπαίνει χωρίς απώλεια μορίων και στο 2ο και στο 4ο πεδίο(το ίδιο και ένας την Τεχνολογικής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top