ΣΣΑΣ Ιατρικό vs Πολιτική Ιατρική

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
οκ, χρειαζόμαστε εμείς οι πρωτοετείς ,που βασιζόμαστε σε ότι ακούμε , τη γνώμη καποιου πτυχιούχου, πόσο μαλλον κάποιου πτυχιούχου που μόλις έχει τελειώσει κ βρίσκεται αντιμέτωπος με το "τι να κάνω"
απλά η 4η παράγραφος περί ελεύθερου χρονου που κολλαει??? ΙΔΙΕΣ υποχρεώσεις εχουμε εμείς της πολιτικής ιατρικης και του ΣΣΑΣ , ίδιο ωράριο, ίδια κούραση...οποτε μου φαίνεται λίγο άκυρη η αναφορά γιατι προσπαθούμε να καταλαάβουμε ποια είναι τα πλεονεκτήματα της ιατρικής ΣΣΑΣ, κ στο θέμα διάβασμα/κούραση δεν εχουν καμία απολύτως διαφορά......... είπες οτι εβγαινες μια-δυο φορες την εβδομάδα, στη σσας ισως να μην εβγαινες κ καμία αν θυμηθείς οτι σε αφηνουν εξω συγκεκριμένες μέρες.......

ενδιαφέροντα αυτά για το εξωτερικό αλλά.........όντως εχουν κ δικούς τους αποφοίτους, κ ΕΜΕΙΣ απο την ελλάδα είμαστε τελευταίοι σε προτεραιότητα, αλλά αν πας σε ένα λονδίνο με πλυθησμό τριπλάσιο της αθήνας, λογικό είναι να βρεις πλήθος νοσοκομείων, κ κάποια κενή θέση, όχι όπως στη ελάδα που περιμένουν χιλιάδες ατομα ν κανουν ειδικότητα σε 3-4 διαθέσιμα δημόσια νοσοκομεία..............


όσο για τα έξοδα........ε ας βρούμε κ καμία δουλειά για λίγο καιρό δε θα περιμένουμε κ όλα έτοιμα!!!

γενικά νομίζω πως δε χρειάζεται ούτε υπέρμετρη αισιοδοξία ούτε όμως απαιδιοδοξία....εξάλλου στο παρον θέμα δεν εκφράσαμε εμείς οι επιπόλαιοι τον πλασματικό κόσμο της πολιτικής ιατρικής, απλα αναλύσαμε τι παραπάνω θα βρίσκαμε, εμεις που πιαναμε τα μόρια αν δηλώναμε ΣΣΑΣ!

να γκρινιάζουν πολλοί ξέρουν , αλλά να πάρουν τα πόδια τους κ να κυνηγήσουν.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
@ Alessandra
το οτι η ιατρικη στην Ελλαδα εχει χαλια επαγγελματική αποκατασταση ειναι κοινο μυστικο. δεν νομιζω πως καποιος που την επιλεγει δεν ξερει εκ των προτερων κάποιες απο τις δυσκολιες (σιγουρα όχι όλες) . όμως η ΣΣΑΣ δεν ειναι πανακεια. δεν μπορει κάποιος στον οποιο αρεσει η ιατρική να "συμβιβαστει" με την ιδεα του στρατου, για να κανει αυτο που θελει. αν αρχισουμε υποχωρησεις και να μπαινουμε σε καλουπια απο τα 18...καηκαμε!:P δεν ειναι δυνατον να ταιριαζουν ολες οι σχολες σε ολους. ο καθε υποψηφιος επιλεγει αυτο που θεωρει πως του "παει" περισσοτερο. πολλοι ειχαν τη δυνατοτητα να μπουν ΣΣΑΣ αλλα δεν την επελεξαν, σε κάποιες περιπτωσεις θα συμφωνισω , λογω αγνοιας των δυσκολιων / κακης ενημερωσης κλπ. δεν νομιζω ομως πως μπορουμε να γενικευουμε λεγοντας "θα μετανοιωσουν την ωρα και τη στιγμη που δεν μπηκαν στη ΣΣΑΣ". αλλες προτεραιοτητες εχει αυτος που επιλεγει το στρατιωτικο αλλες αυτος που επιλεγει το πολιτικο. ας μην ειμαστε τοσο αυστηροι και τοσο απολυτοι στο θεμα αυτο. με συγχωρεις αν παρεξηγησα τον τροπο που το ειπες, απλως ηθελα να το σχολιασω γιατι δεν μου καθησε καλα η φραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
aleka, αυτή είναι η δική μου κατασταλαγμένη γνώμη έπειτα από κάποια χρόνια που βρίσκομαι στην ελεύθερη αγορά. Προέρχεται από τις δικές μου εμπειρίες. Είναι αυτονόητο ότι μιλώ κινητοποιημένη από γεγονότα που έχω ζήσει η ίδια, τα οποία είναι πολύτιμο για κάποιον να ακούσει. Πρόκειται για μία άποψη προσωπική που φωτίζει το θέμα "ιατρική", όπως και των υπολοίπων.
Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλεί ο απόλυτος τρόπος με τον οποίο εκφέρομαι- είναι απόλυτος γιατί ξέρω πια τα δεδομένα, δεν είμαι στη φάση του "ξεκινάμε και βλέπουμε". Έχω ήδη "δει". Πες τη δική σου άποψη αλλά μην προσπαθείς να εμποδίσεις τη δική μου να ακουστεί. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Υπάρχει πολλή τρέλα στο στρατό και αν πέσεις στον πειραγμένο θα κάνεις αμάν για να γλυτώσεις.
Μονο και μονο γι' αυτο που λες, καλυτερα πολιτικη ιατρικη-οδοντιατρικη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
@ Alessandra

εχω πει και σε αλλα θεματα πως καλως η κακως εχω δικους μου φοιτητες ιατρικης και γιατρους σε νοσοκομεια (οχι στην ελευθερη αγορα που εισαι εσυ) και η εικονα που εχω ειναι αυτη που ειπα παραπανω.
ειναι πραγματικα δυσκολα, αλλα δεν ειναι απαραιτητο πως οποιος δεν μπει ΣΣΑΣ θα το μετανοιωσει. δεν ειναι η ΣΣΑΣ και μετα το χαος. και επαναλαμβανω δεν ειναι βεβαιο πως ολοι θα μετανοιωσουν για τις επιλογες τους, ειδικα τη στιγμη που δεν μπορουμε να ξερουμε πως θα ειναι τα πραγματα σε 6-7 χρονια (και στο πολιτικο αλλα και στο στρατο). δεν εμποδιζω την αποψη σου να ακουστει, απλως σχολιασα αυτο που ειπες, διαλογο κανουμε εξαλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Η δική μου είναι μία προσωπική άποψη που φωτίζει το θεμα "ιατρική". Όπως και των υπολοίπων. Προσωπικές εμπειρίες δε λέμε εδώ ή καλύτερα να μιλάμε θεωρητικά; Δε νομίζω.
chris_90, έχω δει και τα καλά και τα άσχημα και της πολιτικής και της στρατιωτικής ιατρικής. Τα αναφέρω και τα δύο, αυτά τα όσα τέλος πάντων γνωρίζω εγώ η ίδια. Με αυτόν τον τρόπο κάποιοι ίσως βοηθηθούν να επιλέξουν τι τους ταιριάζει. Παρακολουθώ αυτην την περίοδο σε ένα στρατιωτικό νοσοκομείο, κάνω μια μετεκπαίδευση. Είμαι τυχερή γιατί έχω βρεθεί δίπλα σε χρυσούς ανθρώπους, πράγμα σπάνιο. Ε, το τι ακούω να σχολιάζουν για συναδέλφους τους στρατιωτικούς και τι πράγματα έχω δει δεν περιγράφεται. Γι' αυτό σου λέω, αν έχεις τα κότσια να αντέξεις την τρέλα του στρατού, όταν τη συναντήσεις, είναι χίλιες φορές καλύτερο να πας ΣΣΑΣ. Συνυπολογίζοντας και τη δυνατότητα μετεκπαίδευσης, ακόμα και το ότι μπορείς να συνταξιοδοτηθείς νέος και να έχεις το δικό σου ιατρειο. Για παράδειγμα, στο ορθοδοντικό τμήμα για να γινεις δεκτος για θεραπεια πρεπει να περιμένεις 4 χρόνια. Ε, πολλοί δεν περιμένουν αλλά πηγαινουν στο ιατρείο του ορθοδοντικού υπηρεσίας. Δεν τους "κλέβει" , απλά, εκ των πραγμάτων αποκτά πελατεία λόγω του νοσοκομείου. Πιέζονται, βέβαια, πολύ μερικές φορές, αυτό έιναι αλήθεια. Αλλά, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στα πολιτικά νοσοκομεία. Εγώ μιλώ σήμερα , μετά από όλα αυτά που έχω περάσει. Ίσως ξεκινώντας να μην το έκανα. Άλλωστε, κι εγώ είχα την ευκαιρία να περάσω σε στρατιωτική σχολή με λιγότερα μόρια, λόγω του πατέρα μου που ήταν στρατιωτικός, αλλά δεν το επέλεξα. Σήμερα το μετανιώνω. Θα πορευθώ με ό,τι έχω, βέβαια, αλλά ήθελα κι εγώ να μπορώ να κάνω ένα μεταπτυχιακό ή να έχω τη δυνατότητα για αυτό. Ως πολιτική οδοντίατρος και μή έχοντας πολιτικό μέσο ούτε την οικονομική δυνατότητα των γονιών για να πάω εξωτερικό, δεν έχω κάνει. Μιλάω προσωπικά. Δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω και κατι αλλο. Με τις ειδικοτητες στο Ιατρικο ΣΣΑΣ τι παιζει; Διαλεγεις εσυ, σε βαζουν οπου εχουν κενο, δινεις εξετασεις, ειναι το ιδιο με την πολιτικη; (ολα αυτα εχω ακουσει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Θα ρωτήσω αύριο και θα σου πω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σε βάζουν όπου έχουν κενό απ' ό,τι θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Σε βάζουν όπου έχουν κενό απ' ό,τι θυμάμαι.

Στρατιωτικός γιατρός είναι ο πατέρας σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ρε παιδιά μη λέτε ασάφειες για το αν μπορείς να αντεξεις τη τρέλα του στρατού και τέτοια.Η ΣΣΑΣ είναι πολύ χαλαρή σχολή.Και δεν βγαίνεις στρατιωτικός καθαρόαιμος,βγαίνεις επιστήμονας.Σε υπολογίζουν και δουλεύεις σε ένα πολύ καλό περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δε διάβασες καλά τα ποστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω και κατι αλλο. Με τις ειδικοτητες στο Ιατρικο ΣΣΑΣ τι παιζει; Διαλεγεις εσυ, σε βαζουν οπου εχουν κενο, δινεις εξετασεις, ειναι το ιδιο με την πολιτικη; (ολα αυτα εχω ακουσει :P)


Βγαινει ενα πρόγραμμα, συνήθως 5ετίας. Οι περισσότεροι επιλέγουν αυτό που θέλουν. Είναι περίπου όπως και στην πολιτική ιατρικη. Υπάρχει αναμονή. Οι εφημερίες των στρατιωτικών ειδικευομένων δεν πληρώνονται.
Στην οδοντιατρική, δεν μπορείς να πας για μεταπτυχιακό-ειδικότητα όποτε θέλεις εσύ. Πρέπει να το συναποφασίσει η υπηρεσία. Κάποιοι περιμένουν και πηγαίνουν μετά από κάποια χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnSmith

Νεοφερμένος

Ο JohnSmith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια, εγώ φέτος το 2009 εδωσα Πανελλαδικες περασα γεωπονική στη Θεσσαλονίκη και τώρα ξαναδίνω. Θέλω Ιατρική. Αλλά άν και θέλω να πάω Ευρώπη και να μείνω εκεί, είναι πολύ δύσκολα... Πραγματικά... Κάποτε θα βρεί ο καθένας τον δρόμο του αλλά μέχρι τότε τί??? Καί όλοι μου προτείνουν Ιατρική ΣΣΑΣ... Ναι αλλά άν και θέλω δουλειά, στην άκρη του μυαλού μου νομίζω πως θα περιοριστώ. Έτσι δεν είναι... Οπότε το αποτέλεσμα είναι να είμαι σε απόγνωση.... Γιά πείτε και κάποιος τη γνώμη του για να δούμε και εμείς πού να κινηθούμε:P:P:P:thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Thanks Alessandra. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loanna

Νεοφερμένος

Η Loanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αυτά που είπα περί ελεύθερου χρόνου ήταν για να δείξω ότι εξ' ίσου περιορισμένος είναι ο χρόνος των φοιτητών και των 2 σχολών ( σε περίπτωση βέβαια που ο πολίτης-φοιτητής θέλει να τελειώνει στην ώρα του). Δεν πολυκατάλαβα την ένσταση/απορία που εκφράστηκε παραπάνω.
Και κάτι ακόμα. Τα όσα είπα τα είπα με τη διάθεση και την πρόθεση που θα τα έλεγα σε οποιονδήποτε και να με ρώταγε, γνωστός ή άγνωστος, και με λέξεις που τις διάλεξα πολύ προσεκτικά για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Και πάλι λέω ότι αναφέρομαι στην Ιατρική Αθηνών.
Τέλος, για να είναι ακόμα πιο ολοκληρωμένα τα λεγόμενά μου, να συμπληρώσω ότι :
1. Δεν έχω κανέναν στην οικογένεια/ευρύτερο σόι που να έχει έστω και την παραμικρή σχέση με τον ιατρικό κόσμο.
και
2. Προτού πάρω πτυχίο είχα ήδη δώσει τα 2 USMLE steps ( step 1 & 2CK ) για να κάνω αίτηση για ειδικότητα στην Αμερική σε μια από τις πλέον ανταγωνιστικές ειδικότητες ( Γεν. Χειρ. ), έχω επίσης προγραμματίσει να δώσω το step 2CS και από Νοέμβρη θα πάω για ένα χρόνο έρευνα σε Πανεπιστημιακό νοσοκομείο εκεί ( από τα καλύτερα παγκοσμίως, όχι μόνο στις ΗΠΑ), προκειμένου να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου, γνωρίζοντας πάντα ότι θα θεωρούμαι ''κατώτερη'' των Αμερικανοσπουδαγμένων φοιτητών ( κατώτερη όσον αφορά την αξιολόγηση των αιτήσεων για μια θέση ειδικότητας ). Η αλήθεια είναι ότι στις ευρωπαικές χώρες τα πράγματα δεν είναι και τόσο ανταγωνιστικά, αλλά εξαρτάται πάντα από την ειδικότητα που θα διαλέξει κανείς.
Αυτά τα λέω για να στηρίξω από προσωπική εμπειρία τα περί ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ οικονομικών εξόδων που περιέκλειαν όλα τα παραπάνω (οι γονείς μου δεν είναι πλούσιοι, μικρομεσαία οικογένεια είμαστε και πήραμε δάνειο για να πάω αυτόν τον ένα χρόνο για την έρευνα). Παρεπιμπτόντως, η visa (για ΗΠΑ) δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια για να δουλέψεις, αλλά και να σου άφηνε, ποιος θα ρίσκαρε λιγότερες αντοχές σε ένα τέτοιο κρίσιμο στάδιο, όπου θέλεις να δείξεις τον καλύτερο εαυτό σου?? Και αυτό ισχύει όπως καταλαβαίνουμε και για κάθε χώρα του εξωτερικού, όπου κάθε ευκαιρία που παρουσιάζεται πρέπει να την αρπάζεις απ' τα μαλλιά. Βλέπουμε, λοιπόν, ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά...

Υ.Γ (1) : Το 2ο αποτελεί εν μέρει σχολιασμό της πρότασης ''να γκρινιάζουν πολλοί ξέρουν , αλλά να πάρουν τα πόδια τους κ να κυνηγήσουν.............''.
Υ.Γ (2) : Alessandra συμφωνώ μαζί σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κάτι ακόμα: Αν έχουν κάνει αίτηση για μία θέση μεταπτυχιακού-της οδοντιατρικής- πάνω από ένας, τότε ναι, δίνουν εξετάσεις.
Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τις ειδικότητες της ιατρικής αλλά δε θυμάμαι τι μου είπαν γι' αυτό, δεν είμαι σίγουρη.
Για ΣΣΑΣ, αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimious200

Νεοφερμένος

Ο dimious200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Για τις ειδικότητες βγαίνουν κάποιες θέσεις(υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχειθέση για την ειδικότητα που θέλεις).Δηλώνεις ποια θέλεις.Αν είστε λιγότεροι ή ίσοι από τον αριθμό των θέσεων τότε μάλλον δε δίνεις εξετάσεις.Αν είστε παραπάνω δίνεις και οι καλύτεροι παίρνουν τις θέσεις.Μετά διαλέγεις ή μια άλλη ή να ξανακάνεις χαρτιά την επόμενη χρονια.Βέβαια μετά αν ούτε τη δεύτερη φορα δεν τα καταφέρεις διαλέγεις μία από τις ειδικότητες που είναι διαθέσιμες(ίσως να έχεις και τρίτη ευκαιρια-δεν ειμαι σιγουρος- πάντως σίγουρα δεν έχεις τέταρτη).Καλά και η ΣΣΑΣ έχει πάρα πολλά αρνητικά.Μη ξεχναμε τις μεταθέσεις καθε 2-3 χρόνια(κάπου στις 6-7 μέχρι το αμετάθετο) που προσωπικά για μένα ειναι το στοιχείο που με χαλάει περισσότερο από όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top