Ρωσικά

Petunia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Ειναι ωραια γλωσσα απο τα λιγα που ξερω,γιαυτο σκεφτομαι και γω να ασχοληθω σοβαρα μαζι της:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Κανείς στη Θεσσαλονίκη που κάνει ρώσικα να με προτείνει καθηγητή?
Βρήκα άπειρους και δεν ξέρω ποιον να διαλέξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Ειναι μια απο τις γλωσσες που θελω να μαθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Κι εγω σκεφτομαι να μαθω ρωσικα! Ειναι μια σπανια γλωσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
προσωπικα,αν τελειωσω και μαθω σε ενα αρκετα καλα επιπεδο τα αγγλικα ,τα γαλλικα ,και τα ιταλικα που μολις ξεκινησα,η επομενη γλωσσα που θα επιθυμουσα να μαθω,ειναι μια σλαβικη!και ποια αλλη να μαθει κανεις?η ρωσικη ειναι και η πιο πλουσια αλλα ταυτοχρονα και η πιο χρησιμη!και ειναι πραγματικα πολυ χρησιμη!η ρωσια ολοενα γινεται μεγαλυτερη δυναμη και παραλληλα,χωρες οπως η ουγκρανια την καταλαβαινουν απολυτα την γλωσσα!οποτε την μιλουν πολλοι!

Θα ενταχθεί η ρώσικη γλώσσα στο πρόγραμμα ξένων γλωσσών του γυμνασίου;;;;;;Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!!!!
μπορει οχι στο σχολειο αλλα ομως για κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας ,αναμενουμε την ρωσικη γλωσσα!

Υπάρχουν [SIZE=-1]140,702,094 ομιλητές ανά τον κόσμο Μάρτιος 2009. Αριθμός χρηστών ανα γλώσσα Από πτυχεία νομίζω ότι δεν υπάρχουν ακόμα. Είναι μια γλώσσα που είχει πολύ μεγάλη ανάπτυξη στο Ίντερνετ τα τελευταία 8 χρόνια και με πολλούς ομιλητές εκτός Ρωσίας24 πρώτες γλώσσες οι ομιλητές έφταναν περίπου στα 275 εκατομμύρια το 2006. Ελπίζω να βρεις γρήγορα απάντηση στα ερωτήματά σου. Είσαι από Πιερία μήπως;[/SIZE]
υπαρχει εξεταση και την διεξαγει το ρωσικο ινστιτουτο της αθηνας πουσκιν!αν καταλαβα και εγω καλα βεβαια! https://www.pushkin.gr/portal/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Μου φαίνεται τρομερά ενδιαφέρουσα γλώσσα...Σκέφτομαι να ξεκινήσω αργότερα, στο πανεπιστήμιο μάλλον...Πάντως απ'ότι έχω ψάξει δεν είναι και πολύ οργανωμένα τα πράγματα στην Ελλάδα για τη ρωσική (και όχι μόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
πόσα χρόνια χρειάζονται για να πάρει κανείς ένα καλό πτυχίο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
πόσα χρόνια χρειάζονται για να πάρει κανείς ένα καλό πτυχίο ?
για να τελειοποιηθει καποιος,εχω διαβασει καπου,θελει περιπου 6 χρονια!(για προφισιενσι αλλα χωρις να σημαινει οτι εισαι ο καλυτερος της γλωσσας,το fluency δεν επιτυγχανεται ευκολα!)για πληροφοριες πατα στο γκουγκλ ινστιτουτο πουσκιν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
για να τελειοποιηθει καποιος,εχω διαβασει καπου,θελει περιπου 6 χρονια!(για προφισιενσι αλλα χωρις να σημαινει οτι εισαι ο καλυτερος της γλωσσας,το fluency δεν επιτυγχανεται ευκολα!)για πληροφοριες πατα στο γκουγκλ ινστιτουτο πουσκιν!

ευχαριστώ πάρα πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ξεκίνησα πρόσφατα και μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα! Αν ξεπεράσεις τα αρχικά εμπόδια στην ανάγνωση και τη γραφή, από κει και πέρα είναι καθαρά προσωπική ενασχόληση. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον...σε γενικές γραμμές είναι δύσκολη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τα ρώσικα είναι πολύ ωραία γλώσσα! παιδιά και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κανέναν καλό καθηγητή για ιδιαίτερα ή κάποιο καλό φροντιστήριο ενδιαφέρομαι. (αυτή η μανία μου να θέλω συνεχώς να μαθαίνω καινούριες γλώσσες :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irinapakousina

Νεοφερμένος

Η irinapakousina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειμαι καθηγητρια ρωσικης γλωσσας και ειμαι προθημη να λυσω τις αποριες σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Παιδιά μήπως ξέρετε τπτ συγκεκριμένο για το TORFL;
Οπως το που μπορώ να δώσω εξετάσεις,ποια είναι η ΄θλη του κάθε επιπέδου κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Οι γονείς μου μιλάνε ρώσικα επειδή ο ένας σπούδασε στην Ουκρανία ενώ η άλλη σπούδασε στη Ρωσία οπότε από μικρή είμαι εξοικιωμένη με τη γλώσσα. Καταλαβαίνω ρώσικα, μπορώ να διαβάζω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω. Δεν έχω καλή προφορά οπότε προτιμώ να συζητώ στα αγγλικά ή στα ελληνικά. :P
Θα ήθελα όμως να πάρω ένα "χαρτί" για να εξασφαλίσω τη γλώσσα αυτή στο βιογραφικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
σκέφτομαι να τα αρχισω από του χρόνου, αν όλα πάνε καλά με τις πανελλήνιες!
είμαι μεταξυ ρωσσικων και κινεζικων ή καποιας άλλης "περίεργης" γλώσσας..

ξέρετε πόσο περίπου πάνε οι τιμές σε φροντιστήρια (φαντάζομαι κέντρο αθηνας θα ειναι πιο φτηνα)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όποιος έχει έστω και λίγο επαφή θα μάθει πανεύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
σκέφτομαι να τα αρχισω από του χρόνου, αν όλα πάνε καλά με τις πανελλήνιες!
είμαι μεταξυ ρωσσικων και κινεζικων ή καποιας άλλης "περίεργης" γλώσσας..

ξέρετε πόσο περίπου πάνε οι τιμές σε φροντιστήρια (φαντάζομαι κέντρο αθηνας θα ειναι πιο φτηνα)?

Νομίζω ότι η πιό φτηνή λύση είναι το Διδασκαλείο του ΕΚΠΑ. Ειδικά για τους φοιτητές οι τιμές είναι πολύ χαμηλές, αλλά και για τους μη φοιτητές και πάλι συμφέρει, είναι χωρίς αμφιβολία φθηνότερο από κάθε άλλο φροντιστήριο. Και γίνεται και αρκετά καλή δουλειά απ' όσο γνωρίζω, σε αυτές τις γλώσσες. Οπότε αν θέλεις να πάρεις μια πρώτη ιδέα, είναι μια καλή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αλλη μια γλωσσα απο τις οποιες θελω να μαθω!
Ξεκινησα να μαθαινω το αλφαβητο και μερικες φρασουλες απο εναν φιλο μου που ειναι Ρωσσος, αλλα δεν γινεται ετσι. Ξέρω απειροελάχιστα πράγματα και με δυσκολία διαβάζω κάτι στα ρώσσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει δώσει τα πτυχία του Πουσκιν...δώστε μια εντύπωση...δύσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η προφορά είναι κάπως δύσκολη αλλά με τον καιρό συνηθίζεις.
Χαρακτηριστικό της γλώσσας.
Αυτό που μου αρέσει με αυτήν τη γλώσσα πιο πολύ είναι η γραφή της.
Λογικό. Ουσιαστικά το ελληνικό αλφάβητο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top