Ρωσικά

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι να μάθω Ρώσσικα. Έχω ακούσει ότι είναι ρκετά δύσκολα. Αληθεύει αυτό;
Πόσο περίπου κοστίζουν τα μαθήματα;
Αληθεύει. Θέλει συστηματική μελέτη (όχι ότι δεν θα μπορείς να βγείς και από το σπίτι),αλλά έχει δουλειά.

Γενικότερα επίσης δεν θα πρότεινα με τίποτα να κάτσεις να μαθαίνεις μόνος σου Ρώσικα.
Ακόμα και με το καλύτερο εγχειρίδιο,θεωρώ ότι θα δυσκολευτείς. Θέλει κάποιον δάσκαλο να σε καθοδηγεί.

Αναφορικά με τα μαθήματα,είναι αναλόγως σε τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις,υπάρχουν πολλοί φοιτητές που κάνουν μαθήματα με 10 ευρώ την ώρα. Ωστόσο αν θέλεις πλήρη κατάρτιση ή ενδιαφέρεσαι σοβαρά να μάθεις την γλώσσα,καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον εμπειρότερο. Ή έστω σε φοιτητή που θα κατέχει ένα καλό επίπεδο γνώσης της Ρωσικής γλώσσας. (Β2,C1,C2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ειναι ευκολη γλωσσα; σκεφτομαι να μαθω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω (ότι αφού τελειώσω με το Proficiency των αγγλικών) από το Σεπτέμβριο θα ξεκινήσω Ρώσικα... Χρειάζονται πολύ για τον κλάδο μου και έχω αγχωθεί για το πως θα τα μάθω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ειναι ευκολα ομως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Я не согласен! (Δεν συμφωνώ!) Νομίζω οτι δεν είναι τόσο δύσκολα όσο παρουσιάζονται! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Я не согласен! (Δεν συμφωνώ!) Νομίζω οτι δεν είναι τόσο δύσκολα όσο παρουσιάζονται! ;)
А я согласна.
Για έλληνα είναι.
Διαφορετικό αλφάβιτο,τρόπος γραφής,προφορά και ελάχιστες όμοιες λέξεις. Οι περισσότερες όμοιες έχουν να κάνουν με επιστημονικούς όρους κυρίως. Νταξ,αν ξέρεις κάποια άλλη σλάβικη γλώσσα είναι ευκολότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχεις κάνει μαθήματα?
Nιέτ,καθόλου μα καθόλου εύκολα. :P
:/:
Я не согласен! (Δεν συμφωνώ!) Νομίζω οτι δεν είναι τόσο δύσκολα όσο παρουσιάζονται! ;)
Και εγώ αυτό πιστεύω.
А я согласна.
Για έλληνα είναι.
Διαφορετικό αλφάβιτο,τρόπος γραφής,προφορά και ελάχιστες όμοιες λέξεις. Οι περισσότερες όμοιες έχουν να κάνουν με επιστημονικούς όρους κυρίως. Νταξ,αν ξέρεις κάποια άλλη σλάβικη γλώσσα είναι ευκολότερο.
Θα μου κάνεις μαθήματα? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
ρε παιδιά. δύσκολα ξεδύσκολα. αν θες να μάθεις. θα μάθεις. νομίζω πάντως πως ισχύει αυτό που λέει η κάρπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να πάρει κάποιος ένα δίπλωμα επιπέδου Lower στα ρωσικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Η μητερα μου [ρωσιδα] κανει μαθηματα και εκανα και εγω σε μικρα παιδακια και εχω να πω πως ειδικα τους ελληνες τους δυσκολευει παρα πολυ και δεν μπορουν να αντιληφθουν καποια συμβολα και γραμματα. Για επιπεδο Lower δεν ξερω συγκεκριμενα, παει αναλογα με τις ωρες που κανει καποιος και το ποσο ευκολα μαθαινει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Η μητερα μου [ρωσιδα] κανει μαθηματα και εκανα και εγω σε μικρα παιδακια και εχω να πω πως ειδικα τους ελληνες τους δυσκολευει παρα πολυ και δεν μπορουν να αντιληφθουν καποια συμβολα και γραμματα. Για επιπεδο Lower δεν ξερω συγκεκριμενα, παει αναλογα με τις ωρες που κανει καποιος και το ποσο ευκολα μαθαινει. :)

Έναν μέσο όρο δεν μπορείς να μου πεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Έναν μέσο όρο δεν μπορείς να μου πεις; :P

Ρώτησα την μητέρα :P και μου ειπε οτι για να μπορεσεις να επικοινωνεις για καθημερινα πραγματα χρειαζεσαι γυρω στις 150 διδακτικες ωρες. Για να φτασεις στο ανωτατο ,σε λογικα πλαισια, επιπεδο ειναι γυρω στα 6 ακαδημαικα ετη. Αμα το πας για Lower υπολογιζε τα μισα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ρώτησα την μητέρα :P και μου ειπε οτι για να μπορεσεις να επικοινωνεις για καθημερινα πραγματα χρειαζεσαι γυρω στις 150 διδακτικες ωρες. Για να φτασεις στο ανωτατο ,σε λογικα πλαισια, επιπεδο ειναι γυρω στα 6 ακαδημαικα ετη. Αμα το πας για Lower υπολογιζε τα μισα :)

Μια χαρά το βρίσκω, αν σκεφτείς πως είναι μία δύσκολη γλώσσα. Ευχαριστώ για την βοήθεια και εσένα και την μαμά σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_skorpios

Νεοφερμένος

Η melina_skorpios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καμια αποψη για φροντιστηριο σε νοτια προαστια; Μενω βουλα
Τα ιδιαιτερα πανακριβα... No way!!!
Το skype το βρησκω ψυχρο! Και αναποτελεσματικο...(ιμο)...
Και τι, εμεις των νοτιων θα πρεπει να παιρνουμε λεωφορειο για αθηνα (pushkin institute);;;
Για δωστε καμια λυση... Χεχεχεχε
Spasiba daragiye druzia :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Είναι η δεύτερη χρονιά που κάνω ρωσικά (το περασμένο σαββατοκύριακο έδωσα Β1) και μόνο στην αρχή μου φάνηκαν δύσκολα, μέχρι να καταλάβω τους βασικούς κανόνες ορθογραφίας και γραμματικής, χωρίς να ξέρω άλλη γλώσσα που βασίζεται στο κυριλλικό αλφάβητο.

Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να πάρει κάποιος ένα δίπλωμα επιπέδου Lower στα ρωσικά;

Το lower είναι στη βαθμίδα Β2, που προς το παρόν στην ελλάδα το αγγίζουν στο 90-95% μόνοι οι ρωσόφωνοι, για να καταλάβεις πάνω κάτω το επίπεδο δυσκολίας. χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 χρόνια για να καλύψεις την ύλη που απαιτείται για το Β2, και ενδεχομένως και τέταρτος χρόνος για μεγαλύτερη προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Το lower είναι στη βαθμίδα Β2, που προς το παρόν στην ελλάδα το αγγίζουν στο 90-95% μόνοι οι ρωσόφωνοι, για να καταλάβεις πάνω κάτω το επίπεδο δυσκολίας. χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 χρόνια για να καλύψεις την ύλη που απαιτείται για το Β2, και ενδεχομένως και τέταρτος χρόνος για μεγαλύτερη προετοιμασία.

Κατάλαβα.. ευχαριστώ για την απάντηση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Στην Πρεσβεία κάνει κανείς μάθημα;
Είναι καλύτερα στο Πούσκιν ή στην Πρεσβεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Φυσικά και πρεσβεία! (Ε?)
Λογικά είναι αναγνωρισμένο παντού.. ποιος ξέρει το Πουσκιν ινστ. εκτός Ελλάδας?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top