Ρομά και κοινωνικές / ερωτικές σχέσεις

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Ποια είναι η συμπεριφορά σας ή τα αισθήματά σας απέναντι σε αυτή την κοινωνική ομάδα; Θα αναπτύσσατε κάποια γνωριμία; Φιλία ή ερωτική σχέση; Είχατε ποτέ συμμαθητή ή συμμαθήτρια Ρομά; Αν ναι, ποια ήταν η συμπεριφορά τους απέναντί σας; Στο φόρουμ υπάρχουν μαθητές με καταγωγή Ρομά;

1587851285765.png


Υ.Γ. Δεν έχω ακούσει ποτέ Ελληνίδα να αναφέρεται σε Έλληνα Ρομά που να της αρέσει σαν άντρας.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Περίπτωση 1: Πριν πολλάααα χρόνια, αράζαμε τα βράδια σε 1 σχολείο κ ένας πιτσιρικάς από τα γυφτέικα στην ηλικία μας ερχόταν μαζί μας, παίζαμε κρυφτό, πολύ κομπλέ παιδί. Είχε πάει κάποια χρόνια στο γυμνάσιο κ αν δεν κάνω λάθος ήταν ο γιος του αρχηγού.

Περίπτωση 2: Fast forward πριν κανα χρόνο, είναι 2 γυφτάκια γύρω στα εφτά, η Μαρία και η Κωνσταντίνα. Περνούν από όλα τα μαγαζιά, και από το στέκι μας, κάθε απόγευμα και ζητιανεύουν και πειράζουν τον κόσμο, οι μανάδες τους παραπέρα. Η τότε κοπέλα μου, ψυχούλα, τους πιάνει κουβέντα, και ποιος σου αρέσει κλπ.... Εκείνη τη μέρα μάθαμε ότι η Μαρία σε 5 χρόνια θα παντρευτεί, αλλά δεν θέλει να είναι πολύ "μαύρος".
Μετά από λίγες μέρες που ξαναπαίχτηκε το ίδιο σκηνικό, μάθαμε ότι η Μαρία με βρίσκει πολύ ωραίο... :shifty::redface:

Γενικά έχω την εντύπωση ότι όσο είναι μικροί είναι εντάξει, μετά μπλέκουν και χαλάνε. Αλλά και οι μεγαλύτεροι, αν σε θεωρούν ότι είσαι κομπλε, όχι ρουφιάνος κλπ, μία χαρά σου φέρονται.

 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Τι εννοεί η Μαρία για το "μαύρος"; Με το παιδί της περίπτωσης 1 έχετε φιλικές επαφές;
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ποια είναι η συμπεριφορά σας ή τα αισθήματά σας απέναντι σε αυτή την κοινωνική ομάδα; Θα αναπτύσσατε κάποια γνωριμία; Φιλία ή ερωτική σχέση; Είχατε ποτέ συμμαθητή ή συμμαθήτρια Ρομά; Αν ναι, ποια ήταν η συμπεριφορά τους απέναντί σας; Στο φόρουμ υπάρχουν μαθητές με καταγωγή Ρομά;
Εγώ προσωπικά, έχοντας επαγγελματικό ακίνητο πέριξ της Θεσσαλονίκης όπως αντιλαμβάνεσαι το μόνο "συναίσθημα" που μου βγαίνει όταν βλέπω γύφτο (τον όρο "Ρομά" ούτε οι ίδιοι δεν τον χρησιμοποιούν) είναι η έντονη επιθυμία ν' αρπάξω την καραμπίνα και να του τινάξω τα μυαλά στον αέρα!:rolleyes:
Τα γυφτάκια όσο είναι μικρά και πάνε σχολείο σίγουρα μπορούν να έχουν πάρε δώσε με τα άλλα παιδάκια να κάνουν καλή παρέα κ.λπ. μόλις όμως φτάσουν 12-13 εντάσσονται πλήρως στη "φυλή" (που έχει τα δικά της ήθη, έθιμα, "νόμους" κ.λπ.), παντρεύονται και συνεχίζουν την "παράδοση" των πατεράδων και των παππούδων τους...
Δεν έχω ακούσει ποτέ Ελληνίδα να αναφέρεται σε Έλληνα Ρομά που να της αρέσει σαν άντρας.
Αυτό δε λέγεται!;)
 
Top