Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θέλει μια απάντηση Τσούβελα...με σάτυρα: "Ποιοι νόμιζαν ότι ήταν οι δικοί σου; Η οικογένεια Μητσοτάκη από τη Γαλλία μετά την εξορία;" :lol:

Πέρα από την πλάκα, ο θεματοθέτης νομίζω κάπου αφήνει κενά. Ποια είναι η γνώμη του για την Αλβανία του Ράμα; Γιατί δεν πάει εκεί να νιώσει περισσότερο Αλβανός αφού δεν του αρέσει η Ελλάδα; Επίσης γιατί δεν προσπαθεί να νιώσει περισσότερο Γερμανός με στόχο την ολοκλήρωσή του σε Γερμανό; Μέχρι και όνομα θα μπορούσε να αλλάξει και να γίνει Tobias Albansberg ή Uwe Albanmann. Iδέες ρίχνω...:P
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευτυχώς ο θεματοθέτης δεν μας έχει κλέψει το ρολόι ακόμα πάντως...
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Άκουω κάτι μπαρούφες εδώ πέρα τη έκανες εσυ για να νιώσεις Έλληνας? Όταν απο γυμνάσιο χωρίς να πειράξεις κανέναν ακούς σχολεία του τύπου “Μην δω καμία κόκκινη σημαία στο μπαλκόνι σου” « Όλα Κλέμενς τα έχετε, αυτοκίνητα, σπίτια κτλπ.» Στα μηντια παντού ρατσισμός κτλπ ποιος από εσάς είχε τέτοιες εμπειρίες? Και στο εξωτερικό που πάτε σαν ντίβες πάτε 😁 ακούει ο Αμερικανός Acropolis wow Hercules lol Να πω και στον Άνδρα της αδελφής μου που είναι Αμερικαμος να σπουδάσει για μάστερ ΑΠΘ world class facilities 😁 να βρει και τους 12 Θεούς του Ολύμπου εκεί πέρα!Άλλο αρχαία Ελλάδα! γιατί δεν πουλάτε μουρι με την μοντέρνα Ελλάδα? Ελένη Μενεγακη, Ρούβας, Βας βας ο Παρασκευας αυτί είναι η μοντέρνα κουλτούρα σας!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Άκουω κάτι μπαρούφες εδώ πέρα τη έκανες εσυ για να νιώσεις Έλληνας? Όταν απο γυμνάσιο χωρίς να πειράξεις κανέναν ακούς σχολεία του τύπου “Μην δω καμία κόκκινη σημαία στο μπαλκόνι σου” « Όλα Κλέμενς τα έχετε, αυτοκίνητα, σπίτια κτλπ.» Στα μηντια παντού ρατσισμός κτλπ ποιος από εσάς είχε τέτοιες εμπειρίες? Και στο εξωτερικό που πάτε σαν ντίβες πάτε 😁 ακούει ο Αμερικανός Acropolis wow Hercules lol Να πω και στον Άνδρα της αδελφής μου που είναι Αμερικαμος να σπουδάσει για μάστερ ΑΠΘ world class facilities 😁 να βρει και τους 12 Θεούς του Ολύμπου εκεί πέρα!Άλλο αρχαία Ελλάδα! γιατί δεν πουλάτε μουρι με την μοντέρνα Ελλάδα? Ελένη Μενεγακη, Ρούβας, Βας βας ο Παρασκευας αυτί είναι η μοντέρνα κουλτούρα σας!

Τι νιώθεις για την Αλβανία;
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Τότε γιατί σκας για την Ελλάδα;
Λοιπόν έχετε συμβάλει σε μεγάλο βαθμό στην γκετοποίηση των Αλβανων μεταναστών και όχι μόνο, αλλά δεν θέλετε να το παραδεχτείτε! Γιατί σκάω? Πέρασα μερικά από τα καλύτερα της ζωής μου εκεί πέρα με τεραστιεσ δυσκολίες! έχω φίλους, συγγενείς χωρίς υποικοτητα, για να μην πω και χωρίς μέλλον, τραγικά πράγματα! Δεν ζείτε μόνο Έλληνες στην Ελλάδα, το ξαναλέω!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eσύ σαν Αλβανός πώς ξέρεις ότι είσαι μια χαρά παιδί για να σε αγαπήσουν Έλληνες; Νομίζω πρώτος στάζεις χολή ρε μαν. Κατέβω και σκίσω τη μπουφάνα, τι κοιτάς,α ;
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν έχετε συμβάλει σε μεγάλο βαθμό στην γκετοποίηση των Αλβανων μεταναστών και όχι μόνο, αλλά δεν θέλετε να το παραδεχτείτε! Γιατί σκάω? Πέρασα μερικά από τα καλύτερα της ζωής μου εκεί πέρα με τεραστιεσ δυσκολίες! έχω φίλους, συγγενείς χωρίς υποικοτητα, για να μην πω και χωρίς μέλλον, τραγικά πράγματα! Δεν ζείτε μόνο Έλληνες στην Ελλάδα, το ξαναλέω!
Συγγνώμη αλλά να σου πω ότι δεν παρατηρείς κάτι παράνομο. Δηλαδή τι περίμενες ότι ζούμε σε μια χώρα με ουράνια τόξα και ξωτικά που μοιράζουν λεφτά ή είμαστε φάση κλάιν περάστε όποιοι θέλετε; Δεν ξέρω αν το είδες γύρω σου τελευταία, αλλά ζούμε σε ένα κόσμο με σύνορα, λαούς με κουλτούρες, διαφορετικά τραπεζικά συστήματα. Δεν σου λέω τι είναι καλό και κακό, απλά λίγο μπάστα. Αν η σχέση με μια χώρα είναι μόνο εργαλειακή βασιζόμενη στο αν είσαι οκ οικονομικά ή σε κάνει πολίτη της, γιατί συνεισέφερες στο ΑΕΠ, σόρυ που θα στο πω, αλλά για μένα δεν πάει έτσι. Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι ζητάς; Υπηκοότητα και καλή οικονομική κατάσταση; Τι στο καλό έκανες στην Ελλάδα τότε; Όχι τίποτα άλλο έκατσες και στα τόσα χρόνια της κρίσης εδώ. Υπηκοότητα αν έπαιρνες θα ένιωθες Έλληνας την άλλη μέρα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Λοιπόν έχετε συμβάλει σε μεγάλο βαθμό στην γκετοποίηση των Αλβανων μεταναστών και όχι μόνο, αλλά δεν θέλετε να το παραδεχτείτε! Γιατί σκάω? Πέρασα μερικά από τα καλύτερα της ζωής μου εκεί πέρα με τεραστιεσ δυσκολίες! έχω φίλους, συγγενείς χωρίς υποικοτητα, για να μην πω και χωρίς μέλλον, τραγικά πράγματα! Δεν ζείτε μόνο Έλληνες στην Ελλάδα, το ξαναλέω!

Θυμάμαι ότι στο στρατό είχα γνωρίσει κάτι παιδιά που είχαν καταγωγή από Αλβανία αλλά ήταν...ισορροπημένοι. Ναι μεν, αγαπούσαν την Αλβανία αλλά και την Ελλάδα γιατί απλά γεννήθηκαν ή μεγάλωσαν άσχετα αν είχαν θέμα με τη γραφειοκρατία. Αν θες να με πιστέψεις, η Σουηδία έχει χειρότερη γραφειοκρατία και η Σομαλική κοινότητα είναι κάπως στο περιθώριο με ατελείωτη χαρτούρα για ταυτοποίηση...πόσο μάλλον για ιθαγένεια, υπηκοότητα κλπ. Για να μην "βρίζουμε" μόνο την Ελλάδα. Το κράτος σαν θεσμικός παράγοντας από εποχή Φαραώ είναι παντού σκατά! Η ανθρώπινη κοινωνία από τότε δεν έχει καμία εξέλιξη μόνο τεχνολογική πρόοδο. Η λογική παραμένει ίδια. Το γεγονός ότι δεν έγινες Έλληνας στα χαρτιά, δεν είναι ευθύνη των κατοίκων. Το αν δεν μπορείς να γραφτείς στο γυμναστήριο της Σουηδίας επειδή δεν έχεις σουηδική ταυτότητα που θέλει μια αυστηρή διαδικασία χαρτιών στην Εφορία δεν είναι ευθύνη των Σουηδών πολιτών. Το αν σε χέζει ο Γερμανός είναι επειδή η Γερμανία ως κοινωνία έχει χάσει την ομοιογένειά της. Δεν είναι η Γερμανία του 1850 με τα μικρά πριγκιπάτα και βασίλεια. Για να πω την πικρή αλήθεια, σε νιώθω αλλά σκέψου και λίγο που απευθύνεσαι και τι κατηγορείς. Έναν λαό για την κρατική μαφία; Πιάνεις δυο ξεχωριστά σύνολα. Το αν γνωρίζεις τενεκέδες Έλληνες δεν σου δίνει το δικαίωμα να βρίζεις τους Έλληνες συλλήβδην και να μας φέρνεις παράδειγμα τον Βας-Βας όταν μπορώ να σου φέρω την Φουρέιρα και τον Σιν Boy.

O πολιτισμός στο όνομα της αμερικάνικης ανώνυμης εταιρίας ΑΕ σε όλο τον κόσμο περνάει μια κρίση, μια αμφισβήτηση με ευθύνη των κατοίκων αυτού του πλανήτη. Πλέον δεν υπάρχει η σπίθα για παραγωγή αλλά για μαζική παραγωγή φασόν στην Κίνα, στη Σιγκαπούρη και πώληση μέσω Amazon σε ένα γραφειάκι στο Βέλγιο (λόγω φορολογικού παραδείσου). Η Γερμανία έχει πολύ όμορφα κτίρια από τον 15ο αιώνα. Οι σύγχρονοι Γερμανοί τι ακριβώς συνεισφέρουν σε αυτό που πάνε και ξερνάνε μπύρες και κάνουν αίσχη στα πάρκα τη νύχτα; Οι σύγχρονοι Σουηδοί τι ακριβώς συνεισφέρουν στον πολιτισμό που κλείνονται σαν τις κότες μόλις νυχτώσει από τις 3.30 το μεσημέρι; Νομίζω ότι θίγεις ένα μεγάλο θέμα συζήτησης αλλά με λάθος κατεύθυνση.

Η Ελλάδα έχει χίλια δυο κακά αλλά βρες μου ένα perfect-land. Η Γερμανία φαντάζει τόσο "ορθή" και με αυτή την ορθότητα του καπιταλισμού κάθε χρόνο 5.5 εκατομμύρια νέων Γερμανών πάσχουν από σχιζοφρενή κατάθλιψη. Πάνω σε αυτή την ορθότητα, αρκετοί ξένοι μόλις πάνε Γερμανία το γυρίζουν στο "Griechenland", βάζουν διαπασών Καρά remix στο BMW με γερμανικές πινακίδες, μαμά πατρίδα του καθενός, κλπ και συναναστρέφονται με ξένους και άρα γκετοποιούνται. Γιατί απλά είδαν ότι το γερμανικό όνειρο δεν ήταν τίποτα παραπάνω από την σιδερογυάλινη κατασκευή του ουρανοξύστη στο Μünchen που μπαίνεις με ειδικό face control (με μέσα ελέγχου / αναγνώρισης προτύπων αεροδρομίου) όπως συμβαίνει σε μεγάλες εταιρίες της Γερμανίας. Ακόμη και σε δημόσια σχολεία στη Γερμανία και Σουηδία θέλεις ειδική μαγνητική κάρτα για να μπεις στο κτίριο και μια ζωή στηρίζεται σε login. Έξω από αυτό το όνειρο της προόδου, βλέπεις τον άστεγο ή την Frau Βύζεν μέχρι το πάτωμα ή τον παπατζή μετανάστη να ρίχνει μια πρασινωπή χλέπα στο πεζοδρόμιο. Η Ελλάδα όμως...άστο φιλαράκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Καλά κατά λες, αλλά δεν είναι εύκολο για όλους, έχω πχ ένα φίλο από Αρμενία, θέλει να φύγει στο εξωτερικό, έχει τελειώσει λύκειο στην Ελλάδα, πολύ στεναχωρημένος, ακόμα να πάρει υποικοτητα! Οι γονεις δουλεύουν από το την δεκαετία του 90 εκεί πέρα!Τι όνειρα να κάνει εκεί πέρα? Να πάει στο survivor? 😁 Η Ελλάδα έχει χάλια μεταναστευτική πολιτική, πρέπει να το παραδεχτείτε!

Αφού η κατάσταση στην Ελλάδα για σας είναι έτσι όπως την περιγράφεις, γιατί τόση πρεμούρα για την υπηκοότητα;:rolleyes:
Με ξες από χθες και ξέρεις ότι έιμαι κλέφτης? Κλασικό παράδειγμα Έλληνα ρατσιστή.

Είπε αυτός που μιλάει για "νέγρους" στην Αμερική του 1950!:lol:
Γιατί σκάω? Πέρασα μερικά από τα καλύτερα της ζωής μου εκεί πέρα με τεραστιεσ δυσκολίες!
Και γιατί ήρθες να μας το πεις εδώ;
Μήπως σου είπαν ότι στο ischool.gr αποζημιώνουν "αναξιοπαθούντες" (κατά τη δική τους άποψη) αλλοδαπούς για τα χαμένα τους χρόνια στην Ελλάδα και θες να εισπράξεις;:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
FCA25397-F031-4F0A-B972-EF3A0BDC0993.png
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Από την προσωπική μου εμπειρία (γειτονιά/σχολείο) δεν είχα δει ποτέ να τραμπουκίζουν Αλβανούς αλλά δεν θα ισχυριστώ ότι το παιδί που άνοιξε το θέμα έβλεπε φαντάσματα γιατί τέτοια σκηνικά λίγο πολύ υπάρχουν.

Αλλά πιστεύω ότι η άποψη που διαμορφώνεις γύρω από τον ρατσισμό έχει να κάνει με τον κόσμο πάνω στον οποίο πέφτεις. Δηλαδή αν το πιο συχνό ήταν να συναντάς εθνίκια κάπως έτσι θα νιώσεις. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι ο κανόνας με τίποτα όμως. Η κολλητή μου που κατάγεται από την Αλβανία για παράδειγμα το λέει ότι δεν της φέρθηκαν ρατσιστικά ούτε μια φορά στη ζωή της και δεν πιστεύω ότι είναι η μόνη για τους δεύτερης γενιάς μετανάστες.
Ε και στο άλλο άκρο ξέρω τύπισσα Αλβανίδα (με ελληνική υπηκοότητα) που ψήφισε ΧΑ. Βλέπεις πως βλαμμένους μπορείς να βρεις από κάθε χώρα δεν υπάρχει διάκριση. :look:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ε και στο άλλο άκρο ξέρω τύπισσα Αλβανίδα (με ελληνική υπηκοότητα) που ψήφισε ΧΑ. Βλέπεις πως βλαμμένους μπορείς να βρεις από κάθε χώρα δεν υπάρχει διάκριση. :look:

Με πχια λογική ψήφισε;
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top