Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,815 μηνύματα.
Το ερώτημα παραμένει πάντως: οι Έλληνες σαν λαός είμαστε καλόβολοι ή ρατσιστές; Υπάρχει ρατσισμός προς τους Αλβανούς, τους Πακιστανούς ή όποιες άλλες εθνικότητες έχουμε και προσπαθούν να ενσωματωθούν;
Μιλάμε και γενικά, το πως βλέπουμε την κοινωνία μας αν βγούμε από το σπίτι, το τι θα ακούσουμε και θα δούμε να κάνουν οι άλλοι, όχι μόνο με μεμονωμένες περιπτώσεις όπως ο θεματοθέτης ή δικές μας αναμνήσεις συγκεκριμένων περιπτώσεων στο σχολείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Λοιπόν όπως είπα έχω Ελληνική υποικοτητα αλλά ποτέ δεν θα δεχτώ την Ελλάδα για πατρίδα μου, θέλετε τους λόγους 1) Χοντρό Μπουλινκγ στο γυμνάσιο λόγω καταγωγής 2 ) Γονείς να δουλεύουν σκληρά ο πατέρας ακόμα να πάρει υποικοτητα ενώ η μάνα μου έχει πάρει μετά από 18 χρόνια, βαριέμαι να μετράω 😁 3 ) Μερικά όνειρα έχουν γκρεμιστή και τώρα αρχίζω ξανά από την αρχή εδώ στην Γερμανία κτλ κτλπ Και στην τελική γιατί να νιώσω Έλληνας, τι το το ξεχωριστώ έχει αυτή η χωρα? Πίσω σε πολλά θέματα σε σχέση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες! Αυτό είναι σίγουρο!

Γιατί πολλοί Αλβανοί μαθητές όσο καλά παιδιά και αν είναι, φέρονται και ντύνονται λες και είναι σε οίκο ανοχής σε γκέτο στο Σικάγο; Για να σε αποδεχθούν λόγω καταγωγής, δείξε και εσύ κάτι. Ότι ο μισός Ελληνικός λαός αποκαλεί τηγανοκέφαλους τους Αλβανούς θέλει ψυχιατρική ανάλυση. Το ερώτημα είναι πως οι Αλβανοί νέοι συμβάλλουν στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία; Μέσω αλυσίδας, μαγκιάς και ξύλου ειδικά σε νέες κοπέλες;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Λοιπόν όπως είπα έχω Ελληνική υποικοτητα αλλά ποτέ δεν θα δεχτώ την Ελλάδα για πατρίδα μου, θέλετε τους λόγους 1) Χοντρό Μπουλινκγ στο γυμνάσιο λόγω καταγωγής 2 ) Γονείς να δουλεύουν σκληρά ο πατέρας ακόμα να πάρει υποικοτητα ενώ η μάνα μου έχει πάρει μετά από 18 χρόνια, βαριέμαι να μετράω 😁 3 ) Μερικά όνειρα έχουν γκρεμιστή και τώρα αρχίζω ξανά από την αρχή εδώ στην Γερμανία κτλ κτλπ Και στην τελική γιατί να νιώσω Έλληνας, τι το το ξεχωριστώ έχει αυτή η χωρα? Πίσω σε πολλά θέματα σε σχέση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες! Αυτό είναι σίγουρο!
Δυο κρίσιμα ερωτήματα!
Α)Γιατί δεν φευγάτε από την Ελλάδα τόσα χρόνια;
Β)Αφού δεν νιώθεις Έλληνας γιατί γράφεις σε Ελληνικό φόρουμ;
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Γιατί πολλοί Αλβανοί μαθητές όσο καλά παιδιά και αν είναι, φέρονται και ντύνονται λες και είναι σε οίκο ανοχής σε γκέτο στο Σικάγο; Για να σε αποδεχθούν λόγω καταγωγής, δείξε και εσύ κάτι. Ότι ο μισός Ελληνικός λαός αποκαλεί τηγανοκέφαλους τους Αλβανούς θέλει ψυχιατρική ανάλυση. Το ερώτημα είναι πως οι Αλβανοί νέοι συμβάλλουν στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία; Μέσω αλυσίδας, μαγκιάς και ξύλου ειδικά σε νέες κοπέλες;
Μίλησε και ένας επιστήμονας! μάλλον δεν ξες ποσά παιδιά έχουν δεχτεί ρατσισμό και εκφοβισμό στην χώρα σου χωρίς λόγο απλά!Αμα τους έχετε συμπαιρυφερθοι όπως οι άσπροι τους νέγρους στην Αμερική του 50, έσυ τη περιμένεις?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μίλησε και ένας επιστήμονας! μάλλον δεν ξες ποσά παιδιά έχουν δεχτεί ρατσισμό και εκφοβισμό στην χώρα σου χωρίς λόγο απλά!

Πώς το τοποθετείς έτσι; Όσους Αλβανούς νέας γενιάς βλέπω βρίζουν την Ελλάδα όχι ως κρατική οντότητα αλλά ως εθνικιστική έννοια. Πάνε την κουβέντα στη μπουφάνα, περί ανωτερότητας λαού και άλλα κουραφέξαλα. Γενικά δεν θέλουν να ενσωματωθούν στην Ελληνική κοινωνία και γι' αυτό σπάνια θα δεις καλή φιλία μεταξύ Έλληνα και Αλβανού. Δεν λέω ότι δεν γίνεται. Είχα συμφοιτητή Αλβανό και κάναμε καλή παρέα απλά χαθήκαμε μετά. Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος ποτέ δεν ένιωσε "ξένος" και ποτέ δεν μου είπε κάτι για την καταγωγή του. Τις δυσκολίες με τη σχολή μαζί τις περάσαμε. Ήξερε το Ελληνικό σύστημα καθώς είχε γεννηθεί στην Ελλάδα και ένιωθε Έλληνας. Πρόβλημα είναι να έχεις γεννηθεί στην Ελλάδα και να νιώθεις Σουριναμέζος. ;)
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Δυο κρίσιμα ερωτήματα!
Α)Γιατί δεν φευγάτε από την Ελλάδα τόσα χρόνια;
Β)Αφού δεν νιώθεις Έλληνας γιατί γράφεις σε Ελληνικό φόρουμ;
Η αδελφή μου ζει ΗΠΑ και ευτυχώς δεν είχε προβλήματα με ρατσισμό στην Ελλάδα!Οι γονείς είναι Ελλάδα αλλά κάποια στιγμή θα φύγουν και αυτοί. Το θέμα είναι οι Έλληνες πρέπει να προβληματηστειτε με τα πρόβληματα των μετανάστων, έχουν φίλους από άλλες χώρες πχ Νιγηρία και Αρμενία ούτε υποικοτητα ούτε τίποτα πολύ απογοητευμένοι, όχι μόνο οι Αλβανοί, έχουν όνειρα σαν και εσάς! Ακούω και κάτι πίπες οι Έλληνες υποφέρουν, φτώχεια και κτλπ θα πάρετε δανικα από την Ευρώπη ξανά και ξανά, τόσα χρόνια αυτό κάνετε! Βλέπεις εκεί κάτι συντάξεις 2000 ευρώ από το πουθενά lol
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Η αδελφή μου ζει ΗΠΑ και ευτυχώς δεν είχε προβλήματα με ρατσισμό στην Ελλάδα!Οι γονείς είναι Ελλάδα αλλά κάποια στιγμή θα φύγουν και αυτοί. Το θέμα είναι οι Έλληνες πρέπει να προβληματηστειτε με τα πρόβληματα των μετανάστων, έχουν φίλους από άλλες χώρες πχ Νιγηρία και Αρμενία ούτε υποικοτητα ούτε τίποτα πολύ απογοητευμένοι, όχι μόνο οι Αλβανοί, έχουν όνειρα σαν και εσάς! Ακούω και κάτι πίπες οι Έλληνες υποφέρουν, φτώχεια και κτλπ θα πάρετε δανικα από την Ευρώπη ξανά και ξανά, τόσα χρόνια αυτό κάνετε! Βλέπεις εκεί κάτι συντάξεις 2000 ευρώ από το πουθενά lol
Ένα πράγμα θα σου πω, αν θες σκεψου το λιγάκι παραπάνω, πατριώτης σε 1 τόπο γίνεται αυτός που πιστεύει ότι κάτι από αυτό το τόπο του ανήκει.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι Αλβανοί που κυνήγαγαν Μπαγκλαντεσιανούς να μην τους πάρουν τη δουλειά στα χωράφια, Νηγιριανοί που ελέγχουν περιοχές κοντά κυψέλη και προφανώς οι Ελληναράδες.
Ο ρατσισμός δεν αποτελεί ατού μόνο των Ελλήνων, και μπορεί να πάρει διάφορα πρόσωπα.
Σόρρυ μάγκα, αλλά δεν πάω τους μουσουλμάνους, όπως δεν πάω και τους χριστιανούς, είτε έλληνες είτε αλβανούς.. Ούτε τον έλληνα αλλά ούτε και τον αλβανό λουμπενάριο ή κεφαλαιοκράτη.

Έχοντας βιώσει αυτά που έχεις βιώσει, μάλλον απλά απομονώνεις ένα πολύ μικρό κομμάτι της σκατανθρωπιάς και το ταυτίζεις με τους κατοίκους ενός τόπου, που ναι είναι σκατά, αλλά δεν είναι οι μόνοι, ούτε οι πιο έξυπνοι.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Αμα τους έχετε συμπαιρυφερθοι όπως οι άσπροι τους νέγρους στην Αμερική του 50, έσυ τη περιμένεις?

Μ' αρέσει που μιλάς για ρατσισμό ενώ εσύ ο ίδιος χρησιμοποιείς έναν άκρως ρατσιστικό όρο.
Η αδελφή μου ζει ΗΠΑ και ευτυχώς δεν είχε προβλήματα με ρατσισμό στην Ελλάδα!

Άρα αφού δεν είχε η ίδια τέτοια προβλήματα, είναι σαν να λες από μόνος σου ότι δεν είναι θέμα της χώρας αλλά των συγκεκριμένων ανθρώπων που γνώρισες ΕΣΥ
Λοιπόν όπως είπα έχω Ελληνική υποικοτητα αλλά ποτέ δεν θα δεχτώ την Ελλάδα για πατρίδα μου, θέλετε τους λόγους 1) Χοντρό Μπουλινκγ στο γυμνάσιο λόγω καταγωγής 2 ) Γονείς να δουλεύουν σκληρά ο πατέρας ακόμα να πάρει υποικοτητα ενώ η μάνα μου έχει πάρει μετά από 18 χρόνια, βαριέμαι να μετράω 😁 3 ) Μερικά όνειρα έχουν γκρεμιστή και τώρα αρχίζω ξανά από την αρχή εδώ στην Γερμανία κτλ κτλπ Και στην τελική γιατί να νιώσω Έλληνας, τι το το ξεχωριστώ έχει αυτή η χωρα? Πίσω σε πολλά θέματα σε σχέση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες! Αυτό είναι σίγουρο!

Όσο και να χτυπιέσαι την έχεις ήδη δεχθεί. Έχεις δεχθεί τα πιο σημαντικά από αυτήν. Την γλώσσα, την νοοτροπία, την κουλτούρα της... Φαίνεται από τον τρόπο που γράφεις. Όπου και να πας αυτό πλέον δεν αλλάζει και το ξες. Έχω φίλη με την ίδια καταγωγή και πάντα για όσα ρατσιστικά γεγονότα της είχαν συμβεί, καταδίκαζε τις συμπεριφορές των συγκεκριμένων ανθρώπων όχι μια ολόκληρης κοινωνίας γιατί πολύ απλά το θέμα που συζητάς είναι παγκόσμιο φαινόμενο και συμβαίνει σε όλες τις χώρες. Στην Γερμανία κτλ μπορεί να μην έχουν θέμα με την Αλβανία γιατί πολύ απλά δεν είναι γείτονές τους, αλλά αν νομίζεις ότι δεν έχουν και αυτοί τα κόμπλεξ τους με άλλους λαούς ή ότι άνθρωποι δεν τρώνε μπούλινγκ εκεί είσαι βαθιά νυχτωμένος. Όσο για το γιατί να νιώσεις Έλληνας... με την ίδια λογική, γιατί να νιώσεις Αλβανός;

Όσο πιο πολύ απαντάς τόσο πιο πολύ πιστεύω ότι πρόκειται για τρολάρισμα βέβαια, πετάς και κανένα ορθογραφικό έτσι για ξεκάρφωμα και περνάς την ώρα σου. Αλλά δεν πειράζει, από χρόνο άλλο τίποτα...
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Λοιπόν έχω ένα καλό παράδειγμα για την χάλια μεταναστευτική πολιτική στην Ελλάδα, Ο Αντεντοκουμπο που Θαυμάζω ζούσε σε χαλια συνθήκες με την οικογένεια του, χωρίς χαρτιά, βιοπαλαιστές οι γονείς κτλπ. Και με το που το μαθαίνουν οι Έλληνες ότι έχει ταλέντο, σε μια βραδιά έγινε Έλληνας! Πολύ ειρωνικό δεν νομίζεται? Δηλαδή αν δεν είχε ταλέντο ας έμεναν να επέφερε στην φτώχεια και στην μιζέρια? Πόσοι μετανάστες στην Ελλάδα εχουν παρόμοια μεγάλα βάσανα? Από το 90 μπορεί και πιο παλιά η χώρα έχει δεχτεί ένα σημαντικό αριθμό μεταναστών, δεν το λες ότι έχει κάνει καμία μεγάλη προσπάθεια για να ενταθούν στην κοινωνία!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Eσύ ως Αλβανός τι έκανες από τη μεριά σου για να νιώσεις κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας; Πήγες Γερμανία και συχνάζεις σε γκέτο κάνοντας παρέα με Βαλκάνιους που βρίζουν και τους Γερμανούς, κάνοντας μπάφο. Oι Γερμανοί από την άλλη δεν είναι και από τους πιο "εύκολους" αν τους πιάσει το ρατσιστικό τους ή πιο ευγενικά, είναι περήφανος λαός και νιώθουν την προτεσταντική κουλτούρα. Δηλαδή, θέλουν να σέβεσαι τη φιλοξενία τους και να πηγαίνεις με τους όρους τους. Δεν σου αρέσει, φεύγεις. Το ίδιο και οι Αλβανοί της Σουηδίας που βρίζουν το "σύστημα" επειδή όλη η γραφειοκρατία περνάει από την Εφορία της Σουηδίας ηλεκτρονικά και μάλλον τους χαλάει το μαύρο εισόδημα.

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα. Προσωπικά είμαι Έλληνας αλλά δεν ξέρω τις καταβολές του γεννήτορα. Ξέρω όμως ότι η Πάτρα και η ευρύτερη περιοχή πριν 800 χρόνια κάπου το έχασε και λατινοκατοικήθηκε. Η περιοχή ορεινή Αχαϊα και Πύργος είναι σε μεγάλο βαθμό Έλληνες με γονιδιακές καταβολές Σλάβων και Λατίνων...αλλά το παίζουμε Κινέζοι μετά από 800 χρόνια. Ποιος χέστηκε μαν;

Όμως επειδή βρίζω και εγώ το κράτος της Ελλάδας σαν υποδομή και νοοτροπία, δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει η Ελλάδα σαν αυτό που είναι. Εννοείται ότι δεν κοιμάμαι με την κρατική υποδομή αγκαλιά, γι' αυτό και τη βρίζω νυχθημερόν. Ξεχώρισε λίγο: έχεις πρόβλημα με το κράτος Ελλάδα ή με τους ανθρώπους; Μήπως γνώρισες λάθος ανθρώπους; Μήπως είσαι από εκείνους που κάνουν σημαία τον αετό της Αλβανίας με τα χέρια και πόδια ανεβάζοντας φωτογραφίες με όπλα και λεφτά στα κοινωνικά δίκτυα βρίζοντας τις Ελληνίδες; Δώσε μας ένα στίγμα...:P
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι ελλεηνες είναι ρατσιστές τοώντι. Αλλά όχι και να λες τους Γερμανούς και ανθρωπιστές. Ίσως β νομοθεσία είναι τέτοια που τους κάνει να μην σου επιτίθενται αν τους έδιναν το ελεύθερο θα έβλεπες τι εστι Γερμανός. Εγώ δεν αισθάννομαι Έλληνας, γιατί πρώτα από όλα θεωρώ ότι μια χώρα είναι οι άνθρωποι της. Στην Ελλάδα οι ελλεηνες είναι εγωιστές, παρτακιδες, έχουν τάσεις αυτοκτονίας(με αυτούς που ψηφίζουν, είναι λαμόγια, κλέφτες και πολλά αλλά που είναι αντίθετα με μένα. Πρέπει να δείτε και εσείς οι Αλβανοί τι βγάζετε προς τα έξω, εγώ όσους είχα συμμαθητές ήταν η επιτομή της νεοελλεηνικης παρακμής(σκατα κούρεμα, βρισιές, φλωρομαγκια κα)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Οι ελλεηνες είναι ρατσιστές τοώντι. Αλλά όχι και να λες τους Γερμανούς και ανθρωπιστές. Ίσως β νομοθεσία είναι τέτοια που τους κάνει να μην σου επιτίθενται αν τους έδιναν το ελεύθερο θα έβλεπες τι εστι Γερμανός. Εγώ δεν αισθάννομαι Έλληνας, γιατί πρώτα από όλα θεωρώ ότι μια χώρα είναι οι άνθρωποι της. Στην Ελλάδα οι ελλεηνες είναι εγωιστές, παρτακιδες, έχουν τάσεις αυτοκτονίας(με αυτούς που ψηφίζουν, είναι λαμόγια, κλέφτες και πολλά αλλά που είναι αντίθετα με μένα. Πρέπει να δείτε και εσείς οι Αλβανοί τι βγάζετε προς τα έξω, εγώ όσους είχα συμμαθητές ήταν η επιτομή της νεοελλεηνικης παρακμής(σκατα κούρεμα, βρισιές, φλωρομαγκια κα)

Ενώ οι Ελληνοποιημένοι Αλβανοί του 1990 και μετά με τι αμφίεση και στυλ φοιτούν στο Ελληνικό σχολείο; Σε διάφορες ειδήσεις για αιμόφυρτους Έλληνες μαθητές κρύβεται ένας νταής 15χρονος Αλβανός που θέλει να ελέγχει το χαρέμι της περιφέρειας. Σπάει δόντια, σκίζει μπουφάνες, φέρνει σιδηρογροθιές κλπ. Όλα αυτά πού διάλο τα έμαθε; Στην Αλβανία του Κομμουνισμού; :hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενώ οι Ελληνοποιημένοι Αλβανοί του 1990 και μετά με τι αμφίεση και στυλ φοιτούν στο Ελληνικό σχολείο; Σε διάφορες ειδήσεις για αιμόφυρτους Έλληνες μαθητές κρύβεται ένας νταής 15χρονος Αλβανός που θέλει να ελέγχει το χαρέμι της περιφέρειας. Σπάει δόντια, σκίζει μπουφάνες, φέρνει σιδηρογροθιές κλπ. Όλα αυτά πού διάλο τα έμαθε; Στην Αλβανία του Κομμουνισμού; :hmm:
Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτοί που έχουν νεοελεηνικη υποκολτουρα( που προφανως είναι αποτέλεσμα παγκοσμιοποίησης) και συμπεριφορά είναι οι Αλβανοί. Σε αυτούς πήγαινε η τελευταία πρόταση περί σκατα κουρέματος, μαγκιάς κτλ
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρατσιστές υπάρχουν σε κάθε χώρα.
Το να το αναλύουμε είναι περιττό
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Ό,τι και να κάνει κάποιος στη Γερμανία, Γερμανός δεν θα γίνει. Θα είναι πάντα ο Ausländer. Ξέρω πολλούς τέτοιους αλλά και Έλληνες που νιώθουν έτσι και σε κάτι Γερμανίες, έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας.
Εάν δεν μιλάει κάποιος καλά γερμανικά, τότε ναι, θα είναι πάντα Ausländer. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει σε όλον τον κόσμο και στην Ελλάδα. Όποιος δεν μιλάει ελληνικά ή μιλάει σπαστά ελληνικά στην Ελλάδα ποτέ δεν θα θεωρηθεί Έλληνας από κανέναν. Γι' αυτό μην τσουβαλιάζεις και μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. ;)
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη γειτονιά που μεγάλωσα είχε αρκετούς μετανάστες και έχω δει αρκετά περιστατικά.Από ρατσιστικά και υποτιμητικά σχόλια και επιθέσεις μέχρι βαθύ μίσος από τους μετανάστες(από οπουδήποτε και αν είναι) προς την χώρα που τους φιλοξενεί. Εκεί που έχω καταλήξει είναι πως η καχυποψία απέναντι στον ξένο είναι το βασικό αντανακλαστικό του μέσου ανθρώπου κάθε χώρας.Για παράδειγμα,δεν είναι λίγες φορές που κυρίαρχο μεταναστευτικό ρεύμα που έχει προσαρμοστεί σε μια χώρα δυσανασχετεί και συμπεριφέρεται ''ρατσιστικά'' απέναντι σε άλλους μετανάστες.Τέσπα,δεν είναι της παρούσης να εξηγήσουμε που οφείλεται αυτό οπότε προχωράμε.

Το ζήτημα σε ιδανικά πλαίσια λύνεται με δουλειά και από τις δύο πλευρές. Οι μεν μετανάστες οφείλουν να προσαρμοστούν στο modus vivendi της χώρας που πηγαίνουν και οι δε γηγενείς να μπορέσουν να χαλιναγωγήσουν αυτό το βασικό αντανακλαστικό σε τέτοιο σημείο που να επιτρέπεται η ενσωμάτωση των μεταναστών στην κοινωνία.

Αυτός ο ''ρατσισμός''(τσεκ bold) θεωρώ πως δεν φεύγει ποτέ γι'αυτό και καταλαβαίνω απόλυτα όσους δεν αναφέρουν την καταγωγή τους ή την καταγωγή των γονιών τους ακόμα και αν είναι εύγλωττοι φουλ ενσωματωμένοι first generation immigrants. I mean γιατί να ρισκάρεις την δουλειά σου,τις προοπτικές σου ή γενικότερα να βάζεις τον εαυτό σου σε μειονεκτική θέση όπου θα πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο για κάτι όταν έχεις την επιλογή και την δυνατότητα να μην το κάνεις?
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Εάν δεν μιλάει κάποιος καλά γερμανικά, τότε ναι, θα είναι πάντα Ausländer. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει σε όλον τον κόσμο και στην Ελλάδα. Όποιος δεν μιλάει ελληνικά ή μιλάει σπαστά ελληνικά στην Ελλάδα ποτέ δεν θα θεωρηθεί Έλληνας από κανέναν. Γι' αυτό μην τσουβαλιάζεις και μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. ;)

Και καλά γερμανικά να μιλάει, πάλι ξένος θα θεωρηθεί. Ξένος που μιλάει άριστα τη γερμανική αλλά δεν έχει το φυλετικό χαρακτηριστικό των Γερμανών. Άρα δεν είναι Γερμανός. Ο Αλβανός πιο πάνω δεν καταλαβαίνω τι θέμα έχει. Θέλει να θεωρείται ή όχι Έλληνας; Αφού δεν ζει στην Ελλάδα, γιατί κράζει τους Έλληνες όλους; Εμένα με ξέρει προσωπικά τι σόι άνθρωπος είμαι; Γιατί με αδικεί;
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ε τότε ώρα σας καλή!
Τι κάθεστε;:rolleyes:
Καλά κατά λες, αλλά δεν είναι εύκολο για όλους, έχω πχ ένα φίλο από Αρμενία, θέλει να φύγει στο εξωτερικό, έχει τελειώσει λύκειο στην Ελλάδα, πολύ στεναχωρημένος, ακόμα να πάρει υποικοτητα! Οι γονεις δουλεύουν από το την δεκαετία του 90 εκεί πέρα!Τι όνειρα να κάνει εκεί πέρα? Να πάει στο survivor? 😁 Η Ελλάδα έχει χάλια μεταναστευτική πολιτική, πρέπει να το παραδεχτείτε!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλά κατά λες, αλλά δεν είναι εύκολο για όλους, έχω πχ ένα φίλο από Αρμενία, θέλει να φύγει στο εξωτερικό, έχει τελειώσει λύκειο στην Ελλάδα, πολύ στεναχωρημένος, ακόμα να πάρει υποικοτητα! Οι γονεις δουλεύουν από το την δεκαετία του 90 εκεί πέρα!Τι όνειρα να κάνει εκεί πέρα? Να πάει στο survivor? 😁 Η Ελλάδα έχει χάλια μεταναστευτική πολιτική, πρέπει να το παραδεχτείτε!

το ότι δεν έχει πάρει υπηκοότητα που κολλάει με το ότι θέλει να πάει στο εξωτερικό? επίσης να σε ρωτήσω κάτι , τι ακριβώς νόμιζαν οι γονείς σου ότι θα γίνει ερχόμενοι στην Ελλάδα? θα γίνονταν δισεκατομμυριούχοι? το απορώ αυτό χρόνια , τι νομίζατε όταν ήρθατε εδώ? ότι η Ελλάδα είναι παράδεισος? Κράζετε νυχθημερόν τη χώρα ενώ γνωρίζατε ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή από άποψη εργασίας παρ' όλα αυτά ήρθατε. Σκέψου το λίγο , ρώτησέ τους και απάντησε μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top