Πώς σας φαίνονται τα Αρχαία Ελληνικά;

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καλημέραααα και καλές γιορτές :D
Λοιπόν, έχει κανείς να μου προτείνει μία καλή θεματογραφία για το άγνωστο; Έριξα χθες μία ματιά στο βιβλιοπωλείο αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο, τα πιο πολλά ήταν γενικά βοηθήματα ενώ άλλες θεματογραφίες δεν είχαν την μετάφραση, που φυσικά την θέλω για να ελέγχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Καλημέρα τί τάξη είσαι;
Αν είσαι Β λυκείου, εγώ έκανα της γιαγκοπούλου, εκδόσεις ζήτη
Καλά Χριστούγεννα και καλές (διαβαστερές) γιορτές και καλή χρονιά με υγεία ευτυχία και επιτυχίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πολύ καλό είναι και της Γιαγκοπούλου. Εγώ βέβαια θα πρότεινα ένα καινούργιο βοήθημα του Κωνσταντίνου Βασιλάτου. Περιλαμβάνει άγνωστα κείμενα και για β΄αλλά και για γ΄ λυκείου. Το κρατάς δηλαδή για δύο χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καλημέρα τί τάξη είσαι;
Αν είσαι Β λυκείου, εγώ έκανα της γιαγκοπούλου, εκδόσεις ζήτη
Καλά Χριστούγεννα και καλές (διαβαστερές) γιορτές και καλή χρονιά με υγεία ευτυχία και επιτυχίες...
Πολύ καλό είναι και της Γιαγκοπούλου. Εγώ βέβαια θα πρότεινα ένα καινούργιο βοήθημα του Κωνσταντίνου Βασιλάτου. Περιλαμβάνει άγνωστα κείμενα και για β΄αλλά και για γ΄ λυκείου. Το κρατάς δηλαδή για δύο χρονιές.

Είμαι Α' λυκείου όμως δεν το θέλω για συνεχή μελέτη, απλά μου αρέσουν τα αρχαία και κυρίως η μετάφραση -μαζί με τις αντικαταστάσεις είναι το χόμπι μου:D-, και η φιλόλογός μου μου πρότεινε να πάρω μία θεματολογία για εξάσκηση και κυρίως για να ελέγξω τα κενά μου -που υποψιαζομαι οτι είναι πολλααα-, μιας που δεν θα έχω πολλά περιθώρια για κενά από του χρόνου... Εξάλλου σκοπεύω να το κρατήσω και για τις τρεις χρονιές, αφού δεν ξέρω πόση επιτυχία θα έχω τώρα στο ξεκίνημα :worry::worry:
Της Γιαγκοπούλου είναι μόνο για β' λυκείου;
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο πάντως, επίσης καλές γιορτές!! :clapup::clapup::clapup:

Jims αυτό εννοείς, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Είμαι Α' λυκείου όμως δεν το θέλω για συνεχή μελέτη, απλά μου αρέσουν τα αρχαία και κυρίως η μετάφραση -μαζί με τις αντικαταστάσεις είναι το χόμπι μου:D-, και η φιλόλογός μου μου πρότεινε να πάρω μία θεματολογία για εξάσκηση και κυρίως για να ελέγξω τα κενά μου -που υποψιαζομαι οτι είναι πολλααα-, μιας που δεν θα έχω πολλά περιθώρια για κενά από του χρόνου... Εξάλλου σκοπεύω να το κρατήσω και για τις τρεις χρονιές, αφού δεν ξέρω πόση επιτυχία θα έχω τώρα στο ξεκίνημα :worry::worry:
Της Γιαγκοπούλου είναι μόνο για β' λυκείου;
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο πάντως, επίσης καλές γιορτές!! :clapup::clapup::clapup:

Jims αυτό εννοείς, ε;

Ναι αυτό. Συνοδεύεται με ένα ακόμη βιβλίο το οποίο έχει και τις μεταφράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ναι αυτό. Συνοδεύεται με ένα ακόμη βιβλίο το οποίο έχει και τις μεταφράσεις.

Πολύ καλό φαίνεται από την περιγραφή, θα τα ψάξω και τα δύο στο βιβλιοπωλείο και θα διαλέξω.. Ευχαριστώ πολύ!!!!!!
Α και καλωσήρθες στο φόρουμ!! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana in sky

Νεοφερμένος

Η Iliana in sky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Επίσης,ένα καλό βοήθημα είναι και του Σαχπεκίδη,εκδόσεις ελληνοεκδοτική! Έχει αναλυτική σύνταξη κειμένου,απαντήσεις στις ασκήσεις,μετάφραση αλλά και κάποια κείμενα ''σκέτα''! Είναι 2 βιβλία! Στο ένα έχει και ασκήσεις πάνω σε θεωρία του συντακτικού! Νομίζω είναι για όλο το λυκείο! Μπορείς να πας να ρίξεις μια ματιά σε κάποιο βιβλιοπωλείο ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Επίσης,ένα καλό βοήθημα είναι και του Σαχπεκίδη,εκδόσεις ελληνοεκδοτική! Έχει αναλυτική σύνταξη κειμένου,απαντήσεις στις ασκήσεις,μετάφραση αλλά και κάποια κείμενα ''σκέτα''! Είναι 2 βιβλία! Στο ένα έχει και ασκήσεις πάνω σε θεωρία του συντακτικού! Νομίζω είναι για όλο το λυκείο! Μπορείς να πας να ρίξεις μια ματιά σε κάποιο βιβλιοπωλείο ! :)

Θα το ψάξω! Αν και θέλω κυρίως κείμενα με μεταφράσεις και σχόλια/παρατηρήσεις πάνω σε αυτά (για εξασκηση στη μετάφραση), και όχι θεωρίες και ασκήσεις γραμματικής/συντακτικού σκέτες, γιατί έχω ήδη βοηθήματα αρχαίων. Θα μου κάνει, λες; :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana in sky

Νεοφερμένος

Η Iliana in sky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Στο ένα από τα δύο βιβλία έχει πολλά κείμενα με τη μετάφραση τους και ασκήσεις πάνω σε αυτά! χμμμ,δεν ξέρω! Καλύτερα να το δεις εσύ η ίδια,γιατί κι εγώ δε ξέρω τι παίζει με άλλα βοηθήματα! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Θα το δω!! Σ' ευχαριστω όπως και να 'χει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana in sky

Νεοφερμένος

Η Iliana in sky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παρακαλώ! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδια καλησπερα μια ερωτηση τα ερμηνευτικα σχολια του βιβλιου πρεπει να τα μαθαινουμε απεξω γιατι εχω μπερδευτει λιγο ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ναι. :)Αν όχι κατά λέξη, όσο πιο πιστά γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ολα ειναι σημαντικα ετσι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Όσα πιο πιστά προς το κύριο κείμενο, όπως τα λέει δηλαδή μέσα το βιβλίο, τόσο πιο καλά για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ο πεταλουδας

Νεοφερμένος

Ο ο πεταλουδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μα ρε παιδια ειναι παρα πολλα εχω παρει και αλλες γνωμες και οι περισσοτεροι με λενε ειναι αδυνατον να τα ξες απλως πρεπει να ξες το γενικο νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikossss

Νεοφερμένος

Ο nikossss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
φιλε εδωσα περσυ και δε τα μαθαινα απεξω γτ ηταν αδυνατον ...απλα υπαρχουν καποια σημαντικα που πρεπει να τα ξερεις σχεδον οπως τα λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
πιστευω αν μαθεις την μεταφραση απαντας και στα σχολια.ρε παιδια το αγνωστο πως ειπαμε το κανουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδια για πειτε συμβουλες για το αγνωστο γιατι δυσκολευομαι αρκετα και δεν παω φροντιστηριο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top