Πώς σας φαίνεται το Άγνωστο;

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
παιδια κ εμενα μου αρεσει παρα πολυ το αγνωστο...ορισμενες φορες δυσκολευομαι με τη μεταφραση αν κ η συνταξη βγαινει κατευθειαν χωρις κοπο(και σπανια με συντακτικο)...εγω απο πριν τα χριστουγεννα ελυνα αγνωστα απο τη θεματογραφια της γ λυκειου αρα δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα...ειναι καθαρα θεμα εξασκησης!!!
-----------------------------------------
το αγνωστο θελει δεξιοτεχνια...δεν μπορεις να πας κ να πεις ¨ναι αυτο ειναϊ"...κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειμαστε ανοιχτομυαλοι να εξεταζεις ολες τις πιθανες εκδοχες κ να εισαι απολυτα παρατηρητικος!!!ΑΛΛΑ πανω απ'ολα δεν πρεπει να πιστευουμε οτι η απαντηση σε κατι ειναι κατι το εξωπραγματικο που ποτε δεν θα το βρουμε χωρις συντακτικο!!τις περισσοτερες φορες ειναι κατι το πλυ ευκολο που πολυ απλα δεν μας ερχεται στο μυαλο...
κ πανω απ'ολα το σημαντικοτερο ειναι να βγαζουμε νοημα απο τη μεταφραση!!!!στα πρωτα μου αγνωστα δεν καταλαβαινες τπτ...εδω πρεπει να κατευθυνεστε με βαση τη συνταξη αλλα πολυ περισσοτερο με το νοημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
παιδια κ εμενα μου αρεσει παρα πολυ το αγνωστο...ορισμενες φορες δυσκολευομαι με τη μεταφραση αν κ η συνταξη βγαινει κατευθειαν χωρις κοπο(και σπανια με συντακτικο)...εγω απο πριν τα χριστουγεννα ελυνα αγνωστα απο τη θεματογραφια της γ λυκειου αρα δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα...ειναι καθαρα θεμα εξασκησης!!!
-----------------------------------------
το αγνωστο θελει δεξιοτεχνια...δεν μπορεις να πας κ να πεις ¨ναι αυτο ειναϊ"...κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειμαστε ανοιχτομυαλοι να εξεταζεις ολες τις πιθανες εκδοχες κ να εισαι απολυτα παρατηρητικος!!!ΑΛΛΑ πανω απ'ολα δεν πρεπει να πιστευουμε οτι η απαντηση σε κατι ειναι κατι το εξωπραγματικο που ποτε δεν θα το βρουμε χωρις συντακτικο!!τις περισσοτερες φορες ειναι κατι το πλυ ευκολο που πολυ απλα δεν μας ερχεται στο μυαλο...
κ πανω απ'ολα το σημαντικοτερο ειναι να βγαζουμε νοημα απο τη μεταφραση!!!!στα πρωτα μου αγνωστα δεν καταλαβαινες τπτ...εδω πρεπει να κατευθυνεστε με βαση τη συνταξη αλλα πολυ περισσοτερο με το νοημα...
Aυτο ξαναπες το. :D
Στα πρωτα μου αγνωστα δεν υπηρχε μια φυσιολογικη ροη του λογου. :/
Αλλου τα ρηματα,αλλου οι κατηγορηματικοι αλλου οι μετοχες. :P
Μετα απο αρκετη εξασκηση παντως,περιοριστηκε αρκετα το προβλημα.
Δεν εξαλειφθηκε τελειως βεβαια αλλα οκ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Aυτο ξαναπες το. :D
Στα πρωτα μου αγνωστα δεν υπηρχε μια φυσιολογικη ροη του λογου. :/
Αλλου τα ρηματα,αλλου οι κατηγορηματικοι αλλου οι μετοχες. :P
Μετα απο αρκετη εξασκηση παντως,περιοριστηκε αρκετα το προβλημα.
Δεν εξαλειφθηκε τελειως βεβαια αλλα οκ. :P
ωχ μου θυμησατε ενα αγνωστο που ειχα κανει.''δημοσθενη κατα φειδια''νομιζω ηταν που ειχα βγαλει οτι ο φειδιας βιασε τον δημοσθενη και ο δημοσθενης του εκανε μυνηση:lol:η κυρια μου τραβουσε τα μαλλια της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ωχ μου θυμησατε ενα αγνωστο που ειχα κανει.''δημοσθενη κατα φειδια''νομιζω ηταν που ειχα βγαλει οτι ο φειδιας βιασε τον δημοσθενη και ο δημοσθενης του εκανε μυνηση:lol:η κυρια μου τραβουσε τα μαλλια της
Aχαχαχαχ. :lol:

Ελιωσα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sno0pitsa

Νεοφερμένος

Η Μαρία Σταθοπούλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το αγνωστο για εμενα τουλαχιστον ειναι πολυ ευκολο..τρελαινομαι γενικοτερα για τα αρχαια οποτε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δεν παλεύεται.:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ωραιο ειναι το αγνωστο.εχω κανει ευκολα,μετρια και δυσκολα αγνωστα.ειναι κυριως θεμα τεχνικης.οταν τη μαθεις μετα μονος σου τα βρισκεις χωρις βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marwan

Νεοφερμένος

Ο marwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
να παρεις ενα λεξικο αρχαιων, ειχα το ιδιο προβλημα με σενα κ βοηθηκα αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evakiii!

Νεοφερμένος

Η Ευακι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παρόλο που δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στη γραμματική και στο συντακτικό, στο άγνωστο με δυσκολεύει πάρα πολύ η μετάφραση... Τι προτείνετε γι' αυτό;;;
σε καταλαβαινω κι εγω εχω αυτο το προβλημα και δεν ξερω τι να κανω
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πάρτε λεξικό και εγώ το ίδιο έκανα,θέλει πολύ εξάσκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Πάρτε λεξικό και εγώ το ίδιο έκανα,θέλει πολύ εξάσκηση!

Αυτο είναι αλήθεια. Το λεξικό βοηθάει πολύ. Αλλά πάνω από όλα να ξέρετε καλα γραμματικη και συντακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
SOS!!! Σε ένα άγνωστο κείμενο Αρχαίων του φροντιστηρίου υπάρχει η λέξη "έγωγε", αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται και τι σημαίνει. Πρέπει όμως αύριο να έχω έτοιμη την μετάφραση, οπότε μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει τι σημαίνει, σήμερα αν είναι δυνατόν;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μηπως απο το αγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
SOS!!! Σε ένα άγνωστο κείμενο Αρχαίων του φροντιστηρίου υπάρχει η λέξη "έγωγε", αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται και τι σημαίνει. Πρέπει όμως αύριο να έχω έτοιμη την μετάφραση, οπότε μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει τι σημαίνει, σήμερα αν είναι δυνατόν;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!:)

Εγωγε σημαινει εγω ο ιδιος. Ειναι η προσωπικη αντωνυμια εγω+ το επιτατικο μορια γε που προσδιδει εμφαση. Αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
μηπως απο το αγω?
Το σκέφτηκα, αλλά όλοι οι παρελθοντικοί χρόνοι δεν παίρνουν αύξηση "η"; Δεν παίρνουν "ε".
-----------------------------------------
Εγωγε σημαινει εγω ο ιδιος. Ειναι η προσωπικη αντωνυμια εγω+ το επιτατικο μορια γε που προσδιδει εμφαση. Αυτα!
Αχ, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!:thanks::thanks::thanks: Να ΄σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Να 'σαι καλα. Δεν κανει τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~};601827:
SOS!!! Σε ένα άγνωστο κείμενο Αρχαίων του φροντιστηρίου υπάρχει η λέξη "έγωγε", αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται και τι σημαίνει. Πρέπει όμως αύριο να έχω έτοιμη την μετάφραση, οπότε μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει τι σημαίνει, σήμερα αν είναι δυνατόν;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!:)

Από ότι ξέρω το έγωγε είναι το εγώ (προσωπική αντωνυμία), το γε απλά του δίνει έμφαση...Αν κάνω λάθος διορθώστε με...
-----------------------------------------
Ουπς τώρα κατάλαβα ότι απάντησαν στην ερώτηση!!sorry!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Από ότι ξέρω το έγωγε είναι το εγώ (προσωπική αντωνυμία), το γε απλά του δίνει έμφαση...Αν κάνω λάθος διορθώστε με...
-----------------------------------------
Ουπς τώρα κατάλαβα ότι απάντησαν στην ερώτηση!!sorry!!
Δεν πειράζει! Ευχαριστώ που θέλησες τουλάχιστον να με βοηθήσεις, έστω και αργά!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Βήματα για την αντιμετώπιση του άγνωστου θέματος.

Ι. Προσεκτική ανάγνωση του θέματος τουλάχιστον δυο φορές.

II. Προσπάθεια ερμηνείας των αγνώστων λέξεων και με τη βοήθεια της ετυμολόγησής τους.

III. Εξιχνίαση των γραμματικών φαινομένων (γραμματική αναγνώριση τύπων).

IV. Συντακτική εξομάλυνση του κειμένουν ως εξής:
i) διάκριση-χωρισμός-αναγνώριση των προτάσεων (υπογράμμιση ρημάτων, ρηματικών τύπων, ρηματικών φράσεων & επισήμανση εντός κύκλου των συνδέσμων και των αντωνυμιών και των επιρρημάτων που είναι πιθανόν να εισάγουν δευτερεύουσες προτάσεις)
ii) συντακτική αναγνώριση των ειδικών φαινομένων και τεκμηρίωση των εξαιρέσεων
iii) συντακτική αναγνώριση των επιμέρους όρων
iv) ανασύνθεση του κειμένου με τις λέξεις κατά την κανονική σειρά τους
v) επαλήθευση του συνόλου των συντακτικών επισημάνσεων προς την κατεύθυνση του νοήματος

V. Σύνθεση της μεταγραφής/μετάφρασης.

VI. Έλεγχος της μεταγραφής/μετάφρασης από την άποψη του νεοελληνικού κειμένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalismylife

Νεοφερμένος

Η mixalismylife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
:bye:γεια σας παιδια!!!εχω αγχωθει με το αγνωστο....!!!:s δεν εχω κενα στη γραμματικη αλλα δεν ξερω απο που να μαζεψω το συντακτικο!!!!!!!δεν εχω βρει τον τροπο να το εφαρμοζω σωστα!!!τι να κανω για να μην πελαγωνω?????τι θα κανω στο διαγωνισμα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top