Πώς σας φαίνεται η Βιολογία Γενικής Παιδείας;

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, είμαι γ λυκείου και έχω μάθημα επιλογής βιολογία (:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:)
μμμ..ναι... το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα μάθω παπαγαλία (αν και είμαι θεωρητική), την ιστορία άνετα τη μαθαίνω παπαγαλία, αρχαία επίσης αλλά αυτή τη βιολογία ...:mad::mad:

Τι μπορώ να κάνω; αν τα γράψω στο τέλος με δικά μου λόγια (όμως σ αυτή τη περίπτωση φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι) θα τα πάρουν λάθος;;;;:/:

Εγώ πάλι είμαι β λυκείου και θα πάρω βιολογία γενικής του χρόνου μάθημα επιλογής.Ζήτησα ένα βιβλίο από ένα καθηγητή μου για να δω περίπου τι παίζει με το βιβλιαράκι (επίσης θεωρητική να σημειώσω).Σε σχέση με το βιβλίο βιολογίας της β λυκείου όπως μας έχει πει ο καθηγητής μας και όπως έχω δει και γω είναι πιο εύκολο.Έχει ενδιαφέροντα πράγματα μέσα και μερικά από αυτά αν δεν με απατά η μνήμη μου τα χουμε κάνει και στο γυμνάσιο (όχι φυσικά με τόση αναλυτικότητα).Από τη στιγμή που δεν μπορείς να παπαγαλίσεις αντιμετώπισε το σαν ένα βιβλίο γενικών γνώσεων,σαν να διαβάζεις ένα βιβλίο/περιοδικό/εφημερίδα κάτι...Προσφέρει αρκετές πληροφορίες σε σχέση με την υγεία μας,μικροοργανισμόυς και έχει και κάποια πράγματα για τον καρκίνο (που είναι εκτός ύλης νομίζω)...Διάβασε κανονικά το μάθημα της ημέρας,προσπάθησε να χρησιμοποιείς(σε συζητήσεις προφανώς) τις πληροφορίες που έχεις αντλήσει από το βιβλίο...θα σε βοηθήσει να θυμάσαι πράγματα.Επίσης καταλαβαίνω ότι το πρόγραμμα σου από δω και πέρα θα είναι κάπως πιεστικό αλλά καλό θα ήταν να κλέβεις λίγο χρόνο και να ρίχνεις μία ματιά ή να κάνεις ανάγνωση 1-2 σελίδες πριν πέσεις για ύπνο...Ααα και σε περίπτωση που ξεχάσεις κάτι κατά τη διάρκεια των εξετάσεων (που συμβαίνει λόγω άγχους σε πολλά παιδιά) να γράψεις αυτό που νομίζεις με δικά σου λόγια...να μην αφήσεις μία άσκηση μόνο και μονο επειδή δεν είσαι σίγουρη..γράψε ότι είναι να γράψεις κι ας νομίζεις ότι είναι λάθος! Μπορεί και να μην είναι...;)...εμένα προσωπικά αυτό με έχει σώσει...:P

Πιστεύω να σε βοήθησα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Μάθε τα με δικά σου λόγια αν αυτό σε βοηθά - για μένα είναι και το καλύτερο, όχι μόνο για τη βιολογία αλλά παντού!!
Το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και τι γράφεις... Αν σου βάλουν καμμιά ερώτηση κρίσεως ή καμμιά συνδυαστική τι θα κάνεις δηλαδή; θα ψάχνεις σε ποιό μάθημα μπορεί να έλεγε αυτό που ζητάει η άσκηση ή μήπως θα πεις ολόκληρο το μάθημα μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θέλεις;
Κι εγώ με δικά μου λόγια έγραψα πέρσι και πήρα έναν αρκετά αξιοπρεπή βαθμό. Άλλοι πάλι που έλεγαν κατεβατά ολόκληρες σελίδες λίγη ώρα πριν μας μοιράσουν τα θέματα, πήραν τον... ναι, αυτό.

Και όχι δεν πρόκειται να σου κόψει κάποιος καθηγητής αν τα έχεις γράψει με δικά σου λόγια και δεν έκανες copy-paste από το βιβλίο, αλλά δείχνεις ότι έχεις καταλάβει τι παίζει και έχεις γράψει αυτά που πρέπει και ζητάει η άσκηση και όχι ολόκληρα κομμάτια που δε χρειάζονταν.
Αυτά. Παπαγαλία δεν χρειάζεται πάντως, πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Σημερα εβγαλα την βιολογια το 3...οι μαλακιες του Δαρβινου δεν εχουν τελος.


Μην σχολιασω για τον Λαμαρκ...ακου εκει ''εσωτερικη δυναμη'' :beating: :beating: :beating: :beating: :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Charles Darwin 'will teach you' -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Κατι τετοιες στιγμε χαιρομαι που πηρα μαθηματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Kαλέ το τρίτο στη Βιολογία είναι το αγαπημένο μου.
Μόνο το πινακάκι με δυσκολεύει κάπως στο να το θυμάμαι ακριβώς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Kαλέ το τρίτο στη Βιολογία είναι το αγαπημένο μου.
Μόνο το πινακάκι με δυσκολεύει κάπως στο να το θυμάμαι ακριβώς.

Δεν ξερω αμα το παπαγαλιζεις απλως η το κατανοεις κιολας,αλλα επειδη εγω δεν γεννηθηκα για να λεω ειδησεις στο μεγκα σαν παπαγαλος,τα επεξεργαζομαι πρωτα και οταν μου λενε στην βιολογια επιστημονικο ορο ''εσωτερικη δυναμη'' δεν βρισκω τιποτα το αγαπημενο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Καλά με τον Λαμάρκ άστα να πάνε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
οταν μου λενε στην βιολογια επιστημονικο ορο ''εσωτερικη δυναμη'' δεν βρισκω τιποτα το αγαπημενο :P

Μου θυμίζει κάτι από διαλεκτικό υλισμό ;) Εσύ που διαβάζεις εξωσχολικά από την 6η δημοτικού καταλαβαίνεις, πιστεύω! ;) (δεν το λέω ειρωνικά).

Plus: To σύστημα παπαγάλους θέλει, οπότε και να μην κατανοεί -που δε νομίζω(!)- δεν παίζει πρόβλημα.

Ερώτηση: Εσείς που έχετε βγάλει το τρίτο κεφάλαιο στη Βιολογία Γενικής, τις πρώτες εισαγωγικές-προχειρογραμμένες-άνευ περιεχομένου σελίδες τις μάθατε αυτολεξεί; Πιστεύετε ότι μπορούν να πέσουν σε ερώτηση στο τέλος; (ρωτάω γιατί δεν κάνω φροντιστήριο στη βιολογία και δεν υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει, καθώς το σχολείο έχει άλλα "standards")

@DrHouse: Μην πεις τίποτα για κατανόηση, ξέρω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ερώτηση: Εσείς που έχετε βγάλει το τρίτο κεφάλαιο στη Βιολογία Γενικής, τις πρώτες εισαγωγικές-προχειρογραμμένες-άνευ περιεχομένου σελίδες τις μάθατε αυτολεξεί; Πιστεύετε ότι μπορούν να πέσουν σε ερώτηση στο τέλος; (ρωτάω γιατί δεν κάνω φροντιστήριο στη βιολογία και δεν υπάρχει κάποιος να μου υποδείξει, καθώς το σχολείο έχει άλλα "standards")
Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί πολύ μ' αυτές...Βασικά είναι πολύ αερολογίες για να πεις ότι θα το μάθεις ακριβώς,εμένα μου είναι δύσκολο..Βέβαια ως το τέλος δεν ξέρω κατά πόσο θα το διακινδυνεύσουμε,μάλλον κι αυτά θα τα μάθουμε παπαγαλία...!:/::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimZ12345

Νεοφερμένος

Ο DimZ12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί πολύ μ' αυτές...Βασικά είναι πολύ αερολογίες για να πεις ότι θα το μάθεις ακριβώς,εμένα μου είναι δύσκολο..Βέβαια ως το τέλος δεν ξέρω κατά πόσο θα το διακινδυνεύσουμε,μάλλον κι αυτά θα τα μάθουμε παπαγαλία...!:/::)
Ειναι οντως βαρετα αλλα αν προσεξεις θα δεις οτι το σχολικο εχει ασκησεις (θεωρητικες παντα) που βασιζονται σε αυτα τα κομματια οποτε καλλιστα θα μπορουσε να μπει κατι παρομοιο στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εχω μια ερωτηση προς αυτου που θα δωσουν βιολογια γενικης παιδειας:επειδη δινω δευτερη φορα και διαλεξα την βιολογια γεν .πως ειναι δυσκολη μιας και το βιβλιο αλλαξε?ειναι δυσκολη η θεωρια ή ειναι γελοια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pontiki22

Νεοφερμένος

Η pontiki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εμένα πάντως,που το δίνω φέτος πρώτη φορά, δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολη.Γελοία όμως δεν τη λες αφού έχει πολύ αποστήθιση :worry:

τη δίνω*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Aν θελει αποστηθιση τοτε ειναι σιγουρος βαθμος. ασκησεις κανετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Από τη στιγμή που ο Λαμαρκ τόλμησε να αμφισβητήσει την στατικότητα του σύμπαντος που όλοι οι άλλοι( με κυριαρχο άλλο την εκκλησία) πιστευαν a priori , δεν μπορείς να παίξεις τον έξυπνο με τη θεωρία του. Παρόλες τις αστοχίες της. Ηταν μια πρώτη ματιά από την κλειδαρότρυπα για την σύγχρονη βιολογία. Και λίγα λόγια για το Δαρβίνο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Mια χαρά είναι η Βιολογία. Το δεύτερο κεφάλαιο με παιδεύει λίγο.
Ε οι ασκήσεις είναι λίγο πολύ συγκεκριμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Aν θελει αποστηθιση τοτε ειναι σιγουρος βαθμος. ασκησεις κανετε?
ναι...στο 1ο κεφ. διαγραμματα και στο 2ο με τροφικες πυραμιδες,βιομαζα κ βιοσυσσωρευση...ολες εχουν την ιδια λογικη
εγω που ειμαι θεωρητικη δεν εχω καποιο προβλημα....καλα με την θεωρια αποστηθηση οπως στην ιστορια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ενταξει τοτε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Από τη στιγμή που ο Λαμαρκ τόλμησε να αμφισβητήσει την στατικότητα του σύμπαντος που όλοι οι άλλοι( με κυριαρχο άλλο την εκκλησία) πιστευαν a priori , δεν μπορείς να παίξεις τον έξυπνο με τη θεωρία του. Παρόλες τις αστοχίες της. Ηταν μια πρώτη ματιά από την κλειδαρότρυπα για την σύγχρονη βιολογία. Και λίγα λόγια για το Δαρβίνο :p

Λες και αυτον μια εσωτερικη δυναμη να τον ωθησε ωστε να την αφβισβητησει? :hmm:

Δαρβινε Δαρβινε εισαι εδω?Καλουλης μωρε ειναι αυτος :spell:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
να ρωτησω κατι ασχετο στη βιολογια γενικης;;;;γιατι στη θεωρια φυσικης επιλογης λεει για 5 παρατηρησεις κ εχει 4;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top