Πώς σας φαίνεται η Βιολογία Γενικής Παιδείας;

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
όχι και θεωρητικό μάθημα παιδιά μου! Θετικό είναι! Άσχετα αν πιστεύετε οτι ειναι μόνο παπαγαλία! Μπορούν να σας βάλουν χίλια μυρια!! Εγώ δεν παπαγάλισα ποτέ μου ως μαθήτρια και έγραψα 100 και στα δύο! Δεν κολλάνε στο πως θα το γράψεις, αρκεί να τα γράψεις όλα! Και αν βάλεις και λίγο θετική σκέψη και δείξεις ότι δεν είσαι παπαγάλος, να δεις πώς μπαίνει το 100! Κι εγώ βιολογία σπούδασα, αλλά να ξέρεις, για Ελλάδα δυστυχώς, δε μπορείς να κάνεις και πολλά! Αλλά αν το αγαπάς να πας και Βιολογικό και Βιολογία να πάρεις και τον δρόμο σου θα τον βρεις!
Καλή συνέχεια και μην ακούς και πολλά, μόνη σου αποφάσισε, γιατί καθένας έχει διαφορετική μέθοδο και επιδόσεις! Για σένα το 100 μπορεί να είναι παιχνίδι και να μην το ξέρεις! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Θα παω θετικη του χρονου και στοχος μου ειναι να περασω βιολογικο.Σκεφτομαι λοιπον να δωσω τη βιολογια για μαθημα γενικης.Οσοι θα τη δωσετε φετος η την εχετε δωσει σε προηγουμενη χρονια τι πιστευεται?Ειναι ευκολο μαθημα η ειναι απλως μια βαρετη παπαγαλια?
Μου αρέσει πολύ η Βιολογία Γενικής Παιδείας της Γ' Λυκείου και είναι εύκολο μάθημα, σε αντίθεση με της Β' τάξης που τη μισώ και την βρίσκω δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Η Βιολογία Γενικής..αλλά και κατεύθυνσης είναι νομίζω το ομορφότερο μάθημα. :D
Της γενικής είναι πολύ εύκολη και κατανοητή. Και μικρή η ύλη..δεν πιστεύω ότι μπορεί να δυσκολέψει κάποιον.

Βαρετή παπαγαλία, μπαα...είναι τόσο ενδιαφέροντα αυτά που λέει μέσα που κάθε άλλο παρά βαρετή είναι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Runway91

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Η Βιολογία ΓΠ, όχι απλά είναι εύκολη, αλλά και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση, αλλά όχι, δεν "παπαγάλισα", απλώς φρόντισα να θυμάμαι τους όρους και τις διάφορες διαδικασίες που περιγράφονται στο βιβλίο. Η καθηγήτριά μας στο φροντιστήριο, έλεγε πάντα ότι στη Βιολογία ΓΠ το σημαντικότερο είναι η ακρίβεια, οπότε αυτό επεδίωξα. Έγραψα καθαρό 100. Οι ασκήσεις -που φέτος δεν υπήρχαν, αφού και το 4ο θέμα θεωρία ήταν- είναι πολύ εύκολες. Η μέθοδος μόνο έχει σημασία, γιατί τα μαθηματικά που θέλουν είναι απλά πραξούλες (και μόνο αν το 4ο θέμα είναι από το 2ο κεφάλαιο, το 1ο δε θέλει καν πραξούλες).
Αυτά..Καλή επιτυχία για φέτος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
η βιολογία είναι εύκολη

το δύσκολο όμως στο μάθημα αυτό είναι ότι θέλει παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
μαθ γενικης με τα χιλια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Πιστεύω ότι έχεις πιθανότητες περισσότερες πιθανότητες να γράψεις καλά με Βιολογία παρά με Μαθηματικά. Βασικά κι εγώ Θετική είμαι και θα πάρω Βιολογία. Έχω ρωτήσει πολλούς που μου λένε ότι με οργανωμένο διάβασμα και με 1-2 ώρες φροντιστήριο θα τα πας πολύ καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Είναι έυκολο μάθημα,μπορείς να χτυπήσεις 20άρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
γεια σας παιδια.θελω να μου πειτε αν η βιολογια γενικης της τριτη λυκειου ειναι ευλοκο μαθημα..η αν εχει πολλες ασκησεις.....ειναι δυσνοητο??κ αμα το διαβασεις πολυ καλα μπορεις να γραψεις πολυ καλα εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoe_17

Νεοφερμένος

Η zoe_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οχι καλε..μικρη υλη..ευκολονοητο πολυ μαθημα..την τελευταια φορα ασκηση δεν επεσε..και να πεσει ομως ειναι αρκτετα ευκολη .ειναι ενα μαθημα που μπορεις ανετα να γραψεις και 20! :Dφιλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ παιδία ξεκίνησα με μαθηματικά και ΑΟΘ για αστυνομία και επειδή ήταν παλούκια πήρα βιολογία που ανακάλυψα τελικά ότι μου άρεσε πολύ περισσότερο. Για κάποιον δηλαδή που έχει έστω και μια μικρή σχέση με τα μαθηματικά είναι εύκολη η στατιστική, για άτομα όμως που ξέρουν με το ζόρι πρόσθεση και αφαίρεση:Pκαλύτερη είναι η βιολογία. Εμένα δεν μου φαίνεται τόσο γελοία όπως στους περισσότερους, θέλει πολλές επαναλήψεις και συνεπώς διάβασμα διότι έχει επιστημονικό κατά κύριο λόγο λεξιλόγιο. Εγώ θέλω να ρωτήσω ισχύει αυτό που είπες Inferno29278 ότι αν γραφείς την βιολογία με δικά σου λόγια δεν σου κόβουν μονάδες αλλά αντίθετα το εκτιμούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Aν θες να είσαι 100% σιγουρος,τοτε πρέπει να τα γράψεις όσο το δυνατόν πιο κοντά στο βιβλίο.Το να γράφεις με δικά σου λόγια δεν εκτιμάται σε καμία περίπτωση,αντίθετα δίνεις δικαίωμα στον καθένα να σου κόψει.Επειδή το μάθημα είναι εύκολο και με μικρή ύλη,οι εξεταστές ψάχνονται για να κόψουν μόρια με την πρώτη ευκαιρία,so... don't give them the chance.;)Αυτά τουλάχιστον έχω αποκομίσει από συζητήσεις με τηνς καθηγήτρια του σχολείου η οποία βαθμολογεί 30 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
όλοι είπατε ότι είναι εύκολη η βιολογία γενικής αν διαβάζεισ συστηματικά.. Αν την διαβάσεισ μόνος σου και τα μάθεισ πολύ καλά έστω και με παπαγαλία θα χρειάζετε και φροντηστήριο ή όχι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εγώ δεν έκανα φροντιστήριο στη Βιολογία γεν. απλά ξέσκισα τα κεφάλαια...Τα μαθα όμως πάρα πολύ καλά! Ένα βοήθημα, ή αν δεν μπορείς να πάρεις, ασκήσεις από φίλους σου που κάνουν φροντιστήριο σε αυτό το μάθημα και έχουν τη δυνατότητα να στις δίνουν και εσένα να τις δοκιμάζεις είναι μια χαρά!
Που δεν είναι ούτε οι ασκήσεις τίποτα πολύ σημαντικό...είναι εύκολες αν ξέρεις τη θεωρία πολύ καλά, τις βγάζεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ειναι πολυ ευκολη η Βιολογια και εχει πολυ μικρη υλη. Το λιγοτερο που μπορεις να γραψεις ειναι 18! Ειναι καθαρα θεμα διαβασματος να γραψεις πολυ υψηλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ευχαριστώ για τισ απαντήσεισ.
αν δουλέψω δηλαδή για παράδειγμα με το βιβλίο του σαβάλλα ας πούμε και μάθω καλά θεωρία και ασκήσεις βιβλίο χωρίς όμως φροντηστήριο ή ασκήσεισ φροντηστηρίου απο άλλους μπορώ να πιάσω με άνεση 19?
γιατι μπορεί να μου λέτε ότι ειναι εύκολη χωρίς φροντηστηριο αλλα επιδιώκω πολλά μόρια όπότε χρειάζομαι ένα σίγουρο 19 σε αυτό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
και μια ακόμα ερώτηση..όσοι ξέρετε από βιολογία γενικής πιο βοήθημα προτείνετε?????? (για κάποιον που θα διαβάσει χωρίς φροντηστήριο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
κοιταξε εγω εκανα φροντιστηριο στην βιολογια και ημουν πολυ καλος αν και δεν ξερω πως προεκυψε και ο βαθμος μου των πανελληνιων δεν αντιπροσωπευε το ποσο καλα την ηξερα. ειχα βεβαια εναν φιλο ο οποιος πηγε φροντιστηριο 2 εβδομαδες πριν και εγραψε 20. ολη την χρονια διαβαζε μονος του και μας ειπε οτι αν τα διαβαζε συνεχεια (δηλαδη αν πηγαινε φροντιστηριο) και εκανε καθε εβδομαδα επαναληψη μετα θα βαριοταν το πολυ μπλα μπλα και θα τα ξεχναγε, ενω με το να μην πηγαινει φροντιστηριο εκανε λιγοτερες φορες επαναληψη και τα θυμοταν περισσοτερο…τωρα εγω δεν ειμαι υπερ αυτου αλλα υπερ της επαναληψης, απλα σου εκφερω μια αποψη παιδιου που δεν πηγαινε στην ουσια φροντιστηριο.

υ.γ: τωρα οσο αφορα τις ασκησεις: εχει πολλα χρονια να πεσει ασκηση με μαθηματικες πραξεις. συνηθως ειναι ασκησεις βασισμενες στην θεωρια.

καλη επιτυχια.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
κοίτα είναι λογικό αφού είναι μάθημα καθαρά να μάθεισ την θεωρία αν την ξέρεισ πολύ καλά να γράψεισ 20.δεν μπορώ να καταλάβω όμως όσοι πάτε βιολογία γενικής φροντηστήριο τι κάνετε?
γιατι αν οντως ειναι απλως θέμα να τα μάθεισ απ έξω το φροντηστηριο δεν μπορεί να σε βοηθήσει σε κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Το αν χρειαζεται η οχι να κανεις φροντιστηριο, κατα τη γνωμη μου παντα, εξαρταται και απο τον καθηγητη σου στο σχολειο. Αν στο σχολειο γινεται καλη δουλεια (λυνετε τις αποριες σας, κανετε καμια ασκηση και γενικως δεν φευγετε απο το μαθημα με κενα και "σκοτεινα σημεια") τοτε η προσωπικη δουλεια αρκει. Αν ο καθηγητης σου στο σχολειο ειναι αδιαφορος και ξυστης πιστευω πως το φροντιστηριο θα χρειαστει για να αποσαφηνισεις καποια πραγματα στη θεωρια αλλα και για να σε βαλει σε προγραμμα διαβασματος/επαναληψεων.
Η βιολογια ειναι ευκολο μαθημα και προσφερεται για καθαρο 20 αρκει να τη δουλεψετε μεθοδικα. Ομως η ευκολια του μαθηματος ειναι δικοπο μαχαιρι: αν τη παραμελισεις και πεις "ελα μωρε το'χω", "σιγα μη διαβασω την γελοια βιολογια, ας διαβασω αρχαια/μαθηματικα που ειναι το ζορι" θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top