Πώς περνάς την τάξη;

AkriPro

Νεοφερμένος

Ο AkriPro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
NAI το έχει πει και ο dias πιο πάνω! Περνάς κανονικά!
Ευχαριστώ πολύ!
Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός, απλά να τονίσω ότι άλλο Γ.Μ.Ο μου βγάζει το πρόγραμμα στο excel και άλλο βγάζω εγώ με τις πράξεις ( Α' ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ + Β' ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ / 2 + ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ / 2)!
Με το excel περνάω χαλαρά και με 10 Γ.Μ.Ο ενώ με τις πράξεις πιο πάνω μένω με κάτι λιγότερο από 9,5!
Γι'αυτό ανησύχησα, άρα στηρίζομαι στο excel!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός, απλά να τονίσω ότι άλλο Γ.Μ.Ο μου βγάζει το πρόγραμμα στο excel και άλλο βγάζω εγώ με τις πράξεις ( Α' ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ + Β' ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ / 2 + ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ / 2)!
Με το excel περνάω χαλαρά και με 10 Γ.Μ.Ο ενώ με τις πράξεις πιο πάνω μένω με κάτι λιγότερο από 9,5!
Γι'αυτό ανησύχησα, άρα στηρίζομαι στο excel!
To excelaki μου είναι σωστό και δοκιμασμένο. Βρίσκει τον ΓΜΟ των ΜΟ των μαθημάτων, όπως πρέπει.
Ο τρόπος : ΓΜΟ = [(ΜΟΑ+ΜΟΒ)/2 + ΜΟγρ]/2 είναι ΛΑΘΟΣ και δίνει πάντα μικρότερο ΓΜΟ από τον πραγματικό. Ο λόγος που είναι λάθος είναι το project, το οποίο δεν υπάρχει στα γραπτά οπότε υπολογίζεται μισός ο βαθμός του.
Και δεν έγινες (και εσύ και μερικοί άλλοι) απλά κουραστικός. Μας ζάλισες τα . . .



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nin1995

Νεοφερμένος

Η nin1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν ας πούμε οτι στο 1ο Τετράμηνο έχουμε 13 και στο 2ο Τετράμηνο έχουμε 14 και γράφουμε εξετάσεις 5 ή 6 παίζει να μείνουμε? Και πως υπολογίζεται ο Γ.Μ.Ο? π.χ κανουμε 13+14+5/3 ?:hmm:

Σημείωση συτονιστή: Τα μηνύματα 163-168 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Όχι δεν μένεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Οχι απλά μένεις, σε πάνε μια χρονιά πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Λοιπόν ας πούμε οτι στο 1ο Τετράμηνο έχουμε 13 και στο 2ο Τετράμηνο έχουμε 14 και γράφουμε εξετάσεις 5 ή 6 παίζει να μείνουμε? Και πως υπολογίζεται ο Γ.Μ.Ο? π.χ κανουμε 13+14+5/3 ?:hmm:

nop κανεις [(13+14)/2 + 6]/2 δηλαδη [( Α+Β)/2 + γραπτο]/2 και πρεπει να ειναι >= 9,5..... αν σε καποιο μαθημα εχεις μικροτερο απο 9,5 μπορεις να το καλυψεις απο αλλο μαθημα στο οποιο θα εχεις πχ 11... για να περασεις πρεπει ΓΜΟ>= 9,5.... Αν παρολη την αλληλοκαλυψη που ειπα εχεις εστω ενα μαθημα που εχει πχ 8 και δεν υπαρχει αλλο μαθημα/ μαθηματα να δωσει 1,5 βαθμο, τοτε μενεις στο μαθημα που ειχες 8 και δινεις σεπτεμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nin1995

Νεοφερμένος

Η nin1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
nop κανεις [(13+14)/2 + 6]/2 δηλαδη [( Α+Β)/2 + γραπτο]/2 και πρεπει να ειναι >= 9,5..... αν σε καποιο μαθημα εχεις μικροτερο απο 9,5 μπορεις να το καλυψεις απο αλλο μαθημα στο οποιο θα εχεις πχ 11... για να περασεις πρεπει ΓΜΟ>= 9,5.... Αν παρολη την αλληλοκαλυψη που ειπα εχεις εστω ενα μαθημα που εχει πχ 8 και δεν υπαρχει αλλο μαθημα/ μαθηματα να δωσει 1,5 βαθμο, τοτε μενεις στο μαθημα που ειχες 8 και δινεις σεπτεμβρη

κοίτα στο 1ο+2ο τετράμηνο είχα τους εξής καλούς βαθμούς: θρησκ 20 + 20 , ερευνητική εργ 18+18 και κατεύθυνση είχα λατινικά 18+18 , αρχαία 15+15 και φιλοσοφία 16 (στο 1ο είχαμε όλοι παύλα γιατι δεν είχαμε καθηγητή) τωρα στα θετικά μαθήματα ειχα 10 και 11 και είμαι σίγουρη ότι έχω γράψει χάλια σε αυτά ... και με αγχώνουν ότι υπάρχει περίπτωση να μείνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξανδρος X.

Νεοφερμένος

Ο αλεξανδρος X. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θέλω να ρωτήσω κάτι στην 2α λυκείου τι γίνετε με τους βαθμούς?? δηλαδή στο πρώτο τετράμηνο είχα σε 4 μαθήματα κάτω από την βάση αλλα καλο μέσο ορο στο δεύτερος στα 4 αυτά μαθήματα ανέβηκα κατά πολύ!! περνάω με τον γενικό μέσο ορο η το μέσο ορο ανά μαθήματος?? γιατί όταν πήγα να δω ποιοι περάσανε δεν ήταν γραμμένο το όνομα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παω Β Λυκειου και ειμαι στη Θετικη κατ. δυστυχως τα πραγματα με τα μαθηματα πανε λιγο δυσκολα αν και αρχη ειναι ακομα. Ανησυχω λιγο μηπως δεν περασω ολα τα μαθηματα και αναγκαστω να δοσω ξανα τον Σεπτεμβρη, αν και οι φιλοι μου, μου λενε πως αυτο ειναι λιγο δυσκολο να συμβει. Πειτε μου λιγο οσοι εχετε περασει την Β Λυκειου πως θα πρεπει να ειναι οι βαθμοι μου στα τετραμηνα και στις εξετασεις ωστε να μην αναγκαστω να δοσω τον Σεπτεμβρη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
Παω Β Λυκειου και ειμαι στη Θετικη κατ. δυστυχως τα πραγματα με τα μαθηματα πανε λιγο δυσκολα αν και αρχη ειναι ακομα. Ανησυχω λιγο μηπως δεν περασω ολα τα μαθηματα και αναγκαστω να δοσω ξανα τον Σεπτεμβρη, αν και οι φιλοι μου, μου λενε πως αυτο ειναι λιγο δυσκολο να συμβει. Πειτε μου λιγο οσοι εχετε περασει την Β Λυκειου πως θα πρεπει να ειναι οι βαθμοι μου στα τετραμηνα και στις εξετασεις ωστε να μην αναγκαστω να δοσω τον Σεπτεμβρη. :/:

εγω τωρα ειμαι Γ λυκειου..και οταν ημουν Β μου λεγανε οτι πρεπει να ειναι ο γενικος μεσος ορος των τετραμηνων απο 9.5 και πανω!! τωρα δεν ξερω αν αλλαξε το συστημα αν και δεν νομιζω γτ τοσα χρονια ετσι ηταν :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Διαβάζοντας. stuDYING έτσι περνάς την τάξη, πρώτα θα πεθάνεις στο διάβασμα (και καλά) και μετά την περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σάββας123

Νεοφερμένος

Ο Σάββας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα να κάνω μια πολύ κλασσική ερώτηση.Είμαι μαθητής Β'Λυκείου.Η ερώτηση είναι η εξής:
Αν θα μείνω...;

Δεν γνωρίζω πως να βγάλω μέσο όρο μαθημάτων οπότε θα τα βάλω στη σειρά.Υπολογίζω ότι πάνω κάτω οι βαθμοί στο β τετράμηνο θα είναι ίδιοι...

Λοιπόν:

Θρησκευτικά:19
Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία:15
Νεοελληνική Λογοτεχνία:15
Νεοελληνική Γλώσσα:12 (εδώ είχαμε μέσο όρο 15.1 αλλά πιστεύω ότι μπορεί να ανεβάσει βαθμό γενικά σε όλους τους μαθητές .. άσχετο)
Ιστορία:16
Άλγεβρα:13
Γεωμετρία:13
Φυσική:12
Χημεία:12
Βιολογία:12
Φυσική Αγωγή:19
Αγγλικά:19
Διαχείρηση Φυσικών Πόρων:15(μάθημα επιλογής)
Αρχαία Ελληνικά Κείμενα:12
Λατινικά:16
Αρχές Φιλοσοφίας:20
Project:20


Αυτά

Επίσης πόσο πρέπει πάνω κάτω ή και ακριβώς να γράψω στο κάθε μάθημα;



.Εάν είναι δυνατό θα ήθελα όσο πιο γρήγορα γίνεται μια απάντηση.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenipop

Νεοφερμένος

Η elenipop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ακομη θελω να ρωτησω εαν γραψω κατω απο 9,5 στα γραπτα συνολο στις εξετασεις μενω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Elenipop αμα ο γενικός σου μέσος όρος είναι κάτω από 9,5 στο σύνολο τότε μένεις.
Δυστυχώς δεν ξέρω τους μέσους όρους που έχεις αλλά για να μείνεις φέτος στην β λυκείου πρέπει να κανείς προσπάθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenipop

Νεοφερμένος

Η elenipop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ειμαι β λυκειου και φοβαμαι μην μεινω......εχω μεσο ορο στο α τετραμηνο 13 αλλα 3 μαθηματα κατω απο την βαση δλδ αλγεβρα γεωμετρια φυσικη(και στα τρια 9) στο β τετραμηνο εχω μεσο ορο 14 αλλα 1 μαθηματα κατω απο την βαση δλδ φυσικη(9)....υπαρχει περιπτωση να μεινω εαν γραψω στις εξετασεις μεσο ορο κατω απο 9,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ειμαι β λυκειου και φοβαμαι μην μεινω......εχω μεσο ορο στο α τετραμηνο 13 αλλα 3 μαθηματα κατω απο την βαση δλδ αλγεβρα γεωμετρια φυσικη(και στα τρια 9) στο β τετραμηνο εχω μεσο ορο 14 αλλα 1 μαθηματα κατω απο την βαση δλδ φυσικη(9)....υπαρχει περιπτωση να μεινω εαν γραψω στις εξετασεις μεσο ορο κατω απο 9,5

Είναι πολύ δύσκολο να γράψεις κάτω από 9,5... ακατόρθωτο βασικά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenipop

Νεοφερμένος

Η elenipop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μην το λες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ειμαι β λυκειου και φοβαμαι μην μεινω......
Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις μερικές σελίδες πιο πριν, θα έβλεπες ότι υπάρχει ένα προγραμματάκι (XL) υπολογισμού Γ.Μ.Ο. της Β λυκείου, που μπορείς να το κατεβάσεις και να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenipop

Νεοφερμένος

Η elenipop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις μερικές σελίδες πιο πριν, θα έβλεπες ότι υπάρχει ένα προγραμματάκι (XL) υπολογισμού Γ.Μ.Ο. της Β λυκείου, που μπορείς να το κατεβάσεις και να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις.


Ευχαριστώ Dia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εάν έχεις Γ.Μ.Ο. πάνω από 9.5 περνάς.
Και καλύτερα, εάν έχεις στα μαθήματα πάνω από 9.5 περνάς.

Κάποιοι άλλοι τα βγάζουν και αλλιώς, προσθέτουν τα δύο τετράμηνα, προσθέτουν και τα γραπτά μαζί και τα διαιρούν δια τρία, εάν περνά το 9,5 πέρασες το μάθημα.. δεν παίζει να ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top