Γενικό -  Πώς νιώθετε που θα πάτε Α' Λυκείου;

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
συμφωνω μαζι οκ ειπαμε ας κανουμε αρχαια αλλα περσυ με τις 5 ωρες ημουν ενα βημα πριν την αυτοκτονια:crazy::crazy:ευτυχωσ φετος στη β ειναι μονο 2 ωρες και το γιορταζω:clapup:

Μαζί σου.Πάλι πολλές είναι αλλά τουλάχιστον οι δύο σε σχέση με τις πέντε παλεύονται:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rabo97

Νεοφερμένος

Ο Rabo97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Βρε παιδιά εγώ που είμαι κολλημένος θετικός πως θα αντέξω 5 ώρες αρχαία??:/:

Σε νιώθω! Σε οτιδήποτε έχει σχέση με αρχαία βγάζω φλύκταινες:(!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Υ.Γ. Γι' αυτούς που απεχθάνονται όσο τίποτα τη γραμματική όπως εγώ θετικό είναι ότι σε τετραμινιαία και εξετάσεις είναι 2 μονάδες στα 20 και έτσι αν δεν ενδιαφέρεστε μπορείτε να πάτε άνετα τουρίστες ;)

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ευτυχισμένο με έκανες τώρα!!!
Όποτε έγραφα αρχαία μόνο τα κείμενα διάβαζα και ετυμολογικά (για να μάθω καινούργιες λέξεις κυρίως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
είναι κείμενο 14/20 και από 2 γραμματική συντακτικό ετυμολογικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
είναι κείμενο 14/20 και από 2 γραμματική συντακτικό ετυμολογικά

Κείμενο, ετυμολιγικά μια ανάγνωση μου φτάνει, και συντακτικό παλεύεται. Γύρω στο 17 θα γράφω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Κείμενο, ετυμολιγικά μια ανάγνωση μου φτάνει, και συντακτικό παλεύεται. Γύρω στο 17 θα γράφω...

Ναι τα τετραμηνιαία δεν θα ναι πρόβλημα εγώ στο πρώτο 16 έγραψα μαθαίνοντας μόνο μετάφραση 15 λεπτά. Στο δεύτερο τετραμηνιαίο όμως μας έβαλε 2 κείμενα να διαβάσουμε εγώ από κρίση οξείας βαρεμάρας το παιξα κορώνα γράμματα ποιο από τα δυο θα διάβαζα το πιο sos κατα τη δικη μου και των περισσοτερων γνωμη το άλλλο δεν το άγγιξα και έχασα. Το 11,5 ήρθε από θαύμα και εκλάμψεις της μνήμης μου από μια παλιά ανάγνωση που το χα κάνει. Στις εξετάσεις η ύλη για μετάφραση δεν έχει καμία σχέση με γυμνάσιο μα καμία όμως δεν βγαίνει με τίποτα. Τουλάχιστον μας ζητούσαν νοηματική και όχι ακριβή μετάφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Βρε παιδιά εγώ που είμαι κολλημένος θετικός πως θα αντέξω 5 ώρες αρχαία??:/:

Όπως αντέξαμε όλοι εμείς οι 'κολλημένοι θετικοί' που περάσαμε την τάξη (και 6ωρο btw).

Ούτε μένα με τράβηξε ποτέ το μάθημα, πάντως ήμουν κάθε φορά εντάξει στις υποχρεώσεις μου και ερχόμουν διαβασμένος, έκανα ό,τι μπορούσα, έγραψα κι έναν αξιοπρεπή βαθμό στο τέλος και γειά σας. (αλλά το συγκεκριμένο ήταν το μόνο μάθημα στις εξετάσεις που μου 'βγαλε την πίστη με όλες αυτές τις μεταφράσεις).

Γενικά δεν λέει το να γράφεις ένα μάθημα στα τέτοια σου. Είσαι που είσαι ένα 45λεπτο καθηλωμένος στο θρανίο, κοίτα να σου μείνουν μετά και 1-2 πράματα, να 'χεις να λες ότι έμαθες κι απ΄αυτό στη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Όπως αντέξαμε όλοι εμείς οι 'κολλημένοι θετικοί' που περάσαμε την τάξη (και 6ωρο btw).

Ούτε μένα με τράβηξε ποτέ το μάθημα, πάντως ήμουν κάθε φορά εντάξει στις υποχρεώσεις μου και ερχόμουν διαβασμένος, έκανα ό,τι μπορούσα, έγραψα κι έναν αξιοπρεπή βαθμό στο τέλος και γειά σας. (αλλά το συγκεκριμένο ήταν το μόνο μάθημα στις εξετάσεις που μου 'βγαλε την πίστη με όλες αυτές τις μεταφράσεις).

Γενικά δεν λέει το να γράφεις ένα μάθημα στα τέτοια σου. Είσαι που είσαι ένα 45λεπτο καθηλωμένος στο θρανίο, κοίτα να σου μείνουν μετά και 1-2 πράματα, να 'χεις να λες ότι έμαθες κι απ΄αυτό στη ζωή σου.

ορισμένα κείμενα λένε πράγματα και πραγματικά μπορούν να σου κινήσουν το ενδιαφέρον. Όμως δεν θα παπαγαλίσω για χάρη βαθμού γραμματική την οποία θα ξεχάσω την άλλη μέρα για κανέναν και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Κείμενο, ετυμολιγικά μια ανάγνωση μου φτάνει, και συντακτικό παλεύεται. Γύρω στο 17 θα γράφω...

Εγώ έγραψα 17.6 στο διαγώνισμα τετραμήνου και 17 στις εξετάσεις(που κανονικά ήταν παραπάνω αλλά ας μην τα θυμάμαι τώρα):).

Ναι τα τετραμηνιαία δεν θα ναι πρόβλημα εγώ στο πρώτο 16 έγραψα μαθαίνοντας μόνο μετάφραση 15 λεπτά. Στο δεύτερο τετραμηνιαίο όμως μας έβαλε 2 κείμενα να διαβάσουμε εγώ από κρίση οξείας βαρεμάρας το παιξα κορώνα γράμματα ποιο από τα δυο θα διάβαζα το πιο sos κατα τη δικη μου και των περισσοτερων γνωμη το άλλλο δεν το άγγιξα και έχασα. Το 11,5 ήρθε από θαύμα και εκλάμψεις της μνήμης μου από μια παλιά ανάγνωση που το χα κάνει. Στις εξετάσεις η ύλη για μετάφραση δεν έχει καμία σχέση με γυμνάσιο μα καμία όμως δεν βγαίνει με τίποτα. Τουλάχιστον μας ζητούσαν νοηματική και όχι ακριβή μετάφραση.

Σας ζήτησαν μετάφραση:eek::hmm:;Εμάς σε κανένα από τα δύο διαγωνίσματα:P.Μόνο ερμηνευτικά και νοηματικές είχα να διαβάσω από κείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τουλάχιστον τα θετικά μαθήματα έχουν κάποιο ενδιαφέρον... τα αρχαία απ'την άλλη πολύ βαρετά, ειδικά η γραμματική και το συντακτικό. Το μόνο που μου αρέσει να διαβάζω είναι η μετάφραση. :P Αν έχουμε καθηγητή που περιμένει πολλά από εμένα, τα διαβάζω όλα. :sick: :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βρε παιδιά εγώ που είμαι κολλημένος θετικός πως θα αντέξω 5 ώρες αρχαία??:/:
βρεθηκε αλλος ενας :P
Μια απ'τα ίδια. :P
κι αλλος ενας
Σε νιώθω! Σε οτιδήποτε έχει σχέση με αρχαία βγάζω φλύκταινες:(!
και αλλος ένας :P

(πολλοι θετικοι μαζευτηκαμε :hehe: )
Τουλάχιστον τα θετικά μαθήματα έχουν κάποιο ενδιαφέρον... τα αρχαία απ'την άλλη πολύ βαρετά, ειδικά η γραμματική και το συντακτικό. Το μόνο που μου αρέσει να διαβάζω είναι η μετάφραση. :P Αν έχουμε καθηγητή που περιμένει πολλά από εμένα, τα διαβάζω όλα. :sick: :sick:
αγαπάω συντακτικο ειναι το πιο ωραιο και το πιο ευκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πάντα λάθος το κάνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εεεεε δεν πειραζει :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βρε παιδιά εγώ που είμαι κολλημένος θετικός πως θα αντέξω 5 ώρες αρχαία??:/:
:P:PΜε πολλα ηρεμηστικα χαπακια και ηρεμια,εγω δηλαδη τι να πω που ειμαι κολλημενη θεωρητικη και θα πρεπει να αντεξω Μαθηματικα,Φυσικη και το πραγμα δε συμμαζευεται.Δυστυχως θεωρητικοι,θετικοι ή οποιασδηποτε κατευθυνσης θα πρεπει να συμβιβαστουμε με το γεγονος οτι δεν μπορουμε να κανουμε μονο μαθηματα που θελουμε θα πρεπει να συμβιβαστουμε με αυτο. Δυστυχωωωως !:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς, πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα:P Και τα θετικά (μεγάλη αγάπη:inlove:) και τα θεωρητικά (επίσης αγάπη, εκτός ιστορίας:hehe:) μου αρέσουν.

:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εγώ έγραψα 17.6 στο διαγώνισμα τετραμήνου και 17 στις εξετάσεις(που κανονικά ήταν παραπάνω αλλά ας μην τα θυμάμαι τώρα):).



Σας ζήτησαν μετάφραση:eek::hmm:;Εμάς σε κανένα από τα δύο διαγωνίσματα:P.Μόνο ερμηνευτικά και νοηματικές είχα να διαβάσω από κείμενα.

δεν μας ζητούσαν μετάφραση αλλά οι κατανόησης κειμένου ήταν ουσιαστικά πες μου τι λέει στις γραμμές και έπρεπε ουσιαστικά να αποδόσεις το νόημα. Κατά τα άλλα μας έδιναν έντυπα με ακριβείς μεταφράσεις να τις διαβάσουμε τις οποίες έπρεπε να ξέρουμε όχι κατά λέξη αλλά ακριβώς ότι έλεγε έστω και λίγο παραφρασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πάλι θα κόβουμε φλέβες την ώρα των αρχαίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πάλι θα κόβουμε φλέβες την ώρα των αρχαίων...
μπα το κοβω να μενω εξω 1 ωρα καθε εβδ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
δεν μας ζητούσαν μετάφραση αλλά οι κατανόησης κειμένου ήταν ουσιαστικά πες μου τι λέει στις γραμμές και έπρεπε ουσιαστικά να αποδόσεις το νόημα. Κατά τα άλλα μας έδιναν έντυπα με ακριβείς μεταφράσεις να τις διαβάσουμε τις οποίες έπρεπε να ξέρουμε όχι κατά λέξη αλλά ακριβώς ότι έλεγε έστω και λίγο παραφρασμένο.

Ναι εντάξει από τη στιγμή που ζητάνε το νόημα παίζει ρόλο και η μετάφραση,απλά έτσι όπως το είπες κατάλαβα ότι σας ζητούσαν να μεταφράζετε το κείμενο ακριβώς όπως είναι,ενώ (και)αυτό είχε αλλάξει φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos27

Νεοφερμένος

Ο panos27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδια ισχυει πως καταργησανε την μεταφραση στα αρχαια να εξετεζεται στα διαγωνισματα και στις εξετασεις απο την πρωτη λυκειου και την δευτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top