Γενικό -  Πώς νιώθετε που θα πάτε Α' Λυκείου;

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
παιδια ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ απο αυτη τη μαλακια που λεει οτι οποιος δεν τα καταφερνει στο ΓΕΛ πάει επάλ ή επασ. Αν ίσχυε ακόμη το παλιό το σύστημα στα ΕΠΑΛ, όπου σου έδιναν και το πτυχίο της ειδικότητας μετά την αποφοίτησή σου και κάνοντας 6μηνη πρακτική είχες κανονικό πτυχίο, θα είχα διαλέξει ΕΠΑΛ και όχι ΓΕΛ. Αλίμονο σε εσας που την είδατε genius επειδή πάτε στο ΓΕΛ.

Κανείς δεν μιλάει για genius όσον αφορά τα ΓΕΛ.Ισα ίσα που στην Ελλάδα πρέπει να καταργηθεί αυτό το στερεότυπο ότι επιβάλεται κάποιος να εισαχθεί σε ΑΕΙ...το ΕΠΑΛ είναι ίσως η καλύτερη παιδεία για κάποιον(αν την επιλέξει)απο άποψη ιδέας...ασχολείται με αυτό που θέλει απο πολύ νωρίς...αλλά μην προσπαθείς να μας πείσεις:
1)Οτι το επίπεδο δεν είναι σαφώς υποβαθμισμένο απο το 80-90% που πάει εκεί για να κάνει χαβαλέ
2)Οτι το κράτος έχει δώσει την ίδια βάση στα ΕΠΑΛ με αυτήν που (λέμε τώρα) έχει δώσει στα ΓΕΛ....αυτό συνεπάγεται με το επίπεδο μόρφωσης το οποίο είναι διαφορετικό....δεν είναι το ίδιο το ΕΠΑΛ και το ΓΕΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κανείς δεν μιλάει για genius όσον αφορά τα ΓΕΛ.Ισα ίσα που στην Ελλάδα πρέπει να καταργηθεί αυτό το στερεότυπο ότι επιβάλεται κάποιος να εισαχθεί σε ΑΕΙ...το ΕΠΑΛ είναι ίσως η καλύτερη παιδεία για κάποιον(αν την επιλέξει)απο άποψη ιδέας...ασχολείται με αυτό που θέλει απο πολύ νωρίς...αλλά μην προσπαθείς να μας πείσεις:
1)Οτι το επίπεδο δεν είναι σαφώς υποβαθμισμένο απο το 80-90% που πάει εκεί για να κάνει χαβαλέ
2)Οτι το κράτος έχει δώσει την ίδια βάση στα ΕΠΑΛ με αυτήν που (λέμε τώρα) έχει δώσει στα ΓΕΛ....αυτό συνεπάγεται με το επίπεδο μόρφωσης το οποίο είναι διαφορετικό....δεν είναι το ίδιο το ΕΠΑΛ και το ΓΕΛ

1) Έχει τύχει να βρεθώ σε ΕΠΑΛ που πολλά ΓΕΛ θα ζήλευαν. Θες να μου πεις κιόλας ότι εσύ στο ΓΕΛ δεν πάς και για το χαβαλέ σου; Σόρρυ αλλά εγώ πάω και για να περάσω καλά.
2)Σαφώς και δεν είναι ίδιο. Αλλά σε θεωρητικό επιπεδο μόνο θεωρώ κλάσης ανώτερο το ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
1) Έχει τύχει να βρεθώ σε ΕΠΑΛ που πολλά ΓΕΛ θα ζήλευαν. Θες να μου πεις κιόλας ότι εσύ στο ΓΕΛ δεν πάς και για το χαβαλέ σου; Σόρρυ αλλά εγώ πάω και για να περάσω καλά.
2)Σαφώς και δεν είναι ίδιο. Αλλά σε θεωρητικό επιπεδο μόνο θεωρώ κλάσης ανώτερο το ΕΠΑΛ.

Δεν διαφωνώ....δεν υποτίμησα κανένα ΕΠΑΛ ίσα ίσα συμφωνώ με το σύστημα παιδείας τους όπως προείπα...αλλά θέλουμε δεν θέλουμε το επίπεδο τους (και το υλικοτεχνικό και το ακαδημαϊκό)είναι υποβαθμισμένο σε σχέση με τα ΓΕΛ....ναι μπορεί να υπάρχουν μερικά που να είναι καλύτερα αλλά μιλάμε για το συνολικό ποσοστό.... τώρα αν είναι να μιλάμε για το χαβαλέ όλοι μας κάνουμε και δεν αξίζει (και δεν έχει νόημα)να τον εντάξουμε στην συζήτηση μας όλοι πάμε και για περάσουμε καλά στο σχολείο δεν έχει σημασία σε πιο εκπαιδευτικό σύστημα εντάσσεται........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Η πρώτη τάξη είναι πάντα η χειρότερη !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
1) Έχει τύχει να βρεθώ σε ΕΠΑΛ που πολλά ΓΕΛ θα ζήλευαν. Θες να μου πεις κιόλας ότι εσύ στο ΓΕΛ δεν πάς και για το χαβαλέ σου; Σόρρυ αλλά εγώ πάω και για να περάσω καλά.
2)Σαφώς και δεν είναι ίδιο. Αλλά σε θεωρητικό επιπεδο μόνο θεωρώ κλάσης ανώτερο το ΕΠΑΛ.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου και με τις δυο αποψεις σου. Αυτα λέω στους συμμαθητες μου και με κραζουν....
Η πρώτη τάξη είναι πάντα η χειρότερη !!
Αναλογως....εξαρταται απο πολλους παραγωντες....εμενα η φετινη που φαινεται πιο ευκολη απο την περσυνη (εδω ειναι που βλεπω να ερχονται αρνητικες :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνα_

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Λύκειο λοιπόν και εγώ από Σεπτέμβρη :happy:
Από τη μια χαίρομαι που επιτέλους θα πάω λύκειο και είμαι ένα βήμα πιο κοντά στο τέλος αλλά από την άλλη αγχώνομαι γιατί είμαι και ένα βήμα πιο κοντά στις πανελλήνιες. :worry:
Η αλλαγή περιβάλλοντος δεν με πολυ αποσχολεί. Θα προσαρμοστώ εύκολα πιστεύω. Το άλλο είναι οτι νιώθω πως θα είμαι σαν το μικρό ανάμεσα στους ''μεγάλους'' :redface: αλλά θα το ξεπεράσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λύκειο λοιπόν και εγώ από Σεπτέμβρη :happy:
Από τη μια χαίρομαι που επιτέλους θα πάω λύκειο και είμαι ένα βήμα πιο κοντά στο τέλος αλλά από την άλλη αγχώνομαι γιατί είμαι και ένα βήμα πιο κοντά στις πανελλήνιες. :worry:
Η αλλαγή περιβάλλοντος δεν με πολυ αποσχολεί. Θα προσαρμοστώ εύκολα πιστεύω. Το άλλο είναι οτι νιώθω πως θα είμαι σαν το μικρό ανάμεσα στους ''μεγάλους'' :redface: αλλά θα το ξεπεράσω :P
Και΄γω.:redface:
Εμένα δε με αγχώνει τόσο η αλλαγή περιβάλλοντος τόσο τα μαθήματα ειδικά μέχρι τον Ιανουάριο.:worry:
Θα δείξει.:D
Άντε καλή μας αρχή.:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
φεύγουμε εμείς οι αποφοιτοι και έρχονται νέα πρωτάκια... και πάει λέγοντας... :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
φεύγουμε εμείς οι αποφοιτοι και έρχονται νέα πρωτάκια... και πάει λέγοντας... :P :redface:
Γεράσατε.:P
Γι'αυτό σας πάνε για καλύτερα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνα_

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Έτσι είναι αυτά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Γεράσατε.:P
Γι'αυτό σας πάνε για καλύτερα.:redface:
χαχα το ότι μας πάνε για καλύτερα,μας πάνε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Έτσι είναι αυτά! :P
Εεε ναι.
Εμάς θα μας ρίξουν στα κάτεργα με τις Φυσικές και τα Μαθηματικά και αυτοί θα κάνουν Ντόλτσε Βήτα.:P

χαχα το ότι μας πάνε για καλύτερα,μας πάνε... :P
Ναι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
το μονο που με αγχωνει ειναι το πως θα γινει το λυκειο με τις αλλαγες που λενε οτι θα κανουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
μη σκατε ειναι τελειο το λυκειο... εγω πηγαινα ανετα αλλα 3 χρονια... καθε μερα περνουσαμε γαματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!
Και εγω απο σεπτεμβρη θα παω 1η λυκειου και πρεπει να ομολογησω πως εχω λιγο αγχος τοσο για τα μαθηματα και τις αποφασεις για το μελλον οσο και για το περιβαλλον που θα συναντησω εκει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!
Και εγω απο σεπτεμβρη θα παω 1η λυκειου και πρεπει να ομολογησω πως εχω λιγο αγχος τοσο για τα μαθηματα και τις αποφασεις για το μελλον οσο και για το περιβαλλον που θα συναντησω εκει ...
Έλα να μεγαλώνει το κλαμπ :hehe:
Εγώ έχω άγχος διότι Νοέμβρη δίνω για ένα πτυχίο και τον Ιανουάριο επίσης και δεν ξέρω πώς θα τα συμβαδίσω όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
και εγω προφισιενσυ .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!
Και εγω απο σεπτεμβρη θα παω 1η λυκειου και πρεπει να ομολογησω πως εχω λιγο αγχος τοσο για τα μαθηματα και τις αποφασεις για το μελλον οσο και για το περιβαλλον που θα συναντησω εκει ...

Έλα να μεγαλώνει το κλαμπ :hehe:
Εγώ έχω άγχος διότι Νοέμβρη δίνω για ένα πτυχίο και τον Ιανουάριο επίσης και δεν ξέρω πώς θα τα συμβαδίσω όλα αυτά.

Όλα θα τα προλάβετε η Α' Λυκείου ενδείκνυται για πτυχία κλπ δεν είναι ζόρικη τάξη.Επίσης έχετε καιρό για να αποφασίσετε μην αγχώνεστε από τώρα θα δείτε το Καλοκαίρι του '14 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όλα θα τα προλάβετε η Α' Λυκείου ενδείκνυται για πτυχία κλπ δεν είναι ζόρικη τάξη.Επίσης έχετε καιρό για να αποφασίσετε μην αγχώνεστε από τώρα θα δείτε το Καλοκαίρι του '14 ;)
Τι θα δούμε το καλοκαίρι του '14 οέο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top