Πώς να διαβάζω πραγματικά Φυσική;

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Ξεκίνα τώρα , μην το αφήνεις για αύριο.
 

kwstasloul

Νεοφερμένος

Ο kwstasloul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έκανες δύο λάθη.
Το πρώτο είναι οτι όταν τα φορτώνεις στον κόκορα και μετά πας να τα πιάσεις, σου έρχεται σκοτοδίνη όταν αντιληφθείς τον όγκο και επομένως τα παρατάς γιατί σου φαίνεται μάταιο και τιτάνιο έργο. Το αποτέλεσμα ; Συνεχίζουν και μαζεύονται περισσότερα προς διάβασμα.

Το δεύτερο είναι οτι περίμενες να τελειώσεις τα κεφάλαια για να εξασκηθείς...μην το κάνεις αυτό. Πρέπει να προσπαθήσεις να λύσεις ασκήσεις, ακόμα και εαν είσαι σκράπας. Οτι λύσεις, οτι καταλάβεις όσο λίγο και να 'ναι είναι πιο χρήσιμο απο το τίποτα. Άσε που πολλά κεφάλαια βασίζονται σε προηγούμενα οπότε μετά απο ένα σημείο δυσκολεύεσαι να ακολουθήσεις. Εννοείται οτι δεν θα μπορείς να λύσεις τα πάντα, εννοείται οτι δεν θα καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα, όλα αυτά είναι μέρος της διαδικασίας. Ο σκοπός είναι να αποκτήσεις εξοικείωση, και όταν θα αρχίσεις να λύνεις πάλι στην επανάληψη τότε είναι που θα αρχίσουν να δένουν όλα.

Σε αυτή την φάση το κατά πόσο σώζεται εξαρτάται απο το πόσο γρήγορα τα παίρνεις, το οποίο σχετίζεται με προηγούμενες εμπειρίες, γενικότερη αντίληψη και ενασχόληση, το εαν πας ή δεν πας σχολείο, το εαν πας ή δεν πας φροντιστήριο κτλπ. Και κυρίως κατά πόσο είσαι ικανός να φτιάξεις ρεαλιστικό πλάνο διαβάσματος το οποίο θα τηρήσεις.

Εγώ θα πω κάνε την προσπάθεια σου. Στην καλύτερη καταφέρνεις τον στόχο σου, στην χειρότερη θα μάθεις τα όρια σου, και το κυριότερο θα μάθεις απο τα λάθη σου.
Μμ...λάθος ναι.. τεράστιο! Τώρα μόνο συνειδητοποιω πόσο τεράστιο λάθος εκ μέρος μου... θα ξεκινήσω να τα καλύψω, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω... πραγματικά αρχίζω μα σκέφτομαι ότι είναι πάρα πολύ αργά για να γράψω και όσο θέλω στο τέλος...:fool:
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μην τα παρατάς! Όταν εγώ διάβαζα Φυσική για Πανελλήνιες και ήταν Χριστούγεννα και τότε είχαμε επαναληπτικά διαγωνίσματα στο φροντιστήριο, είχα γράψει 9. Θυμάμαι ήταν το κεφάλαιο της α.α.τ. και δεν μπορούσα να λύσω ένα σχετικά απλό θέμα Δ.

Από την στιγμή που πήρα πίσω εκείνο το διαγώνισμα, γκάζωσα όσο γινόταν στην φυσική. Κάθε μέρα ασκήσεις, κάθε μέρα θεωρία, κάθε μέρα προβλήματα από βοηθήματα. Πήγαινα σε καθηγητές σε σχολείο και φροντιστήριο να τους ρωτήσω ότι απορία έχω.

Τελικά, έγραψα 18 Φυσική στις Πανελλήνιες, ενώ τα Χριστούγεννα είχα πεπειστεί πως η Δασονομία Καρπενησίου ήταν μονόδρομος. Στο χέρι σου είναι, κυνήγησέ το.

Και αν δεν βγει, χαλάλι σου, πάμε του χρόνου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Μμ...λάθος ναι.. τεράστιο! Τώρα μόνο συνειδητοποιω πόσο τεράστιο λάθος εκ μέρος μου... θα ξεκινήσω να τα καλύψω, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω... πραγματικά αρχίζω μα σκέφτομαι ότι είναι πάρα πολύ αργά για να γράψω και όσο θέλω στο τέλος...:fool:
Εαν είσαι όντως 17-18, έχεις άπειρο χρόνο να διορθώνεις λάθη, trust me. Κίνητρο να έχεις και θα την βρεις την άκρη.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Μμ...λάθος ναι.. τεράστιο! Τώρα μόνο συνειδητοποιω πόσο τεράστιο λάθος εκ μέρος μου... θα ξεκινήσω να τα καλύψω, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω... πραγματικά αρχίζω μα σκέφτομαι ότι είναι πάρα πολύ αργά για να γράψω και όσο θέλω στο τέλος...:fool:
6 μήνες είναι υπεραρκετοί για να μάθεις φυσική και να σκίσεις κιόλας.

Ξεκίνα από το μηδέν, πάρ'το με πρόγραμμα. Θα στάξεις, αλλά βγαίνει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top