Πώς να διαβάζω πραγματικά Φυσική;

testardaas

Νεοφερμένος

Η testardaas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να προτείνει εναλλακτικές λύσεις για το πώς να καταφέρω να καταλάβω και να διαβάσω σωστά το μάθημα αυτο? :scratchhead:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να προτείνει εναλλακτικές λύσεις για το πώς να καταφέρω να καταλάβω και να διαβάσω σωστά το μάθημα αυτο? :scratchhead:
ωχ δυσκολη ερωτηση ..πως να διαβασεις φυσικη? η φυσικη δεν διαβαζεται κατανοείται ... ειναι πορωση... μαθε σκακι ισως... μαθηματικα ισως
Δεν ξερω να σου πω συνταγη.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Μαθαίνεις τους ορισμούς και τις έννοιες πολύ καλά, αφότου τις κατανοήσεις.Έπειτα πολλές πολλές ασκησεις, μέχρι να αναπτύξεις μια δίκη σου μεθοδολογία.
Α και φαντάσου τα φαινόμενα να συμβαίνουν μπροστά στε μάτια σου, έπειτα καλό σχήμα.

Αλλιως πες μας πιο συγκεκριμένα το προβλημα
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ του Arko.
Αν κρίνω από τον κολλητό μου που δυσκολευόταν πάντα στην Φυσική και έγραψε τελικά στις πανελλήνιες 19,5 τότε η λύση είναι μία και ονομάζεται: Ασκησιολογία. Πάρε τα καλύτερα βοηθήματα που υπάρχουν και λύσε αμέτρητες ασκήσεις. Μη περιοριζεσαι μόνο στις ασκήσεις που σου δίνει το φροντιστήριο. Μάθε καλά την κάθε δυνατή μεθοδολογία που υπάρχει είτε στα βοηθήματα είτε στο διαδίκτυο. Αν υπάρχουν κενά κι απορίες φρόντισε να τις λύσεις άμεσα είτε στο φροντιστήριο είτε στο σχολείο. Μην αφήσεις τίποτα για μετά.
Όλη αυτή η προσπάθεια να ξέρεις ότι θα αποζημιωθεί σίγουρα στις πανελλήνιες.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
και 1εκ ασκησεις να 'λυσεις' εαν δεν κατανοησεις τι διαβαζεις μετριο το αποτελεσμα...απλα θα λυνεις 'μηχανικα'... Δωσε χρονο στην θεωρια ωστε να την κατανοησεις και ολα θα ελθουν σιγα-σιγα μονα τους.
οπως ειπε και ο φιλος παραπανω η φυσικη ειναι πορωση..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να προτείνει εναλλακτικές λύσεις για το πώς να καταφέρω να καταλάβω και να διαβάσω σωστά το μάθημα αυτο? :scratchhead:
Παιδιά αυτές οι ερωτήσεις είναι πάρα πολύ γενικές , δεν μπορεί να βοηθήσει κάποιος χωρίς παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το τι σας δυσκολεύει και ποιος είναι ο σκοπός σας . Επίσης τι εννοείς με τον όρο "εναλλακτικές" λύσεις ;

Το πιο ιδανικό διάβασμα για εμένα περιλαμβάνει :

1) Βασική ιστορία
2) Πείραμα
3) Θεωρία
4) Ασκήσεις ή καλύτερα νοητικά πειράματα όπως μου αρέσει να τα λέω για περαιτέρω εμπέδωση/επιβεβαίωση της θεωρίας .

Το ίντερνετ είναι γεμάτο με ότι υλικό σε ενδιαφέρει να βρεις .
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.
Παιδιά αυτές οι ερωτήσεις είναι πάρα πολύ γενικές , δεν μπορεί να βοηθήσει κάποιος χωρίς παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το τι σας δυσκολεύει και ποιος είναι ο σκοπός σας . Επίσης τι εννοείς με τον όρο "εναλλακτικές" λύσεις ;

Το πιο ιδανικό διάβασμα για εμένα περιλαμβάνει :

1) Βασική ιστορία
2) Πείραμα
3) Θεωρία
4) Ασκήσεις ή καλύτερα νοητικά πειράματα όπως μου αρέσει να τα λέω για περαιτέρω εμπέδωση/επιβεβαίωση της θεωρίας .

Το ίντερνετ είναι γεμάτο με ότι υλικό σε ενδιαφέρει να βρεις .
Βασική ιστορία και πείραμα στην πανεπιστημιακή φυσική ναι , αλλά στην φυσική πανελληνίων κατά πάσα πιθανότητα απλά θα καθυστερήσει κάποιον
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Βασική ιστορία και πείραμα στην πανεπιστημιακή φυσική ναι , αλλά στην φυσική πανελληνίων κατά πάσα πιθανότητα απλά θα καθυστερήσει κάποιον
Ρώτησε όμως πως διαβάζεις και κατανοείς σωστά το αντικείμενο , όχι πως διαβάζεις για να γράψεις πανελλήνιες , so not my fault. Εκτός αυτού το μοντέλο διαβάσματος που πρότεινα δεν εφαρμόζεται ούτε στο πανεπιστήμιο ( ούτε καν στο φυσικό πολλές φορές ) , για τους ίδιους ακριβώς λόγους . Συνήθως αυτό που συμβαίνει είναι οτι κάποιος μέσα σε ένα μισάωρο έχει γεμίσει 3-4 πίνακες μαθηματικά και έχει πει/γράψει πράγματα που καταλαβαίνει κυρίως ο ίδιος σε ταχύτητα φωτός . Meanwhile αυτά τα πράγματα μπορεί να έχουν προκύψει μετά απο δεκαετίες ή ακόμα και αιώνες έρευνας ,πειραματισμού και αναζήτησης . Το point μου είναι οτι κάποια πράγματα "are meant" to be hard .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πρώτα θα ξεκινήσεις με τη θεωρία. Είναι το Α και το Ω για να λύσεις μία άσκηση. Μετά αφού κατανοήσεις το κάθε φαινόμενο πρόταση μου είναι να απαντήσεις σε θέματα πολλαπλής επιλογής. Έπειτα καλό θα ήταν να δεις μερικές λυμένες ασκήσεις ώστε να έχεις μία ιδέα του τι θα συναντήσεις. Στη συνέχεια μπορείς να λύσεις Γ και έπειτα Δ θέματα.Τα Β τουλάχιστον εμένα με βοηθάει να τα αφήνω για το τέλος.
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Θεωρια θεωρια θεωρια. εαν εχεις κατανοησει την θεωρια στη βαση της(οχι μόνο τι γίνεται, αλλα γιατι γινεται και με ποιο τροπο γινεται και γιατι γινεται με αυτο τον τροπο) δεν θα υπάρχει ασκηση που δεν θα μπορεσεις να λυσεις. Στη φυσικη να μαθεις να ρωτας τον εαυτο σου συνεχεια ενα μεγαλο "γιατι" για να εισαι σιγουρη πως εχεις κατανοησει θεωρια. Για την υλη της τριτης λυκειου αυτο το γιατι θα καταληγει συνηθως στη διατηρηση της ενεργειας. Οταν εχεις καταφερει αυτο και μπορεις να οπτικοποιεις και τα προβληματα στο μυαλο σου θα σου λυθουν τα χερια. τωρα για κατι θεωριες που πεφτουν μονο σε κανενα σλ μη σκασεις και τοσο, εξασκηση θελει.. Ειναι μαθημα που αν το παιξεις σωστα μεσα στη χρονια δεν θα εχεις το αγχος του "αγνωστου" στις πανελληνιες γιατι δεν θα βασιζεσαι απλα σε ασκησεις που εχεις πετυχει στο φροντιστηριο, αλλα εννοιες που εχεις κατανοησει.
τελος, ΠΑΝΤΑ τα αριθμητικα στο τελος και καθαρα σχηματα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
Εχει θεωρια η φυσικη? Ωχ... δεν το ειχα καταλαβει.
Εγω κατι τυπους διαβαζα....
 

Γιώτα Γιαννακού

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Γιαννακού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σαν φοιτήτρια φυσικής,ο μόνος δρόμος είναι η κατανόηση και οι άπειρες ασκήσεις ! Δεν θα χρειαστεί να αποστηθίσεις τίποτα αν τα κατανοήσεις
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μαθηματικα ειμαι πολυ καλος,χημεια το ιδιο.Φυσικη δεν καταφερα ποτε να λυσω απο το γυμνασιο μεχρι το λυκειο ουτε μια ασκηση!!αφου στ πανελλαδικες διαβασα τα αλλα 3 μαθηματα,φυσικη δεν ασχοληθηκα!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
Σαν φοιτήτρια φυσικής,ο μόνος δρόμος είναι η κατανόηση και οι άπειρες ασκήσεις ! Δεν θα χρειαστεί να αποστηθίσεις τίποτα αν τα κατανοήσεις
ναι, ναι αυτο ειναι ..οι ασκησεις ... η φυσικη, ελληνιστι ,δυστηχως μιλαει μονο μεσα απο ασκησεις ..αλλου λενε και ενα ωραιο παραμυθι.
Γιωτα συγχαρητηρια και για το θαρρος σου.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να προτείνει εναλλακτικές λύσεις για το πώς να καταφέρω να καταλάβω και να διαβάσω σωστά το μάθημα αυτο? :scratchhead:
Ένας είναι ο τρόπος: ΠΟΡΩΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗ

Κατά τα άλλα:
1) Κατανόηση καθώς γίνεσαι ένα με αυτό που διαβάζεις.
2) Να ζεις το φυσικό φαινόμενο στη φαντασία σου.
3) Οι ασκήσεις Φυσικής ΔΕΝ διαβάζονται αλλά ΛΥΝΟΝΤΑΙ.
4) Πάντα κάνεις δικό σου ΣΧΗΜΑ σε όλα.
5) Η μελέτη πάντα με χαρτί και μολύβι.


1692383782778.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώτα Γιαννακού

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Γιαννακού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πολύ σημαντικό και αυτό... μεγάλα σχήματα με ευκρινεια..άμα έχεις πολλά φαινόμενα να κάνεις πολλά σχήματα! Πρέπει να λύσεις! Ακόμα και λυμένες ασκήσεις να σου δίνουν πρέπει να τις λύνεις εσύ!

Εμένα με βοηθησε ,όσο έδινα, το να γράφω την θεωρία σε χαρτιά με χρωματιστά στυλό και τέτοια(φθίνουσες, εξαναγκασμένες, ηλεκτρομαγνητισμο, κρούσεις)..μόνο αν γράψεις θα μάθεις και θα αποκτήσεις φυσικό τρόπο σκέψης
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Θεωρια θεωρια θεωρια. εαν εχεις κατανοησει την θεωρια στη βαση της(οχι μόνο τι γίνεται, αλλα γιατι γινεται και με ποιο τροπο γινεται και γιατι γινεται με αυτο τον τροπο) δεν θα υπάρχει ασκηση που δεν θα μπορεσεις να λυσεις. Στη φυσικη να μαθεις να ρωτας τον εαυτο σου συνεχεια ενα μεγαλο "γιατι" για να εισαι σιγουρη πως εχεις κατανοησει θεωρια. Για την υλη της τριτης λυκειου αυτο το γιατι θα καταληγει συνηθως στη διατηρηση της ενεργειας. Οταν εχεις καταφερει αυτο και μπορεις να οπτικοποιεις και τα προβληματα στο μυαλο σου θα σου λυθουν τα χερια. τωρα για κατι θεωριες που πεφτουν μονο σε κανενα σλ μη σκασεις και τοσο, εξασκηση θελει.. Ειναι μαθημα που αν το παιξεις σωστα μεσα στη χρονια δεν θα εχεις το αγχος του "αγνωστου" στις πανελληνιες γιατι δεν θα βασιζεσαι απλα σε ασκησεις που εχεις πετυχει στο φροντιστηριο, αλλα εννοιες που εχεις κατανοησει.
τελος, ΠΑΝΤΑ τα αριθμητικα στο τελος και καθαρα σχηματα
Σε αυτό θα διαφωνήσω. Δε θεωρώ ότι η θεωρία είναι το πιο σημαντικό. Δε λέω, φυσικά πρώτα πρέπει να μάθεις τη θεωρία και να έχει διαβάσεις το σχολικό, να έχεις πλήρη κατανόηση των φαινομένων (ή όσο καλύτερα γίνεται στο πλαίσιο της γ λυκείου).
Όμως πιστεύω ότι για να γράψεις καλά στις πανελλήνιες στη φυσική, πρέπει να έχεις καταλάβει καλά την ασκησιολογία σε κάθε κεφάλαιο. Συν να έχεις λύσει αρκετές ασκήσεις αλλά σίγουρα το να ξέρεις πώς να αντιμετωπίσεις κάθε τύπου άσκηση θα σου δώσει τη δυνατότητα να λύσεις τα θέματα που θα πέσουν εκείνη τη στιγμή.
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σε αυτό θα διαφωνήσω. Δε θεωρώ ότι η θεωρία είναι το πιο σημαντικό. Δε λέω, φυσικά πρώτα πρέπει να μάθεις τη θεωρία και να έχει διαβάσεις το σχολικό, να έχεις πλήρη κατανόηση των φαινομένων (ή όσο καλύτερα γίνεται στο πλαίσιο της γ λυκείου).
Όμως πιστεύω ότι για να γράψεις καλά στις πανελλήνιες στη φυσική, πρέπει να έχεις καταλάβει καλά την ασκησιολογία σε κάθε κεφάλαιο. Συν να έχεις λύσει αρκετές ασκήσεις αλλά σίγουρα το να ξέρεις πώς να αντιμετωπίσεις κάθε τύπου άσκηση θα σου δώσει τη δυνατότητα να λύσεις τα θέματα που θα πέσουν εκείνη τη στιγμή.
Προσωπικα θεωρω αυτονοητο πως θα εχεις λυσει πολλες ασκησεις πριν πας να δωσεις πανελληνιες. εξαλλου ειναι 2 χρονια προετοιμασιας, δεν θα βγουν και τα δυο μονο με θεωρια. σιγουρα, μπορεις να λυσεις απειρες ασκησεις και να γραψεις καλα, αλλα αν πεσει καποιο δυσνοητο β θεμα που δεν εχεις ξανα δει θα κολλησεις. τουλαχιστον η δικη μου εμπειρια αυτο εχει δειξει. προσωπικα εδωσα 2 φορες, και την πρωτη χρονια παρολο που εγραψα χαλια σε ολα τα υπολοιπα, εγραψα παρα πολυ καλα φυσικη. εμενα παντως αυτο με ειχε βοηθησει. προφανως ο καθενας εχει τους δικους του τροπους διαβασματος:pardon:
 

kwstasloul

Νεοφερμένος

Ο kwstasloul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έρχομαι κι εγώ με τον πόνο μου σ αυτό το thread. μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί επιφανειακά με την φυσική και δεν είναι ότι δεν διαβάζω καθόλου, αλλά σε σχέση με άλλα μαθήματα είναι σαν να την έχω γραμμένη. Ε και να που φτάσαμε στα Χριστούγεννα και εγώ είμαι με σχεδόν μηδενική εξάσκηση στις ταλαντώσεις και στα κύματα ενώ κρούσεις, στερεό έχω να τα κάνω επανάληψη από τότε που τα κάναμε. Θα πείτε ανεύθυνο μεν, αλλά ενώ είχα συνέχεια ενοχές γι αυτό, δεν μπορούσα ποτέ να βρω τρόπο να ξεκινήσω..όταν προσπαθούσα έβλεπα τα χάλια μου και τα παρατουσα σκεπτόμενος ότι πρέπει πρώτα να βγει το κεφάλαιο και μετά να κάνω γερή επανάληψη και όλα κομπλέ... πέρασε όμως ο καιρος και αυτο δεν εγινε ...τι να κάνω σε αυτή την φάση;
( ήθελα να τα καλύψω στις διακοπές αλλά θα πρεπε να διαβάζω μόνο φυσική και δεν γίνεται...)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Έρχομαι κι εγώ με τον πόνο μου σ αυτό το thread. μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί επιφανειακά με την φυσική και δεν είναι ότι δεν διαβάζω καθόλου, αλλά σε σχέση με άλλα μαθήματα είναι σαν να την έχω γραμμένη. Ε και να που φτάσαμε στα Χριστούγεννα και εγώ είμαι με σχεδόν μηδενική εξάσκηση στις ταλαντώσεις και στα κύματα ενώ κρούσεις, στερεό έχω να τα κάνω επανάληψη από τότε που τα κάναμε. Θα πείτε ανεύθυνο μεν, αλλά ενώ είχα συνέχεια ενοχές γι αυτό, δεν μπορούσα ποτέ να βρω τρόπο να ξεκινήσω..όταν προσπαθούσα έβλεπα τα χάλια μου και τα παρατουσα σκεπτόμενος ότι πρέπει πρώτα να βγει το κεφάλαιο και μετά να κάνω γερή επανάληψη και όλα κομπλέ... πέρασε όμως ο καιρος και αυτο δεν εγινε ...τι να κάνω σε αυτή την φάση;
( ήθελα να τα καλύψω στις διακοπές αλλά θα πρεπε να διαβάζω μόνο φυσική και δεν γίνεται...)
Έκανες δύο λάθη.
Το πρώτο είναι οτι όταν τα φορτώνεις στον κόκορα και μετά πας να τα πιάσεις, σου έρχεται σκοτοδίνη όταν αντιληφθείς τον όγκο και επομένως τα παρατάς γιατί σου φαίνεται μάταιο και τιτάνιο έργο. Το αποτέλεσμα ; Συνεχίζουν και μαζεύονται περισσότερα προς διάβασμα.

Το δεύτερο είναι οτι περίμενες να τελειώσεις τα κεφάλαια για να εξασκηθείς...μην το κάνεις αυτό. Πρέπει να προσπαθήσεις να λύσεις ασκήσεις, ακόμα και εαν είσαι σκράπας. Οτι λύσεις, οτι καταλάβεις όσο λίγο και να 'ναι είναι πιο χρήσιμο απο το τίποτα. Άσε που πολλά κεφάλαια βασίζονται σε προηγούμενα οπότε μετά απο ένα σημείο δυσκολεύεσαι να ακολουθήσεις. Εννοείται οτι δεν θα μπορείς να λύσεις τα πάντα, εννοείται οτι δεν θα καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα, όλα αυτά είναι μέρος της διαδικασίας. Ο σκοπός είναι να αποκτήσεις εξοικείωση, και όταν θα αρχίσεις να λύνεις πάλι στην επανάληψη τότε είναι που θα αρχίσουν να δένουν όλα.

Σε αυτή την φάση το κατά πόσο σώζεται εξαρτάται απο το πόσο γρήγορα τα παίρνεις, το οποίο σχετίζεται με προηγούμενες εμπειρίες, γενικότερη αντίληψη και ενασχόληση, το εαν πας ή δεν πας σχολείο, το εαν πας ή δεν πας φροντιστήριο κτλπ. Και κυρίως κατά πόσο είσαι ικανός να φτιάξεις ρεαλιστικό πλάνο διαβάσματος το οποίο θα τηρήσεις.

Εγώ θα πω κάνε την προσπάθεια σου. Στην καλύτερη καταφέρνεις τον στόχο σου, στην χειρότερη θα μάθεις τα όρια σου, και το κυριότερο θα μάθεις απο τα λάθη σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top