Πώς να αποβάλλω το άγχος μου

katigko

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδιά σήμερα εγραφα φιλοσοφία.....ειχα διαβασει πολύ καλα....αλλα με το που μπαινει η καθηγήτρια μεσα στην ταξη και μας δείνει τα θέματα, με πιανει ενα αγχος και ετρεμα...και εκλαιγα...με σκοπο να μην γραψω τιποτα εκτος απο κατι, που με βοήθησε η καθηγήτρια... και νευριαζω μαζι μου γιατι ενω είχα διαβάσει δεν εγραψα....πειτε μου τροπους που θα μπορουσα να αποβαλλω τα αγχος μου..γιατι και κατα την διαρκεια της ωρας δεν μπορω να ηρεμήσω...και θα ηρεμήσω οταν χτυπήσει το κουδούνι για εξω.... ειμαι σε απελπισμενη κατασταση.. και το ιδιο επαθα και στον μαντίθεο...help!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν ειμαι θεωρητικη αλλα θα σου πω 2-3 πραγματακια που ελπιζω να σου φανουν χρησιμα.

Σημερα εγραφα φυσικη κατευθυνσης.Ειχα κανει προεργασια αυτο το μαθημα και το καλοκαιρι και γενικα μου αρεσε σαν μαθημα και τα πηγαινα καλα. Ωσπου σημερα μπαινει ο καθηγητης και δινει 3 σελιδες θεματα για 35 λεπτα. Προσπαθησα να κρατηθω και να μην παθω νευρικο κλονισμο(:p)λεγοντας στον εαυτο μου οτι ''εχεις διαβασει, θα γραψεις''.

Κανω θεωρια, κανω αποδειξεις και τα ρεστα και φτανω στην ασκηση.(40 μοναδες)
Κανω ολα τα ερωτηματα(με υπολοιπομενο χρονο 1,5 λεπτο, με χερι να τρεμει την ωρα που εκανα τις πραξεις) και φτανω στο τελευταιο ερωτημα. Το κοιταω. Το ξανακοιταω.
ΑΛΛΑ ΜΠΛΟΚΑΡΑ. Τιποτα. Καμια επαφη. Δεν μου ερχοταν η λυση. Ειχα απελπιστει. Χτυπησε κουδουνι. Οι σφυγμοι ανεβηκαν στα υψη. Δεν αντεξα, θα εσπαγε η καρδια μου και εδωσα το γραπτο με αναπαντητο το τελευταιο ερωτημα(επιανε και 10 μοναδες το γ@μημενο...)

Ωσπου βγηκα εξω και τσακ. Με το που βγηκε ο φυσικος μου λεει ''γιατι τα παρατησες?'' και του ειπα οτι λυνεται ετσι ετσι κι ετσι.

Αλλα δεν μου κοψε να το κανω την ωρα της εξετασης. Και ενιωσα χαλια. 2 μοναδες κατω για την πλακα δηλαδη..

Εγω εχω να σου πω να εχεις καθαρο μυαλο. Να ξερεις οτι αν εχεις διαβασει, θα γραψεις. ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etrygeom

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε παιδιά, δεν πρέπει να αγχώνεστε τόσο πολύ για μια εξέταση/διαγώνισμα/τεστ/whatever. Εγώ θα πρότεινα στη φίλη μας να κάνει λίγη γυμναστικούλα (αν δεν κάνει) για να τονωθεί ψυχικά και να της φύγει το άγχος.

Btw, nice nickname :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
τ ιδιο επαθα κ εγω στν χημεια κατευθ...
αν πασ στο τεχνολογικη-θετικη κατευθ θ βρεισ τ θεμα μ κ συμβουλεσ π μ εχουν δωσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κοίτα,άμα έχεις διαβάσει δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά: "έχω διαβάσει,μπορώ να γράψω,θα γράψω" κλπ. Μπορείς πριν το διαγώνισμα ή ό,τι άλλο να ακούσεις λίγη μουσική για να χαλαρώσεις ή να ρίξεις ένα τρελό γέλιο με την κολλητή σου:p (υπάρχει και το γέλιο που σε πιάνει από το άγχος...δε θέλουμε αυτό:p). Και τέλος πάντων, αν είσαι διαβασμένη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΓΧΟΥΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Το αγχος ειναι οντος μεγαλο προβλημα, εγω αυτο που κανω ειναι να σκεφτομαι οτι αυτο που εχω μπροστα μου δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα κομματι χαρτι με μερικες "απλες" ασκησεις. Ο ελεγχος χανεται οταν αντι για απλες τις θεωρησει καποιος "δυσκολες" πριν καν τις κοταξει και τις μελετησει.

Για να αποφυγει καποιος το αγχος πρεπει να εχει εμπειστοσυνη στον εαυτο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasis

Νεοφερμένος

Ο anastasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν ξέρω εαν υπάρχει τέτοιο θέμα απο μια πρόχειρη αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι σχετικο.

Σας πιάνει αγχος στις εξετάσεις??

και αν σας πιάνει πως το εκδηλώνετε?

ξεκινώντας σας λέω την προσωπική μου εμπειρία με το αγχος.

εμένα με οταν με πιάνει αγχος τρέχει η μυτη μου.

το εχω επιβεβαιωσει ενα σωρο φορές στις εξετάσεις στο σχολείο.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Πέρσι στο πρώτο μάθημα είχα άγχος. Μετά το ξεπέρασα.
Με πιάνει υπερκινητικότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss K

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμπάκι (Δράμα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω παλι ειμαι εντελως αναισθητο..
Δεν ξερω γιατι παντως δεν εχω αγχωθει ποτε για τις εξετασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna 11111

Νεοφερμένος

Η anna 11111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγω στην αρχη ειχα παρα πολυ ανχος.μετα οταν αρχισα να συνηθιζω τα τεστ μου φανικε πολυ ευκολο και τωρα οι καθηγητες παλυ σε ανχονουν.εκει που λες <ενταξει εξετασεις ειναι θα περασουν> ερχετε ο καθηγητης και σου λεει δεν εχουμε χρονο και δεν προλαβενουμε και εκει που εχεις χαλαρωσει σε τσιτονουν παλι................:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τώρα που ανησυχώ για την τάξη, έχω άγχος γενικά, αλλά κυρίως θα έχω στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
πολυ,αγχος,ειναι και η πρωτη μου χρονια στο γυμνασιο...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasis

Νεοφερμένος

Ο anastasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
πολυ,αγχος,ειναι και η πρωτη μου χρονια στο γυμνασιο...:'(

μην κλαις βρε συ

σιγά δεν σε σκοτώνουν στις εξετάσεις.
ενας τροπος ειναι για να καταλαβουν οι καθηγητες αν εμαθες κατι ολη την χρονια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Kαι εγώ με το άγχος μου δεν τα πάω καλά.Πιέζομαι μόνη μου πάρα πολύ.Ειδικά με το σχολείο δηλαδή.Εκδηλώνεται μόνο του αφού με πονάει η κοιλιά μου..ή ιδρώνω και γενικά έχω μια τρομερή υπερκινητικότητα.
Όσο σκέφτομαι τι έχει να γίνει στις πανελλήνιες μπρρρ:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ιδιαίτερο άγχος ,αλλά όταν έχω θέλω να μιλήσω με κάποιον ή να ακούσω μουσική ή ,τέλως πάντων να μασάω μια τσίχλα βρε αδερφέ !!Να ησυχάσω . ..:iagree::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Έγω δεν έχω...Στις εξετάσεις περσι μάλιστα,από τις 3 ώρες που γράφαμε,την 1 κοιμόμουν γιατί γράφαμε πρώτες ωρες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω άγχος στις εξετάσεις... πέρυσι είχα ένα ψιλοτράκ στα 2 πρώτα μαθήματα (Ιστορία, Αρχαία... με το δίκιο μου!:p), αλλά μετά... τελείως γα'ι'δούρι.:p:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
πολυ,αγχος,ειναι και η πρωτη μου χρονια στο γυμνασιο...:'(

Ηρέμησε, δε θα σε φάνε :P
Εγώ θυμάμαι όταν είχαν τελείωσει οι εξετάσεις της Α' Γυμνασίου είχα πει "Τι, αυτό ήταν;" :p

Εγώ γενικά δεν αγχώνομαι πολύ...
Σε κάποια μαθήματα ίσως να έχω κάποιο παραπάνω άγχος, αλλά δε με κυριεύει.. Πέρσυ δεν είχα καθόλου άγχος και τα πήγα μια χαρά στις εξετάσεις (20:xixi:)

Τώρα στις πανελλήνιες δε ξέρω τι θα κάνω, oψόμεθα :P :papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
μην κλαις βρε συ

σιγά δεν σε σκοτώνουν στις εξετάσεις.
ενας τροπος ειναι για να καταλαβουν οι καθηγητες αν εμαθες κατι ολη την χρονια :)
αγχωνομαι πολυ!ολοι μου λενε πως δεν θα με πανε και για σκοτωμα,αλλα εγω!!!!:whatever::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Γενικά,δεν αγχώνομαι πολύ. Υπάρχει βέβαια πολλές φορές ένα λογικό άγχος. Στις εξετάσεις δεν τρελάθηκα κιόλας. Εκτός από κάποια μαθήματα που με δυσκόλευαν,δεν αγχώθηκα πολύ. Αν αγχωθώ έχω νεύρα/νευρικότητα (παράδειγμα,πέρσι έσπασα μια πιατέλα μετά το διάβασμα της Γεωγραφίας:p). Πάντως,κάπου το ξανάπα,αν είσαι διαβασμένος και τα ξέρεις δεν υπάρχει λόγος άγχους. Μιλάμε για τρελό άγχος τώρα. Ένας καλός τρόπος για να χαλαρώσεις είναι να βγεις μια βόλτα,μόνος/η ή με παρέα. Βοηθάει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top