Πότε επανέρχονται τα λατινικά;

CELTICS FAN

Νεοφερμένος

Ο CELTICS FAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημετα σε ολους κ χρονια πολλα, καλη ανασταση κ καλο πασχα! Ποτε πιστευετε οτι θα αντικατασταθει η κοινωνιολογια απο τα λατινικα, απο το 2021 η πιο μετα? Ακουω διισταμενες αποψεις κ θα εκτιμουσα τη γνωμη σας. Ευχαριστω!!!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλημετα σε ολους κ χρονια πολλα, καλη ανασταση κ καλο πασχα! Ποτε πιστευετε οτι θα αντικατασταθει η κοινωνιολογια απο τα λατινικα, απο το 2021 η πιο μετα? Ακουω διισταμενες αποψεις κ θα εκτιμουσα τη γνωμη σας. Ευχαριστω!!!
Δεν νομίζω να αφορά τους μαθητές που θα δώσουν το 21 γιατί σίγουρα έχουν αρχίσει την προετοιμασία για το συγκεκριμένο μάθημα. Από το 22 και μετά. Σίγουρα θα αφορά τους μαθητές που θα πάνε το 21 πρώτη λυκείου.
 

CELTICS FAN

Νεοφερμένος

Ο CELTICS FAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κριμα, γιατι ο γιος μου που θελει να παει φιλοσοφικη, πολυ θα ηθελε να κανει λατινικα...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Πάντως , το 2017 όταν για να ανοίξει κανεις το πεδίο με τα παιδαγωγικά χρειαζόταν να δωσεις μαθηματικα , τελευταία στιγμη το αλλαξαν και εφαρμόστηκε αμεσως δηλαδη για τους μαθητές του 2018. Πολλοι κανανε στη Β λυκειου μαθηματικα και Τελικα δεν έδωσαν.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Κριμα, γιατι ο γιος μου που θελει να παει φιλοσοφικη, πολυ θα ηθελε να κανει λατινικα...
Μπορεί όμως, άμα θέλει, να πάρει κάποια βιβλία στα λατινικά έτσι ώστε να ξέρει κάτι. Εάν ήθελα να κατευθυνθω σε τέτοιες σχολες, σίγουρα θα το συζητούσα με τους καθηγητές στο φροντιστήριο για να μου πουν κάποια πράγματα για τα λατινικά, ή τι χρειάζεται να γνωρίζω από γραμματική και συντακτικό. Δεν θα πρέπει όμως να το σκέφτεται που δεν θα τα δώσει, εξάλλου οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο σίγουρα θα ξέρουν ότι τα παιδιά δεν διδάχθηκαν τίποτα στα λατινικά και θα κάνουν κάτι. Πχ ξέρω για τμήματα του παμακ που έχουν μέσα μαθηματικά, εξισώσεις κτλ, Και επειδή ξέρουν ότι δεν έκαναν τέτοια πράγματα αυτοί στη θεωρητική και τους είναι άγνωστα, γίνονται επιπλέον μαθήματα δωρεάν για να έχουν κάποιο επίπεδο και οι καθηγητές δείχνουν κατανόηση.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
"Τα λατινικά εισάγονται εκ νέου (είχαν αντικατασταθεί από την κοινωνιολογία από την προηγούμενη κυβέρνηση) ως πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα για τους υποψηφίους της θεωρητικής κατεύθυνσης (επιλέγουν φιλολογίες, νομικά κ.λπ.). Η αλλαγή θα εφαρμοστεί από τους μαθητές της επόμενης Β΄ Λυκείου 2020-21, ώστε να εξεταστούν σε αυτό στις Πανελλαδικές του 2022, όταν θα αποφοιτούν από την Γ΄ Λυκείου. Το μάθημα θα αποκτήσει καινούργιο πρόγραμμα σπουδών, το οποίο δεν θα επικεντρώνεται μόνο στο λεξιλόγιο και τα γραμματικά φαινόμενα. Στόχευση είναι τα νέα λατινικά να αποτελέσουν ουσιαστική εισαγωγή των μαθητών στις βασικές έννοιες της γλώσσας αλλά και των κλασικών σπουδών."
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Από τους μαθητές που τον φετινό Σεπτέμβρη θα φοιτήσουν στη β λυκείου θα ισχύσει η αλλαγή και ως εκ τούτου από τις πανελλαδικές του 2022.
 

Parrot

Νεοφερμένος

Ο Parrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Άμα ισχύσει η κοινωνιολογία και του χρόνου δεν θα περάσω πουθενα. Τόση παπαγαλια πως θα την αντέξουμε ???🤯
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα ισχύσει η κοινωνιολογία και του χρόνου δεν θα περάσω πουθενα. Τόση παπαγαλια πως θα την αντέξουμε ???🤯


Από τις πανελλαδικές του 2022 θα ισχύσει.
(Δες το θέμα "Σε διαβούλευση το νομοσχέδιο για την αναβάθμιση του σχολείου")
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εδώ μάλλον θα κάνουν 5 τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, θα δίνουν στη θεωρητική μαθηματικά και στη θετική ιστορία! Από το 22 φυσικά και μετά.. χαίρομαι πραγματικά, που δίνω φέτος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να μπορείς τα μαθήματα αυτά να μπορείς να τα δώσεις κιόλας για να ανοίξεις πεδίο, γιατί αλλιώς δεν νομίζω να αξίζει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ μάλλον θα κάνουν 5 τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, θα δίνουν στη θεωρητική μαθηματικά και στη θετική ιστορία! Από το 22 φυσικά και μετά.. χαίρομαι πραγματικά, που δίνω φέτος.

Αυτό που έγραψες είναι για τις ενδοσχολικές, όχι για τις πανελλαδικές!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αυτό που έγραψες αναφέρεται στις ενδοσχολικές, όχι στις πανελλαδικές!
Σε ένα άρθρο που είδα, είπαν ότι θα γίνουν 5. Πάντως μακάρι να μπορούν να το διευκρινίσουν και να πουν ότι αν θες το δίνεις και ανοίγεις και άλλο πεδίο. Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει νόημα πίσω από αυτό, αυξήθηκε πάρα πολύ η ύλη σε όλα τα μαθήματα, και ένας μαθητής φροντίζει περισσότερο για αυτό που θα δώσει. Προφανώς και υπήρχαν χρονιές που έδιναν παραπάνω μαθήματα, αλλά έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, έτσι το καταλαβαίνω.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ένα άρθρο που είδα, είπαν ότι θα γίνουν 5. Πάντως μακάρι να μπορούν να το διευκρινίσουν και να πουν ότι αν θες το δίνεις και ανοίγεις και άλλο πεδίο. Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει νόημα πίσω από αυτό, αυξήθηκε πάρα πολύ η ύλη σε όλα τα μαθήματα, και ένας μαθητής φροντίζει περισσότερο για αυτό που θα δώσει. Προφανώς και υπήρχαν χρονιές που έδιναν παραπάνω μαθήματα, αλλά έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, έτσι το καταλαβαίνω.

Ρίξε μια ματιά στο νομοσχέδιο. Το έχω αναρτήσει (είναι βέβαια στην αρχική του μορφή ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι υπάρξουν σημαντικές διαφοροποιήσεις).
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Θεωρώ ο μαθητής που θα πάει του χρόνου πρώτη λυκείου, θα πρέπει να διαβάζει περισσότερο τα πάντα, γιατί σίγουρα σε περίπτωση που θέλει υψηλόβαθμη σχολή, θα κριθεί στην λεπτομέρεια. Δεν το θεωρώ σωστό μέτρο που θα διαμορφώνετε ο βαθμός από τις τρεις τάξεις. Είναι κάπως υποκειμενικό σαν μέτρο, και άδικο. Είχα καθηγητή δύο χρόνια σε θετικό μάθημα στο λύκειο, που για να σου βάλει πάνω από 14, εκτός ότι θα έπρεπε να είσαι αλάνθαστος στο συγκεκριμένο μάθημα, θα έπρεπε να του τα στάζεις κιόλας. Οι βαθμοί επηρεάζονται και από το ένα μάθημα ακόμα. Εδώ άργησε να έρθει καθηγήτρια στο επιλογής μου φέτος, δεν μετρήθηκε καν, και έβγαλα 18 αντί για 19!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρίξε μια ματιά στο νομοσχέδιο. Το έχω αναρτήσει (είναι βέβαια στην αρχική του μορφή ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι υπάρξουν σημαντικές διαφοροποιήσεις).
Ναι το είδα, πάντως αυτό που είπα το προπαγανδίζουν διαφορά site ενημερωτικά.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αυτό που λέγεται για το 5ο μάθημα αφορά τις ενδοσχολικές-απολυτήριες εξετάσεις και όχι τις πανελλήνιες. Έχει γίνει παρανόηση γιατί ορισμένοι δημοσιογράφοι διαδίδουν σε ιστοσελίδες αυτή την είδηση η οποία είναι αναληθής.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εμενα μπορει να μου πει καποιος τι θα γινει με τα μαθηματικα στη θεωρητικη? Φανταζομαι θα εξεταστουν οχι του χρονου, αλλα το 2022? Ο μεγαλυτερος μου φοβος εγινε πραγματικοτητα τελικα
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εμενα μπορει να μου πει καποιος τι θα γινει με τα μαθηματικα στη θεωρητικη? Φανταζομαι θα εξεταστουν οχι του χρονου, αλλα το 2022? Ο μεγαλυτερος μου φοβος εγινε πραγματικοτητα τελικα
Ισχύει για το 2022 αλλά και πάλι το αλλάζουν 2 χρόνια αφού εφαρμοστεί, καρναβάλι έχουν καταντήσει οι πανελλήνιες.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ισχύει για το 2022 αλλά και πάλι το αλλάζουν 2 χρόνια αφού εφαρμοστεί, καρναβάλι έχουν καταντήσει οι πανελλήνιες.
Ναι, κλασικα, θα εφαρμοστει ενα χρονο, θα πατωσει ολη η θεωρητικη, και μετα οπως με την κοινωνιολογια θα πουν καταργουνται και βαζουμε Αεροδιαστημικη στη θεωρητικη και λογοτεχνια του 18ου αιωνα στη θετικη. Αλλα στο ενδιαμεσο ισως εχει αλλαξει η κυβερνηση, οποτε παλι αλλαγουλες μετα.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ναι, κλασικα, θα εφαρμοστει ενα χρονο, θα πατωσει ολη η θεωρητικη, και μετα οπως με την κοινωνιολογια θα πουν καταργουνται και βαζουμε Αεροδιαστημικη στη θεωρητικη και λογοτεχνια του 18ου αιωνα στη θετικη. Αλλα στο ενδιαμεσο ισως εχει αλλαξει η κυβερνηση, οποτε παλι αλλαγουλες μετα.
Θα ήταν καλό αν μπορούν να εξετάζουν και τα δύο μαθήματα πανελλαδικώς ως μαθήματα επιλογής, ταιριάζει λίγο και με την νομοθεσία ότι μπορεί ο Υπουργός Παιδείας να ορίσει τα μαθήματα βαρύτητας ανά σχολή.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εμενα μπορει να μου πει καποιος τι θα γινει με τα μαθηματικα στη θεωρητικη? Φανταζομαι θα εξεταστουν οχι του χρονου, αλλα το 2022? Ο μεγαλυτερος μου φοβος εγινε πραγματικοτητα τελικα
Παιδιά (να μην το ξαναλέμε) το κόντρα μάθημα είναι για τις ενδοσχολικές και όχι για τις πανελλήνιες. Στις πανελλήνιες 4 θα παραμείνουν τα μαθήματα με τη μόνο διαφορά ότι θα δίνουν λατινικά στη θέση της κοινωνιολογίας από τις πανελλήνιες του 2022.Επίσης επανέρχονται οι συντελεστές βαρύτητας.
 
Top