Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
εμένα δεν μ' ενοχλούν τόσο τα ορθογραφικά όσο oi grammar nazis :P οκ, κάποια ορθογραφικά που βγάζουν μάτι είναι πράγματι αντιαισθητικά αλλά το να πιάνεται κάποιος από αυτό και να διορθώνει συνέχεια είναι ακόμη πιο αντιαισθητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Με ενοχλούν αφάνταστα, απίστευτα, υπέρμετρα! Και (ειδικά αν δω τραγικά ορθογραφικά λάθη) επηρεάζουν και τη γενικότερη εικόνα που έχω για κάποιο άτομο - εντάξει, καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι σωστό, αλλά μου συμβαίνει! Μου κάνει επίσης ιδιαίτερη εντύπωση ότι υπάρχουν πολλά μορφωμένα άτομα, με μεταπτυχιακά, διδακτορικά κτλ τα οποία κάνουν τραγικά λάθη! Βέβαια, υπάρχει περίπτωση τα λάθη αυτά να οφείλονται σε κάποιου είδους μαθησιακή δυσκολία, οπότε ας μην είμαστε και τελείως αφοριστικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Και εμένα με εκνευρίζουν απίστευτα τα ορθογραφικά, ειδικά όταν πρόκειται για εύκολες λέξεις, τις οποίες υποτίθεται ότι έχουμε μάθει από το δημοτικό. Ξέρω κάποιον ενήλικο που έχει βγάλει λύκειο και δεν ξέρει ότι ο τόνος πάει στο δεύτερο γράμμα του διφθόγγου (π.χ. γράφει άυριο αντί για αύριο).
Ακόμη, δεν μπορώ να μη βάζει ο άλλος διαλυτικά! Έχω δει σε εφημερίδες, στην τηλεόραση και σε άλλα κείμενα λέξεις χωρίς διαλυτικά: αυπνία, προυπόθεση, αρχαικός.
Επίσης μου τη δίνουν και τα γραμματικά λάθη, όπως όταν λένε «το διεθνής αεροδρόμιο» ή «τα δημοφιλείς αθλήματα». Έλεος!

Να τονίσω βέβαια ότι θα εκνευριστώ μόνο στην περίπτωση που ξέρω ότι αυτός που κάνει το ορθογραφικό έχει πάει σχολείο ή δεν έχει κάποιο πρόβλημα (π.χ. δυσλεξία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Έτσι και έτσι, εξαρτάται βασικά! Αν δω κανα ορθογραφικό σε καποιο φορουμ ή στο φατσοβιβλιο θα κάνω απλά τα στραβά μάτια, σε αυτήν την περίπτωση είναι προτιμότερα τα ορθογραφικά παρά τα greeklish...Αν δω όμως κάποιο ορθογραφικό σε έκθεση και μάλιστα κολοσσιαίων διαστασεων(από αυτά που τα βλέπεις και θες να βγάλεις τα μάτια σου σαν άλλος Οιδίπους όπως πχ ρημα σε -ο)προφανώς και θα φρίξω και θα τον αρχίσω στα ειρωνικά σχόλια...Η γραμματική και η σωστη γλώσσα σε χαρακτηρίζουν σαν άτομο αυτού του τόπου(μαζί με την ιστορία και την όλη κουλτούρα-ΟΧΙ την νεοελληνική), αν δεν σεβόμαστε ούτε αυτό(που δεν το σεβόμαστε από καμία άποψη)τότε απλά βράσ'τα...Και για όποιον κάνει πολλά ορθογραφικά λάθη ή δεν ξέρει καν να αρθρώνει μια ολοκληρωμένη πρόταση, δεν έχει να απολογηθεί πολλά το σκάρτο εκπαιδευτικό σύστημα, γιατί στον μεγαλύτερο βαθμό φταίει ο ίδιος και η αδιαφορία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
κε μαινα μαι εκναιβριζουν πολι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheStranger

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εξαρτάται τα ορθογραφικά...ας πούμε τα ρήματα με Ο δεν μπορείς να τα βλέπεις ,σου καίγονται τα μάτια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλιότερα είχα την τάση να τα διορθώνω κιόλας αλλά τώρα σε γενικές γραμμές προσπαθώ να το περιορίσω γιατί τη δίνει αρκετά στους άλλους.
Καθημερινότητα...!!! :clapup:

Πάντως συχαίνομαι αφάνταστα τα ορθογραφικά λάθη.... Ειδικά όταν τα κάνω εγώ...! :devil: Καθημερινά βλέπω εκπομπές σχετικά με γλωσσολογία για να μάθω και τίποτα χρήσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν θα το πω ακριβώς ενόχληση, αλλά με εκπλήσσει το ότι τόσο πολλά άτομα κάνουν τα ίδια ακριβώς λάθη και μάλιστα σε λέξεις που βλέπουν και γράφουν συνέχεια, όπως: φροντηστήριο, μύνημα, κύμμα. Επίσης, για όσους γράφουν χωρίς τόνους, οι λέξεις όπως: μαλακα, τσιπουρα, μετρο, ορος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δε θέλω να κρίνω τον άλλον απ'τον τρόπο που γράφει , αλλά η αλήθεια είναι οτι με προκαταλαμβάνει αρνητικά τις περισσότερες φορές.
Εντάξει δεν μιλάω για άτομα με δυσλεξία ή για λέξεις τύπου (π.χ. παλίρροια) που δικαιολογημένα και άτομα με καλή γνώση ορθογραφίας μπερδεύουν ,
όμως το να μην γράφεις τα ρήματα με -ω και να κάνεις άλλα λάθη σε βασικούς κανόνες,
που μας επαναλαμβάνονται από το δημοτικό ακόμη είναι α δ ι κ α ι ο λ ό γ η τ ο.

Να συμφωνήσω οτι το 'Εγώ ήμουν Θετική/Τεχνολογική ' ήμαρτον , δεν είναι επίσης δικαιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cat-wtvr

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Με ενοχλούν πάααρα πολύ!!
Είμαι τελείως vocabulary freak και επίσης της θεωρητικής, γι' αυτό δε τα αντέχω καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Αιγο ποιστεβο ωτοι ωσων αφωρα τα ωρθρωγραφηκα λαθει πραιποι να ροιχνουμαι κε αιμοις λοιγο ναιρω στο κραση μασ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Με ενοχλούν πάααρα πολύ!!
Είμαι τελείως vocabulary freak και επίσης της θεωρητικής, γι' αυτό δε τα αντέχω καθόλου.

Καλά, ηρέμησε, δε μπορούν όλοι να είναι κινούμενα λεξικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσοι παντως γραφουν ανορθογραφα δεν σημαινει οτι ειναι αμορφωτοι...
Φετος εγραψα την λεξη επιχειρηση 100 φορες λογω ΑΟΔΕ και ακομα μερικες φορες την γραφω λαθος.(μωλις εκανα autocorrect :redface:)
Προς το παρον δεν με ενοχλει καποιος να κανει λαθακια .... (κανω και εγω πολλα) και επισης θεωρω τον τονισμο εντελως αχρηστο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η ελλειψη τονων και στιξεων δεν πιστευω να σας ενοχλουν παντως
αλλωστε μας φερνουν εγγυτερα στην εποχη των αρχαιων ημων προγονων ,που τοσο(υποτιθεται)τιμουμε

σε ενα αλλο επιπεδο θα αρχιζω να γραφω κεφαλαια ΚΑΙΤΗΝΜΙΑΛΕΞΗΜΕΤΑΤΗΝΑΛΛΗ
με χλαμυδα ομως δεν θα με δειτε ποτε:spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Με ενοχλούν πάααρα πολύ!!
Είμαι τελείως vocabulary freak και επίσης της θεωρητικής, γι' αυτό δε τα αντέχω καθόλου.

Αν σε ενοχλεί και ο λανθασμένος τονισμός, τότε *πααάρα.
Αν είσαι και grammar freak, τότε *δεν. :P

(να πω και για σημεία στίξης; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Με ενοχλούν πάααρα πολύ!!
Είμαι τελείως vocabulary freak και επίσης της θεωρητικής, γι' αυτό δε τα αντέχω καθόλου.

Και εγώ της θεωρητικής είμαι όμως δεν σημαίνει κάτι αυτό:P
Η ορθογραφία και η σωστή σύνταξη δεν εξαρτάται από την κατεύθυνση του σχολείου ή κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Και εγώ της θεωρητικής είμαι όμως δεν σημαίνει κάτι αυτό:P
Η ορθογραφία και η σωστή σύνταξη δεν εξαρτάται από την κατεύθυνση του σχολείου ή κάτι τέτοιο...

ακριβώς! υπάρχουν μαθητές της θετικό-τεχνολογικής που μιλούν και γράφουν χωρίς λάθη και υπάρχουν και θεωρητηκάριοι που, για να καταλάβεις τι γράφουν, σου βγαίνουν τα μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ακριβώς! υπάρχουν μαθητές της θετικό-τεχνολογικής που μιλούν και γράφουν χωρίς λάθη και υπάρχουν και θεωρητηκάριοι που, για να καταλάβεις τι γράφουν, σου βγαίνουν τα μάτια.

Ο μορφωμένος άνθρωπος δεν είναι εκείνος που γνωρίζει καλά τον τομέα του. Είναι εκείνος που έχει πολλές γνώσεις πάνω σε πολλά θέματα.
Τι θέλω να πω με αυτό; Γνωρίζω θετικοτεχνολογικούς που λατρεύουν την λογοτεχνία, την ποίηση και την ιστορία! Που έχουν απίστευτες γνώσεις σε αυτά που ένας θεωρητικός τα έμαθε για να δώσει πανελλήνιες. Αυτές οι γνώσεις, τους βοηθάνε και στο να μιλάνε σωστά.
Όχι η θεωρητική:P μην τρελαθούμε τελείως...
Ούτε το ότι κάποιος γνωρίζει την σημασία πολλών λέξεων σημαίνει πως ξέρει να συντάξει σωστά ή να γράψει σωστά τις λέξεις που γνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πωλεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top