Πόσες ώρες κάνετε φροντιστήριο;

coyοte

Νεοφερμένος

Ο coyοte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μασημένη τροφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cassiopeia

Νεοφερμένος

Η Cassiopeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
6 ωρες τη βδομαδα θεωρητικα μαθηματα ;) σχετικα χαλαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stacy_pizza

Νεοφερμένος

Η Souki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
οντως!

θετικη και συνολικα κανουμε 2 ωρες μαθηματικα γ,φυσικη συνολικα 6 ωρες, φυσικη γ 1 ωρα, αλγεβρα 5 ωρες, γεωμετρια 1 ωρα,εκθεση 3 ωρες, μαθηματικα κατευθυνσης 4 ωρες, χημεια συνολικα 4 ωρες

ρε συ χαλαρωσε λιγο... του χρονου τι θα κανεις? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
2 ώρες Έκθεση
2 ώρες Άλγευρα
3 ώρες Μαθ. Κατ
4 ώρες Φυσική (Γεν + Κατ)

2+2+3+4= 11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Παλιά, με τα 9 μαθήματα στις πανελλήνιες Β λυκείου οι ώρες στα φροντιστήρια ήταν περισσότερες.
Εγω προσωπικά έκανα κάθε μέρα 15:00-19:00.
Δεν είχες χρόνο να σκεφτείς, αρκετό ελεύθερο χρόνο κλπ.

Έτσι είναι, όπως τα λες. Τα φροντιστήρια ήταν πολύωρα και το διάβασμα -επίσης- πολύωρο. Ο ελεύθερος χρόνος ήταν μηδαμινός.
Εγώ έδωσα πανελλαδικές με το παλιό σύστημα των δεσμών τον Ιούνιο του 1995. Υπήρχαν 4 δέσμες και κάθε δέσμη είχε 4 μαθήματα. Να μην σας κουράσω περισσότερο.Τότε συνηθιζόταν να κάνουμε 12 ώρες φροντιστήριο την εβδομάδα (3 για κάθε μάθημα). Εξάλλου οι πιο πολλοί/ές εκτός από το φροντιστήριο κάναμε κι ένα τρίωρο την εβδομάδα ιδιαίτερο στην έκθεση. Έπιασα 19 μέσο όρο στις πανελλαδικές. Τι βραβεύτηκε βέβαια; Όχι κάποια ικανότητά μου! Όχι! Σίγουρα όχι! Βραβεύτηκε ο κομφορμισμός μου και η συμμόρφωσή μου επειδή απομνημόνευσα όλο το υλικό που μου πλασάρισαν οι διάφοροι αδαείς (συγνώμη για την έκφραση). Πέρασα, λοιπόν, στην πρώτη μου επιλογή (Π.Τ.Δ.Ε Αθηνών) επειδή βραβεύτηκε η δουλοπρεπής συμπεριφορά μου. Η κριτική μου ικανότητα, όμως, ήταν μηδαμινή. Να το πω πιο χοντρα : δεν μπορούσα να μοιράσω δύο γαϊδάρων άχυρο.(Συγνώμη αν λαϊκίζω). Χρειάστηκε, λοιπόν, πολύ προσπάθεια για να αποκτήσω κριτική ικανότητα.

Όπως καταλαβαίνετε, δεν μπήκα εδώ για να ωραιοποιήσω το σύστημα που ίσχυε στα χρόνια μου, αλλά για να σας εκφράζω τη συμπαράστασή μου και την κατανόησή μου για τον αγώνα που κάνετε.
Ισχύει, λοιπόν, και στην περίπτωση των φροντιστηρίων αυτό που λέει η παροιμία: "Γέρασε ο Μανολιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς". Η παραπαιδεία υπάρχει εδώ και μισό αιώνα τουλάχιστον. Να σκεφτείτε ότι και ο πατέρας μου πήγαινε φροντιστήριο προκειμένου να καταφέρει να εισαχθεί στη στρατιωτική σχολή πολεμικού ναυτικού και τα κατάφερε πανηγυρικά βέβαια. Τα φροντιστήρια έρχονται να καλύψουν τα κενά του εκπαιδευτικού συστήματος και το κακοδιαμορφωμένο αναλυτικό πρόγραμμα, το οποίο δεν λαμβάνει υπόψη του τις ανάγκες των μαθητών/τριών και το διαθέσιμο χρόνο των εκπαιδευτικών, αλλά έχει υποχρεωτικό και συγκεντρωτικό χαρακτήρα. Εκεί -κατά την ταπεινή μου γνώμη- είναι η βασική αιτία του κακού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crash crash

Νεοφερμένος

Η Λαμπρινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ρε συ χαλαρωσε λιγο... του χρονου τι θα κανεις? :worry:

το φροντιστήριο..ξερω παιδια γ λυκειου πανε απο 8.30 ως 12 το βραδυ καθε μερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria96

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
1,5 ώρες Μαθηματικά
1,5 ώρες Άλγεβρα
1 ώρα Φυσική κατεύθυνσης
1 ώρα Φυσική γενικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Είναι 13 ώρες συνολικά... Ένα 2ωρο Έκθεση, 2 ώρες Χημεία Κατεύθυνσης (που ούτε κι εγώ ξέρω γιατί διάλεξα να πάρω, καθώς του χρόνου θα πάω Τεχνολογική /αυτομουτζώνεται), 2 ώρες Φυσική Κατεύθυνσης, 2 Γενικής, 2 Άλγεβρα, και 3 Μαθηματικά Κατεύθυνσης! Ουφ...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος Υψηλάντης

Νεοφερμένος

Ο Τάσος Υψηλάντης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Θεωρητική β'λυκείου:
4 αρχαία
2 άλγεβρα
2 λατινικά
2 έκθεση
1 ιστορία (πως να δουλεύουμε τις πηγές για του χρόνου) (ιστορία έχω ανα 2 εβδομάδες)
σύνολο: 10-11 ώρες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
2 ωρες αγνωστο
1 ωρα λατινικα
2 ωρες εκθεση
1 ωρα γνωστο [αν και δεν χρειαζεται]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Θα παω Θετικη Β και Τεχνολογικη Γ..
Για φετος στη Β δεν θελω να κανω πολλες ωρες μαθημα στο φροντ. γτ εχουμε οικονομικο προβλημα αλλα δεν γινετε και καθολου γτ τα χρειαζομαι τα μαθηματα πιστευω θα μου φανουν χρησιμα για αυτο λοιπον πια μαθηματα να κανω και πωσες ωρες λετε να κανω στο καθε μαθημα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπον ...θετικη κατευθυνση συνολικα 12 ωρες την εβδομαδα
4 μαθηματικα κατ.
2 φυσικη κατ
2 χημεια κατ
2 αλγεβρα γεν,
2 εκθεση
Δεδομενου οτι περσυ εκανα ενα 2ωρο αλγεβρα φετος μου κακοφαινονται λιγουλακι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Εγώ στη Β' έκανα : 2 ώρες μαθηματικά, 2 ώρες άλγεβρα, 2 ώρες φυσική,2 ώρες χημεία, 2 ώρες έκθεση και απο 1 ώρα προετοιμασία για τη Γ' (φυσική-μαθηματικά.) Δεν θα το πρότεινα σε κανέναν, πιστεύω ότι παραήταν πολλές για Β'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λοιπον ...θετικη κατευθυνση συνολικα 12 ωρες την εβδομαδα
4 μαθηματικα κατ.
2 φυσικη κατ
2 χημεια κατ
2 αλγεβρα γεν,
2 εκθεση
Δεδομενου οτι περσυ εκανα ενα 2ωρο αλγεβρα φετος μου κακοφαινονται λιγουλακι ...

Ευχαριστω ... Φυσικη γεν. οχι ?

Εγώ στη Β' έκανα : 2 ώρες μαθηματικά, 2 ώρες άλγεβρα, 2 ώρες φυσική,2 ώρες χημεία, 2 ώρες έκθεση και απο 1 ώρα προετοιμασία για τη Γ' (φυσική-μαθηματικά.) Δεν θα το πρότεινα σε κανέναν, πιστεύω ότι παραήταν πολλές για Β'...

Ποσα πληρωνες καθε μηνα για
2 ώρες μαθηματικά, 2 ώρες άλγεβρα, 2 ώρες φυσική,2 ώρες χημεία, 2 ώρες έκθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Φυσικη γεν . ισως κανουμε καποιες εκτακτες ωρες
Απο τα μεσα της χρονιας ξεκιναω προετοιμασια για τη Γ Μαθηματικα Κατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
φέτος στη Γ: 3 αρχαία άγνωστο, 2 αρχαία γνωστό, 2 έκθεση, 2 λατινικα, 2 λογοτεχνία και 1μιση ιστορία. Σύνολο 12μιση ώρες. Άντε περαστικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Ποσα πληρωνες καθε μηνα για
2 ώρες μαθηματικά, 2 ώρες άλγεβρα, 2 ώρες φυσική,2 ώρες χημεία, 2 ώρες έκθεση?
230-240.
Ξέχασα να πω και για τη Γ' :P (για ευνόητους λόγους.) Λοιπόν, έχουμε και λέμε: 4 ώρες μαθ κατ, 3 ώρες φυσ κατ, 2 ώρες χημεία κατ, 2 ώρες βιο κατ, 1 ώρα βιο γεν και 2 ώρες έκθεση... Ωραία θα περάσουμε :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
3 ωρες μαθηματικα κατ.
2 ωρες μαθηματικα γεν.
2 ωρες φυσικης κατ.
2 ωρες χημεια κατ.
2 ωρες εκθεση.

συνολο:11 ωρες.

θα παω θετικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Στη Β' Λυκείου που θα πρέπει να δοθεί περισσότερο βάση ανάμεσα στη Χημεία γενικής και στη Χημεία Θετικής; Και στις δύο ή μία από αυτές βοηθάει περισσότερο στη Γ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Στη Β' Λυκείου που θα πρέπει να δοθεί περισσότερο βάση ανάμεσα στη Χημεία γενικής και στη Χημεία Θετικής; Και στις δύο ή μία από αυτές βοηθάει περισσότερο στη Γ;

Και οι δύο θα σου χρειαστούν.
Η γενική όλη, η κατεύθυνση κυρίως στο κεφάλαιο της Χημικής Ισορροπίας.

Απο τα μεσα της χρονιας ξεκιναω προετοιμασια για τη Γ Μαθηματικα Κατ.

Αυτή είναι η νέα μόδα των φροντιστηρίων.
Στα μέσα τις χρονιάς ούτε τις κωνικές τομές δε θα χετε κάνει. Τι να δείτε απο κει και πέρα στους μιγαδικούς την υπόλοιπη μισή χρονιά; Την έννοια του μιγαδικου και τις πράξεις στο C;
Μη σας φανεί παράξενο αν του χρόνου ξεκινάνε την κατεύθυνση από τέλη Α λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top