Πόσες ξένες γλώσσες μιλάτε και ποιες είναι;

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ ξέρω:
Ελληνικά :P
Αγγλικούλια (Τα αντιπάθησα από την πρώτη στιγμή που τα είδα, ἐτσι, δεν ασχολήθηκα πολύ με το να καθήσω σοβαρά να ασχοληθώ)
Λίγα Ιαπωνικά (αλλά θέλω να μάθω τέλεια)

Και στο μέλλον θέλω να μάθω ρώσσικα και:
.... ναι το ξέρω ότι παράξενο αλλά το θέλω. Στο πολύ μέλλον όμως. Για την ώρα θα ασχοληθώ με τα Ιαπωνικά μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ξέρω Αγγλικά, Γερμανικά, Αρμένικα, λίγα Ρώσικα (τώρα μαθαίνω) και στο μέλλον ( όταν πάω φοιτήτρια) θα μάθω και Ισπανικά!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
αγγλικά (prof) , γερμανικά (zertifikat) και μαθαίνω ιταλικά (λέμε τώρα, στο πανεπιστήμιο τι δουλειά να γίνει...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Aγγλικά, Γαλλικά, Ισπανικά (περίπου το 20% του πλανήτη μιλάει αυτές τις τρεις γλώσσες). Βέβαια, από το 2030 οι γαλλόφωνοι θα είναι περισσότεροι από τους αγγλόφωνους.
Από το 2050 τα γαλλικά θα μιλιούνται από το 8 ενώ τα αγγλικά μόνο από το 5 % του παγκόσμιου πληθυσμού. Αλλά δεν με πειράζει αυτό. Κάθε άλλο! :P


English in Decline as a First Language, Study Says (national geographic)
......In fact, the relative decline of English is continuing. In the mid-20th century, nearly 9 percent of the world's population grew up speaking English as their first language. In 2050, the number is expected to be 5 percent.

https://news.nationalgeographic.com/n..._language.html

Αντίθετα για τα γαλλικά :
En 2010, 200 millions de francophones, soit environ 3% de la population mondiale.
En 2050, ils seront 700 millions, soit environ 7 % de la population mondiale !

https://www.pnyx.com/fr_fr/sondage/630


Aπό την γαλλική βίκι διαβάστε : Pourtant, le nombre de locuteurs a recommencé à augmenter depuis les années 80 et il est même prévu que le nombre de francophones dépasse celui d'anglophones dans les années 2030. En 2050, il est prévu que les francophones représentent 8% de la population mondiale, alors que la population anglophone ne représentera plus que 5%[38],[39],[40].

Ευτυχώς παρά την πτώση της αγγλικής ανεβενουν γαλλικά και ισπανικά. Λέω να μάθω και Χίντι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ξερω αγγλικα(prof)
γερμανικα (β2)
και θελω να μαθω ρωσικα ή ισπανικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ξέρω αγγλικά(prof),γερμανικά(β1) και συνεχίζω για β2.στο μέλλον θα ήθελα να μάθω κ άλλες βέβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εγώ ξέρω αλβανικά( καταγωγή, αλλά και πηγαίνω συχνά), αγγλικά επίπεδο β2 , γαλλικά σταυρώνω 2-3 φράσεις (α2).....Στο μέλλον θα ήθελα να μάθω ιταλικά κι ισπανικά....Έπίσης θα με ενδιέφερε να μάθω και Γιαπωνέζικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ξερω Αγγλικα(β2),Γαλλικα(β1 και θα δωσω και β2 του χρονου) και ισπανικα(α2 θα δωσω τον επομενο μαιο,ειμαι ακομα αρκετα χαμηλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Λοιπόοοον έχω prof στα αγγλικά και b2 στα γαλλικα.....Επειδή όμως δεν κάθομαι φρόνιμα στο μέλλον θα μάθω και ισπανικά! Ole! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Έχω B2 στα γαλλικά (Delf) και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα του proficiency στα αγγλικά !
Στο μέλλον θέλω να ξεκινήσω Ρώσικα η Γερμανικά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αγγλικά C2 (Profieciency Cambridge)
Γερμανικά B2 (Goethe) και πάω για C1

Δεν ξέρω αν μετά θα συνεχίσω τα γερμανικά ή αν θα μάθω καμιά καινούρια (π.χ. Σουηδικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αγγλικά,Γερμανικά,Γαλλικά.
Και τα μιλάω καλά και τα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
αγγλικά (lower ):yawn:
νοηματική (τελειώνω με επάτκεια:clapup:)
μετά το σχολείο θα τελειοποιήσω νοηματική, αγγλικά και θα κάνω είτε ιταλικά είτε γαλλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ώπα, ξέχασα τη νοηματική :redface:
Βέβαια έχω κάνει πολύ λίγα μαθήματα, ίσα ίσα για να μπορώ να συνεννοούμαι με τους ασθενείς, αλλά κάτι είναι κι αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
αγγλικά(θα δείξε στις 22/6 :P)
γαλλικά(θα δείξει τον Ιούλιο :P)
ιταλικά (κάτι λίγα χωρίς πτυχίο :P)
(Τα ποντιακά πιάνονται?:P )

Θα θελα πολύ να μάθω ρώσικα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Ξέρω αρκετά καλά αγγλικά σε σημείο ώστε να μπορώ να συνεννοηθώ χωρίς πρόβλημα στο εξωτερικό αλλά δεν έχω κάποιο πτυχίο.
Τώρα, ξέρω βασικά πράγματα στα γερμανικά (έζησε ο μπαμπάς μου στην γερμανία) και στα ισπανικά.
Και έχω μάθει να διαβάζω/γράφω τυφλό σύστημα, μπάιγ, στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Eλληνικά, Αγγλικά και Μαθηματικά

Κάποια στιγμή θα ήθελα να μάθω την Γαλλική ή την Γερμανική γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αστυόχη

Νεοφερμένος

Η Αστυόχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τεσσερις(πανω κατω): Αγγλικα με χαρτι, λιγα ρωσικα (πιο πολυ τα καταλαβαινω παρα τα μιλαω. μη με ρωτατε πως γινεται! απλα γινεται! XΡ), ακομα πιο λιγα γερμανικα, και κατι ιαπωνικα απο animes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αγγλικα,Γερμανικα,Γαλλικα,Ιταλικα...εχω μερικες εκκρεμοτητες βεβαια με καποιες απο αυτες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christy dom

Νεοφερμένος

Η christy dom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αγγλικα.
ιταλικα
και αρκετα καλα
σουηδικα..!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top