Πόσες ξένες γλώσσες μιλάτε και ποιες είναι;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μιλάω Αγγλικά και Γερμανικά (πόνος μεγάλος τα Γερμανικά, κόλλησα σε εκείνο το Β1 στην Α' Λυκείου και όλο λέω τώρα που έχω χρόνο να το φτάσω έστω στο Β2 και δεν το κάνω :P ).

Είχα αρχίσει και ρωσικά, τα παράτησα όμως. Μαθαίνω ισπανικά από το ίντερνετ και μου μαθαίνει ένας φίλος μου και σουαχίλι! (καλά μην φανταστείτε, κάτι φράσεις μόνο :D ).

Επόμενη πρόκληση είναι τα κινέζικα (τα ιαπωνικά είναι too mainstream πλέον :P ).
Και σε κάποια φάση θέλω να κάνω τα σουηδικά γιατί απ' ό,τι έχω καταλάβει είναι αρκετά εύκολη γλώσσα και μπορεί να μου αποδειχθεί εξαιρετικά χρήσιμη.

Γενικώς έχω θέματα με τις γλώσσες όπως καταλάβατε. <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Εγώ μιλάω πάρα πολύ καλά Αγγλικά,μέτρια Γερμανικά ,και απο τον ιούνιο που μας πέρασε έχω ξεκινήσει Κινέζικα (Mandarin ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ μιλάω πάρα πολύ καλά Αγγλικά,μέτρια Γερμανικά ,και απο τον ιούνιο που μας πέρασε έχω ξεκινήσει Κινέζικα (Mandarin ) :)

Κινέζικα!
Tell me more about it, είναι σχετικά εύκολη γλώσσα, σε τι επίπεδο είσαι μετά από 8 μήνες, για πότε στοχεύεις να πάρεις το πρώτο πτυχίο? (καταιγισμός :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
晚上好 !!!晚(wan)上(shang)好( hao ) (Kαλησπέρα! :))Λοιπόν για να απαντήσω με την σειρά :p .Oxι είναι πανδύσκολη γλώσσα...ότι πιο δύσκολο έχω δεί..Δεν είναι μόνο η γραφή που είναι πανδύσκολη..είναι και η ομιλία...τρελά δύσκολη.Τα ''σχηματάκια'' δηλαδή που όλοι βλέπουμε πρέπει να τα σχεδιάζεις με συγκεκριμένη σειρά (όσο μπορείς δλδ :P ) γιατί αλλιώς βγαίνουν χάλια.....Επίσης η ομιλία είναι δύσκολο πράμα..υπάρχουν 4 τονισμοί στην κινεζική..δηλαδή αν πω μπά!!!οπως το διαβάζεις...μπα με 1 απο τους τεσσερις τονισμους σημαινει 8 ,κουνέλι,στόχος η μπαμπάς :P ανάλογα τον τονισμό!Θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ.Άπειρες φορές κόντεψα να κλάψω απο την κούραση και τα νεύρα όταν τα μελετούσα...Πολύ όρεξη βρες ....θα την χρειαστείς...Αν και κάνω τόσο καιρό δεν είμαι σε κανα προχωρημένο επίπεδο γιατί 2 μήνες παιδευούμουν να προσαρμοστώ στην ομιλία και την γραφή...και ακόμα το κάνω δηλαδη. Αλλά σύντομα δίνω το πρώτο πτυχίο and im really proud of it :D

A μία φορά πέταξα και το βιβλίο στον τοίχο δεν άντεξα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εκτός από τις γλώσσες που μιλάτε, έχετε αναρωτηθεί ποτέ πόσες γλώσσες μπορείτε να ξεχωρίσετε όταν ακούτε άλλους να τις μιλάνε; Όχι να καταλάβετε τι λένε, αλλά να ξεχωρίσετε αν μιλάνε αγγλικά ή σουηδικά, δανέζικα ή σουαχίλι.

Παίξτε αυτό το σύντομο παιχνίδι και δείτε: https://greatlanguagegame.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σας έχει τύχει να γνωρίζετε την σημασία μιας ξένης λέξης αλλά να μην ξέρετε ή να μην μπορείτε να θυμηθείτε την μετάφραση στα ελληνικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μιλάω Αγγλικά και Γερμανικά (πόνος μεγάλος τα Γερμανικά, κόλλησα σε εκείνο το Β1 στην Α' Λυκείου και όλο λέω τώρα που έχω χρόνο να το φτάσω έστω στο Β2 και δεν το κάνω :P ).

Είχα αρχίσει και ρωσικά, τα παράτησα όμως. Μαθαίνω ισπανικά από το ίντερνετ και μου μαθαίνει ένας φίλος μου και σουαχίλι! (καλά μην φανταστείτε, κάτι φράσεις μόνο :D ).

Επόμενη πρόκληση είναι τα κινέζικα (τα ιαπωνικά είναι too mainstream πλέον :P ).
Και σε κάποια φάση θέλω να κάνω τα σουηδικά γιατί απ' ό,τι έχω καταλάβει είναι αρκετά εύκολη γλώσσα και μπορεί να μου αποδειχθεί εξαιρετικά χρήσιμη.

Γενικώς έχω θέματα με τις γλώσσες όπως καταλάβατε. <3

Ρώσικα θέλω και εγώ, και ισπανικά και πολωνικά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ερινύς να και ένα βίντεο για το πώς να γράφεις το wo (γουό)(εγώ) στα κινέζικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ερινύς να και ένα βίντεο για το πώς να γράφεις το wo (γουό)(εγώ) στα κινέζικα :)

Παναγιά μου όλο αυτό για μία λέξη? :stunned:
Θα επιστρέψω στα ισπανικά μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Καλά δεν είναι και τόσο τρελά...μετά συνηθίζεις και τα γράφεις γρήγορα όπως ακριβώς τα Ελληνικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αγγλικά(Β2)
Γαλλικά(Β2 και προετοιμάζομαι για C1)
Γερμανικά(Α2)
Ισλανδικά(Α1)
και του χρόνου θα ξεκινήσω Ιαπωνικά ή Ισπανικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
13 χρονών και μιλάς τόσες γλώσσες; :confused: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αγγλικά(Β2)
Γαλλικά(Β2 και προετοιμάζομαι για C1)
Γερμανικά(Α2)
Ισλανδικά(Α1)
και του χρόνου θα ξεκινήσω Ιαπωνικά ή Ισπανικά!!!

Πού έμαθες ισλανδικά; Τα λατρεύω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
13 χρονών και μιλάς τόσες γλώσσες; :confused: :P

Είμαι θαυματουργός!:P
Γενικά έχω ένα ιδιαίτερο ταλέντο στις ξένες γλώσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και εγώ έχω, αλλά δεν ξέρω τόσες. Έχω αποπειραθεί να μάθω μερικές παρόλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bartender57

Νεοφερμένος

Ο bartender57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αυτο το βιντεακι το εχετε δει? μονο 16 χρονων!!! (τωρα ειναι 18...)

https://www.youtube.com/watch?v=FOiXtWcQ8GI

οσο για μενα:

Αγγλικα Γ2
Γερμανικα Γ2
Γαλλικα Γ1
Ιταλικα Γ1
Ισπανικα Β2
Ρωσικα Α2
Τουρκικα Α2

κριμα που δεν τελειοποιησα τις 3 λατινικες γλωσσες, αλλα τωρα το ενδιαφερον μου εχει στραφει αλλου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
γεια!!!
εγώ δεν έχω πτυχία όπως εσείς αλλά μιλάω αγγλικά(από σχολείο), γερμανικά(κάτι λίγα), σουηδικά(όπως τα γερμανικά) και ρώσικα(αρκετά καλά).
Всё(=αυτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Προς το παρον Αγγλικα και Γαλλικα Γ2 .Σε λιγους μηνες θα ξεκινησω Ισπανικα και μετα βλεπουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αγγλικά, Ρώσικα, Ουκρανικά και λίγα Γερμανικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αγγλικα (εχω proficiency) και γαλλικα (sorbonne c2) <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top