Πόσες ξένες γλώσσες μιλάτε και ποιες είναι;

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Οι περισσότερες έχουν αν όχι σημαδάκια, τόνους.
Τα γερμανικά δεν είναι γλώσσα του βορρά; :confused:
Που κολλάνε με τα αρχαία ελληνικά;:P

Πάντως περισσότερες ομοιότητες βρίσκεις στα ιταλικά-αρχική γλώσσα που συντέλεσε στην δημιουργία των λατινικών-και στα γαλλικά σε σχέση με τα λατινικά παρά στα γερμανικά:P
τα σημαδάκια καθοδηγούν για την προφορά

όλες οι γλώσσες που μιλούνταν στην ευρώπη έχουν σχέση με τα αρχαία
επίσης,επειδή έχω διαβάσει για αυτό στην ιστορία:τα λατινικά έχουν ως βάση τα αρχαία ελληνικά καθώς οι χαλκιδαίοι αποίκησαν στη σικελία και μετέφεραν εκεί το αλφάβητό τους

βασικά τα ιταλικά προέρχονται από τα λατινικά και όχι το αντίθετο

τα ιταλικά μοιάζουν πιο πολύ με τα γαλλικά(το ξέρω επειδή έχω ασχοληθεί και με τα δύο

τώρα για τα γερμανικά δεν ξέρω

ον:ελληνικά,αγγλικά ,γαλλικά(τα έχω ψιλοξεχάσει να κάνω ένα φρεσκάρισμα),ιταλικά(έκανα μόνη μου ένα καλοκαίρι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
θετικη μου,τρολλαρεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
οριστε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

θετικη μου,τρολλαρεις; :P
Θεωρητικη δεν τρολλαρω!!!:P:P
Ο μπαμπας Ελληνας η μαμα απο Πολωνια :D και γενηθηκα στη Γερμανια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θεωρητικη δεν τρολλαρω!!!:P:P
Ο μπαμπας Ελληνας η μαμα απο Πολωνια :D και γενηθηκα στη Γερμανια...:)

αυτα ειναι 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Θεωρητικη δεν τρολλαρω!!!:P:P
Ο μπαμπας Ελληνας η μαμα απο Πολωνια :D και γενηθηκα στη Γερμανια...:)
πωωωω δεν το ξερα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ειδατε!!! Like a boss8)8) χαχαχ

και ο μπαμπας μου μισος γερμανος ειναι λιμπε:P:P αλλα δεν ειχα την τυχη να γεννηθω εκει οποτε ο τιτλος δικος σου:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
όλες οι γλώσσες που μιλούνταν στην ευρώπη έχουν σχέση με τα αρχαία
επίσης,επειδή έχω διαβάσει για αυτό στην ιστορία:τα λατινικά έχουν ως βάση τα αρχαία ελληνικά καθώς οι χαλκιδαίοι αποίκησαν στη σικελία και μετέφεραν εκεί το αλφάβητό τους

βασικά τα ιταλικά προέρχονται από τα λατινικά και όχι το αντίθετο

τα ιταλικά μοιάζουν πιο πολύ με τα γαλλικά(το ξέρω επειδή έχω ασχοληθεί και με τα δύο
Τα λατινικά έχουν προέλθει απο την συνένωση δύο γλωσσών, όχι απο τα αρχαία ελληνικά μόνο. Το ελληνικό αλφάβητο δεν ψιλοέχει σχέση με το λατινικό, το βυζαντινό όμως μοιάζει περισσότερο. Τα ιταλικά αποτελούν μετεξέλιξη των λατινικών στην σημερινή τους μορφή, ενώ υπήρχε μια γλώσσα που συνενώθηκε με τα αρχαία ελληνικά και δημιουργήθηκαν τα λατινικά, η οποία ήταν η γλώσσα που μιλούσαν εκεί αυτή την εποχή, η οποία μάλιστα απ'όσο ξέρω δεν έχει μεγάλη διαφορά απο τα ιταλικά. Τα ιταλικά μοιάζουν αρκετά και με τα ισπανικά, στο λέω εγώ που στο πρώτο έτος που έκανα ιταλικά, καταλάβαινα και ισπανικά ενώ γαλλικά όχι.
Τώρα αν λανθάνω στα λατινικά, πρέπει να έχω καιρό να διαβάσω ιστορία αλλά θυμάμαι πολύ καλά πως προέρχονται απο συνένωση γλωσσών, και όχι μόνο απο τα αρχαία ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaterinakiGLIKA

Νεοφερμένος

Η KaterinakiGLIKA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
αγγλικα
γερμανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Aγγλικά, Γαλλικά C2 και λιγα Ισπανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Αγγλικά C2 (είμαι 1/4 αμερικανίδα) :P
Γερμανικά C1 (τυπικά ,γιατί δεν έχω δώσει εξετάσεις για να το πάρω ακόμα)
Και λέξεις από εδώ και απο'κει σε Ιταλικά, Γαλλικά, Ισπανικά, Ιαπωνικά. Μπορώ να γράψω και Κορεάτικα , όχι σαν έκθεση , αλλά μεμονωμένες λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Θεωρητικη δεν τρολλαρω!!!:P:P
Ο μπαμπας Ελληνας η μαμα απο Πολωνια :D και γενηθηκα στη Γερμανια...:)

και ο μπαμπας μου μισος γερμανος ειναι λιμπε:P:P αλλα δεν ειχα την τυχη να γεννηθω εκει οποτε ο τιτλος δικος σου:P:P:P

εεεε εγώ πρωτοτυπώ εδώ...
οι δικοί μου Έλληνες και οι δύο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Aγγλικά, Γαλλικά C2 και λιγα Ισπανικά.

απο το ονομα σου θα περιμενα να μιλας και πολωνικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Αγγλικα, Ιταλικα. Και φετος ξεκινησα Αραβικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αγγλικα και Ιταλικα εννοειται (πρωτη αγαπη και παντοτινη :P)
Επισης δεν ξερω αν μετρανε τα γαλλικα του σχολειου που ομως δεν ξερω ουτε καλημερα να πω... Και θελω να μαθω γερμανικα και ισπανικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αγγλικά - Γερμανικά. Τα πρώτα πάρα πολύ καλά.Στα Γερμανικά χρειάζομαι λίγο ξεσκόνισμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αριστοτέλης100

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ξέρω άπταιστα αγγλικά και γαλλικά και έχω πάρει όλα τα πτυχία σ'αυτές τις δύο γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από InSheerPleasure

Δίγλωσσος θα ήσουν εάν η μητέρα σου ή ο πατέρας σου ήταν Βρετανοί/Αμερικανοί και μάθαινες τα αγγλικά ως μητρική παράλληλα με τα ελληνικά.
Says who?

ΥΓ:Δεν χρειαζεται να μιλαει καποιος αγγλικα στο περιβαλλον που ζεις,για να τα υιοθετησεις.Προαναφερα τι ''επαιξε''
Says η Κα Παπαήλιου στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, τμήματος Ψυχολογίας και μαθήματος Ψυχογλωσσολογίας που παρακολούθησα και έδωσα. Ο όρος δίγλωσσος αναφέρεται σε αυτό που σου είπα. Τώρα αν εσύ υιοθετήσεις τα αγγλικά από μόνος σου στην καθημερινότητά σου, μαγκιά. ΔΙΓΛΩΣΣΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αγγλικα και Ιταλικα εννοειται (πρωτη αγαπη και παντοτινη :P)
Επισης δεν ξερω αν μετρανε τα γαλλικα του σχολειου που ομως δεν ξερω ουτε καλημερα να πω... Και θελω να μαθω γερμανικα και ισπανικα!!!
Πως λενε την δασκαλα που θα σε κανει αραγε;:redface:
Αγγλικά - Γερμανικά. Τα πρώτα πάρα πολύ καλά.Στα Γερμανικά χρειάζομαι λίγο ξεσκόνισμα :P

Γρηγορα ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Αγγλικά & Ισπανικά
Θα ήθελα να μάθω Γερμανικά και Ιταλικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top