Πόσες είναι οι πιθανότητες να γράψει ένας μέτριος μαθητής πάνω από 18.000 μόρια χωρίς φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
με 8 στα αρχαια ελληνικα δε θα μπορουσα κατι παραπανω,προετοιμαζομουν ολο το χειμωνα να συμμετασχω απο επαλ σε πεδιο με μαθηματα οικονομικης θεωριας.Και 9 Απριλιου μου ανακοινωσαν οτι δε μπορω απο επαλ μονο απο γελ(αν και αποφοιτος παλαιου τελ),αλλα σκεφτηκα δε θα εγκαταλειψω θα δηλωσω συμμετοχη απο γελ κι οτι προκυψει.κοινωνιολογια 17,εκθεση 15,ιστορια(δε γνωριζα το συνδιασμο πηγων και ιστορικων γνωσεων,αυτα τα μαθαινουν στο σχολειο)12.μπηκα ιστορικο αρχαιολογικο ιωαννινων,κι αφου δεν ειχα μεγαλη αποκλιση σε μορια(απο φετος υπαρχει κοφτης),πηρα μετεγγραφη στο ιστορικο αρχαιολογικο του ΑΠΘ.
Για μαθητή ΕΠΑΛ που δεν έχει στην ύλη του αρχαία και με 2 μόνο μήνες διάβασμα, το 8 είναι εντυπωσιακός βαθμός.

Συγχαρητήρια όπως και να έχει! Με έβαλες και σε σκέψεις γιατί όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα φέτος σκέφτομαι να κυνηγήσω αστυφυλάκων και επειδή τα μαθηματικά μου δεν είναι σε καλό επίπεδο μου είχε περάσει από το μυαλό να δοκιμάσω από θεωρητική ΓΕΛ. Με βάση αυτά που έγραψες θα το κοιτάξω ξανά μήπως το προσπαθήσω.
 

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πω πω Μπραβο!!! υ
Μου δώσατε κουράγιο...
Εγώ θα δώσω με λατινικά το 22 , αν ολα πανε καλα , αυτο που με αγχωνει πιο πολυ ειναι η εκθεση σε συνδιασμο με τη λογοτεχνια. Στην λογοτεχνια ήμουν παρα πολυ καλη αλλα η εκθεση υπαρχει απλα για να κοβει μορια... σκεφτομαι να παρω καποιο βοηθημα ,οχι μονο για εκθεση, αλλα απ την αλλη πιστευω πως ισως ειναι και λιγο πεταμενα λεφτα αν δεν εχεις καποιον να σε καθοδηγησει... Εσεις τι πιστευετε ;
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Όχι βεβαια , ισα ισα πολλα βοηθήματα σε καθοδηγούν απο μόνα τους ..πχ σου σημείωνει πότε να κάνεις επανάληψη και ποια κομμάτια να διαβάσεις
 

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Α δεν τ ήξερα ... Μπορεις να μ προτεινεις καποιοια ;;; για εκθεση λογοτ. Καο αρχαια γνωσρο αγνωστο ?
 

Dr.

Νεοφερμένος

Ο Dr. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πόσες είναι οι πιθανότητες να γράψει ένας μέτριος μαθητής 18.000+ μόρια χωρίς φροντιστήριο ή ιδιαίτερα; 🤔
Μην ακούς τους ελλεηνες, ότι σου λένε το αντίθετο να κάνεις. Διάβασε και θα τα καταφέρεις, από μόνο του τίποτα δεν έρχεται
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Είναι απολύτως εφικτός αυτός ο στόχος. Ειδικά για τη θεωρητική κατεύθυνση, στην οποία σημαντικό ρόλο διαδραματίζει το ατομικό διάβασμα και η εκμάθηση/απομνημόνευση γνώσεων, τα πράγματα είναι πιο απλά σε σχέση με τις υπόλοιπες κατευθύνσεις. Στο ίντερνετ μπορείς να βρεις πληθώρα ασκήσεων, διαγωνισμάτων ή και συμπληρωματικών αρχείων για θεωρία. Το ίδιο άφθονα είναι και τα βοηθήματα που κυκλοφορούν στην αγορά. Αν διαβάζεις συστηματικά και με πρόγραμμα και εξασκείσαι μέσω διαγωνισμάτων, η επιτυχία είναι δεδομένη.

Φυσικά, για όποια απορία έχεις, είτε για την ύλη είτε για κάτι πιο πρακτικό και διαδικαστικό, είμαστε κάτι παραπάνω από πρόθυμοι να σε βοηθήσουμε.

Εύχομαι καλή επιτυχία!
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πολύ δύσκολα γράφει κάποιος 18000+ χωρίς φροντιστήριο. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά ο στόχος σου θα πραγματωθεί μόνο κατόπιν σκληρής δουλειάς και υπό την καθοδήγηση καθηγητών που δουλεύουν με σύστημα, οργάνωση και μεθοδικότητα. Το γεγονός ότι ήσουν για τα σχολικά δεδομένα μέτριος δεν λέει τίποτα απολύτως. Μαθητές που έβγαζαν 19 και 20 στο σχολείο (απουσιολόγοι, σημαιοφόροι κ.λ.π) στις πανελλήνιες έγραψαν μέτρια έως χάλια ενώ άλλοι που ήταν μέτριοι έγραψαν 18 και 19 στις πανελλήνιες. Όσον αφορά τον υπολογισμό του μέσου όρου (δλδ του βαθμού του απολυτηρίου) δεν έχει ψηφιστεί κάτι τέτοιο αλλά και να ψηφιστεί (χλωμό το βλέπω) δεν θα ισχύσει αναδρομικά και επομένως δεν θα σε καταλάβει. Επίσης ίσως χρειαστεί να κάνεις 2 χρονιές προετοιμασία για να πετύχεις τον στόχο σου.
 

argiri p

Νεοφερμένος

Η argiri p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για μαθητή ΕΠΑΛ που δεν έχει στην ύλη του αρχαία και με 2 μόνο μήνες διάβασμα, το 8 είναι εντυπωσιακός βαθμός.

Συγχαρητήρια όπως και να έχει! Με έβαλες και σε σκέψεις γιατί όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα φέτος σκέφτομαι να κυνηγήσω αστυφυλάκων και επειδή τα μαθηματικά μου δεν είναι σε καλό επίπεδο μου είχε περάσει από το μυαλό να δοκιμάσω από θεωρητική ΓΕΛ. Με βάση αυτά που έγραψες θα το κοιτάξω ξανά μήπως το προσπαθήσω.
απο γελ η αστυφυλακων,ειναι σχετικα προσβασιμη.φετος νομιζω επεσε στα 13600.απ τα επαλ παραμενει σε 17000+.Ειναι θεμα αποφασιστικοτητας,αρχισε απο τωρα με προγραμμα.Υπαρχει χρονος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πω πω Μπραβο!!! υ
Μου δώσατε κουράγιο...
Εγώ θα δώσω με λατινικά το 22 , αν ολα πανε καλα , αυτο που με αγχωνει πιο πολυ ειναι η εκθεση σε συνδιασμο με τη λογοτεχνια. Στην λογοτεχνια ήμουν παρα πολυ καλη αλλα η εκθεση υπαρχει απλα για να κοβει μορια... σκεφτομαι να παρω καποιο βοηθημα ,οχι μονο για εκθεση, αλλα απ την αλλη πιστευω πως ισως ειναι και λιγο πεταμενα λεφτα αν δεν εχεις καποιον να σε καθοδηγησει... Εσεις τι πιστευετε ;
υπαρχει πλεον τοσο υλικο στο ιντερνετ,που μπορεις να βοηθηθεις!θα κατεβαζεις προτεινομενα θεματα,και θα προσπαθεις να τα λυσεις ωστε να εξοικιωθεις με το τι ακριβως ζηταει η εξεταση.απο παλια θεματα μονο περσυ ειχε λογοτεχνια,θα σε συμβουλευα να μη κοιταξεις τα παλιοτερα,δεν ειχαν σχεση με του 20,θα μπερδευτεις.ιστορια τωρα,οπως ανεφερα ο συνδιασμος γνωσεων και πηγων ειναι σημαντικος.50% της εξετασης.Δεν εισαι και πολυ παλια,ισως ειχες μαθει στη γ λυκειου πως γινεται.εγω ειχα ολες τις γνωσεις του βιβλιου αλλα αυτο δεν ηξερα να το κανω.εχεις το χρονο,ειναι θεωρητικο το πεδιο,υπαρχει πολυ μεγαλη βοηθεια ιντερνετικη,αρκει λοιπον να βαλεις το στοχο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
απο γελ η αστυφυλακων,ειναι σχετικα προσβασιμη.φετος νομιζω επεσε στα 13600.απ τα επαλ παραμενει σε 17000+.Ειναι θεμα αποφασιστικοτητας,αρχισε απο τωρα με προγραμμα.Υπαρχει χρονος.
Ναι για αυτό το σκέφτομαι σοβαρά, αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κόπο να δώσω από ΓΕΛ λόγο των κενών που έχω.

Αλλά για την ώρα βλέπω πολύ πιο εφικτό το 13600 από το 17000+ των ΕΠΑΛ.

Πως αντιμετώπισες τα αρχαία; Αυτά με φοβίζουν περισσότερο για την ώρα, μιας και έχω να ασχοληθώ από το γυμνάσιο και μετά από τόσα χρόνια που δεν ασχολήθηκα ξανά.
 

argiri p

Νεοφερμένος

Η argiri p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι για αυτό το σκέφτομαι σοβαρά, αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κόπο να δώσω από ΓΕΛ λόγο των κενών που έχω.

Αλλά για την ώρα βλέπω πολύ πιο εφικτό το 13600 από το 17000+ των ΕΠΑΛ.

Πως αντιμετώπισες τα αρχαία; Αυτά με φοβίζουν περισσότερο για την ώρα, μιας και έχω να ασχοληθώ από το γυμνάσιο και μετά από τόσα χρόνια που δεν ασχολήθηκα ξανά.
δε τα αντιμετωπισα.μονο με φιλοσοφικο λογο ασχοληθηκα,που πεφτουν καποιες ερωτησεις πολλαπλων επιλογων,και στην εξεταση ηταν 10 θεματα,ασχοληθηκα με τα 8 τα αλλα δυο ηταν συντακτικο.λογω ηλικιας και γενικων γνωσεων κατι εκανα 8,αλλα αυτο μεταφραζεται σε 2000 μορια.δεν υπηρχε συντελεστης φετος,δε ξερω αν θα ισχυσει αυτο για το 21,γιατι οπως καταλαβαινεις οι υψηλοι συντελεστες ειναι στα αρχαια και στην ιστορια.
τωρα επειδη η σχολη μου ειναι στη φιλοσοφικη και πρεπει να καλυψω κενα(κι η αληθεια ειναι οτι περσι μελετουσα απ το κινητο και εκτυπωνα την υλη),ανακαλυψα οτι υπαρχουν διαδραστικα βιβλια,που αρχιζουν απ τη πρωτη γυμνασιου,και φτανουν μεχρι πανελληνιες,με ασκησεις ,πολυ επεξηγηματικα,στο ιντερνετ δωρεαν.σε συμβουλευω για τα αρχαια ν ασχοληθεις απο εκει.εγω περσυ ουτε το γνωριζα,ουτε και ειχα το χρονικο περιθωριο γιατι αρχισα τη μελετη 9 απριλιου.πατησε αν θελεις "ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ,ΑΡΧΑΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ".Ειναι για ολες τις ταξεις,δες που εχεις κενα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top