Πόσα μαθήματα για το πτυχίο;

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν αναγράφεται ούτε στην αναλυτική.


Κοινώς, κανείς δεν μπορεί να διαπιστώσει αν το δώσατε 1 , 10 ή 100 φορές.

Αλίμονο, αν ποινικοποιηθεί και η δεύτερη προσπάθεια. Στο ΕΜΠ ήδη υπάρχει εξεταστική βελτίωσης, όπου δίνεις μαθήματα με προβιβάσιμο βαθμό προκειμένου να τα βελτιώσεις. Εξάλλου, ένας φοιτητής ο οποίος έχει δώσει παραπάνω από 1 φορά ένα μάθημα, γνωρίζει πολλά περισσότερα ( εφόσον πέτυχε με υψηλή βαθμολογία ), και λόγω επανάληψης αλλά και λόγω μελέτης ύλης μεγαλύτερης έκτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αν κοπείς στην εξεταστική βελτίωσης τι γίνεται? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Αν κοπείς στην εξεταστική βελτίωσης τι γίνεται? :P
Κόβεσαι στο μάθημα:P
Τίποτα δεν γίνεται, σου κρατιέται ο βαθμός που είχες. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσον βάζουν νορμάλ θέματα, λόγω του ότι βαριούνται να διορθώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Δεν αναγράφεται ούτε στην αναλυτική.


Κοινώς, κανείς δεν μπορεί να διαπιστώσει αν το δώσατε 1 , 10 ή 100 φορές.

Αλίμονο, αν ποινικοποιηθεί και η δεύτερη προσπάθεια. Στο ΕΜΠ ήδη υπάρχει εξεταστική βελτίωσης, όπου δίνεις μαθήματα με προβιβάσιμο βαθμό προκειμένου να τα βελτιώσεις. Εξάλλου, ένας φοιτητής ο οποίος έχει δώσει παραπάνω από 1 φορά ένα μάθημα, γνωρίζει πολλά περισσότερα ( εφόσον πέτυχε με υψηλή βαθμολογία ), και λόγω επανάληψης αλλά και λόγω μελέτης ύλης μεγαλύτερης έκτασης.
ειχα διαβασει καπου απο εναν φοιτητη πανεπιστημιου της αλλοδαπης το εξης διαδραματιζομενο κοπηκες σε ενα; ξαναδινεις,δεν το ξαναπερασες; τοτε δινεις ολο το εξαμηνο,ξανακοπηκες; διαγραφη
σκεψου το εξης,πολλοι γνωριζοντας πως εχουν απεριοριστες φορες για να δωσουν ενα μαθημα,λειτουργουν με μια προσπαθεια ησσονος εντασης ,με αποτελεσμα μια γενικοτερη υποβαθμιση της ποιοτητας των σπουδων κ της καταρτισης τους.
αν ομως ενταντικοποιηθουν οι σπουδες δεν θα ειναι και ο μεσος ποιοτικος ορος των αποφοιτων καλυτερος;
απορια

σε καθε περιπτωση ειναι και αυτος δεικτης αξιολογησης κ αριστειας και πρεπει να αναγραφεται,ισως μαλιστα λειτουργησει για αρκετους ως κινητρο βελτιωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
ειχα διαβασει καπου απο εναν φοιτητη πανεπιστημιου της αλλοδαπης το εξης διαδραματιζομενο κοπηκες σε ενα; ξαναδινεις,δεν το ξαναπερασες; τοτε δινεις ολο το εξαμηνο,ξανακοπηκες; διαγραφη
σκεψου το εξης,πολλοι γνωριζοντας πως εχουν απεριοριστες φορες για να δωσουν ενα μαθημα,λειτουργουν με μια προσπαθεια ησσονος εντασης ,με αποτελεσμα μια γενικοτερη υποβαθμιση της ποιοτητας των σπουδων κ της καταρτισης τους.
αν ομως ενταντικοποιηθουν οι σπουδες δεν θα ειναι και ο μεσος ποιοτικος ορος των αποφοιτων καλυτερος;
απορια

σε καθε περιπτωση ειναι και αυτος δεικτης αξιολογησης κ αριστειας και πρεπει να αναγραφεται,ισως μαλιστα λειτουργησει για αρκετους ως κινητρο βελτιωσης

τραγικό, απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Εντάξει, άμα το καλοσκεφτείς αυτός που το πτυχίο του το έχει με ΑΡΙΣΤΑ αλλά με 8.51 νιώθει καλύτερος από έναν που το έχει ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ με 8.49 ? :P Ή ακόμη χειρότερα, είναι όντως καλύτερος; Σε καμία περίπτωση. Άλλο το 9.5/10 και άλλο το 8.5000000001.

Θέλω να πω, από ένα σημείο και μετά γίνεται ένα κυνήγι μαγισσών, δηλαδή του τίτλου και μόνο αυτού. :P

κομνηνε δεν προετρεψα κανεναν να κανει το οτιδηποτε.ας κατσει να βγαλει αριστα.εγω αλλο ηθελα να θιξω και ο μαριος το επιασε το νοημα του μηνυματος μου για αυτο και τον συγχαιρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ειχα διαβασει καπου απο εναν φοιτητη πανεπιστημιου της αλλοδαπης το εξης διαδραματιζομενο κοπηκες σε ενα; ξαναδινεις,δεν το ξαναπερασες; τοτε δινεις ολο το εξαμηνο,ξανακοπηκες; διαγραφη
σκεψου το εξης,πολλοι γνωριζοντας πως εχουν απεριοριστες φορες για να δωσουν ενα μαθημα,λειτουργουν με μια προσπαθεια ησσονος εντασης ,με αποτελεσμα μια γενικοτερη υποβαθμιση της ποιοτητας των σπουδων κ της καταρτισης τους.
αν ομως ενταντικοποιηθουν οι σπουδες δεν θα ειναι και ο μεσος ποιοτικος ορος των αποφοιτων καλυτερος;
απορια

σε καθε περιπτωση ειναι και αυτος δεικτης αξιολογησης κ αριστειας και πρεπει να αναγραφεται,ισως μαλιστα λειτουργησει για αρκετους ως κινητρο βελτιωσης

Και νάτο πάλι το κλασικό « επιχείρημα », συμβαίνει κάτι στο ενιαιοποιημένο εξωτερικό; Άρα είναι καλό.

Άρα δηλαδή, θες να πεις πως ο φοιτητής θέλει να δίνει άπειρες φορές ένα μάθημα, γιατι εξάλλου μπορεί να σπουδάζει 100 χρόνια.

Και πως ακριβώς υποβαθμίζονται οι σπουδές, με τις ρήτρες; Αφού μια ρήτρα προυποθέτει ο φοιτητής να περάσει το μάθημα με υψηλό βαθμό ( 9 , 10 ). Άρα στην περίπτωση που επιτύχει το στόχο του, θα λάβει υψηλή βαθμολογία. Επιπλέον ο μέσος ορος των αποφοίτων δεν επηρεάζεται από το πόσες φορές δίνει κάποιος το μάθημα, ή το πόσοι βάζουν ρήτρα, παρά μόνο από τα θέματα. Οι ρήτρες αφορούν μια μειονότητα, πόσω μάλλον η επιτυχής διεκπεραίωση αυτής.

Γενικά, άρες μάρες κουκουνάρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...οποιος θελει βαθμο και δεν μπορει να τον πετυχει με την 1η μπορει να βαλει οσες ρητρες θελει...ετσι το επιπεδο των φοιτητων αναβαθμιζεται δεν υποβαθμιζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γιατί να είναι κατακριτέο κάποιος να θέλει υψηλό βαθμό σε κάποια μαθήματα εν σχεσει με την προσπάθεια του? Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Υποβαθμίζει το επίπεδο η μειονότητα που βάζει ρήτρα για την επίτευξη προσωπικών στόχων η οι παρατάξεις που μοιράζουν σημειώσεις και παλιά θέματα (η με λίστες που δίνουν σε συγκεκριμένο καθηγητές σε περνανε) η καθηγητές που το διδασκόμενο επίπεδο των μαθημάτων τους είναι υπό του μετρίου (πόσο μάλλον της μεταδοτικοτητας τους) η η χαμηλή χρηματοδότηση των Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, έλλειψη καίριων πόρων για την λειτουργία τους και ασφαλώς η καλλιέργεια της νοοτροπίας πτυχίο=χαρτί υγείας, φραπεδιαζουμε και yolo. Ας κάτσουμε λίγο να αναρωτηθούμε και μακάρι να βρίσκαμε όλοι κίνητρο άλλους που διεκδικούν υψηλούς βαθμούς, δειγμα εμβαθυνσης, αγαπης και επιστημονικοτητας στον εκάστοτε τομέα ενασχόλησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ετερον εκατερον ομως
προφανως ολα αυτα υποβαθμιζουν τις σπουδες και οι παθογενειες ειναι ακομα περισσοτερες απο αυτες που θιγεις(τις εχω θιξει αλλωστε σε αλλα μηνυματα μου και ειναι ετσι κι αλλιως γνωστες σε ολους μας)
το θεμα συζητησης ομως εδω ηταν συγκεκριμενο και σε αυτο αναφερομουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επαμεινώνδας25

Νεοφερμένος

Ο Επαμεινώνδας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
φοιτητης πολιτικων μηχανικων στην ξανθη και μου μενουν 3 ακομα μαθηματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
2 Μαθήματα για το πτυχίο...

Δε με αφήνουν να τα δώσω και πρέπει να περιμένω την εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επαμεινώνδας25

Νεοφερμένος

Ο Επαμεινώνδας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
2 Μαθήματα για το πτυχίο...

Δε με αφήνουν να τα δώσω και πρέπει να περιμένω την εξεταστική.

τι εννοεις δεν σε αφηνουν να τα δωσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τι εννοεις δεν σε αφηνουν να τα δωσεις??

:mad: ότι δίνουν αυτοι του έτους και εμένα δε με αφήνου να δώσω :mad:

και στο άλλο δε βγάζουν καν εξεταστική για τους επί πτυχιω.


:mad::mad::mad::mad:
τους μισω

Είμαι αναγκασμένος να περάσω και άλλα Χριστούγγενα μέσα στα βιβλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Και δηλαδή εσένα πότε θα σε αφήσουν να τα δώσεις? Αφού υπάρχει εξεταστική κανονικά, δεν το δίνει όποιος θέλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επαμεινώνδας25

Νεοφερμένος

Ο Επαμεινώνδας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
:mad: ότι δίνουν αυτοι του έτους και εμένα δε με αφήνου να δώσω :mad:

και στο άλλο δε βγάζουν καν εξεταστική για τους επί πτυχιω.


:mad::mad::mad::mad:
τους μισω

Είμαι αναγκασμένος να περάσω και άλλα Χριστούγγενα μέσα στα βιβλία
φιλε μου οι παραταξεις σας κοιμουνται με τα τσαρουχια???αυτο ειναι καθαρα θεμα παραταξεων.μην περιμενεις κανενας απολυτως καθηγητης να απαιτησει εξεταση απο μονος του χωρις πιεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και δηλαδή εσένα πότε θα σε αφήσουν να τα δώσεις? Αφού υπάρχει εξεταστική κανονικά, δεν το δίνει όποιος θέλει?

Ναι αυτό είναι για τα προπτυχιακά, οι κλινικές είναι ανά μήνα. Πηγα εγώ το παιδάκι να δηλώσω και μου λένε είαι μόνο για του φοιτητές του έτους. Και πότε θα μπορώ να το δώσω εγώ απαντάω. Αν προκυρυθχεί εξεταστική για τους επί πτυχίω Φεβρουάριο ή Μάρτιο.. Είναι εκνευριστικό γιατί στην Αθήνα δίνου κάθε μήνα και έχουν δικαίωμα να τα δώσουν τα πτυχιακά από αρχές του 6ου έτους.

Αυτό το μάθημα δε το έχω δώσει ποτέ... δεν είναι ότι το εδινα συνέχεια και κοβόμουνα.

φιλε μου οι παραταξεις σας κοιμουνται με τα τσαρουχια???αυτο ειναι καθαρα θεμα παραταξεων.μην περιμενεις κανενας απολυτως καθηγητης να απαιτησει εξεταση απο μονος του χωρις πιεσεις.


Είναι και γεικά οι φοιτητές λίγο αδιάφοροι. Φταίει το πολύ δύσκολο πρόγραμμα σπουδών. Ουσιαστικά από το 4ο έτος και μετά δεν υπάρχει και πολύ ελέυθερος χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ωραία πράγματα...
Τι εννοείς ότι οι κλινικές είναι ανα μήνα? Έχουν εξέταση κάθε μήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ωραία πράγματα...
Τι εννοείς ότι οι κλινικές είναι ανα μήνα? Έχουν εξέταση κάθε μήνα?


Στο 5ο και 6ο έτος οι φοιτητές χωρίζονται σε ομάδες και κάθε ομάδα πάει σε διαφορερική κλινική κυκλικά και μόλις τελειώσει η κλινική εξετάζεσαι συνεπώς μέσα στο έτος έχεις πολλές εξεταστικές. Εγώ είχα παθολογία πέρσι τελευταιο μάθημα και βάλανε την Παθολογία της ομάδας 1 μέρα πριν το πτυχιακό παιδιατρικής. Αποφάσισα να δώσω Παιδιατιρκή.

Όταν κόπηκα φάρμακα (4,5) είοα να δώσω Παθολογία τον Δεκέμβρη και πάω το παιδάκι να δηλώσω τώρα και δε με αφήσανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top