Πως μπορώ να γίνω συγγραφέας; Είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό;

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα. Αναρωτιομουν πως μπορώ να γίνω συγγραφέας είτε εδώ στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Χρειάζεται να κάνεις κάποια σχολή δημιουργικής γραφής ή κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
Καλησπέρα. Αναρωτιομουν πως μπορώ να γίνω συγγραφέας είτε εδώ στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Χρειάζεται να κάνεις κάποια σχολή δημιουργικής γραφής ή κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα?
Νομιζω εχει το εαπ κατι τετοιο αλλα ειναι μεταπτυχιακο ..κοιταξε το
οπως νομιζω οτι συγγραφεας δεν γινεσαι αλλα γεννιέσαι ... οπως και ολοι οι καλλιτεχνες.
Τα υπολοιπα εινα τεχνκη βελτιωση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,080 μηνύματα.
Όποιος θέλει γράφει βιβλία, δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα που θα σου δώσει κάποια σχολή ;) Καλά προφανώς δε θα γράψεις και επιστημονικό σύγγραμμα χωρίς να έχεις κάποια αναγνώριση.
Άρα είναι καθαρά στο χέρι σου να βελτιωθείς, πχ σε εργαστήρια δημιουργικής γραφης και σε σεμινάρια και προσωπική μελέτη, συν να έχεις το ταλέντο, δηλαδή κατι να πεις και τον τροπο να το πεις.
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Νομιζω εχει το εαπ κατι τετοιο αλλα ειναι μεταπτυχιακο ..κοιταξε το
οπως νομιζω οτι συγγραφεας δεν γινεσαι αλλα γεννιέσαι ... οπως και ολοι οι καλλιτεχνες.
Τα υπολοιπα εινα τεχνκη βελτιωση
Γενικότερα δηλαδή απ' ότι κατάλαβα Ελλάδα δεν έχει και πολλές επιλογές..... Απλά όσο να ναι άλλο να δουλεύεις μόνος σου στην αρχή και άλλο να μάθεις ας πούμε τις βάσεις. Διότι, έχω ιδέες κλπ αλλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όποιος θέλει γράφει βιβλία, δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα που θα σου δώσει κάποια σχολή ;) Καλά προφανώς δε θα γράψεις και επιστημονικό σύγγραμμα χωρίς να έχεις κάποια αναγνώριση.
Άρα είναι καθαρά στο χέρι σου να βελτιωθείς, πχ σε εργαστήρια δημιουργικής γραφης και σε σεμινάρια και προσωπική μελέτη, συν να έχεις το ταλέντο, δηλαδή κατι να πεις και τον τροπο να το πεις.
Ναι προφανώς, δεν σου δίνουν κάποια επαγγελματικά δικαιώματα ή κάτι τέτοιο, απλώς όταν είσαι μόνος σου δεν ξέρεις αυτά τα συγγραφικά που λέμε, να ακούσεις μια κριτική ας πούμε σε κάτι που εσύ έγραψες, να ακούς άλλες ιδέες κλπ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
Γενικότερα δηλαδή απ' ότι κατάλαβα Ελλάδα δεν έχει και πολλές επιλογές..... Απλά όσο να ναι άλλο να δουλεύεις μόνος σου στην αρχή και άλλο να μάθεις ας πούμε τις βάσεις. Διότι, έχω ιδέες κλπ αλλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι προφανώς, δεν σου δίνουν κάποια επαγγελματικά δικαιώματα ή κάτι τέτοιο, απλώς όταν είσαι μόνος σου δεν ξέρεις αυτά τα συγγραφικά που λέμε, να ακούσεις μια κριτική ας πούμε σε κάτι που εσύ έγραψες, να ακούς άλλες ιδέες κλπ
Ναι κακαλαβα ...θες την τεχνικη καθοδηγηση..
Το ασχημο ειναι οτι το μεταπτυχικο θελει και ενα προπτυχιακο.
Τωρα γενικως τα πανεπιστημια για να βγαλουν και κανενα φραγκο και να κανουν αυτη που λενε δια βιου μαθηση... κανουν σχολεια και σεμιναρια και δεχονται απο λυκειο ..αλλα πρεπει να το ψαξεις...
Δες το πανεπιστημιο δυτικης μακεδονιας .
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Αναρωτιομουν πως μπορώ να γίνω συγγραφέας είτε εδώ στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Χρειάζεται να κάνεις κάποια σχολή δημιουργικής γραφής ή κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα?
Δημιουργία, ικανότητα, φαντασία. Δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα.

Είναι σαν να ρωτάς, αν με ΕΛληνικά πτυχία μπορεί να εργαστεί κάποιος στην Αμερική και γενικά στο Εξωτερικό. Προφανώς και μπορεί να το κάνει, ξέρω αρκετούς ΈΛληνες που εργάζονται με τα ΕΛληνικά τους πτυχία, μεταπτυχιακά στο Εξωτερικό.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και εσύ ως συγγραφέας χωρίς περιορισμούς
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δημιουργία, ικανότητα, φαντασία. Δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα.

Είναι σαν να ρωτάς, αν με ΕΛληνικά πτυχία μπορεί να εργαστεί κάποιος στην Αμερική και γενικά στο Εξωτερικό. Προφανώς και μπορεί να το κάνει, ξέρω αρκετούς ΈΛληνες που εργάζονται με τα ΕΛληνικά τους πτυχία, μεταπτυχιακά στο Εξωτερικό.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και εσύ ως συγγραφέας χωρίς περιορισμούς
Απλά στην αρχή χρειάζεσαι μια καθοδήγηση ως προς τι να κάνεις και πως.... Να μάθεις τα βασικά ας πούμε στοιχεία. Για αυτό κυρίως το θέλω. Όχι επειδή νομίζω πως θα μου δώσουν κανένα σπουδαίο χαρτί. Κυριολεκτικά σε αυτήν την δουλειά μονάχα πτυχίο δεν χρειάζεσαι.... αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς χρειάζεσαι κάποιον να σου μάθει τα "βασικά" έψαξα όπως μου είπε ένα άλλο άτομο πάνω για το πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονίας, έχουν κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ακόμα ή όχι κλπ.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά στην αρχή χρειάζεσαι μια καθοδήγηση ως προς τι να κάνεις και πως.... Να μάθεις τα βασικά ας πούμε στοιχεία. Για αυτό κυρίως το θέλω. Όχι επειδή νομίζω πως θα μου δώσουν κανένα σπουδαίο χαρτί. Κυριολεκτικά σε αυτήν την δουλειά μονάχα πτυχίο δεν χρειάζεσαι.... αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς χρειάζεσαι κάποιον να σου μάθει τα "βασικά" έψαξα όπως μου είπε ένα άλλο άτομο πάνω για το πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονίας, έχουν κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ακόμα ή όχι κλπ.
τι σπουδαζεις τωρα?
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ναι κακαλαβα ...θες την τεχνικη καθοδηγηση..
Το ασχημο ειναι οτι το μεταπτυχικο θελει και ενα προπτυχιακο.
Τωρα γενικως τα πανεπιστημια για να βγαλουν και κανενα φραγκο και να κανουν αυτη που λενε δια βιου μαθηση... κανουν σχολεια και σεμιναρια και δεχονται απο λυκειο ..αλλα πρεπει να το ψαξεις...
Δες το πανεπιστημιο δυτικης μακεδονιας .
Έψαξα για το πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονίας κλπ, έχει ένα πρόγραμμα ρε παιδί με 4 εξάμηνα κλπ και δίδακτρα 3200 ευρώ. Απλά λέει ως φορέας το πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονίας, αλλά στην ενότητα τμήμα που λέει αναφέρει: πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονίας παιδαγωγικό νηπιαγωγών ή κάτι τέτοιο και λέει και για το τμήμα κινηματογράφου στο απθ. Αυτά είναι οι σχολές που πρέπει να έχεις τελειώσει? Βασικά αυτό το πρόγραμμα στο Δυτικής Μακεδονίας είναι κάτι σαν μεταπτυχιακό? Και μπορούν να λάβουν μέρος μόνο άτομα από αυτά τα τμήματα? Γιατί είναι λιγάκι μπερδεμένο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τι σπουδαζεις τωρα?
Δεν σπουδάζω κάτι είχα σκοπό να δώσω ξανά πανελλήνιες.... από το πεδίο υγείας...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αναρωτιομουν πως μπορώ να γίνω συγγραφέας
Συμφωνώ με όσα έγραψαν οι προηγούμενοι. Πρώτα - πρώτα πρέπει να έχεις ταλέντο και μεράκι. Πιστεύεις ότι έχεις; Δεν είναι απαραίτητες κάποιες σχετικές σπουδές, πάντως στη χώρα μας αρκετοί συγγραφείς έχουν σπουδάσει φιλολογία, αλλά αυτό δεν είναι υποχρεωτικό. Όμως υπάρχει και κάτι άλλο. Πρέπει να πείσεις κάποιον εκδότη ότι θα έχει κέρδος από σένα, ώστε να τυπώσει και κυρίως να προωθήσει το βιβλίο σου. Καλή επιτυχία.

1696790806258.png
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα έγραψαν οι προηγούμενοι. Πρώτα - πρώτα πρέπει να έχεις ταλέντο και μεράκι. Πιστεύεις ότι έχεις; Δεν είναι απαραίτητες κάποιες σχετικές σπουδές, πάντως στη χώρα μας αρκετοί συγγραφείς έχουν σπουδάσει φιλολογία, αλλά αυτό δεν είναι υποχρεωτικό. Όμως υπάρχει και κάτι άλλο. Πρέπει να πείσεις κάποιον εκδότη ότι θα έχει κέρδος από σένα, ώστε να τυπώσει και κυρίως να προωθήσει το βιβλίο σου. Καλή επιτυχία.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλώς όσο να ναι το να μαθαίνεις το πως πρέπει να δουλεύεις ή και γενικά ακόμα και κάποια πράγματα από την εμπειρία κλπ εφόσον θα γράφεις ας πούμε αν πας κάπου για δημιουργική γραφή κλπ κλπ αλλά ναι στην τελική μπορώ να γράφω και να σπουδάζω και κάτι άλλο. Γιατί δεν έχω γράψει κάτι η αλήθεια είναι... Ούτε έχω κατασταλάξει τι θέλω να γράψω κλπ απλά γράφω quotes και γενικά τύπου ποιήματα κλπ. Απλά θα ήθελα να γράψω και κάτι άλλο. Βιβλίο δηλαδή. Ευχαριστώ και το εκτιμώ. Και ναι προφανώς και αν δεν έχεις καλή ιδέα, δεν τους αρέσει αυτό που έχεις γράψει ή κάτι τέτοιο δυστυχώς ποτέ κανείς δεν θα κάνει πραγματικότητα το βιβλίο σου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
Έψαξα για το πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονίας κλπ, έχει ένα πρόγραμμα ρε παιδί με 4 εξάμηνα κλπ και δίδακτρα 3200 ευρώ. Απλά λέει ως φορέας το πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονίας, αλλά στην ενότητα τμήμα που λέει αναφέρει: πανεπιστήμιο δυτικής Μακεδονίας παιδαγωγικό νηπιαγωγών ή κάτι τέτοιο και λέει και για το τμήμα κινηματογράφου στο απθ. Αυτά είναι οι σχολές που πρέπει να έχεις τελειώσει? Βασικά αυτό το πρόγραμμα στο Δυτικής Μακεδονίας είναι κάτι σαν μεταπτυχιακό? Και μπορούν να λάβουν μέρος μόνο άτομα από αυτά τα τμήματα? Γιατί είναι λιγάκι μπερδεμένο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν σπουδάζω κάτι είχα σκοπό να δώσω ξανά πανελλήνιες.... από το πεδίο υγείας...
αυτο που ειδες ειναι μεταπτυχιακο

για δες αυτο του ΑΠΘ ειναι και λυκειου..


και αυτα του Εκπα ..εχει και θρησκεία μεσα



 
Τελευταία επεξεργασία:

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αυτο που ειδες ειναι μεταπτυχιακο

για δες αυτο του ΑΠΘ ειναι και λυκειου..


και αυτα του Εκπα ..εχει και θρησκεία μεσα



Ναι αυτό έμαθα και εγώ από μια κοπέλα που σπουδάζει παιδαγωγικά κλπ μου είπε πως είναι μεταπτυχιακό πρόγραμμα κλπ. Καλό αυτό του ΕΚΠΑ το πρόγραμμα απλά γενικότερα δεν είναι αυτό που ψάχνω. Αυτό του πανεπιστημίου δυτικής Μακεδονίας θα μου ταίριαζε γάντι αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Ούτε δυστυχώς αυτό του ΑΠΘ δεν είναι αυτό που ψάχνω.... Ξέρεις μήπως υπάρχει κάποιο ΙΕΚ πανεπιστήμιο ή κάτι τέτοιο που κάνουν μαθήματα δημιουργικής γραφής? Αν όχι κλπ, ξέρεις μήπως τι παίζει με τους εκδοτικούς οίκους? Ξέρεις μήπως γίνεται να τους στείλεις κάποιο δείγμα της γραφής σου κλπ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
Ναι αυτό έμαθα και εγώ από μια κοπέλα που σπουδάζει παιδαγωγικά κλπ μου είπε πως είναι μεταπτυχιακό πρόγραμμα κλπ. Καλό αυτό του ΕΚΠΑ το πρόγραμμα απλά γενικότερα δεν είναι αυτό που ψάχνω. Αυτό του πανεπιστημίου δυτικής Μακεδονίας θα μου ταίριαζε γάντι αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Ούτε δυστυχώς αυτό του ΑΠΘ δεν είναι αυτό που ψάχνω.... Ξέρεις μήπως υπάρχει κάποιο ΙΕΚ πανεπιστήμιο ή κάτι τέτοιο που κάνουν μαθήματα δημιουργικής γραφής? Αν όχι κλπ, ξέρεις μήπως τι παίζει με τους εκδοτικούς οίκους? Ξέρεις μήπως γίνεται να τους στείλεις κάποιο δείγμα της γραφής σου κλπ?
Δεν ξερω απο ιεκ δυστηχως
Αλλα αυτα δεν ειναι μεταπτυχιακα ...ειναι 3μηνα σεμιναρια των 300-400 ευρω
Τωρα αν το πανεπιστημιο δεν μπορει να σου δωσει αυτα που θες πως να μπορει το ιεκ?
Εγω δυστηχως δεν ειμαι του λογοτεχνικου ...το ονομα μου το γραφω με βοηθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,619 μηνύματα.
Καλησπέρα. Αναρωτιομουν πως μπορώ να γίνω συγγραφέας είτε εδώ στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Χρειάζεται να κάνεις κάποια σχολή δημιουργικής γραφής ή κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα?
Πάρε ενα τετραδιάκη μικρό να μπορείς να κουβαλάς μαζί σου στην τσέπη σου και ενα στυλό. Οπου πηγαίνεις, οποτε σου έρθει έμπνευση η όποτε βαριέσαι γράψε ενα ποίημα η μια μικρή ιστοριούλα. Διάβαζε λογοτεχνικά κείμενα για να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιο σου και να αποκτήσεις διάφορες οπτικές γωνίες για τη ζωή. Όταν μπορείς να τα δείξεις σε κάποιον χωρίς να του δακρύσουν τα μάτια του απο την αμηχανία έκανες το πρώτο βήμα. Λογικά υπάρχουν φόρουμ για να μοιράζεσαι δική σου ποίηση, σιγουρα στο reddit υπάρχουν.
 

lent000

Νεοφερμένος

Ο lent000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν ξερω απο ιεκ δυστηχως
Αλλα αυτα δεν ειναι μεταπτυχιακα ...ειναι 3μηνα σεμιναρια των 300-400 ευρω
Τωρα αν το πανεπιστημιο δεν μπορει να σου δωσει αυτα που θες πως να μπορει το ιεκ?
Εγω δυστηχως δεν ειμαι του λογοτεχνικου ...το ονομα μου το γραφω με βοηθεια.
Νταξειιι ναι οκευ απλά ξέρω γω? Είπα να ρωτήσω κλπ. Αλλά ναι αυτό να μου πεις.... Είναι κρίμα εντωμεταξυ να μην υπάρχει μια σχολή για μελλοντικούς ποιητές και συγγραφείς.... Από μια χώρα με πλούσια ιστορία στην ποίηση και στην λογοτεχνία να μην έχει κάτι τέτοιο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάρε ενα τετραδιάκη μικρό να μπορείς να κουβαλάς μαζί σου στην τσέπη σου και ενα στυλό. Οπου πηγαίνεις, οποτε σου έρθει έμπνευση η όποτε βαριέσαι γράψε ενα ποίημα η μια μικρή ιστοριούλα. Διάβαζε λογοτεχνικά κείμενα για να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιο σου και να αποκτήσεις διάφορες οπτικές γωνίες για τη ζωή. Όταν μπορείς να τα δείξεις σε κάποιον χωρίς να του δακρύσουν τα μάτια του απο την αμηχανία έκανες το πρώτο βήμα. Λογικά υπάρχουν φόρουμ για να μοιράζεσαι δική σου ποίηση, σιγουρα στο reddit υπάρχουν.
Γράφω γενικά μωρέ γενικότερα κυρίως μικρά κείμενα κλπ. Διαβάζω φουλ δλδ το αγαπάω το διάβασμα, έχω διαβάσει παρά πολλά βιβλία, ακόμα και βιβλία με μικρά ποιήματα κλπ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
Είναι κρίμα εν τω μεταξύ να μην υπάρχει μια σχολή για μελλοντικούς ποιητές και συγγραφείς....

Δεν ξερω να σου το απαντησω αυτο εγκυρα...
αλλα υπαρχουν οι σχολες φιλολογιας , φιλοσοφιας, κινηματογραφου , ψυχολογιας , παραστατικων τεχνων , θεατρου, καλων τεχνων
Κοιτα... κυριο ειναι πως θα το γραφεις.... αλλα κυριοτερο ειναι τι θα γραφεις? ..ε?
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Θυμήθηκα τον εαυτό μου, όταν πριν από 5-7 χρόνια περνούσα την αντικοινωνική μου φάση βλέποντάς την μια μετά την άλλη Ελληνική σειρά, και μη σκεφτόμενος την παράμετρο τις επαγγελματικής αποκατάστασης είχα όνειρα ότι θα γίνω σεναριογράφος και ότι θα γράψω την καλύτερη σειρά και άλλα τέτοια (Αχ! Τα νιάτα...)

Μέτα ξύπνησα.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,619 μηνύματα.
αλλα υπαρχουν οι σχολες φιλολογιας , φιλοσοφιας, κινηματογραφου , ψυχολογιας , παραστατικων τεχνων , θεατρου, καλων τεχνων
Όπως προανέφερες, δεν έχει σημασία η σχολή με το αν θες να κάνεις καποια τέχνη, πχ ο Μίλτος Πασχαλίδης που είναι μουσικός και συγγραφέας σπούδασε μαθηματικό, ο Μικρούτσικος μαθηματικό, ο Κάφκα, μεγάλος συγγραφέας, σπούδασε χημικό μετά νομική. Μάλιστα, πολλοί μεγάλοι λογοτέχνες, ποιητές, συγγραφείς δεν πήγαν κάν σε ανώτερη σχολή.

@lent000 ίσως να βρείς πιο καλές απαντήσεις σε ξένα φόρουμ ή στο Reddit το οποίο έχει κατηγορίες οπου μπορείς να ρωτήσεις ότι μπορείς να σκεφτέις, και απο 'κει να παρεις πληροφορίες και να βοηθηθείς σχετικά με το πώς να γράψεις και να εκδόδσεις βιβλία
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Το όλο ζήτημα είναι να κατορθώσεις να βρεις εκδοτικό οίκο να εκδώσει το βιβλίο σου. Εκεί είναι τα δύσκολα. Κάποια επιστήμη δεν χρειάζεται, αυτό είτε το έχεις είτε δεν το έχεις.

Αν πέσεις σε εκδότη σαν τον κύριο Φουντουκιώτη θα είσαι δύσκολα.

konnou_elenis_fountoukiotis.jpg
 
Top