nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Eγώ πάντως που ρώτησα πρόσφατα τον ενδοκρινολόγο μου, "αν αξίζει σήμερα κάποιος να σπουδάσει ιατρική" μου είπε "Μόνο αν φύγει έξω". στην Ελλάδα ούτε για αστέιο

Tότε γιατί σκοτώνονται να περάσουν Ιατρική με πανελλαδικές, κατατακτήριες κτλ; :beachball:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Tότε γιατί σκοτώνονται να περάσουν Ιατρική με πανελλαδικές, κατατακτήριες κτλ; :beachball:
-Ειναι θεμα ταμπου της ελληνικης κοινωνιας.
-Εχει τα ελαχιστα εγγυημενα καλα χρηματα εφ ορου ζωης ως κρατικοδιαιτο επαγγελμα.
-Ειναι ευκολο επαγγελμα οταν εργαζεσαι εκτος νοσοκομειου.
-Εργαζεσαι για οσα χρονια θες και μπορεις μετα την συνταξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
-Ειναι θεμα ταμπου της ελληνικης κοινωνιας.
-Εχει τα ελαχιστα εγγυημενα καλα χρηματα εφ ορου ζωης ως κρατικοδιαιτο επαγγελμα.
-Ειναι ευκολο επαγγελμα οταν εργαζεσαι εκτος νοσοκομειου.
-Εργαζεσαι για οσα χρονια θες και μπορεις μετα την συνταξη.
γιεπ,αυτα ειναι τα θετικα.Επισης πιο ευκολα μπορεις να ρυθμισεις το ωραριο σου κ να δουλευεις 4-5 μερες /εβδομαδα κ να βγαζεις 900-1000€,αν δε κυνηγας το χρημα αλλα μερες να ζησεις τη ζωη σου.Εγω ας πουμε δε μπορω να με φανταστω να κανω εφημεριες ολη μου τη ζωη επομενως θα ψαξω για δουλεια που προσφερει κανονικο ωραριο χωρις νυχτερινες βάρδιες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
γιεπ,αυτα ειναι τα θετικα.Επισης πιο ευκολα μπορεις να ρυθμισεις το ωραριο σου κ να δουλευεις 4-5 μερες /εβδομαδα κ να βγαζεις 900-1000€,αν δε κυνηγας το χρημα αλλα μερες να ζησεις τη ζωη σου.Εγω ας πουμε δε μπορω να με φανταστω να κανω εφημεριες ολη μου τη ζωη επομενως θα ψαξω για δουλεια που προσφερει κανονικο ωραριο χωρις νυχτερινες βάρδιες.
Ε ναι ειναι μερικα απο τα θετικα... βασικα ειναι ετσι γιατι απαντησα στην ερωτηση του nPb.
Τα αρνητικα δεν τα λεω γιατι υπαρχουν τωρα παιδια που σκιζονται στο διαβασμα να μπουν εκει.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Eγώ πάντως που ρώτησα πρόσφατα τον ενδοκρινολόγο μου, "αν αξίζει σήμερα κάποιος να σπουδάσει ιατρική" μου είπε "Μόνο αν φύγει έξω". στην Ελλάδα ούτε για αστέιο
Για μένα εκεί που πάει το πράγμα αν θες να αποκατασταθείς οικονομικά και να μην πεινάσεις ΠΟΤΕ-η λύση είναι ΜΙΑ : Στρατιωτικές σχολές
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Για μένα εκεί που πάει το πράγμα αν θες να αποκατασταθείς οικονομικά και να μην πεινάσεις ΠΟΤΕ-η λύση είναι ΜΙΑ : Στρατιωτικές σχολές
ε ναι ρε παιδι σωστα...αλλα καθε μερα μακαρονια και κριθαρακι ,να μην φαμε και κανενα γαυρο ,κανενα προσφυγακι?
 

tan07

Νεοφερμένος

Ο tan07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
οι στρατιωτικές πληρωνονται πολυ καλυτερα; πχ ιατρικη σσας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
οι στρατιωτικές πληρωνονται πολυ καλυτερα; πχ ιατρικη σσας;
1300+ € περιπου οταν εισαι στο βαθμο υπολοχαγου προς λοχαγο. Εφημεριες δεν εχει
Αντιστοιχα ιατρος πολιτης σε νοσοκομειο με τα ιδια χρονια... επιμελητης Β ειναι 2000+ € με τις εφημεριες μαζι
 

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Για μένα εκεί που πάει το πράγμα αν θες να αποκατασταθείς οικονομικά και να μην πεινάσεις ΠΟΤΕ-η λύση είναι ΜΙΑ : Στρατιωτικές σχολές
θα συμφωνήσω εν μέρει και θα σου αναλύσω το λόγο.

Δεν είναι όλες οι στρατιωτικές σχολές το ίδιο καλές.

Το Λιμενικό από τότε που εμφανίστηκε το μεταναστευτικό έγινε η χειρότερη υπηρεσία στρατιωτικών σχολών.

Η αστυνομία τα βλέπεις τι γίνεται, ειδικά αν είσαι Αθήνα

Η Πυροσβεστική, ναι είναι πάρα πολύ καλά, ειδικά από τότε που έκλεισαν οι χωματερές και κάποια τμήματα πήγαν στο αεροδρόμιο.

Ο στρατός και η αεροπορία παραμένουν με τα θετικά του και τα αρνητικά τους
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.
Eγώ πάντως που ρώτησα πρόσφατα τον ενδοκρινολόγο μου, "αν αξίζει σήμερα κάποιος να σπουδάσει ιατρική" μου είπε "Μόνο αν φύγει έξω". στην Ελλάδα ούτε για αστέιο
Εαν κάτι το κάνεις για τα λεφτά χωρίς ίχνος πάθους, τέτοιες μαλακίες λες πες τον ενδοκρινολόγο σου.
 

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εαν κάτι το κάνεις για τα λεφτά χωρίς ίχνος πάθους, τέτοιες μαλακίες λες πες τον ενδοκρινολόγο σου.
Καλώς ή κακώς μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων το κάνει και για αυτό. Όχι μόνο το επάγγελμα του γιατρού, γενικώς
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.

Christinach

Νεοφερμένος

Η Christinach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είναι κανείς από σας που έχει ένα θεωρητικό πτυχίο και είναι ετεροαπασχολουμενος σε πολύ κακές συνθήκες, ενώ σκέφτεται να ξανασπουδάσει; Εμένα μου συμβαίνει, είμαι 26 και φέτος πήρα την απόφαση να δώσω πανελλήνιες από τον τομέα υγείας. Έχει 1,5 χρόνο που προετοιμαζομαι και διαβάζω όλη μέρα παρα πολύ. Μην φοβάστε αν το σκέφτεστε, η σωστή απόφαση δεν είναι πάντα η πιο εύκολη. Αν δει αυτό το θέμα ο fockos θα ήθελα να μου απαντήσει, γιατί αν βρω έστω και ένα άτομο να με ενθαρρύνει θα πάω να ξανασπουδάσω ιατρική και σε άλλη χώρα, έχω τη δυνατότητα και βοήθεια. Χαίρομαι που μπορώ να σπουδάσω και να έχω ένα πτυχίο που να με βοηθάει στην ζωή μου. Fockos σε παρακολουθώ καιρό και είχες κι εσύ κάτι παρόμοιο και φαίνεται ότι αγαπάς την ιατρική και λες ενθαρρυντικά και αισιόδοξα λόγια προς τους άλλους, αλλά και την πραγματική κατάσταση. Νευρολογια δεν επέλεξες; εγώ παιδιά εχω δύο πλάνα, ή να δηλώσω και άλλες σχολές, και να δω σε ποια από αυτές θα περάσω ή να φύγω... Στο μηχανογραφικο θα βάλω πρώτα την ιατρική, μετά φαρμακευτική, οδοντιατρική, φυσικοθεραπεια, γεωπονία και οινολογία. Έχω αποφασίσει ότι αυτές θα βάλω και έχω δει τις άλλες σχολές και έχω καταλήξει σε αυτές. Τώρα για το "γιατί ιατρικη" είναι ένα θέμα που έχω βρει την απάντηση μέσα μου, μιλώντας με έναν ογκολογο και έναν ακτινολογο. Το γιατί πήγα θεωρητική είναι ένα θέμα που δεν έχει νόημα, είναι πολύ προσωπικό. Το θέμα είναι ότι είμαι σε μια οδυνηρή κατάσταση να ξαναφτιάξω τη ζωή μου όμως τώρα δεν παίρνουμε αποφάσεις μόνο με βάση τα όνειρα. Αυτό που με κρατάει πίσω και με κάνει να είμαι προβληματισμενη είναι μετά τα 32, που θα τελειώσω, τι θα αντιμετωπίσω. Δεν πιστεύω ότι η σχολή είναι τόσο δύσκολη, ούτε 4-5-6 χρόνια κάνουν διαφορά, εγώ γενικά διαβάζω πολύ. Είναι σχετικά θεωρητική σχολή η ιατρικη. Βέβαια, ναι μεν η ειδικότητα είναι δουλειά. Μετά από 6 χρόνια έρχονται οι εξετάσεις ειδικοτητας... Όμως είναι αλλο 3 εφημερίες το μήνα και άλλο 9, όπως ακούω, λόγω των ελλείψεων και δυσλειτουργιας του εσυ...πιστεύω ότι είναι λογικα αυτα που λέω και ανησυχώ.. Άλλοι μου συστήνουν να πάω, μετά να πάρω μικροβιολογια, που είναι πιο ξεκούραστη και με αποκατάσταση. Σίγουρα πάντως θέλω να πάρω τη ζωή στα χέρια μου και θέλω να ξανασπουδάσω. Εσείς παιδιά τι θα κάνατε αν ήσασταν στη θέση μου; γενικά δε σκέφτομαι αρνητικά κι εσείς να σκέφτεστε θετικά και αισιόδοξα, πχ λέω να σπουδάσω το τάδε ή το τάδε και κάποιος άλλος λέει, γιατί να το σπουδάσεις αυτό, τι κάνεις, δεν έχει νόημα, δεν αξίζει, ξέρεις πόσο απαίσιο είναι, δουλειές δεν υπάρχουν κλπ κλπ. Πιστεύω για όλους κάτι θα βρεθεί κανείς δε χάνεται... Καλύτερο είναι πάντως από το να μένεις στάσιμος. Το θέμα είναι η απόφαση που πρέπει να πάρω αφού δώσω εξετάσεις. Οπωσδήποτε στη φάση που βρίσκομαι και η φαρμακευτική πχ αν την αποφασίσω καλή είναι, ή και οδοντιατρική... Τουλάχιστον είναι καλύτερα από την θεωρητική, πολύ καλύτερα...
Καλησπέρα!! Είμαι 26 χρονων και έχω πτυχίο στα τουριστικά! Στην αρχή μου άρεσαν αλλά μετά που έπιασα δουλειά και είδα τι εκμετάλλευση υπάρχει άλλαξα σύντομα γνώμη. Στο σχολείο ήμουν κατεύθυνση τεχνολογική και εγώ όπως εσένα αποφάσισα στα 26 να δώσω πανελλήνιες στη θετική κατεύθυνση και μάλιστα για οδοντιατρική. Εγώ θα σου πω από πλευράς μου ότι όλα τα επαγγέλματα έχουν θετικά και αρνητικά το σημαντικό είναι να βρεις μια δουλειά που να σου αρέσει με τις δυσκολίες της. Καλή επιτυχία στο νέο ξεκίνημα εύχομαι όλα να πάνε όπως επιθυμείς!!! Και μπράβο που πήρες μια τέτοια απόφαση και δεν ‘επαναπαύτηκες’ στο πτυχίο που έχεις και δεν σε γεμίζει και τόσο!!!
 

Maria33

Νεοφερμένος

Η Maria33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Είμαι 26 χρονων και έχω πτυχίο στα τουριστικά! Στην αρχή μου άρεσαν αλλά μετά που έπιασα δουλειά και είδα τι εκμετάλλευση υπάρχει άλλαξα σύντομα γνώμη. Στο σχολείο ήμουν κατεύθυνση τεχνολογική και εγώ όπως εσένα αποφάσισα στα 26 να δώσω πανελλήνιες στη θετική κατεύθυνση και μάλιστα για οδοντιατρική. Εγώ θα σου πω από πλευράς μου ότι όλα τα επαγγέλματα έχουν θετικά και αρνητικά το σημαντικό είναι να βρεις μια δουλειά που να σου αρέσει με τις δυσκολίες της. Καλή επιτυχία στο νέο ξεκίνημα εύχομαι όλα να πάνε όπως επιθυμείς!!! Και μπράβο που πήρες μια τέτοια απόφαση και δεν ‘επαναπαύτηκες’ στο πτυχίο που έχεις και δεν σε γεμίζει και τόσο!!!
Συγχαρητήρια και ευχαριστώ πολύ! Πέρασες οδοντιατρικη? Πότε έδωσες? Δεν είναι ότι δεν με γεμίζει μόνο είναι ότι η θεωρητική ειναι σχεδον ΝΕΚΡΉ στην αγορά εργασίας. Ας μεριμνησουμε και οι δύο να πάμε κάπου ώστε μελλοντικά να μπορούμε να φτιάξουμε κάτι δικό μας σιγά σιγά να μην εξαρτουμαστε από κανέναν και να μας εκμεταλλεύεται!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top